Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3089 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 71 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden emeklilik ve Minijob

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz kardes bir sorudaha sorayim ben toplam 7925 gün borclandim nasip olursa seneye emekli olacagim ,borclanmayi ben 2 .kere yaptim birini 2004 yilinda 6750 gün birde 2007 yilinda 1175 gün
    simdi uzmanlarin yazisini takip ediyorum fazla borclanma dezavantaj li oluyor hele 2000 yilindan sonrasi 2008 yilindan sonra zaten boclanmam yok o daha kötü

ben son borclandigim 1175 günü geri iadesini isteye bilirmiyim ( benim icin Faydali olurmu ) cevaplarsan sevinirim .cünkü yazilarini takip ediyorum bu konuda uzmansin,biz de bir seyleri takip ediyoruz ama senin kadar
    uzmanligimiz yok .

haveri68,öncelikle iltifanizdan dolayi tesekkür ederim,uzmanlik ayri konu,bizi Sgk.sag olsunlar 2005 yilindan beri ugraslar sonucu biraz tecrübe sahibi yapti.
    Yurtdisi borclanmasi yapmis oldugunuz hangi tarihleri kapsiyor yazarsaniz belki daha iyi yardimci oluruz.

Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadenizli arkadsaim esim parayi cekmemi istemyior.bir sorum oalcak.diyleimki ben 52 yasinda trden emekli oldum.burdan isten ciktim.arbeitslos almasam.devletten yardim almak istemiorum desem.trrden emekli aylgii alabilirmyiim.

Türkiye'den emeklilik sartlarini yerine getirdiginiz tarih itibari ile Türkiye'den emekli maasi alabilirsiniz ama calisamazsiniz,mini jop calismasi yapamazsiniz,adrese dayali sosyal yardim alamazsiniz bir deyimle rente kasaya emeklilik icin prim ödenmemesi gerek

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı

emeklilik boclanmasiyla ilgili

Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    haveri68,öncelikle iltifanizdan dolayi tesekkür ederim,uzmanlik ayri konu,bizi Sgk.sag olsunlar 2005 yilindan beri ugraslar sonucu biraz tecrübe sahibi yapti.
    Yurtdisi borclanmasi yapmis oldugunuz hangi tarihleri kapsiyor yazarsaniz belki daha iyi yardimci oluruz.
    01.07.1985 yilindan 31.03.2004 tarihine kadar borclandim 6750 gün daha sonra ikinci borclanmam oldu 01.04.2004-06.07.2007 yilina kadar 1175 gün daha borclandim .

sosyal güvenlik uzmanlarinin yazilarini okuyorum son olarak vedat ilki bey detayli yazdi http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8121 burada fazla borclaninci 2000 yilindan sonraki borclanmalarda
    puan (ABO) hesaplamasinda düsüyor onun icin bende son borclanmami 1175 geri iadesini istiyecegim cünkü o zaman maasim daha yüksek olacak (emin degilim ) onun icin sana soruyum dedim aslinda hesaplamak ta istedim fark nekadar diye basarisiz oldum senin bu konudaki fikirlerini bilmek istedim gercekten bir sosyal danisman kadar bilgi sahibisin emeklilk konusunda cevabin icin simdiden tesekkürler

Türkiye'den emeklilik sartlarini yerine getirdiginiz tarih itibari ile Türkiye'den emekli maasi alabilirsiniz ama calisamazsiniz,mini jop calismasi yapamazsiniz,adrese dayali sosyal yardim alamazsiniz bir deyimle rente kasaya emeklilik icin prim ödenmemesi gerek

01.07.1985 yilindan 31.03.2004 tarihine kadar borclandim 6750 gün daha sonra ikinci borclanmam oldu 01.04.2004-06.07.2007 yilina kadar 1175 gün daha borclandim .

sosyal güvenlik uzmanlarinin yazilarini okuyorum son olarak vedat ilki bey detayli yazdi http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8121 burada fazla borclaninci 2000 yilindan sonraki borclanmalarda
    puan (ABO) hesaplamasinda düsüyor onun icin bende son borclanmami 1175 geri iadesini istiyecegim cünkü o zaman maasim daha yüksek olacak (emin degilim ) onun icin sana soruyum dedim aslinda hesaplamak ta istedim fark nekadar diye basarisiz oldum senin bu konudaki fikirlerini bilmek istedim gercekten bir sosyal danisman kadar bilgi sahibisin emeklilk konusunda cevabin icin simdiden tesekkürler

