Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3050 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 59 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [müjde] askerlik kanun tasarisi meclisten gecti.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,421 mesaja 9,736 teşekkür aldı

[müjde] askerlik kanun tasarisi meclisten gecti.

@alifuatduatepe
    Yurt dışındaki Türklerin askerlik hizmeti için ödemeleri gereken 6 bin Avro'nun bin Avro'ya indirilmesini de öngören kanun tasarısı TBMM'de

bana göre bu tasari herkes icin gecerli olmayacak ama bir cok kisi yaralanabilecek
    kanun geceince detaylari daha iyi anlayabilicegiz

CNN TURK Haberi
    Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının Türkiye'deki askerlik hizmetini yerine getirmiş olmaları için
    ödemeleri gereken 6 bin Euro'nun bin Euro'ya indirilmesini de öngören kanun tasarısı TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda değişiklik öngören kanun tasarısı, TBMM Başkanlığı'na sunuldu.

Tasarıya göre, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, bağlı bulundukları yurt dışı temsilcilikleri aracılığıyla askerlik şubelerine başvurmak suretiyle,
    1000 avro ya da karşılığı kadar yabancı ülke parasını ödemeleri kaydıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Mevcut düzenlemede ödenmesi gereken söz konusu ücret 6000 avro.

Bu düzenlemeden yararlanacak Türk vatandaşlarında şu şartlar aranacak:

- Yurt dışında doğarak ya da kanuni rüşt yaşına kadar ikamet etme amacıyla yabancı bir ülkeye giderek oturma ya da çalışma izni ile yurt dışında yaşıyor olmak
    veya kanuni rüşt yaşına kadar Türk vatandaşlığının yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığını kazanmış olmak.

- Başvuru sırasında bulunulan yaşın en az yarısı kadar süre ile yabancı ülkede ikamet etmiş olmak.

- Kanuni rüşt yaşına kadar alınan eğitimin en az 5 yıllık bölümünü yabancı ülkede tamamlamış olmak.

- Başvuru tarihi itibariyle halen yurt dışında yaşıyor olmak.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.
    Ancak fazladan yapılmış ödemeler iade edilmeyecek.

http://www.trthaber.com/haber/turkiy...si-224332.html

Konu hOrOz tarafından (08 Ocak 2016 Saat 19:44 ) değiştirilmiştir.

2. 6 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    bu sartlardan anlasildigi uzere yurtdisinda dogan ve okuyan kisileri kapsayacak.yine bir akilli hamle ile bizim gibi garibanlar saft disi birakilmis bulunuyor.zaten burada dogan cocuklar turkiyeye gitip askerlik yapmayi dusunmuyor.ve cogu zaten turk vatandasligindan cikiyor.
    insallah mecliste gorusurken bir iki akilli cikarda herkesi kapsayan bir tasari haline getiriler.ama benim umitim yok.bu sekilde cikacak gibi gorunuyor

Administrators karam82 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    6,389
    10,754 mesaja 142,213 teşekkür aldı

Bedelli Askerlik hakkinda Son durum yorum yaparken konu hakkinda yorum yapilmasina siyasi partiyi hedef gösterilmemesine özen gösterilsin...

Dövizli Askerlik Düzenlemesi Mecliste Kabul edildi,

http://www.mynet.com/haber/guncel/do...ildi-2259736-1

http://www.trhaberler.com/dovizli-as...-kabul-edildi/

Konu Icinde Siyasi Parti Ismi yada taraf tutar gibi mesaj cekmeden ( Helal Olsun, yada siyasi cikar amacli girisim vs gibi partiyi direk hedef göstermeksizin,
    konuyla alakali sorusu olanlar icin konuyu islenmesi icin aciyorum, Parti Hedef gösterilen mesajlar direk silinebilinir...

6. 6 kişi karam82 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye Bora64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    3 mesaja 5 teşekkür aldı
    Selam ben 43 yasindayim ve Alman Vatandasiyim.Ben bundan yararlanabilirmiyim?
    Mavi kartim var. Türk vatandasligina gecmelimiyim. Neler yapmam gerekir. Önerileriniz nedir Arkadaslar?::
    Saygilar sunarim.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    askerliginizi yapmadan alman vatandasi olduysaniz tekrar türk vatandasi oldugunuzda askerlik onunuze cikacaktir, haber daha yeni 38 yasindan sonrakiler icin durum ne olcak daha tam kesin degil ama yararlanma olasiligida vardir diye tahmin ediyorum

Alıntı Bora64 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam ben 43 yasindayim ve Alman Vatandasiyim.Ben bundan yararlanabilirmiyim?
    Mavi kartim var. Türk vatandasligina gecmelimiyim. Neler yapmam gerekir. Önerileriniz nedir Arkadaslar?::
    Saygilar sunarim.

