Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3056 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 11 Toplam 15 Sayfadan BirinciBirinci ... 23456789101112131415 SonuncuSonuncu
Toplam 283 adet sonuctan sayfa basi 201 ile 220 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Borçlanma yaparak emekli olacaklar...dikkat. Son firsat

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Borclanma icin uygun ancak aylik baglatma sartlari olusmamissa elbette haklisin moralist.

2. Sponsor Reklam
    Ettiği Teşekkür
    26
    Alıntı ken_guen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bir sorum olacakti . Esim icin 2004 öncesi dolar borclanmasi yaptirmistik ama su ana kadar hic para yatirmadik . gecen sene Türkiyede yaptigim arastirmada bu aktin gecerli oldugunu ögrendim. Soruma gelince gecen hafta pazar günü kanal7 de birisi bu durumdan bahsetti güya bu yil sonuna kadar bir miktar para yatirilmasi gerekiyormus. hemen bizimle irtibata gecin diyor aksi taktirde cok daha fazla para ödememiz gerekebilirmis...Bu konuda bir bilgisi olan varmi?

Selam ve saygilar....
    2008 yili oncesi gunlugu 3.5 dolar uzerineen borclananlar icin bildigim kadariyla bir odeme suresi yok. Ne zaman sartlar olusmussa odeyip aylik baglatma talebinde bulunabiliyor diye biliyorum. Bir duyum var dogru yanlis bilmiyorum bu sene sonuna kadar odeme yapanlar gecen yil seyyanen yapilan 100 liralik zamdan yararlanirlar deniyor belki onunla alakalidir, iyice arastirmadan simsarlara para kaptirmayin

4. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2008 yili oncesi gunlugu 3.5 dolar uzerineen borclananlar icin bildigim kadariyla bir odeme suresi yok. Ne zaman sartlar olusmussa odeyip aylik baglatma talebinde bulunabiliyor diye biliyorum. Bir duyum var dogru yanlis bilmiyorum bu sene sonuna kadar odeme yapanlar gecen yil seyyanen yapilan 100 liralik zamdan yararlanirlar deniyor belki onunla alakalidir, iyice arastirmadan simsarlara para kaptirmayin
    Dolar bazinda borclanma yapanlarin ödeme tarihi yok,emekli olanlarin gecmiste elde etmis oldugu haklar yeni emekli olanlarada uygulanmakta,emeklilik icin 3 sart yerine getirilmesi gerek,sigortalilik süresi,yas,prim gün sayisi bu 3 sarti yerine getirenler emeklilik talebinde bulunabilirler

Üye
    Ettiği Teşekkür
    353
    13 mesaja 15 teşekkür aldı
    Cok tesekkür ederim cevabiniz icin bende bu durumda ikilemde kaldim bir arastirmak lazim.....

Ettiği Teşekkür
    26
    Borclanma islemi yapacak arkadaslarin dikkatine, 01.01.2017 den itibaren Yurtdisi Borclanma günlük bedeli alt seviyesi 18,96 TL olarak belirlenmis.

8. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    17,57TL idi 18,96TL oldu.
    2016 ocak ayinda 1euro 3,18TL idi simdi 3,72TL
    Almanyada yasayanlar icin kötü bir durum yok...

Tecrübeli Üye MEGAbond - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW
    Ettiği Teşekkür
    2,597
    473 mesaja 1,213 teşekkür aldı
    iyiki 2015 te son gün müracatimi yapip 2300 günü 13,58 den ödemisim.yoksa bayagi bir fark ödücekmisim.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Merhaba Arkadaslar, Yeni konu acmadan buraya yazmak istedim

Bir tanidigimin söyle sorunu var, bir süre önce kisa bir calisma yapip TR den emekli olmus Almanyada calismiyor ev hanimi, aldigi emekli maasi düsük oldugu icin biryere bildirme geregi duymamis. Türkiye sgk ya 3201 sayili kanuna göre aylik alanlara mahsus yoklama belgesiyle göndermek icin alman emeklilik kurumundan sigorta dökümü istemis, göndermisler ancak mektubun icinde kontoklärung icin form lar koyup 1 ay icinde doldurup geri gönderilmesinide istemisler. Bu formlarda yurtdisi calismalarin olup olmadigini herhangi yurtdisi sosyal güvenlik kurumuna ödeme yapilip yapilmadigi varsa sigorta numarasininda soruldugu kisimlarda var.

