Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3057 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Blitzer Plus veya benzeri Radar Uyarıcılar için Trafikte 75€ Para cezası geliyor!

Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,787 teşekkür aldı

Blitzer Plus veya benzeri Radar Uyarıcılar için Trafikte 75€ Para cezası geliyor!

Sadece Smartphone mu, yoksa Navigasyon Cihazları'da etkiliyor mu, anlaşılmış değildir.

Bazı şartlarda Şüphe üzeri cezalar, aksini ispat edilene kadar geçerli olacağı belirtmekdetir.

Aman Dikkatli olun, yakalanmayın..

75 Euro Bußgeld: Gericht wertet Nutzung von Blitzer-App als Verstoß

Wer beim Autofahren eine Blitzer-App auf seinem Smartphone nutzt, um sich vor Radarfallen warnen zu lassen, begeht damit eine Ordnungswidrigkeit. So zumindest ein entsprechender Beschluss, der jetzt erstmals vom Oberlandesgericht Celle erlassen wurde.
    Erstmals für verboten erklärt
    Technische Geräte, die eine Radarwarnung ermöglichen, dürfen nach der Straßenverkehrsordnung nicht betrieben oder mitgeführt werden. Nutzer von Blitzer-Apps bewegen sich laut der Meinung vieler Experten bisher aber in einer rechtlichen Grauzone. Das Oberlandesgericht Celle hat jetzt in einem aktuellen Urteil aber definiert, dass die Benutzung von Blitzer-Apps auf Smartphones gegen die Straßenverkehrsordnung verstößt.

"Das Oberlandesgericht Celle hat mit einem Beschluss ganz klar festgelegt: Wenn ein Smartphone mit Blitzer-App zur Warnung vor Blitzern genutzt wird, ist dies ebenfalls eine Ordnungswidrigkeit" wird Jessica Laß, Sprecherin des Oberlandesgerichts in dem Bericht vom NDR zitiert. Laut den Angaben des Gerichts handelt es sich dabei bundesweit um den ersten Beschluss dieser Art.

Zur Begründung führt der Senat in der Presseerklärung zum Urteil weiter aus: "Mit Installation und Nutzung der Blitzer-App erhält das Smartphone über seine sonstigen Zwecke hinaus die zusätzliche Zweckbestimmung eines Blitzer-Warngerätes." Dabei sei es nicht von Bedeutung, ob die Blitzer-App tatsächlich einwandfrei funktioniere. Entscheidend sei lediglich, dass der Fahrer das Gerät nachweislich zur Warnung vor Blitzern einsetzen wollte.

Nachweis weiter schwierig
    Auf Basis dieser Entscheidung hatte das Gericht im konkreten Fall die Rechtsbeschwerde eines Autofahrers abgelehnt, den das Amtsgericht Winsen/Luhe wegen der Nutzung einer Blitzer-App während der Fahrt zu einer Geldbuße von 75 Euro verurteilt hatte. Wie die Sprecherin des Oberlandesgerichts mitteilt, sei der Fahrer eigentlich von der Polizei angehalten worden, weil er ohne zu Blinken abgebogen war. "Bei der Kontrolle sahen die Beamten das Handy mit der geöffneten App", so Laß.

Genau diese Beschreibung zeigt, dass es trotz des Präzedenzcharakters des Beschlusses in Zukunft für die Behörden weiter schwierig bleiben wird, entsprechende Ordnungswidrigkeiten zu ahnden. Der Besitz von Blitzer-Apps kann an sich noch nicht als hinreichender Verstoß gewertet werden. Dem Fahrer bei einer Kontrolle nachzuweisen, dass er eine solche App tatsächlich während der Fahrt genutzt hat, dürfte in vielen Fällen aber schwer fallen.

2. 4 kişi Prens-66 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    7 mesaja 12 teşekkür aldı
    bu kanun yeni degil bayadan beri var bltzer app bende kulniyorum tabiki cezasi var herhalde polis kontrol edince smartpohe kapaticaksin. polisin hic bir hakki yok senin smartpohe alip kontrol etmeye tabi blitzer app acik görürüse o zaman hic affetmez cezayi yazar o kadarina herkes düsnmesi lazim . 1-2 kere polis durdurup benide kontrol ettiler blitzer app acikdi aninda smartpone kapatim sirf ehliyeti ve arabanin ruhsatini ve alkol icdinmi diye sordular ondan sonrada cekip gidiler. ben blitzer.de bu appi sürekli kulaniyorum simdiye kadar hic bir sey olamdi polisler sanki bilmiyormu herkes bu applari kulandigini navigationda var blitzer warner o kadar kolay degil yakalamalari alman polisin bence daha önemli isleri var onlami ugrasicaklar blitzer app kulniyorlami diye arabasi olanlar. zaten bu son terör olaylarindan dolayi belcikdaki belcika fransa
    ve simdi bilmiyorum mültecleirden doylai avusturya sinirida kontroler var. radyoda haberlerde söylerdler polisler hep mesai yapiyorlar diye polis azmis yetmiyormus diye ama tabi eger biltzer app kulaniyorsan dikkat ediceksin.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    avrupadaki polislerin oturmakdan baska isleri gucleri yok ne isleri olacakki