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

haveri68,emeklilik maasi hesabi cok teknik bir konu bir deyimle uzmanlik istiyor,su an icin dönüsü cok zor zamaninda borclanmanizi 1985 yili ile 1999 arasinda günlük prim tutarini biraz daha yüksek tutarak yapmis olsaydiniz daha farkli olurdu,08/09/1999 tarihinden sonraki borclanmada 2004 yilina kadarki cok büyük getirileri olmayacak ama zararida olmayacak benim kanaatima göre,bu durumda ben olsam son ödeme 1175 günlük ödemeyi sgk.bir defaya mahsun geri cekme kapsaminda iptal ettirirdim,karar sizin,

12.05.2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 66 ncı maddesi 11 fikrasi

(11) (Ek:RG-16/6/2011-27966)(4) (Değişik:RG-21/8/2013-28742) Kanunun 41 inci maddesine göre yapılan borçlanmalarda aylık bağlanmamış olması şartıyla Kuruma yazıyla müracaat edilmesi halinde borçlanmadan vazgeçilebilir. Ödenen borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın iade edilir. Kısmi iade yapılmaz.
    https://www.ttb.org.tr/mevzuat/index...elik&Itemid=49

5. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye akifbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    nrw
    Ettiği Teşekkür
    84
    9 mesaja 16 teşekkür aldı
    s.a karadeniz kardesim. ben 01.10.1970 dogumluyum. türkiyede 1993de 18 ay askerlik yaptim,ayrica 1996 yilinda kömür madeninde 3 aylik bir calismam oldu. 22agustos 1997de almanyaya geldim. ocak 1998 de calismaya basladim. tam iyi hatirlamiyorum ama kasim 2013den nisan 2014de kadar selbsstendig yaptim. nisan 2014den bu yanada calismaktayim. türkiyeye emeklilik icin basvuruda bulunmak istiyorum. ne kadar gün borclanma yapmaliyim, ve sonucda ne kadar bir aylik alirim.ayrica sormak istedigim primi pesin yatirirsakmi daha cok aylik aliriz veya, vadelimi yaparsak daha cok aylik aliriz. bir sorum daha var izninizle benim hanim alman vatandasi .yeni kanuna göre benim hanimida türkiyeden emekli olabiliyormu.hanimim almanya dogumlu. tesekkür ederim.
    Konu akifbaba tarafından (12 Aralık 2015 Saat 16:28 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    slm karadeniz arkadasim öncelikle buradaki yardimlarin icin tsk. Benim sorum emeklilik müracatindan sonraki sürecle ilgili.
    10.09.2015 tarihinde müracaat edildi. Su an SGK evrak izle sayfasina baktigmda yapilan islemleri görüyorum, son islem tarihi 1,5 ay kadar olmus.
    (06.11.2015 ŞAHIS İADELİ TAAH. GÖN. ÜZERE İŞLENDİ ) olarak görünüyor, ama henüz bir cevap gelmedi. Bu konu hakkinda bilginiz var ise yada bilen arkadaslarimiz varsa bir aciklama yaparsaniz sevinirim.
    TSK

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    42
    37 mesaja 53 teşekkür aldı
    akdenizli33,eger cok büyük zararin olmassa yatirmis oldugun parayi geri al 55 yasi sonrasi icin 3600 gün borclan ilerleyen zaman icinde düsüncen degisirse farkini öden yine erken emekli olabilirsin
    emekli maasi almadi durdurabiliyorsun sikinti yok .calistigini ve dondurmak istedigini dilekce ile verdinmi sorun kalmaz.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı akifbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    s.a karadeniz kardesim. ben 01.10.1970 dogumluyum. türkiyede 1993de 18 ay askerlik yaptim,ayrica 1996 yilinda kömür madeninde 3 aylik bir calismam oldu. 22agustos 1997de almanyaya geldim. ocak 1998 de calismaya basladim. tam iyi hatirlamiyorum ama kasim 2013den nisan 2014de kadar selbsstendig yaptim. nisan 2014den bu yanada calismaktayim. türkiyeye emeklilik icin basvuruda bulunmak istiyorum. ne kadar gün borclanma yapmaliyim, ve sonucda ne kadar bir aylik alirim.ayrica sormak istedigim primi pesin yatirirsakmi daha cok aylik aliriz veya, vadelimi yaparsak daha cok aylik aliriz. bir sorum daha var izninizle benim hanim alman vatandasi .yeni kanuna göre benim hanimida türkiyeden emekli olabiliyormu.hanimim almanya dogumlu. tesekkür ederim.

