Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3026 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 70 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: iyi su icin Ters Osmose, Reverse Osmosis, Umkehrosmose filtrelerini tavsiye ederim!

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı

iyi su icin Ters Osmose, Reverse Osmosis, Umkehrosmose filtrelerini tavsiye ederim!

Arkadaslar seneler evvel yurt disinda iyi su bulamadigim icin internette arastirma yaparken bu filtreleri buldum.

Dikkatimi ceken bu filtrelerin Amerikada cok kullanilmasi oldu, yani bulusu yapanlar yine onlar.
    Hatta uzaydaki Astronatlar bile zor durumda artik sulardan (mesela sidik) bu filtre ile icilecek su elde edebiliyorlar,
    önce NASA'nin bir calismasinda bu filtrelere rastladim. Araplar körfezde bu sistemle deniz suyundan icilecek su elde ediyorlar!

5-6-7 kademeli olan bu filtreler suyun icindeki hemen hemen bütün mineralleri eliyor size saf su veriyor.
    Olmaz ben mineral istiyorum derseniz, size su kadarini söyleyeyim, yediginiz her seyden zaten yeterli minerali aliyorsunuz,
    ictiginiz suda olmasina hic gerek yok.

Bu sekilde elde edilen su bilhassa bebeklerin mamalarinda ve kücük cocukarin saglikli yetismesinde önemli rol oynuyor.
    Caylar, kahveler cok daha lezzetli oluyor, cünkü siz gercek cay kahve tadina variyorsunuz, icinde metallerin, madenlerin, klorun, kirecin vb bir sürü mineralin oldugu suyun asil tadi kayboluyor. Ayrica caydanliklarin, tencerelerin dibi hic bir zaman kirec tutmuyor. Isterseniz yemeklerde de bu suyu kullanabilirsiniz, yemeklerinizin artik daha lezzetli oldugunu da göreceksiniz

Filtre 5 kademeli ise önce 1-3 kademede sudaki kumlar, chlor vs temizleniyor, sonra 4'üncü kademede Osmose Mebrana geliyor burda
    basincin da etkisi ile su saf bir sekile getiriliyor. Önemli olan bu Membran'in Amerikan Mali olmasidir (DOW-Filmtec firmasi) cünkü islem burda bitiyor. Iyi calismasi icin evinizdeki su basinci en az 3-4 bar olmalidir, yoksa pompa kullaniliyor. Son kademede ise tatlandirici vs kullanilip su musluga yönlendiriliyor. Filtre calisirken 1 litre iyi su elde edebilmek icin takriben 4 litre mineralli su kullaniliyor, yani biraz su kaybiniz oluyor fakat kullanilan miktar az oldugu icin farketmiyor. Filtre deposunu doldurunca (5-10 litre) otomatik olarak su kullanimini kesiyor.

Membran'dan sonra hemen su kullanilmiyorsa, saf su bir depoda saklaniyor, istendiginde ordan aliniyor.

Bu konuda sorulariniz olursa sizlere yardimci olurum, bu baslik altinda tartisalim......
    Konu moonrise tarafından (15 Aralık 2015 Saat 17:11 ) değiştirilmiştir.

2. 2 kişi moonrise üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    251
    4 mesaja 4 teşekkür aldı
    Usta bunlarin filtreleri nekadar zamanda degistiriliyor. Tesekkürler

Tecrübeli Üye Chapter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    195
    38 mesaja 58 teşekkür aldı
    moonrise kardes ben üc senedir evliyim,bu zaman kadar brita filtresi kullaniyorum evimde.

filtreledigim suyu cay ve yemek icin kullaniyoruz..yanliz heizanlage´de filtre var tuz ile suyu filtreliyor yani anliyacagin ben cay icin iki defa suyu filtreliyorum ve acik söylüyorum buna cok önem

veriyorum.sen bu tavsiye ettigin ürünü ne zamandir kullaniyorsun ve filtreleri belirli zaman sonra degistirme geregi duyuyormusun ?

selametle

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Ben bu ürünü 5 kademeli ters osmose filtre'yi cok uzun zamandir kullaniyorum (>10 yil)

Ön filtreler 1-2-3 ve son 5. kademe filtreyi 6 ayda bir degistirin diye tavsiye ediliyor. Ama bu evinizdeki suyun kirliligine bagli,
    yani cok kirli suyu temizliyorsaniz bunlari 6 ayda degistirin yoksa biraz daha bekleyebilirsiniz!

Esas önemli olan 4. kademe osmose membran (DOW-Filmtec firmasindan olmasina dikkat edin!!!) bunu daha gec mesela kirlilige bagli olarak 1-2 senede bir degistirebilirsiniz.

