Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3085 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 7 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci 123456789101112131415 SonuncuSonuncu
Toplam 283 adet sonuctan sayfa basi 121 ile 140 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Borçlanma yaparak emekli olacaklar...dikkat. Son firsat

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadasım iyi düşün daha hanımın çok genç
    Karadeniz in hesaplaması doğru ise 53 veya 56 yaşında emekli olacak yani 2030 veya 2033 senesinde
    daha 14 veya 17 sene var
    Horoz tam aksisi. Asilim gencken yapacaksin böyle seyleri. Artik "hele o günü bir cikalim, kim öle kim kala" devri yanlis devir. Cesme akarken destini dolduracaksin. Bugün 30000 Avro'ya cok diyenler, yarin yaslari gelince "ah keske" diyecek. Cünkü ozaman olur 120000 Avro. Millet arabaya gelince 30000 Avro'yu veriyorda, emeklisini gelince gec ve cok oluyor.

Ben söyleyim, bugün 50 yas alti olupta yatirmayan herkes ilerde yaslilikta yatiramazsa sürünecek. Alacaklar Almanya'da 600-700 Avro bozdur bozdur harca.

Ben 1981'liyim ve kendikinimi yatirdim bile. Seneyede haniminkinide yatircam. 3 sene sonrada dairenin borcu biterse kafam rahat.
    Konu Gercekler tarafından (12 Haziran 2016 Saat 20:29 ) değiştirilmiştir.

2. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Aynen öle yatır bekle dursun kayıp edecek bir şey yok.Zamanında babam Maltada İngilizce kursunamı gitmek istersin arabamı alalım demişti ben İngilizce kursunu seçtim ve pişman değilim ...Kursa gidemiyorum artık hayat yönünden fakat arabamı istediğim zaman değiştirebiliyorum...
    Konu tolgahamburg tarafından (12 Haziran 2016 Saat 20:42 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Erbabakan'in zamaninda günlügü 1 - 2,5 Dollarda. Millet daha emekliye 20.yil var diye yatirmadi veya cok para diye, yani 5000 - 10000 Dolara kiyamadilar, simdide zirliyorlar, nerden bulalim 30000 Avro'yu diye.

6. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Dünyanin hic bir yerinde,sosyal güvenlik kurumlari gelirleri ile giderlerini karsilamaz buna ragmen Türkiye'de istisnai bir durum,calisilmamis süreleri borclanarak emekli olabilmek,yasalar,kanunlar cercevesinde bir hak ama devlet icin mali külfet,ödenen miktari 4/5 yil gibi sürede emekli maasi olarak geri ödüyor.
    Ilerleyen zaman icinde,is aktinin bitirilmesi sonucu dogal olarak bütceyi kücüktmek gerek ek olarak 350/450 euro'luk ek gelir mevcut bütceye büyük oranda mali katki sagliyor,bu günkü sartlarda bile degerlendirilmesi gerekli diye düsünüyorum,tavsiye ederim.

8. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Yüzde yüz katiliyorum. 30000 - 40000 cok bir para degil. Tabiki biriktirken cok para. Süphezi. Ama ben simdi sormak istiyorum cok diyen arkadaslara. Ben sana 50000 Avro verecem, bana ama 58 yasindan itibaren her ay 400 Avro para vereceksin. Yaparmisin? Yapmazsin.

Arabayla izine gidiyorum, bizimkinlerde bakiyorum, altinda Q7'ler, ne cipler...Ya arkadas Allah sana bu parayi vermis...Daha da versin...Ama paranin biraz kiymetini bil ya...Bugün veren Allah yarin vermeyebilir....Biz 3000 lik araba ile git demiyoruz, ama 12000 Avro'luk araba yetmiyor mu ya, veriyorsun borc harc 40000 Avro aliyorsun bunu, emekliye gelince cok.

Ettiği Teşekkür
    301
    vizyon sahibi olmamak en büyük eksikliğimiz...

Üye Django - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    49
    25 mesaja 60 teşekkür aldı
    Arkadaslar bana da Rentenkasse dan mektup gelmis. Bu Emeklilik icin cok soru soruyorlar. TC kimlik numara,i. Baba adi ve bircok soru. Konudan fazla haberim olmadigi icin daha cevap yazmadim. TC kimlik numarami neden soruyorlar?
    Ayrica en önemli sorum su.
    Ben de 25 yasinda geldim. su an 43 yasindayim. Türkiyede Meslek lisesi okurken Staj( Ausbildung) yaparken sigorta yapilmisti. ama okul bittikten sonra hic calismadim.
    Acaba 18 yasinda okulun yaptirdigi ssk sigortasinin bu iste bir faydasi olur mu?
    Bilen var mi?