akifbaba,1996 yilindaki calismaya basladiginiz tarihinden askerlik borclanmasi yaparak,misal olarak 01/01/1996 18 askerlik geriye dogru 31/06/1984 bu bulmus oldugunuz tarih sizin icin calismaya basladiginiz tarih olarak buradan http://www.sskemekli.com/ssk-erkekle...-sartlari.html emeklilik yasi ve gereken prim miktarini bulunuz buldugunuz rakandan 90 gün calisma 540 askerlik toplamda 630 olur kalan günleride yurtdisinda calismis oldugunuz günlerden borclanarak emeklilik hakki elde edersiniz,emekli maasi icin primi pesin veya sonra yatirmak maas farki yaratmiyor günlük primi yüksek tutarsaniz biraz,esiniz icin dogum tarihi calismaya basladigi ayrica almanvatandasi oldugu tarihi,gün,ay,yil olarak belirtmeniz gerek

Alıntı aab38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm karadeniz arkadasim öncelikle buradaki yardimlarin icin tsk. Benim sorum emeklilik müracatindan sonraki sürecle ilgili.
    10.09.2015 tarihinde müracaat edildi. Su an SGK evrak izle sayfasina baktigmda yapilan islemleri görüyorum, son islem tarihi 1,5 ay kadar olmus.
    (06.11.2015 ŞAHIS İADELİ TAAH. GÖN. ÜZERE İŞLENDİ ) olarak görünüyor, ama henüz bir cevap gelmedi. Bu konu hakkinda bilginiz var ise yada bilen arkadaslarimiz varsa bir aciklama yaparsaniz sevinirim.
    TSK
    Bagli oldugunuz sgk.muna telefon acin yurtdisi borclanma ödeme talimati gelmedi diye sorun size gereken cevabi verirler en garantilisi bu

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Alıntı redbull911 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emekli maasi almadi durdurabiliyorsun sikinti yok .calistigini ve dondurmak istedigini dilekce ile verdinmi sorun kalmaz.
    Arkadaslar bu dilekceleri nerden temin edebiliyoruz ?
    Benim hanim da emekliligini durdurmak istiyor calismaya baslayacagi icin

Yeni Üye Akcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    28
    4 mesaja 19 teşekkür aldı
    Cok güzel haber ,Umarim en cabuk zamanda yürürlüge girer.

13.12.2015

YURTDIŞINDA ÇALIŞMA NEDENİYLE AYLIKLAR KESİLMEYECEK
    .“64. Hükümet programında “Türkiye’den borçlanarak emekli olan yurtdışındaki emeklilerin bulun-dukları ülkelerde yarı zamanlı çalışabilmeleri için ikili anlaşmalarımız çerçevesinde gerekli çalışmaları yapacağız.” Şeklinde taahhüt yer almıştır.
    Söz konusu taahhüdün gerçekleşmesi ile birlikte, yurt dışı sürelerini borçlanarak aylık alan ve yine yurt dışında yarı zamanlı çalışan gurbetçilerin aylıkları kesilmeyecek ve böylece yaşanan bir mağduriyette giderilmiş olacaktır.“

SGKREHBERİ-ÖZEL HABER

Akcan

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Zaten emekli olurken 3201 sayili yasa geregi yurtdisi emeklileri beyan taahhüt belgesi imzaliyor bu belgeye riayet etmeyen icin söylenecek bir sey devlet farkina varmaz düsüncesi sonunda pahalliya mal oluyor,benden mayis ayinda rentenversicherungsverlauf istediler emekli maasimi durdurmuslardi nedenini sordugumda Almanvatandasi olarak yurtdisinda ikamet ediyorsunuz diye aktuel rentenversicherungsverlauf verdim yeniden baglandi.
    Arkadaslar benim Yengem de gecen sene primlerin odedikten bir kac ay sonra maas icin bas vurdu ve bir kac ay maas aldi.
    Kendisi Arbeitslosengeld/ve Karnkengeld aliyor. Sannetmiski sirf calisanlarin almasi yasak.
    Acaba bu isi nasil düzeltebilirler, maasi durdurabiliyorsun ama haksiz aldigi maasllari nasil iade edebilirler ?
    Bilgisi olan varmi acaba ?