Bana sordular formlari doldurmayip göndermesek yada doldurup TR deki calismayi yazmasak, yazsak bir sorun yasarmiyiz diye, ben bir cevap veremedim. Konu hakkinda tecrübe sahibi arkadaslarla birlikte özellikle yorumlariyla bir cok arkadasa yardimci olan karadeniz arkadasimizin düsüncelerini paylasmasini rica ediyorum.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaslar, Yeni konu acmadan buraya yazmak istedim

Bir tanidigimin söyle sorunu var, bir süre önce kisa bir calisma yapip TR den emekli olmus Almanyada calismiyor ev hanimi, aldigi emekli maasi düsük oldugu icin biryere bildirme geregi duymamis. Türkiye sgk ya 3201 sayili kanuna göre aylik alanlara mahsus yoklama belgesiyle göndermek icin alman emeklilik kurumundan sigorta dökümü istemis, göndermisler ancak mektubun icinde kontoklärung icin form lar koyup 1 ay icinde doldurup geri gönderilmesinide istemisler. Bu formlarda yurtdisi calismalarin olup olmadigini herhangi yurtdisi sosyal güvenlik kurumuna ödeme yapilip yapilmadigi varsa sigorta numarasininda soruldugu kisimlarda var.

Bana sordular formlari doldurmayip göndermesek yada doldurup TR deki calismayi yazmasak, yazsak bir sorun yasarmiyiz diye, ben bir cevap veremedim. Konu hakkinda tecrübe sahibi arkadaslarla birlikte özellikle yorumlariyla bir cok arkadasa yardimci olan karadeniz arkadasimizin düsüncelerini paylasmasini rica ediyorum.
    hekimoglu,tanidiginizin sorusuna cevaben,rente kasadan gelen soru formlarinin doldurulup geri gönderilmesinde hic bir sakincasi yok,kanaatim tanidiginizin calismasi olmadigindan calisilip kayitlara gecmeyen bir sey varmi diye sorulan sorulardir,tek sorun saglik sigortasi esinin üzerinden olup emeklilik parasi 425 euro'yu geciyorsa kendi adina saglik hizmeti almasi gerek büyük olasilikla 425 euro'nun altindadir saglik sigortasindan (krankkasadan) gelecek olan formlarida dogru olarak cevaplayabilirler ve yine eskisi gibi esinin üzerinden saglik sigortasi alir.

13. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Tesekkürler Karadeniz arkadas, 10 yildir calismayan biri o yüzden bilgi istiyorlardir mantikli. Benim emin olamadigim yeri TR de yapilmis olan kisa calisma süresinin ve sigorta numarasinin oraya yazilip yazilmamasi konusuydu. Aldigi aylik 425 € nun cok cok altinda oldugundan bende bildirin sorun olmaz demistim zaten.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    121
    40 mesaja 82 teşekkür aldı
    Selam,Benim Bir sorum olucakdir,Ben türk vatandasiyim,esim özbekistan,kismet olursa martta Almanyaya gelicek,bu sartlar icersine onunda Turkiyeden borclanarak emekli olmasi icin yasal sartlar nelerdir,Tesekkur ederim

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı dreamceng Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam,Benim Bir sorum olucakdir,Ben türk vatandasiyim,esim özbekistan,kismet olursa martta Almanyaya gelicek,bu sartlar icersine onunda Turkiyeden borclanarak emekli olmasi icin yasal sartlar nelerdir,Tesekkur ederim
    3201 sayili yasa geregi yurtdisi borclanmasi ile emekli olabilmek icin Türkvatandasi olmasi ve Türkvatandasi olarak gecen süreleri borclanabilir
    Konu karadeniz tarafından (18 Ocak 2017 Saat 13:22 ) değiştirilmiştir.

17. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Tesekkürler Karadeniz arkadas, 10 yildir calismayan biri o yüzden bilgi istiyorlardir mantikli. Benim emin olamadigim yeri TR de yapilmis olan kisa calisma süresinin ve sigorta numarasinin oraya yazilip yazilmamasi konusuydu. Aldigi aylik 425 € nun cok cok altinda oldugundan bende bildirin sorun olmaz demistim zaten.

Türkiye'deki calismanin ve sigorta numarasinin yazilmasinin hic zarari yok zaten sosyal güvenlik sözlesmesi var isteseler gerekli bilgilere ulasirlar.

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Karadeniz usta benim komsum türkiyede calismisligi var 2600 gün kendisi burdan da emekli salik sorunundan dolayi ,bu kismi maas alabilirmi türkiyeden yasi geldi yoksa 58 yasindami alabilir simdi kendisi 48 yasinda bayan .

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba Karadeniz kardeş,
    Alman vatandaşıyım, 5225 güne 850 eksiğim var. Almanyada Malülen emeklilik söz konusu. Emekli olduktan sonra Türkiyede bir şirket ortaklığı ile eksik olan 850 günü tamamlasam, almanya emeklilik sigortası sıkıntı yaparmı.

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Karadeniz usta benim komsum türkiyede calismisligi var 2600 gün kendisi burdan da emekli salik sorunundan dolayi ,bu kismi maas alabilirmi türkiyeden yasi geldi yoksa 58 yasindami alabilir simdi kendisi 48 yasinda bayan .
    haveri68,komsunuzun,dogum tarihi,Türkiye'de ise baslama hangi kurumdan,buradaki ise baslama tarihlerini,gün,ay,yil olarak belirtin.

Alıntı Saim Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Karadeniz kardeş,
    Alman vatandaşıyım, 5225 güne 850 eksiğim var. Almanyada Malülen emeklilik söz konusu. Emekli olduktan sonra Türkiyede bir şirket ortaklığı ile eksik olan 850 günü tamamlasam, almanya emeklilik sigortası sıkıntı yaparmı.
    Bu konuda cok acik bilgilere sahip degiliz ama,

II- ESNAF BAĞ-KUR'LULARIN YURT DIŞINA ÇIKMALARI HALİNDE SİGORTALILIK DURUMLARININ NE OLACAĞI:

1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanununun 24 üncü maddesine göre, gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, tüccar, sanayici, işadamı ve şirket ortağı gibi diğer kendi nam ve hesabına çalışanlar Bağ-Kur kapsamında zorunlu olarak sigortalı olmak durumundadırlar.

1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Suriye, Irak veya Suudi Arabistan gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik anlaşması olmadığı için, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları devam eder.

Ayrıca bu durumda olan kişiler, ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olmayan yabancı ülkelere gittiklerinde, buralarda kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaları yoksa, sırf yurt dışına çıktıkları için 1479 sayılı esnaf Bağ-Kur Kanunu kapsamındaki sigortalılıkları sonlandırılmaz ve devam eder.

1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu Bağ-Kur sigortalılığı bulunan kişiler, Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılığı ve Bağ-Kur sigortalılığına esas olan kayıtları (vergi, esnaf sicil, meslek odası vb) devam ederken Almanya ve Fransa gibi ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giderlerse ve bu ülkelerde kendi nam ve hesabına ya da hizmet akdiyle çalışmaya başlarlarsa, bu ülkelerin ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi bulunduğu için, çalışmaya başladıkları tarihten bir gün öncesi itibariyle Türkiye'deki Bağ-Kur sigortalılıkları sona erer.