9. fuk_18 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    konuyu ben 2 gün önce yazmistim ne yazik MOD arkadas silmisti..
    tasari metni tam haliyle ele geciremedim

gecici 53 maddeye dikkat edin

gönderen Metin Külünk Milletvekili

Konu hOrOz tarafından (08 Ocak 2016 Saat 19:49 ) değiştirilmiştir.

11. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    sonunda butun yurtdisinda yasayan insanlarin bekledigi sekilde cikiyor.bu duruma getirenlerden allah razi olsun.yoksa 6000 euro odemek kolay degildi. kunun tasarisi tbmm de kabul edildi.sanirim cumhurbaskanin imzalamasi ve resmi gazetede cikmasi lazim yururluge girebilmesi icin. ben 2011de basvuruda bulunup ilk taksiti yatirmistim.bu durumda artik para yatirmamiza gerek kalmiyor.ben onu anladim suan icin

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    simdi bu yayinladigin kagit neyin cevabi acikcasi onu anlamadim ya kusura bakma hangi sorunun cevabi. birde bunun tamamini paylasabilirsen cok super olur
    Konu fuk_18 tarafından (08 Ocak 2016 Saat 20:13 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    metnin tamami burada..

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASIN AÇIKLAMALARI

PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU…

Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının askerliğini yerine getirmeleri için ödedikleri 6 bin avroyu bin avroya düşüren düzenlemenin de yer aldığı Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kabul edildi.

07 Ocak 2016 Perşembe

Plan ve Bütçe Komisyonu, yer altı kömür sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin ek maliyet artışlarının karşılanmasına destek verilebileceğine ilişkin düzenlemeyi kabul etti.

AK PARTİ Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığındaki komisyonda, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın görüşmeleri 3. gününde devam etti.

Komisyonda, yaklaşık 3,5 saat süren görüşmede Maden Kanunu'na geçici bir madde ekleyen düzenleme kabul edildi.

Kabul edilen maddeye göre, linyit ve taş kömürü çıkaran özel hukuk tüzel kişilerinin ruhsat sahibi olarak işlettikleri yer altı maden işletmelerinde, fazla çalışma ücreti, yıllık izinlerin artırılması, çalışma süresinin 37,5 saate düşürülmesi, çalışanların ücretinin 2 asgari ücretten az olamayacağı nedenleriyle oluşan maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin destek verilebilecek.

Bu destekler, bakanlık bütçesine konulan ödeneklerden karşılanacak. Maliyet artışlarına ilişkin usul ve esaslar, bunların uygulanma süreleri bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulu'nca belirlenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Ali Rıza Alaboyun, bu düzenlemenin, özel sektör madenciliğine hayat suyu getireceğini ve ton başına da çalışan işçi başına da olabileceğini ifade etti.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürü Mustafa Aktaş, kanunun yürürlüğe girdiği 11 Eylül 2014 tarihi ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında, 5 firmanın, kendileri için 2 milyon 86 bin 806 ton kömür ürettiğini bildirdi.

Aktaş, TKİ'nin, bunun karşılığında firmalara kanundan kaynaklı olarak asgari ücretin 2 katına çıkarılması, çalışma saatlerinin düzenlenmesi, yer altı işçilerine 4 gün ücretli izinlerine ek yapılması nedeniyle 18 milyon 331 bin lira ödediğini kaydetti.

1 Ocak- 31 Aralık 2015 tarihinde 5 firmanın, 8 milyon 59 bin 315 ton kömür üretimi gerçekleştirdiğini, karşılığında kanundan gelen farktan dolayı 139 milyon 205 bin lira ödeme yapıldığını anlatan Aktaş, ortalama ton başına 17 lira 27 kuruş fiyat farkı ödendiğini belirtti.

TKİ'nin firmanın ürettiği kömürün tamamını aldığına, sözleşmeleri ton başına olduğu için ton başına bedel ödediğine işaret eden Aktaş, "Kanundan önce, kömüre karşılık herhangi bir firmaya ton başına 70 lira 63 kuruş öderken, kanundan dolayı firmalara yansıtılması gereken 9,98 kuruş ilave edilerek, 2014'te kömürü 80 lira 61 kuruştan aldım" dedi.

Aktaş, TKİ'nin Kütahya'da, kendi imkan ve işçileriyle yer altında yaptığı üretimin maliyetinin 242 lira 68 kuruş olduğunu açıkladı.