Selamlar

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı hknbln Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar benim Yengem de gecen sene primlerin odedikten bir kac ay sonra maas icin bas vurdu ve bir kac ay maas aldi.
    Kendisi Arbeitslosengeld/ve Karnkengeld aliyor. Sannetmiski sirf calisanlarin almasi yasak.
    Acaba bu isi nasil düzeltebilirler, maasi durdurabiliyorsun ama haksiz aldigi maasllari nasil iade edebilirler ?
    Bilgisi olan varmi acaba ?

Selamlar

sgk.muna bir dilekce yazarak konuyu yanlis anladiginizi Türkiye'den emekli maasi alirken yurtdisindanda sosyal yardim aldiginizi gereken islem ne ise yapilmasini aldiginiz emekli maaslarin iadesini düsündügünüz dolrultusunda size gelecek cevaba göre hareket edersiniz.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    mrb arkadaslar,Ben SGK esimin emekliligi icin 3600 gün üzeri borclanma ücreti ödedim, suan itibariyle 58 yasinda emekli olabilecek,aslinda diger geri kalan 1800 günüde ödersek yasi doldugu icin hemen emekli olabiliyormus,suan teilzeit calistigi icin düsünmüyoruz.benim ögrenmek istedigim saun krankenkasseye benim üzerime kayitli,ilerde Trden emekli maasi baglaninca nasil olacak?yani kendi emekli maasindan krankenkasseye prim ödeyerekmi tedavi olabilecek? bilen bi arkadas cevaplarsa memnun olurum

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    karışık bir soru tc vatandaşımı almanmı? çiftmi?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    arladaslar ,cevremde tanidigim bircok emekli olmus tanidiklarim var.hatta bunlar 450 ya kadar calisiyolar,bu nasil oluyor?peki bagkurdan emekli olanlar icin calusma kisitlamasi yokmu?
    Saygilar

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı macomen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arladaslar ,cevremde tanidigim bircok emekli olmus tanidiklarim var.hatta bunlar 450 ya kadar calisiyolar,bu nasil oluyor?peki bagkurdan emekli olanlar icin calusma kisitlamasi yokmu?
    Saygilar
    3201 sayili yasaya göre,yurtdisi emeklisi olmus kisiler,calisamaz,mini jop calismasi yapamaz,adrese dayali sosyal yardim alamaz,Sgk.munun tek tesbiti rentenversicherungsverlauf'da emeklilik icin ödenen primler,emekli olmus olup sonrasi emeklilik icin prim ödeme tesbiti halinde,sgk.ödenen emekli maasini faizi ile beraber geri istiyor ve aliyor.
    Yurtdisi emeklisinin,bagkur,ssk,emekli sandigi ayricaligi yok.

18. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye marsber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    7
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Bildigim kadari ile yeni bir Torba yasasi ile sadece mini job da calisanlar ile ilgili olarak bir düzeltme yapilacakmis ama ne zaman düzenlenir malesef su anda bir bilgim yok

