Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3087 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 71 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden emeklilik ve Minijob

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    akdenizli33,eger cok büyük zararin olmassa yatirmis oldugun parayi geri al 55 yasi sonrasi icin 3600 gün borclan ilerleyen zaman icinde düsüncen degisirse farkini öden yine erken emekli olabilirsin
    nasil geri alabilrim..karadenizli arkadsaim..Boyle bir hakkim varmi..avukat araciligi ile basvru yapmisitm..2000€da onlara ödedim

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkdaslar ben 29bin € ödeme yaptim...Yasim 46 52 yasinda emekli olaagim.su an calisiyorum....simdi 52 yasidna emekli olasmda yararlanamyiorum.ya burdaki isimden cikacagim ..bazen dusunyuorum..bu 29000€yu bosami yatirdim diye..
    ne apacagiz ozaman birdanda halen calisiyorum.52 yasina gelirsem bana ne tavsiye edersiniz...kafam iyice karisik..
    Sakin alma derim yarinin ne getirecegini bilemeyiz o gün paran olmayabilir benim cok tanidiklarim var bütün sartlari yerine getiriyorlar ama paralari yok ,bu gün sende o para varmis yatirmissin yarin yapamaya bilirsin
    en dogru karari yine sen vereceksin benimkisi tavsiye

4. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    nasil geri alabilrim..karadenizli arkadsaim..Boyle bir hakkim varmi..avukat araciligi ile basvru yapmisitm..2000€da onlara ödedim
    akdenizli33,yurtdisi borclanmasini geri al derken,normal emekliligin sartlarini yerine getirsenizde calisdiginiz icin siz Türkiye'den emekli maasini alamasiniz,benimde önerim yatirmis oldugunuz parayi geri alin yeniden 3600 gün karsiligi borclanma yapin 31/12/2015 tarihine kadar misal 3600X13,58=48,888TL. yaklasik 15,600 euro, 3600 günle yaslilik emekliliginizde 55 yasi sonrasinda hak edersiniz,karar sizin.

12.05.2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 66 ncı maddesi 11 fikrasi

(11) (Ek:RG-16/6/2011-27966)(4) (Değişik:RG-21/8/2013-28742) Kanunun 41 inci maddesine göre yapılan borçlanmalarda aylık bağlanmamış olması şartıyla Kuruma yazıyla müracaat edilmesi halinde borçlanmadan vazgeçilebilir. Ödenen borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın iade edilir. Kısmi iade yapılmaz.)
    https://www.ttb.org.tr/mevzuat/index...elik&Itemid=49

6. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Arkadaslar Merhaba,
    konuya yan giris yapiyorum kusura bakmayin.
    Benim bir Sorum olacak, bende su an borclanmak icin hazirlik yapiyorum da, benim hanim bi yere danismis benim adima, kendisine esiniz 3600 gün borclanirsa 60 yasinda, 5300 gün borclanirsa 49 yasinda emekli olur demisler. Su an 47 yasindayim ve serbest calisiyorum (Selbständig) ve 60 yasindan önce calismayi birakacagimi sannetmiyorum. Simdiye kadar ögrendiklerime göre bana 3600 gün borclanmak daha mantikli geliyor yoksa 5300 gün borclansam ileride daha fazla maas felan mi alirim ?
    3600 gün borclansam benim icin daha iyi,en azindan seneye izine gidebilirim, ama sen en iyisi 5300 gün borclan diyorsaniz öyle yapariz artik.

Tecrübeli Üye MiAy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ludwigshafen/Zonguldak
    Ettiği Teşekkür
    76
    49 mesaja 65 teşekkür aldı
    Alıntı hknbln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar Merhaba,
    Benim bir Sorum olacak, bende su an borclanmak icin hazirlik yapiyorum da, benim hanim bi yere danismis benim adima, kendisine esiniz 3600 gün borclanirsa 60 yasinda, 5300 gün borclanirsa 49 yasinda emekli olur demisler. Su an 47 yasindayim ve serbest calisiyorum (Selbständig) ve 60 yasindan önce calismayi birakacagimi sannetmiyorum. Simdiye kadar ögrendiklerime göre bana 3600 gün borclanmak daha mantikli geliyor yoksa 5300 gün borclansam ileride daha fazla maas felan mi alirim ?
    3600 gün borclansam benim icin daha iyi,en azindan seneye izine gidebilirim, ama sen en iyisi 5300 gün borclan diyorsaniz öyle yapariz artik.
    Usta, bendede durum ayni.
    Bende su anda calisiyorum. En erken 60 yasinda emekli olabilecegimize göre daha fazla gün borclanip daha fazla para ödemenin anlami yok.
    Bildigim kadar fazla gün borclanirsan fazla ödüyorsun ama aylik ayni.
    Elinde paran hazir ise 3600 günden hemen yani 31.12. tarihine kadar basvuruyu yap.
    Yeni yildan itibaren bayagi pahallaniyor.
    Ödeyecegimiz günlük borclanma miktari Türkiyedeki asgari ücrete endeksli hesaplaniyor. TR deki secim vaatlerinde dediklerini yaparlarsa yeni yilda asgari ücret cikacak. Buda ödeyecemiz miktara yansiyacak.