Soma kazasından önce 2013'te 106 milyon ton kömür tüketiminin 80 milyon tonunun yerli, 26 milyonun ithal olduğunu aktaran Aktaş, "Soma kazasından sonra gelen düzenlemeler, maliyet artışları, ithal kömür fiyatlarındaki düşüş eğilimleri üretim kayıplarını getirdi. 2014'de 80 milyon tonluk yerli üretim 24 milyon ton azalarak 56 milyona geriledi. İthal kömürün 26 milyon olan payı 32 milyon tona çıktı. 2015'te ithal kömürün payı 35 milyon tona çıkardı, yerlinin payı 40 milyon tona geriledi" diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, bu işletmelerde 6 bin 121 işçi çalıştığını, bu ek maddeyle, asgari ücretin bütçeden karşılanması halinde 133 milyon 699 bin liralık ek destekleme olacağını belirterek, "Bu işletmeleri teşvik edebilir. Eğer Soma kazasından önceki seviyeye ulaşırsa o tarihteki rakam 11 bin 472. Bu takdirde destek miktarı 250 milyon liraya ulaşmış olacak" dedi.

Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç, işverene kişi başı maliyetin bin 800 lira olduğunu bildirdi.

Plan ve Bütçe Komisyonu, Askerlik Kanunu ile Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı kabul etti.

Tasarıya göre, yurt dışında oturma veya çalışma izniyle en az 3 yıl süreyle bulunan Türk vatandaşları, 6 bin avro yerine bin avro ödeyerek askerlik yapmış sayılacak. Bu kişiler, 38 yaşını tamamladıkları yılın sonuna kadar durumlarını gösteren belgelerle birlikte konsolosluk aracılığıyla askerlik şubelerine başvuracak ve bin avroyu defaten ödeyecek.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek
    .

Tasarı, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun kadrosuzluktan emeklilik hükümlerine tabi olan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıktaki 28, 29 ve 30. hizmet yıllarını dolduran personelden, 29 Şubat 2016 tarihi itibarıyla emekliye ayrılma talebinde bulunanlara verilmesi planlanan emeklilik ikramiyesi miktarını belirliyor.

Buna göre, 29 Şubat 2016 tarihine kadar emekliye ayrılma talebinde bulunan albaylardan, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla subaylıkta 30. hizmet süresini tamamlayanlara emekliliğe esas aylık tutarının 5,5 katı 19 bin TL, 29. yılını tamamlayanlara 11 katı 38 bin TL, 28. yılını tamamlayanlara 16 katı 57 bin TL emekli ikramiyesi ödenecek. Emekli ikramiyesi ödenen bu kişiler, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla kadrosuzluktan emekliye sevk edilecek.

Bu kişilerden, 30 Ağustos 2016 tarihi itibarıyla bir üst rütbeye terfi ettirilenler, talepleri halinde emekli olmayabilecek.

Bu personel, aidatlarını her ay düzenli olarak ödemeleri kaydıyla, Ordu Yardımlaşma Kurumu üyeliklerini devam ettirebilecek.

Tasarı, Değerli Kağıtlar Kanunu'nda da değişiklik yapıyor. Buna göre, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15'er TL, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 50 TL ödenecek. 31 Aralık 2016 tarihine kadar verilen nüfus cüzdanlarından 8 TL kağıt bedeli alınacak.

Elektronik İmza Kanunu'nda yapılan değişiklikte de elektronik sertifika hizmet sağlayıcısının yükümlülükleri yer alıyor.

Tasarıyla, Nüfus Hizmetleri Kanunu'nda yer alan "nüfus cüzdanı" ibareleri "kimlik kartı" şeklinde değiştiriliyor ve aile kütüklerinde yer alacak bilgilere "biyometrik veri" ilave ediliyor. Kayıtlar sadece elektronik ortamda tutulacak.

Merkezi veri tabanında tutulan biyometrik veriler kimlik doğrulama işlemleri dışında kullanılamayacak. Kimlik kartına kayıt ve işaret konulamayacak, kimlik kartı hiçbir kişi ve kurum tarafından alıkonulamayacak.

Evlenme işlemi tamamlandıktan sonra çiftlere uluslararası aile cüzdanı verilecek. Kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı ve mavi kart bedeli başvuru sırasında tahsil edilecek.

Tasarı, nüfus cüzdanlarının bu yılın sonuna kadar düzenlenmesi ve dağıtılmasında uygulanacak usul ve esasları da düzenliyor.