Alıntı selim16510 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu kanun yeni degil bayadan beri var bltzer app bende kulniyorum tabiki cezasi var herhalde polis kontrol edince smartpohe kapaticaksin. polisin hic bir hakki yok senin smartpohe alip kontrol etmeye tabi blitzer app acik görürüse o zaman hic affetmez cezayi yazar o kadarina herkes düsnmesi lazim . 1-2 kere polis durdurup benide kontrol ettiler blitzer app acikdi aninda smartpone kapatim sirf ehliyeti ve arabanin ruhsatini ve alkol icdinmi diye sordular ondan sonrada cekip gidiler. ben blitzer.de bu appi sürekli kulaniyorum simdiye kadar hic bir sey olamdi polisler sanki bilmiyormu herkes bu applari kulandigini navigationda var blitzer warner o kadar kolay degil yakalamalari alman polisin bence daha önemli isleri var onlami ugrasicaklar blitzer app kulniyorlami diye arabasi olanlar. zaten bu son terör olaylarindan dolayi belcikdaki belcika fransa
    ve simdi bilmiyorum mültecleirden doylai avusturya sinirida kontroler var. radyoda haberlerde söylerdler polisler hep mesai yapiyorlar diye polis azmis yetmiyormus diye ama tabi eger biltzer app kulaniyorsan dikkat ediceksin.

Tecrübeli Üye Dolunay35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    187
    182 mesaja 295 teşekkür aldı
    Yinede her ihtimale karşı dikkatli olmak lazım,bakarsınız bellimi olur gıcık birine rastlarsınız sinir edici sorular sormaya başlar felan filan,işin yoksa uğraş dur.

İyi forumlar

7. Dolunay35 üyemize teşekkür edenler:

Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,787 teşekkür aldı
    Bulmak isteyen mutlaka bulur, istersen İlk Yardım Çantası, İkaz Üçgeni veya Lastiklerin profili olsun, onlarda mümkün mertebe herşeyin farkındalar.

Geçenlerde, kışlık Arabayla kontrol ettiler, Egsoz patlak, biliyorum ama yakında büyük Arabayı açacağım diye umursamadım.

Bana Polis, Egsoz fazla gürültü yapıyor dedi, sağ Far bozuk felan dedi, bende yakında kapatacağim dedim, hiç birşey yapmadı, devam edebilirsin diyerek ayrıldım.

Belki başkası olsa, daha fazla birşeyler çıkarırdı ve eskiskler çoktu, öylesine kurtuldum

Navi yoktu, onuda hiç bir yerde kontrol ettiklerini görmedim, zaten fazlalıkla Smartphone üzere Navi kullananlar var, o an hemen cebine atsa kim bilecek veya görecek.

9. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tutu2004 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    75
    33 mesaja 42 teşekkür aldı
    valla bencede onlar aptal degil.teknolojiyi takip ediyorlar ..ama ugrasmiyorlar....istese bulurlar...

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    49
    44 mesaja 71 teşekkür aldı
    Bu durumda Radyo da yerinden sökülmesi gerekiyor.Radyoda da Radarların nerde olduğu Anonsuda yapılıyor?.Bu nasıl oluyor Polisin o telefona ellemeye hakkı yok.
    Ayrıca Straßenverkehrsordnung sadece araba kullanan a birşey diyebilir,Sürücü yanındaki kişi hakkında bilgi yok.Şayet birileri var olursa !
    § 23 stVO Sonstige Pflichten von Fahrzeugführenden.

Telefonu bu kişinin elinden aldıklarına veya üstüne baktıklarına inanasım gelmiyor.
    Telefon ayrıca Datenschutz konumunada girmekte.Ben yerinde olsaydım celle de bir Anzeigede ben yapardım.

Fransada Naviler e bakıyorlar ama Almanya içinde henüz böyle bir konum yok.

Blitzer App gördüğünde almasıda normal değil.Bu 9mm Silahmı ya.
    Kesinlikle, Sie haben bestimmt nicht dagegegen wenn wir Handy mitnehmen demişse karşıdakide evet dediyse bitmiş demektir.Isteyerek vermiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)