Kolay gelsin

9. MiAy üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Bende Müracatimi 3600 gün üzerinden yaptim, zaten calisirken emekli maasi baglanamadigi icin en mantiklisi bu bence.

11. aslankral üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Arkadaslar Merhaba,
    Arkadaslar püf noktalarini aciklamislar ama bende sizin mefaatinize olarak aciklamada bulunayim,31/12/2015 tarihine kadarki yurtdisi borclanmalarin günlük prim tutari 13,58TL.olup 01/01/2016 tarihinden itibaren 17TL.olacagi yönünde,Türkiye'de ssk.calismasi olmadan yurtdisi borclanmasi bagkur kapsaminda olup,ssk.calismasi sonrasi yurtdisi borclanmalari ssk.kapsaminda olur,bir deyimle emeklilikde son 7 yilin borclanmasinda veya priminde 3,5 yil (1260 gün) fazlasi emeklilik kurumunu belirler,siz yil sonuna kadar 3600 günün 2340 günü simdi borclanir bagkur kapsaminda olur daha sonra Türkiye'de ssk.calismasi sonrasi 1260 günü borclanmaniz halinde emeklilik islemleriniz ssk.olur,yaklasik bu uygulamayla 8000TL.tasarufunuz olur,bilgilerinize.

13. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar püf noktalarini aciklamislar ama bende sizin mefaatinize olarak aciklamada bulunayim,31/12/2015 tarihine kadarki yurtdisi borclanmalarin günlük prim tutari 13,58TL.olup 01/01/2016 tarihinden itibaren 17TL.olacagi yönünde,Türkiye'de ssk.calismasi olmadan yurtdisi borclanmasi bagkur kapsaminda olup,ssk.calismasi sonrasi yurtdisi borclanmalari ssk.kapsaminda olur,bir deyimle emeklilikde son 7 yilin borclanmasinda veya priminde 3,5 yil (1260 gün) fazlasi emeklilik kurumunu belirler,siz yil sonuna kadar 3600 günün 2340 günü simdi borclanir bagkur kapsaminda olur daha sonra Türkiye'de ssk.calismasi sonrasi 1260 günü borclanmaniz halinde emeklilik islemleriniz ssk.olur,yaklasik bu uygulamayla 8000TL.tasarufunuz olur,bilgilerinize.
    Bende extra bes gün önce türkiyeye gidip 3 gün ssk da calismis gösterdim kendimi, bugün yeni geldim.
    Yani hic acele gitmeme gerek yoktu anladigima, bi de tasarruf yapacaktim önce bagkurdan olsaydim.
    Bu yöntemle neden 8000 TL tasarruf oluyor biraz konuyu acabilirmisiniz.

Herkeze cok tesekkürler.
    Konu hknbln tarafından (09 Aralık 2015 Saat 22:27 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Iyi aksamlar arkadaslar,
    herkez 3600 güne kendini endekslemis gibi görünüyor...
    Yalniz unutmayinki bu bugünkü durumunz, ama allah tabiiki saglik versin ve allah gecinden versin, ama bizler o yasa kadar hayatta olurmuyuz ve sagligimiz yerinde olurmu bilmiyoruz.

Ben sahsen kendim 45 yasindayim ve 2006 senesinde bas vurmustum, ve bana 4600 gün 3,5 dolar üzerinden borc tahhakuk gelmisti ve ben o parayi 2012 yatirdim ve 5300gün tamamlamak icin 700gün tl bazinda ödeme yaptim.
    "Normalde" 53 yasinda emekli olabilirm ama tabiiki hersey yolunda giderse normalde calisma hayatimiza devam edecegiz.
    Ama bu sürec icinde basima birsey gelse, esime ve kizlarima hemen aylik baglanir.....
    Bunlari biraz Absicherung olarak görmemiz gerekir.