Buna göre, Maliye Bakanlığı, nüfus cüzdanlarını, bakanlıkça tespit edilen şekil, ebat ve örneğine uygun olarak bastıracak. Nüfus müdürlüklerinin ihtiyaçlarını karşılamak üzere muhasebe yetkililerine, dış temsilciliklerin ihtiyaçlarını karşılamak üzere Dışişleri Bakanlığı'na gönderilecek.

Doğum bildirimleri kanuni sürede yapılırsa, nüfus cüzdanlarından değerli kağıt bedeli alınmayacak.

Nüfus cüzdanını kaybedenler ile doğum olayını süresi içinde bildirmeyenlere uygulanan idari para cezası kaldırılacak.

Evlendiğini süresi içinde bildirmeyenlere 80 TL para cezası verilecek. Adres bildirimlerini süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanan idari para cezası 480 TL'den 80 TL'ye, gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara uygulanan idari para cezası ise 963 TL'den 500 TL'ye indiriyor.

Tasarıyla, diğer kanunlarda yer alan nüfus cüzdanı ve hüviyet cüzdanı gibi ibarelere yapılan atıfların tamamı Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartına yapılmış sayılacak.

Mali tatilin sona erdiği günü izleyen 5 gün içinde biten, bu düzenleme kapsamındaki kanuni ve idari süreler, mali tatilin son gününü izleyen tarihten itibaren 5. günün mesai saati bitiminde sona ermiş sayılacak.

Özel Tüketim Vergisi, banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, şans oyunları vergisi ile gümrük idareleri, il özel idareleri ve belediyeler tarafından tarh veya tahsil edilen vergi, resim ve harçlarda mali tatil uygulanmayacak. Buna göre, hazine gelir-gider dengesinin gözetilmesi amacına yönelik olarak, bütçe gelirlerinde önemli bir paya sahip olan ÖTV ile banka ve sigorta muameleleri vergisi, özel iletişim vergisi, şans oyunları vergisi ile mali tatil nedeniyle beyanname verme süreleri uzamış olan vergiler aynı ay içerisinde Hazine hesaplarına intikal ettirilecek.

Beyana dayanan ve beyanname verme süresi mali tatil nedeniyle uzamış olan vergilerde ödeme süresi, beyanname verme süresinin son gününü izleyen günün mesai saati bitimine kadar uzamış sayılacak.

Tasarı, yer altı kömür sektöründe şahıslar adına üretim yapan işletmelerin maliyet artışlarını karşılamayı da amaçlıyor.

Linyit ve taş kömürü çıkaran özel hukuk tüzel kişilerinin ruhsat sahibi olarak işlettikleri yeraltı maden işletmelerinde, fazla çalışma ücreti, yıllık izinlerin arttırılması, çalışma süresinin 37,5 saate düşürülmesi, çalışanların ücretinin 2 asgari ücretten az olamayacağı nedenleriyle oluşan maliyet artışlarının karşılanmasına ilişkin destek verilebilecek.

Bu destekler, bakanlık bütçesine konulan ödeneklerden karşılanacak. Maliyet artışlarına ilişkin usul ve esaslar, bunların uygulanma süreleri bakanlığın teklifi üzerine Bakanlar Kurulunca belirlenecek.

Kamu payı yüzde 50'den az olan ve Borsa İstanbul'da işlem gören şirketler ile bunların iştirakleri ve bağlı ortaklıklarının denetimi, ilgili mevzuatı uyarınca düzenlenen ve Sayıştay'a gönderilecek bağımsız denetim raporları esas alınarak yapılacak.

Sayıştay, kendisine sunulan bağımsız denetim raporlarını esas alarak hazırlayacağı raporu TBMM'nin bilgisine sunacak.

15. cotanak üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Alıntı cotanak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sonunda butun yurtdisinda yasayan insanlarin bekledigi sekilde cikiyor.bu duruma getirenlerden allah razi olsun.yoksa 6000 euro odemek kolay degildi. kunun tasarisi tbmm de kabul edildi.sanirim cumhurbaskanin imzalamasi ve resmi gazetede cikmasi lazim yururluge girebilmesi icin. ben 2011de basvuruda bulunup ilk taksiti yatirmistim.bu durumda artik para yatirmamiza gerek kalmiyor.ben onu anladim suan icin
    Insallah ogledir. Bende ilk taksiti yatirdim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    109
    30 mesaja 60 teşekkür aldı
    arkadaslar

parayi yatirmak icin hangi belgeler lazim
    bilen varsa tskl

Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    7 mesaja 8 teşekkür aldı
    bu güzeol haber

arkadaslar benimde bir sorum var ben suan 43 yasindayim ve asker kacagi gözüküyorum türkiyede 6000 € iken 1250/ yatirmistim sonra öyle kaldi

bu yasa benim icin de gecerlimi ?