Türkiye'de 1479 sayılı Kanun kapsamında zorunlu sigortalılıkları devam ederken ülkemizle ikili sosyal güvenlik sözleşmesi olan ülkelere giden kişilerin sadece yurt dışına çıktıkları için yurt içindeki Bağ-Kur sigortalılıklarının sona erdirilmesine gerek bulunmamaktadır. Yani 1479 sayılı yasa kapsamında sigortalı olanların Bağ-Kur sigortalılıkları Almanya veya Fransa'ya gittikleri tarihten itibaren değil, ancak yabancı ülkelerde çalışmaya başladıkları tarihten itibaren sona erdirilmesi gerekmektedir. Çünkü Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılık sigortalının şahsına bağlı ve fiili olarak bizzat o işi yapmasını gerektiren bir sigortalılık türü değildir.

http://www.burhaneray.com/Bag-Kurluy...ndirilmesi/613

Bu bilgiler dahilinde 850 günü tamamlamak mümkün gibi gözüküyor ve 1260 günü gecirmemek gerek, daha önemlisi Almanya'dan emekli olmadan Türkiye'de bir ssk.calismasi yapmaniz,Almanya'da maluliyetten emekli olmaniz halinde Türkiye'deki kisa calisma emekliliginiz icin sikinti yaratabilir

Ettiği Teşekkür
    132
    Yurtdisi borclanma ile emekli olup aylik baglatanlarin yurtdsinda yasiyorlarsa aylik baglandiktan 6 ay sonra kuruma göndemek zorunda olduklari 3201 sayili kanuna göre aylik alanlara mahsus yoklama belgesini doldururken yazmalari gereken yurtdisina cikis tarihine zaten yurtdisinda yasaniyorsa hangi tarih yazilmali?

Ettiği Teşekkür
    55
    Yurtdisi borclanma ile emekli olup aylik baglatanlarin yurtdsinda yasiyorlarsa aylik baglandiktan 6 ay sonra kuruma göndemek zorunda olduklari 3201 sayili kanuna göre aylik alanlara mahsus yoklama belgesini doldururken yazmalari gereken yurtdisina cikis tarihine zaten yurtdisinda yasaniyorsa hangi tarih yazilmali?
    hekimoglu,3201 sayili yasa yurtdisinda yasayanlar icin yoklama beyani getirmis ama daha mantiklisi bir veya iki senede bir renteversicherungsverlauf göndermek daha mantikli.
    Yoklama belgesinde,yurtdisina cikis tarihi olarak Türkiye'den yurtdisina cikis tarihi belirtilmeli.

24. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    132
    Türkiyede 11.08.1975 te is girisi olup toplamda 894 gün sigortali olan bir vatandas daha sonra almanyaya gelip 12.11.1985 ten bu yana almanyada sigortali olarak calismakta olup 2011 yilinda 3000 gün borclanma yapip belirlenen tahakkuk bedelinide ödemistir. Almanyada calismasi devam ettiginden aylik baglatma talebinde bulunmamistir.

Sorun söyle; Almanyada 12.11.1985 te calismaya basladigi bunun Versicherungsverlauf ta göründügü halde borclanma sirasinda sgk memurlari 3000 günü bastan sona dogru degil sondan basa dogru hesaplayip 01.09.2003 ile 31.12.2011 yillari arasini borclandirmislar. Basvuru sahibi daha sonra bu yanlisligin düzeltilmesi icin ilgili sgk kurumuna dilekceyle basvurmus olsada " Dilekcenizin mahiyeti anlasilamadigindan yapilacak islem bulunmamakta olup, dosyaniz islemden kaldirilmistir. Bilgilerinize rica ederim " diye cevap verilmistir.

Bu yanlis basvuru sahibine ilerde aylik baglanmasi durumunda maddi kayba yolacarmi, kayba yol aciyorsa bu yanlisi düzeltmenin kolay yolu nedir, basvuru sahibi yakin cevrede kendini uzman tanimlayan birine danismis cok karisik bir durum dört farkli islem yapilmasi gerekir eski basvuruyu iptal ettirip yeniden basvuru yapmak gerekir bu islemlerin kaca malolacaginida önceden kestiremeyiz gibi seyler söylenmis kendisine.

Belliki söz konusu uzman yagli müsteri yakaladigini düsünmüs, eski basvuruyu iptal etmek gibi bir zorunluluk varsa öyle bir islemi yapmanin hic geregi yok gecmiste 9,45 TL den borclanilmis simdi iki misli ödemesi gerekecek, ne kadar cok aylik alsinki buna degsin.

Ettiği Teşekkür
    132
    Son konuyla alakali bilgi sahibi kimse yokmu?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)