Ve ileri zamande TL kac Lira olur onuda simdiden bilemeyiz....
    Herkeze selamlar

Bir sorum oluca Karadeniz arkadasimiza

Ben bütün sartlari yerine getirdim ödemleri tamamladim 2013 senesinde, bu ay vatandasliktan cikis vermek istiyorum bu ilerde emekli ayligi almama engel teskil edermi ?
    Yoksa hersey ödendigi icin rahatlikla cikis yapa bilirimiyim ?
    Konu Memoli1976x tarafından (09 Aralık 2015 Saat 23:18 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    55
    Bende extra bes gün önce türkiyeye gidip 3 gün ssk da calismis gösterdim kendimi, bugün yeni geldim.
    Yani hic acele gitmeme gerek yoktu anladigima, bi de tasarruf yapacaktim önce bagkurdan olsaydim.
    Bu yöntemle neden 8000 TL tasarruf oluyor biraz konuyu acabilirmisiniz.

Herkeze cok tesekkürler.

hknbin,yazinizdan ve arkadaslarin cevaplarindan Türkiye'de ssk. calismasi yapilmadigini düsünerek hesaplanmistim,bagkur veya ssk.ödemelerinde günlük primde fark yok,yurtdisi borclanmanizi 31/12/2015 tarihine kadar yapmaniz halinde sorun yok.

Bir sorum oluca Karadeniz arkadasimiza

Ben bütün sartlari yerine getirdim ödemleri tamamladim 2013 senesinde, bu ay vatandasliktan cikis vermek istiyorum bu ilerde emekli ayligi almama engel teskil edermi ?
    Yoksa hersey ödendigi icin rahatlikla cikis yapa bilirimiyim ?

altayli,hic bir sorun yasamazsiniz.
    Konu karadeniz tarafından (12 Aralık 2015 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.

17. 3 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    Arkadaslar birkac sorum daha olacak,
    bugün 3600 günden borclanip 60yasini beklesem, ileride, diyelim 2 sene sonra elime para gecince geri kalan günleri borclanip emeklilik yasini alta cekebilirmiyim ?
    Ikinci sorum sonra borclanip yas sinirini degil ama maasimi yükseltebilirmiyim.

Selamlar
    Hakan

Ettiği Teşekkür
    55
    Arkadaslar birkac sorum daha olacak,
    bugün 3600 günden borclanip 60yasini beklesem, ileride, diyelim 2 sene sonra elime para gecince geri kalan günleri borclanip emeklilik yasini alta cekebilirmiyim ?
    Ikinci sorum sonra borclanip yas sinirini degil ama maasimi yükseltebilirmiyim.

Selamlar
    Hakan

hknbin,3201 sayili yasa geregi yurtdisi borclanmasi yapilirken ne kadar borclanma yapilabilir diye bir kural yok miktari borclanma yapan kisi belirliyor istediginiz prim günü kadar borclanirsiniz simdi 3600 gün borclanabilirsiniz,yarin düsünceniz degisti fark yatirarak normal emeklilik icin gereken prim gününe ulasabilirsiniz.
    Emekli maasini biraz yükseltmek mümkün ama bu isler uzmanlik istiyor bizim isimiz degil,Ali Tezel gibi bu konuya vakif kisilerin isi.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    karadeniz kardesim anladim, tesekkür ederim.

Bu günlerde Berlin Baskonsolosluguna gidip islemleri yapmak istiyorum.
    Acaba Emeklilik Formunu doldurmada bana orada yardimci oluyorlarmi yoksa dolmus Formla oraya mi gitmem lazim.
    Bu 3600 günü Forma nasil yazilacagini bilmiyorum. Formdaki 6.9.11.12 Nolu yazilacak seyleri bilemedim.

Ben 16 Yasimdan 26 Yasima kadar almanyada Rentenkasse ye prim ödedim ve 26 yasimdan sonra bugüne kadar (21 Yil) Selbständig`im
    3600 günü hangi süreler icinde yapmam lazim
    2004 Yilinda ( 36 Yasimda) alman vatandasi oldum.

Yardiminiz icin tesekkür ederim
    Konu Memoli1976x tarafından (10 Aralık 2015 Saat 17:31 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    55

Acaba Emeklilik Formunu doldurmada bana orada yardimci oluyorlarmi yoksa dolmus Formla oraya mi gitmem lazim.
    Bu 3600 günü Forma nasil yazilacagini bilmiyorum. Formdaki 6.9.11.12 Nolu yazilacak seyleri bilemedim.