Ettiği Teşekkür
    301
    Almanya geleceğe dair yatırım yapıyor tabiki faydası var türkiyeden emekli olmak istersen ileride yaşın geriye biraz çekilir,örmek 60 sa millet sen 55 te olursun
    Konu tolgahamburg tarafından (13 Haziran 2016 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı Django Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bana da Rentenkasse dan mektup gelmis. Bu Emeklilik icin cok soru soruyorlar. TC kimlik numara,i. Baba adi ve bircok soru. Konudan fazla haberim olmadigi icin daha cevap yazmadim. TC kimlik numarami neden soruyorlar?
    Ayrica en önemli sorum su.
    Ben de 25 yasinda geldim. su an 43 yasindayim. Türkiyede Meslek lisesi okurken Staj( Ausbildung) yaparken sigorta yapilmisti. ama okul bittikten sonra hic calismadim.
    Acaba 18 yasinda okulun yaptirdigi ssk sigortasinin bu iste bir faydasi olur mu?
    Bilen var mi?

Sorunuza cevap,
    STAJ VE ÇIRAKLIK SİGORTASI '' İLK İŞE GİRİŞ TARİHİ'' OLARAK KABUL EDİLDİ Mİ.??????....

Son günlerde basında stajerlik ve çıraklığın sigorta giriş tarihi olarak kabul edildiğine yönelik haberler okuduğunu söyleyen, hatta bu konuyla ilgili yasanın resmi gazetede yayımlandığı konusunda ısrarlı olan birçok kişiyle konuşuyoruz.....Sanırım konuyla ilgili ısrar SGK nın sitesinde staj ve çıraklık tarihlerinin sisteme sigorta başlangıç tarihini olarak güncellenmesinden kaynaklanıyor...

Stajyer sigortası yapılan birisi için SGK web sayfasında işe giriş tarihi yazar ama işe giriş yazan yıllar için prim ödeme gün sayısı ve kazanç görünmez. Stajdan sonra ilk normal işe giriş (uzun vadeli prim ödenme) tarihinden itibaren de gün sayısı ve kazanç görünür. Sizlerin sigorta hizmet cetvelindeki yıllara baktığınızda hangi yılda (tarihte) prim ödeme gün sayısı ve kazanç varsa emeklilik için sigorta başlangıcınız o tarihtir.

Sosyal Güvenlik Sisteminde iki tür prim ödeme şekli ve bildirimi vardır. Bunlardan ilki işkazası-meslek hastalığı sigortası da denilen kısa vadeli sigorta çeşididir ve diğeri de yaşlılık-malüllük-ölüm sigortası denilen uzun vadeli sigorta çeşididir. Emeklilik olarak bilinen primler de uzun vadeli sigorta primlerini içerir. Kısa vadeli sigorta sadece çalışılan-staj yapılan sürede çalışanın-stajyerin başına gelebilecek meslek hastalığı ve iş kazası içindir. Bu sigorta çırakları içindir aynıdır. Primlerini de (stajyer ve çıraklarda) okulları öder.

SGK’nın 2010/106 sayılı 16.09.2010 günlü genelgesine göre, “5510 sayılı Kanun’un 41’inci maddesinin (a) bendine göre kadın sigortalıların doğum nedeniyle çalışamadıkları en fazla iki defa olmak üzere ikişer yıllık sürelerinin borçlandırılmasında sigortalının doğumdan önce 4’üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında tescil edilmiş olması ve adına kısa ya da uzun vadeli sigorta kolları yönünden prim ödenmiş olması yeterli sayılacaktır...” denilmiş..

Normalde staj süresi sigortalılığı emeklilik için başlangıç kabul edilmemektedir. Ancak, SGK’nın 2010/106 sayılı genelgesine göre meslek lisesi stajı veya çıraklık sigortası başlangıcından sonra doğum yapanlar isterlerse doğum borçlanması yapıp emekliliklerini öne alabilirler.

Yani, “İşe giriş tarihinden sonraki doğumlar değil, staj sigortasının başladığı tarihten sonraki doğumlar da borçlanılabilir” diyor.

Bu durumda erkek sigortalılarımız için ,ya da stajerlik dönemi sonrası doğum yapmamış bayan sigortalılarımız için ,öncelikle meclisin ne zamandır toplanamamış olduğu gerçeğinden yola çıkarak, staj ve çıraklık sigortasının '' ilk işe giriş '' tarihi olarak kabul edilmesine yönelik gelişme olmadığını kesin olarak belirtelim...Belki meclis gündemindeki önceliklere göre, konuyla ilgili bir adım atabilir...Ancak henüz toplanamamış bir meclisin, konuyla ilgili bir yasa maddesi çıkartması sözkonusu değil...