Ettiği Teşekkür
    55
    Son durum,
    G E N E L G E 2012/24
    1-Aylık Talep Esnasında Kısa Süreli Çalışmaları Devam Edenler
    Sosyal güvenlik sözlesmeleri uygulanmak suretiyle yada borçlandıkları yurtdısında
    geçen sigortalılık süreleri dikkate alınarak aylık bağlanması talebinde bulunacaklardan,
    aylığın baslangıç tarihi itibariyle yurtdısında kısa süreli çalısmalarını sürdürdükleri tespit
    edilenlerin talepleri yurtdısındaki çalıstığı isten ayrılma ve yurda kesin dönüs yapma sartını,
    yerine getirmediklerinden reddedilecektir. Yurtdısındaki kısa süreli çalısmaları sona erenler
    yada kesin dönüs yapanlar hakkında yeni tahsis talepleri alınarak islem yapılacaktır.
    2-Aylık Bağlananlardan (Aylık Başlangıcı İtibariyle) Kısa Süreli Çalışmalarının
    Sona Ermediği Tespit Edilenler
    Sosyal güvenlik sözlesmeleri uygulanmak suretiyle yada borçlandıkları yurtdısında
    geçen sigortalılık süreleri dikkate alınarak aylık bağlananlardan, aylığın baslangıç tarihi
    itibariyle yurtdısındaki kısa süreli çalısmalarının sona ermediği tespit edilenlerin aylıkları;
    yurtdısındaki çalıstığı isten ayrılma, yurda kesin dönüs yapma sartları yerine gelmediğinden
    baslangıç tarihinden itibaren iptal edilecektir. Bunlardan yurtdısındaki çalısmaları sona
    erenlerin yada yurda kesin dönüs yapanların aylıkları çalısmanın sona erdiği yada yurda kesin
    dönüs yaptıkları tarihi takip eden aybasından geçerli olmak üzere aylık talep dilekçesi
    alınmadan yeniden bağlanacaktır.
    3-Aylık Bağlananlardan (Aylık Başlangıcı Sonrası) Kısa Süreli Çalışmaya
    Başlayanlar
    geçen sigortalılık süreleri dikkate alınarak aylık bağlanmıs olanlardan, yeniden yurtdısında
    kısa süreli çalısmaya basladıklarının çalıstıkları sırada yada daha sonra tespit edilmesi halinde
    bunların aylıkları, kısa süreli çalısmaya basladıkları tarihte kesilecektir. Çalısmanın sona
    ermesi kaydıyla yapılacak olan yeni tahsis talebine göre, varsa aylıklarda meydana gelen
    artıslar da uygulanmak suretiyle çalısmanın sona erdiği tarihi takip eden ödeme dönemi
    basından geçerli olmak üzere aylıklar yeniden ödenmeye baslanacaktır. Yurtdısında kısa süreli
    çalısıldığının, çalısmanın sona erdiği tarihten sonra tespiti halinde ise aylıkların ödenmesine
    kesilmeksizin devam edilecektir. Yurtdısında kısa süreli çalıstıkları için aylıkları kesilenlerin
    kısa süreli çalısmalarını 3201 sayılı Kanuna göre borçlanmak isteyenler hakkında 3201 sayılı
    Kanunun 6 ncı maddesi (A) fıkrasına göre islem yapılacaktır.
    http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...df?MOD=AJPERES

21. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    haveri68,emeklilik maasi hesabi cok teknik bir konu bir deyimle uzmanlik istiyor,su an icin dönüsü cok zor zamaninda borclanmanizi 1985 yili ile 1999 arasinda günlük prim tutarini biraz daha yüksek tutarak yapmis olsaydiniz daha farkli olurdu,08/09/1999 tarihinden sonraki borclanmada 2004 yilina kadarki cok büyük getirileri olmayacak ama zararida olmayacak benim kanaatima göre,bu durumda ben olsam son ödeme 1175 günlük ödemeyi sgk.bir defaya mahsun geri cekme kapsaminda iptal ettirirdim,karar sizin,

12.05.2010 tarihli ve 27579 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliği’nin 66 ncı maddesi 11 fikrasi

(11) (Ek:RG-16/6/2011-27966)(4) (Değişik:RG-21/8/2013-28742) Kanunun 41 inci maddesine göre yapılan borçlanmalarda aylık bağlanmamış olması şartıyla Kuruma yazıyla müracaat edilmesi halinde borçlanmadan vazgeçilebilir. Ödenen borçlanma tutarının tamamı faiz uygulanmaksızın iade edilir. Kısmi iade yapılmaz.
    https://www.ttb.org.tr/mevzuat/index...elik&Itemid=49
    Karadeniz bey

99 yilindan onceki borclanmalarda yuksekten prim odemenin ileride daha yuksek emekli maasi anlamina geldigine eminmisiniz? Bir link verebilirseniz cok sevinirim.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    Karadeniz bey

Asagidaki yazida 2000 yilindan onceki degil sonraki gunleri yuksekten borclanin diyor

http://www.sabah.de/yuksek-aylik-almanin-yolu

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,414 mesaja 9,722 teşekkür aldı
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz bey

Asagidaki yazida 2000 yilindan onceki degil sonraki gunleri yuksekten borclanin diyor

http://www.sabah.de/yuksek-aylik-almanin-yolu
    yazıyı iyi oku

"2000 yılı öncesine ait sürelerinizi borçlanmak maaşınız yükselteceğini peşinen vurgulayalım"

"Demek oluyor ki varsa öncelikle 2000 yılı öncesi süreleri borçlanmak sizlerin lehine olduğunu bir tarafa yazalım.
    O halde yurtdışı borçlanma talep dilekçesini verir ve doldurur iken mutlaka 2000 yılı öncesi sürelere öncelik vermek gerekir."

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)