Ben 16 Yasimdan 26 Yasima kadar almanyada Rentenkasse ye prim ödedim ve 26 yasimdan sonra bugüne kadar (21 Yil) Selbständig`im

hknbin,konsoloslukda calisma atesesi dahilinde emeklilikle ilgili birisi vardir siz rentekasadan gelen rentenversicherungsverlauf'u yaniniza alin onlar dilekceyi doldurmakta yardimci olurlar,dikkat etmeniz gereken durum calismaya basladiginiz tarihden bu güne dogru tarih yazilmasina dikkat edin (dilekcenin 11 maddeside)

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı

16 yasindan 26 yasina kadar Rentenkasseye prim ödemissin ama 18 yasindan 26 yasina kadar prim yatan süre 8 sene yapiyor
    yanilmiyorsam SGK 18 yas itibariyle Rentenkasseye yatirilan primleri gecerli sayiyor, Selbstständig oldugun sürelerde Rentenkasseye prim yatirmadiysan sende 3600 gün dolmuyor
    Rentenversicherungsverlaufu kontrol edin 18 yas itibariyle TC vatandasi olarak prim yatirdiginiz süreleri borclanilabiliyorsunuz

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı aslankral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    16 yasindan 26 yasina kadar Rentenkasseye prim ödemissin ama 18 yasindan 26 yasina kadar prim yatan süre 8 sene yapiyor
    yanilmiyorsam SGK 18 yas itibariyle Rentenkasseye yatirilan primleri gecerli sayiyor, Selbstständig oldugun sürelerde Rentenkasseye prim yatirmadiysan sende 3600 gün dolmuyor
    Rentenversicherungsverlaufu kontrol edin 18 yas itibariyle TC vatandasi olarak prim yatirdiginiz süreleri borclanilabiliyorsunuz

aslankral, 01/04/1981 tarihinden sonra calismaya baslayanlar,yurtdisi ise baslama tarihi 18 yasi baz alinacak fakat 18 yasi öncesi calismalarda ilave edilecek, dolasiyla arkadasimiz 3600 günü tamamlar kanisindayim tam tarihleri yazmamis,olasi durumda kendi hesabina calismis oldugu süreleride yurtdisi borclanmasi yapabilir. (http://www.turkhukuksitesi.com/makale_1632.htm)

24. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    Arkadaslar,
    bugün Rentenverlauf dan hesapladim, selbständig oldugum ilk seneler de Renteye prim ödemisim, yani 18 yasindan sonra da tam 10 Sene prim ödemisim.
    Bir de duyduguma göre serbest meslek zamanlarida sayiliyormus, en azindan TR Vatandasi oldugun süreler.

Dogum Agustos 68
    Ise Baslangic 01.09.1985
    18 yasini doldurduktan sonra da tam 120 Ay Prim ödenmis.

Ettiği Teşekkür
    55
    Arkadaslar,
    bugün Rentenverlauf dan hesapladim, selbständig oldugum ilk seneler de Renteye prim ödemisim, yani 18 yasindan sonra da tam 10 Sene prim ödemisim.
    Bir de duyduguma göre serbest meslek zamanlarida sayiliyormus, en azindan TR Vatandasi oldugun süreler.

Dogum Agustos 68
    Ise Baslangic 01.09.1985
    18 yasini doldurduktan sonra da tam 120 Ay Prim ödenmis.

hknbin,olasi ihtiyac veya ilerleyen zaman icinde su an size gerekli 10 yil calisma sürelerine ilaveten (selbständige) kendi hesabinza calismis oldugunuz süreleride Türkvatandasligindan ciktiginiz zamana kadar yurtdisi borclanmasi yapabileceginiz yillarida, (aciklamasi burada http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/tr/...vZ0FBIS9nQSEh/)
    - Yurtdışında kendi nam ve hesabına çalışanların bağlı oldukları vergi dairesi, ilgili meslek kuruluşu veya birliklerince verilen hizmet belgesi, finanzamt,berufsgenossenschaft,handelskammer gibi kurumlardan alacaginiz belgelerle belgelendirmeniz mümkün.

27. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Karadeniz kardes bir sorudaha sorayim ben toplam 7925 gün borclandim nasip olursa seneye emekli olacagim ,borclanmayi ben 2 .kere yaptim birini 2004 yilinda 6750 gün birde 2007 yilinda 1175 gün
    simdi uzmanlarin yazisini takip ediyorum fazla borclanma dezavantaj li oluyor hele 2000 yilindan sonrasi 2008 yilindan sonra zaten boclanmam yok o daha kötü

ben son borclandigim 1175 günü geri iadesini isteye bilirmiyim ( benim icin Faydali olurmu ) cevaplarsan sevinirim .cünkü yazilarini takip ediyorum bu konuda uzmansin,biz de bir seyleri takip ediyoruz ama senin kadar
    uzmanligimiz yok .

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    Karadenizli arkadsaim esim parayi cekmemi istemyior.bir sorum oalcak.diyleimki ben 52 yasinda trden emekli oldum.burdan isten ciktim.arbeitslos almasam.devletten yardim almak istemiorum desem.trrden emekli aylgii alabilirmyiim.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)