Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123
Toplam 42 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 42 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanyada yaşayan kişinin Türk vatandaşı olarak birinci adresi almanya mi olması gerek?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    35 mesaja 60 teşekkür aldı
    Alıntı kamkam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yalnız meldebescheinigung yetiyor. Ben öyle yaptım. Hatta Türkiye ye gitmedim E mail ile kaldığımız ildeki ssk gönder dim 2 gün sonra sildiler. Yalniz borclarin olduğu senelerin Almanyada olduğunuzu kanitlamaniz lazım.
    Usta, aynen senin dedigin gibi sansimi ben de denedim ve sonuc olumlu. eMail ile Sivas SGK'ye sadece "Meldebescheinigung" gönderdim ve borclar silindi.
    Türkiye'de ilk defa email ile bir is halledebildim.
    Tekrar tesekkürler bu bilgi icin.

Konsolosluktan daha önce cevap olarak bana bu gelmisti:

Sayın banane78,

Ülkemizde 01 Ocak 2012 tarihinden itibaren yürürlüğe giren zorunlu sağlık sigortası, esas itibariyle Türkiye’de ikamet edenleri kapsamaktadır.

Türkiye’de ikamet kaydı bulunanlardan Türkiye’de zorunlu sağlık sigortasına tabi olan emekliler, 4a,4b, ve 4c Statüsünde çalışanlar ve bunların bakmakla yükümlü oldukları aile fertleri ile isteğe bağlı sigortalıların gelir testi yaptırmalarına gerek bulunmamaktadır.

Almanya‘da yaşayan Türk vatandaşlarının ikamet adresi Almanya olmakla beraber Türkiye’de Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nde (ADNK) Türkiye olarak kayıtlı veya güncellenmemişse, ikamet ettiğiniz şehrin belediyesiden (Rathaus) alacağınız tafsilatlı ikamet belgesi (Erweiterte Meldebescheinigung) Alman Sigorta Kurumu'ndan sigorta sicil numaranız (Versicherungsnummer) ve kimliğinizle birlikte Karlsruhe Çalışma ve sosyal güvenlik Ataşeliğine şahsen başvurmanız halinde yardımcı olunacaktır.
    Ayrıntılı bilgi için verilen telefondan Ataşeliğimizi arayabilirsiniz.
    Bilgilerinize Sunulur

Osman Kaya
    Sosyal Hizmet Uzmanı

Karlsruhe Başkonsolosluğu Türkisches Generalkonsulat
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşeliği Abt. Arbeit und Soziales
    Rintheimer Str. 82
    76131 Karlsruhe
    Tel: 0721/857787
    E-Mail : [email protected]
    Konu banane78 tarafından (09 Temmuz 2023 Saat 11:37 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar
    Türk vatandasi olarak almanyada yasiyorum.
    E devlette 1.adresim almanya cikiyor, ve ben bunu degistirmek istiyorum, iki devlet arasinda Bilgi paylasimindan dolayi, burda büyük sorunlarla karsilastim ve engellemek istiyorum.
    1. adres kayiti nufüsta degisir ve türkiye olursa , almanyada hangi sorunlarla karsilasma ihtimalim olur mu ? Nufüs dairesi bun kayiti degistirir mi ?
    alman makamlara bilgi gitme veya sorusturma durumu nedir ( adres bilgi paylasimi var mi ) ? Internette arastirdigimda , bazilari, almanya hükümeti bunu ögrenirse ikametgahini iptal eder diye cevaplar okudum. Sen 1. adresini türkiyede gösterip ama burda yasiyorsun gibisine.
    Lüften tahmini degil, kanunlari ve sistemi net bir sekilde bilenlerden cevap bekliyorum.

Saygilar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)