Bir ölcü aleti alin giren cikan suyun kalitesini (kalinligini) kontrol edin, bunda bir degisme görülüyorsa hemen filtreleri degistirin.
    Bu aleterde ebayde var.

Bu alet suyun yalitimini (uS=micro Siemens) gösteren bir ölcü aleti veya suda cözülmüs bütün tuzlari gösteren (TDS=Total Desolved Salt) gösteren bir ölcü aleti olabilir. Suda cok mineral olursa su elektrik akimini daha iyi yalitir Cözülen tuzlari gösteren alette iyidir, tuzlari istemedigimiz maddeleri görürsünüz.

Mesela ben dün aksam evde yalitimi ölctüm, giriste 550 uS cikista ise 23 uS oldugunu gördüm!
    %96 bir verimle filtremin calistigini gördüm, bu % yüzde 90'in altina düserse bazi seyleri degistirmek gerektigini anliyorum.

Formul:

(1-(cikan suyun yalitimi/giren suyun yalitimi))*100
    Konu moonrise tarafından (16 Aralık 2015 Saat 11:06 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Usta tavsiye edebilecegin alet varmi.Biraz arastirdim ve yüzlerce alet,marka var.Hangisi iyi hangisi kötü kararsiz kaldim

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı
    Ben waterlife kullanıyorum 2 seneden belli ve cok memnunum. Caydanlikta hiç bir kireç ve suyun tadı mükemmel. Ben eskiden Çeşme suyu içmezdim ve şimdi günde yaklaşık 2.5 Liter su tuketiyorum. Ben zamanında 1000€ almıştım şimdi ise yanlış görmediysem 800€ civarında olması gerek. Bu makinenin içinde 6 tane filtre var ve her 2 senede değiştirilmesi gerekiyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı ultrantep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Usta tavsiye edebilecegin alet varmi.Biraz arastirdim ve yüzlerce alet,marka var.Hangisi iyi hangisi kötü kararsiz kaldim
    Kardesim icinde bu firmanin membrani olan herhangi bir 5 katli filtreyi alabilirsin.

DOW Filimtec Osmose (mavi) membran olsun bütün filtreler iyi calisir.
    Evinde 3-4 bar su basinci varsa motorada lüzum yok ebay'de herkesin aldigi bir seti al 100-200€ civari önemli olan bu membran

10. moonrise üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Arkadasim bende,de üclü filitre su aritma cihazi var bu suyun kalitesini ölcen cihazi nasil kullanilacak biraz bilgi verirsen sevinirim tesekkür ederim.

Tecrübeli Üye 1093 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    141
    95 mesaja 146 teşekkür aldı
    ben 4 senedir kullaniyorum,cok memnunum

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı Türksat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim bende,de üclü filitre su aritma cihazi var bu suyun kalitesini ölcen cihazi nasil kullanilacak biraz bilgi verirsen sevinirim tesekkür ederim.
    Kardesim uSiemens (uS) diye ölcen bir alet var bu suyun yalitkanligini yani elektrik akimini nasil gecirdigini gösteriyor, ne kadar az geciririse suyun icinde o kadar az mineral, tuz vs var!!!

Ayrica TDS Total Desolved Salt suda cözülmüs tuzlari gösteren alet var bu da ppm (milyonda bulunan istenmeyen mineraller) olarak ölcüyor gayet iyidir.

Bu ölcü aletlerinden bririni kullanarak, filtreye giren ve cikan suyun kalinligina bakarak filtrenizin nasil calistigi hakkinda bir fikir edinin!

Ilk ölctügünüzde belli iyi bir sonuc alacaksiniz, belli zaman araliklarinda ölcerek temiz suyun durumunu kontrol edin icindeki minerallerde artma görürseniz, sizin filtreler kirlenmistir ve degistireceksiniz
    Konu moonrise tarafından (22 Aralık 2015 Saat 12:44 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Degerli arkadasim verdiginiz bilgi icin cok tesekkür ediyorum

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    Alıntı Türksat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Degerli arkadasim verdiginiz bilgi icin cok tesekkür ediyorum
    Sende sagol, yazimin altinda tesekkür dügmesi var yazarak tesk. edecegine oraya basmayi deneseniz daha iyi olur,
    bosuna mesaj yazmazsiniz

Üye Muhammed - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bochum
    Ettiği Teşekkür
    107
    12 mesaja 21 teşekkür aldı
    merhaba,

yeni bi konu acmaktansa, önceden acilmis bu konuyu tekrar gündeme getirmek istedim.

Bende su aritma sistemlerini arastiriyorum bi kac gündür. degisik sistemler oldugunu gördüm, benim bildigim 12 litrelik tanklar vardi, simdi o tank olmadanda calisanin oldugunu gördüm linki burda

sizin aldiginiz, tavsiye edeceginiz aletler var mi, bu konudan sonra alip kullandiginiz?