Dileğimiz, biran önce meclisin toplanarak ....Bir kişi için çalışmanın Türkiye adına çalışmak olmadığı bilinciyle.. ...Toplumun her kesimini mutlu edecek.....adımlar atması.....
    http://www.alitezel.com/index.php?sid=yazi&id=8114

14. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba karadeniz arkadas
    Ben hanimi emekli yapmak icin 01.07.2006 senesinde ssk ya basvurmustum [o zamanlar televizyon ve gazetelerde tavsiye etmislerdi 2007senesinde ssk kanunu degisecek degismeden basvurunuzu yapin diye 3.5dolardan ilerde faydalanin ödeme yapmaniza gerek yok denmisti] o sebeble 2006 izininde basvuru yaptim sonra ödeme tebligati geldi ama ödeme yapmadim.su an ssk sayfasina kimlik bilgilerine girdigimde orada kaydimiz görünüyor.acaba Simdi tekrar basvursam o hakkimdam faydalanabilirmiyim yani 3,5 dolardan borclanma yapabilirmiyim,kac yasinda kac günden nekadar ödemeyle emekli olabilir.
    cevaplarsan sevinirim.
    Hanimin bilgileri :
    Doğum tarihi :16.06.1969
    Almanyaya gelis tarihi:01.09.1979
    Birinci cocuk:18.12.1988
    Ikinci cocuk:05.11.1990
    Ücüncü cocuk:21.10.2003
    Íşe baslama tarihi:15.09.1995 den kesintisiz devam ediyor.
    Selamlar

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı bozdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba karadeniz arkadas
    Ben hanimi emekli yapmak icin 01.07.2006 senesinde ssk ya basvurmustum [o zamanlar televizyon ve gazetelerde tavsiye etmislerdi 2007senesinde ssk kanunu degisecek degismeden basvurunuzu yapin diye 3.5dolardan ilerde faydalanin ödeme yapmaniza gerek yok denmisti] o sebeble 2006 izininde basvuru yaptim sonra ödeme tebligati geldi ama ödeme yapmadim.su an ssk sayfasina kimlik bilgilerine girdigimde orada kaydimiz görünüyor.acaba Simdi tekrar basvursam o hakkimdam faydalanabilirmiyim yani 3,5 dolardan borclanma yapabilirmiyim,kac yasinda kac günden nekadar ödemeyle emekli olabilir.
    cevaplarsan sevinirim.
    Hanimin bilgileri :
    Doğum tarihi :16.06.1969
    Almanyaya gelis tarihi:01.09.1979
    Birinci cocuk:18.12.1988
    Ikinci cocuk:05.11.1990
    Ücüncü cocuk:21.10.2003
    Íşe baslama tarihi:15.09.1995 den kesintisiz devam ediyor.
    Selamlar

bozdogan,esiniz icin kac gün borclanmak istediniz veya size gelen borclanmada kac gün yaziyor ?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Karadeniz arkadas neyazikki o ödeme tebligati kayboldu hatirladigim kadar 3600 gündü.dedigim gibi ödeme yapmadim Simdi yeniden basvurmak istiyorum

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı bozdogan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz arkadas neyazikki o ödeme tebligati kayboldu hatirladigim kadar 3600 gündü.dedigim gibi ödeme yapmadim Simdi yeniden basvurmak istiyorum

bozdogan,bu gün icin yeniden borclanmaniz size bir hayli mali külfet getirir,kesin olmamakla beraber dolar bazindaki yurtdisi borclanmaniz kayitlarda vardir dolar bazinda borclanma yaptiginiz kurumla yeniden yazisma yaparak kayitlardan cikartmaga calisin derim.

19. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    29
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    arkadaslar ben türkiyeden ssk bilgilerimi buldum.02.08.1969 dogumluyum ve erken emeklilik icin insallah tatilde basvuracam.anlamadigim olay 4a nedir 4 c nedir.4a ya göre ssk baslangicim 15.6.1999 .141 gün. 4c ye göre ise 15.11.1993 420 gün.bu benim askerlik süremdi .askerligi astegmen yaptigim icin emekli sandigindan eklendi bu süre.
    ssk dan bana bildirilen 5400 is günü ve yas 55 denildi.burda karadeniz kardesimiz 1993 baslangacim oldugu icin 3600 primödeme ve 57 yasinda yasliliktan olursun dedi.ben sivasa gittigimde bu 3600 de diretim mi.cünkü bayagi bir fark var.
    2 ci sorumda ben burda taxi firmasinda 2007 yilinda aushilfe olarak ise basladim.2009 yilina kadar firma vergimi tam yatirmadigi icin versicherunverlaufta "geringfügige nichtversicherungspflichtlige beschäftigung" diye geciyor.bu 2 yil ssk tarafindan sayilmaz mi?
    saygilar