yardimlar icin sag olun arkadaslar

saygilar

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı ali14 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bu güzeol haber

arkadaslar benimde bir sorum var ben suan 43 yasindayim ve asker kacagi gözüküyorum türkiyede 6000 € iken 1250/ yatirmistim sonra öyle kaldi

bu yasa benim icin de gecerlimi ?

yardimlar icin sag olun arkadaslar

saygilar
    arkadasim yasa tam kimleri kapsiyor anlasilmiyor yukarida metine göre 38 yasinin sonuna kadar diyor
    sizleride kapsiyor mu kapsimiyor mu kimse bilmiyor ..sanirim ileriki günlerde aciklamalar gelir
    daha resmi gazete de yayinlanmadi ..

benim kanaitim eski leri kapsimiyor cünkü madde 1 de 38 yasi hala duruyor
    simdi ne kadar yorum yapsak bos ... bir iki daha gün bekliyelim ..daha detayli bir aciklama gelir

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    Alıntı Arslan81 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Insallah ogledir. Bende ilk taksiti yatirdim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da 1000 avro ödeyerek askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak
    bunun devaminida iyi okumak lazim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

bu demek oluyorki.onceden basvurup 1250 euro odeyenlerde bu konuna tabi olacak (veya 2,3 taksit dahi odeyenler). AMA 1000 euronun ozerinde odedikleri paralar iade edilmeyecek.

insallah mecliste sorunsuz gecer.cunku henuz komisyondan gecmis hali bu.genel kuruldanda gecmesi lazim diye dusunuyorum

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı cotanak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun devaminida iyi okumak lazim.

Söz konusu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten önce dövizli askerlik hizmetinden yararlanmak üzere başvuranlar da bin avro ödeyecek. Fazladan yapılan ödemeler iade edilmeyecek.

bu demek oluyorki.onceden basvurup 1250 euro odeyenlerde bu konuna tabi olacak (veya 2,3 taksit dahi odeyenler). AMA 1000 euronun ozerinde odedikleri paralar iade edilmeyecek.

insallah mecliste sorunsuz gecer.cunku henuz komisyondan gecmis hali bu.genel kuruldanda gecmesi lazim diye dusunuyorum

simdi bu tasari gecip kanun oldu sayilir ... hükümette cogunluk oldugu icin gecmesi problem degil
    baska seylerde yazacaktim ama siyasi olacak o yüzden girmeyecegim

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    22
    7 mesaja 9 teşekkür aldı
    Hayirli Aksamlar arkadaslar,
    bende gecen ayın 31.de 38 yasimi doldurmus oldum. Kanun cikacak diye bekledik ama simdi ne olur bakalim.
    Aceba bizler de bu kanundan yararlanabilecegizmi görecegiz. 6000€ kanunda mesela yas siniri yokdu. 38 üstünde olanlar
    taksit ödemesi yapamiyordu ve pesin ödemeleri gerekiyordu. Insallah yine öyle olurda, bizler de rahatlariz.
    Hayirlisi olsun insallah.

Saygilar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    13
    7 mesaja 8 teşekkür aldı
    merhaba arkadaslar

cevaplar icin cok sag olun ilsallah bizi de kapsar yinede bu konu hakkinda duyum alirsaniz buraya ya yazarsaniz sevinirim

saygilar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Ben burada sunulan kagittaki bir cümleden hic birsey anlamadim. Aciklayan olursa sevinirim.

Yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanununa tabi yükümlüler ...

Bu nedemek oluyor ?
    Konu dboxcu tarafından (09 Ocak 2016 Saat 15:56 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı dboxcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben burada sunulan kagittaki bir cümleden hic birsey anlamadim. Aciklayan olursa sevinirim.

Yedek subaylar ve yedek askeri memurlar kanununa tabi yükümlüler ...

Bu nedemek oluyor ?
    anlamayacak bir sey yok
    1076 nlu kanuna göre askerligini yedek subay veya yedek askeri memur olacak kisileri kapsiyor

bizler 1111 sayili kanuna tabiyiz
    Konu hOrOz tarafından (09 Ocak 2016 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    anlamayacak bir sey yok
    1076 nlu kanuna göre askerligini yedek subay veya yedek askeri memur olacak kisileri kapsiyor

bizler 1111 sayili kanuna tabiyiz
    Tesekkürler , Bizler 1111 sayili kanuna tabiysek ek 1. Maddeki sartlar neler oluyor ?

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)