Üye Oguzhan06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ankara
    Ettiği Teşekkür
    181
    32 mesaja 85 teşekkür aldı

Ben de tam tersini okudum

Merhaba ,
    ben de birkac aydir arastiriyorum bu konuyu ve gördügüm kadariyla bu osmose ve ters osmos prensibi ile calisan aletler tavsiye edilmiyor ...!
    cünkü bu aletler suyun icerisindeki yararli mineralleri önce cikarip ilerki asamalarda tekrar ilave ediyorlar . Artik bu ne kadar mükemmel ve tabii olur bilemiyorum.

Doktorlar en iyi su aritma yolunun , yer cekimi sistemi ile oldugunu söylüyorlar. Internette yer cekimi su aritma sistemleri ,veya gravity water cleaning falan diye aratirsaniz bir cok konu bulursunuz.

Ben ankarada su sisteme bakmak icin adres falan aldim ama daha bir türlü gidip bakamadim.

http://alkamina.com.tr/alkamina_sebill.php

18. Oguzhan06 üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    4 mesaja 4 teşekkür aldı
    slm arkadaslar bu cihaz da bir konuyu deyinmek isdiyorum bu cihazin atik su hakkinda 1 litre temiz suya 1.5 litre atik su harcadigini biliyormusunuz bu cihaz kapali iken bile atit su devamli akiyor normalde suyu kulanmadigin surece atik su kapali olmasi lazim bu cihazlarda hep atik su acik kaliyor bu cihazi kulananlara tavsiyen atik suya bir tane vana koymanizdir saygilarla

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    kardesim aleti dogru dürüst takmissan atik su senin temiz su depon doldugu anda kapanir alet calismaz!!!!!

Sen ya degisik bir sistem kullaniyorsun ya da iyi kurmadin.

Ben senelerdir kullaniyorum, icine dört su borusunun girdigi bir kutu var, bunun icindeki mekanizma temiz su deposu dolunca mebrana giden suyun akisini da keser!!!

Yani Temiz su deposu 10-12 Litredir bu depo dolunca genellikle ters osmose sisteminin calismasi durur, atik su falan kesinlikle cikmaz. Kendi otomatik vanasi vardir ayrica bir vana takmaniza hic gerek yoktur

Ayrica hakikaten yararli minerallerde yararsiz mineralllerin yaninda gidiyor dogrudur. Fakat siz suyu su icin iciyorsunuz yani illaki mineral almak icin icmiyorsunuzki? Yani vücudunuzun istedigi mineralleri zaten yediklerinizden ordan burdan gerektigi kadar aliyorsunuz. Su mineral almak icin icilmez, tek mineral kaynaginiz su degildir. Sudan mineral almazsaniz hastalanip ölmezsiniz korkmayin

Eger temiz lezzetli su icmek istiyorsaniz bu sistemi tavsiye ederim. Bir hassa evinde kücük cocugu olanlara cok faydalidir.
    Mamalari, caylari kahveleri bu suyla yapin aradaki farki hemen göreceksiniz. Benim evde senelerdir caydanlik vs'nin dibi kirec tutmuyor.
    Yemekler, icilen seyler cok daha lezzetli oluyor. Icinde ne oldugunu bilmediginiz agir sulari iceceginize bu ters osmose'den cikan suyu icin farkini göreceksiniz!
    Konu moonrise tarafından (29 Şubat 2016 Saat 12:33 ) değiştirilmiştir.

21. moonrise üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    sevgili arkdaslar yeni mutfk aldim ve su aritma cihazi taktirmak istiyorum..bana takack Firma yad onereceginiz neler var artik su almak istemiyorum

Tecrübeli Üye Chapter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    195
    38 mesaja 58 teşekkür aldı
    arkadaslar bu konuda yardimci olabilecekmisiniz,

Su aritma cihazi taktirmak istiyorum..Almanya´da takacak Firma yada önereceginiz neler var?

İhlas Aura Cebilon Compact Su Arıtma Cihazı, türkiyede bunu tavsiye ediyorlar,hatta suyunuda ictim,normal musluk sudan ve ihlasin muslugundan cikan su cok daha güzel.

Yardimci olurmusunuz acaba

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    172
    16 mesaja 18 teşekkür aldı
    Facebook da hep reklami geliyor sifa su diye aritiyorlarmis cihazla suyu nasil acaba bilgisi olan varmi?

Moderator atsiz77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Ne Mutlu TÜRKÜM Diyene
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    524 mesaja 1,151 teşekkür aldı
    Hepsi aynı sistemi kullanıyor hele bizim Türkler bu işde maalesef büyük kazık atıyorlar

26. atsiz77 üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)