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    Alıntı kurtun58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar ben türkiyeden ssk bilgilerimi buldum.02.08.1969 dogumluyum ve erken emeklilik icin insallah tatilde basvuracam.anlamadigim olay 4a nedir 4 c nedir.4a ya göre ssk baslangicim 15.6.1999 .141 gün. 4c ye göre ise 15.11.1993 420 gün.bu benim askerlik süremdi .askerligi astegmen yaptigim icin emekli sandigindan eklendi bu süre.
    ssk dan bana bildirilen 5400 is günü ve yas 55 denildi.burda karadeniz kardesimiz 1993 baslangacim oldugu icin 3600 primödeme ve 57 yasinda yasliliktan olursun dedi.ben sivasa gittigimde bu 3600 de diretim mi.cünkü bayagi bir fark var.
    2 ci sorumda ben burda taxi firmasinda 2007 yilinda aushilfe olarak ise basladim.2009 yilina kadar firma vergimi tam yatirmadigi icin versicherunverlaufta "geringfügige nichtversicherungspflichtlige beschäftigung" diye geciyor.bu 2 yil ssk tarafindan sayilmaz mi?
    saygilar
    SSK çalışanları şimdiki adı ile 4A,
    Bağkur olanlar 4B,
    Emekli Sandığı 4C olarak anılmaktadır.

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    saygilar
    arkadasim astegmen olarak aldigin aylik'dan emekli sandigina prim kesiliyordu. simdi SGK catisi altinda hepsi bilrlesmis. ssk-emekli sandigi-bagkur= sgk
    senin astegmenken ödedigin primler sgk hizmet dökümünde gözüküyormu?
    benim Türkiyede ssk calismisligimda var, sgk hizmet dökümümde sadece ssk primlerim var.
    hem emkli sandigina,hemde sgk'ya defalarca mektup yazdim,hizmetlerimi birlestirin diye,ama senlerdir birlestiremedim.
    merak ediyorum seninki nasil?

Ettiği Teşekkür
    55
    saygilar

Türkiye'de ssk. calismasi yapip sonra yurtdisi borclanmasi yapin,buradan astegmen döneminizi formu doldurarak borclanma yapiniz,http://www.sgkedevlet.com/sgk-askerl...rmu-dilekcesi/

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    Karadeniz usta,arkadasimiz ve ben, yedek subay olarak askerlik yaptik,12 ay yedek subay maasi aldik, 12 ay boyunca, tegmen maasina yakin maas aldik, emekli sandigina emeklilik primlerimiz yatti.
    ayrica Türkiyede ssk calismisligizda var.
    hizmet birlestirmesi yaptirmamiz gerekmiyormu? ssk ve emekli sandigi hizmetlerini birlestirmemiz gerekmiyormu?
    yanlis anlamadiysam,linkini verdigin form,askerlik süresini borclanmak icin. askerlik süresince zaten emekli sandigina prim yatti.
    usta konu aydinlansin diye yazdim,sen bu emekliligin proförüsün,hepimiz senden ögrendik..selamlar

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz usta,arkadasimiz ve ben, yedek subay olarak askerlik yaptik,12 ay yedek subay maasi aldik, 12 ay boyunca, tegmen maasina yakin maas aldik, emekli sandigina emeklilik primlerimiz yatti.
    ayrica Türkiyede ssk calismisligizda var.
    hizmet birlestirmesi yaptirmamiz gerekmiyormu? ssk ve emekli sandigi hizmetlerini birlestirmemiz gerekmiyormu?
    yanlis anlamadiysam,linkini verdigin form,askerlik süresini borclanmak icin. askerlik süresince zaten emekli sandigina prim yatti.
    usta konu aydinlansin diye yazdim,sen bu emekliligin proförüsün,hepimiz senden ögrendik..selamlar
    akbaba,bana göre yedek subaylik döneminin cok fazla getirisi yok daha ziyade prim günlerinin eksigini doldurma acisindan borclanma yapilabilir,burada daha detayli bilgiler mevcut sanirim faydali olur,
    http://www.namehaber.com/yazi/sertac...en-emekli-olur

26. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    29
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    akbaba kardes ben yaklasik 6 yil önce askerlik subemden askerlik bilgilerimi alip birde dilekce yazarak ankarada kizilayda emekli sandigina basvurdum hizmet süremin birlestirilmesini istedim.sonta sskda bunlari birlestirmis.ama 4a sigortami yani calistigim tarihi 1999 yilini alirken 4c kisminda askerlik baslangicim olan 1993 yilini ve 420 günü kayit etmis.
    benim merakim sigorta baslangici hangi tarihi alacaklar ve askerlik süresini prim günü sayacaklarmi?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)