Arkada$lar TC vatanda$i olarak eksik günü olan ama borclanabilecek 3600 günü tamamlayabilen mavi Kartlilar bir karar vermesi lazim, bende ayni durumdayim
46 yasindayim 1988 den sonra 4500 günüm var, 52 yasinda emekli olabilmek icin 3 sene kadar TC vatandasi olarak eksigim var.
Ben yeniden TC vatanda$i olmayi dü$ünmüyorum 52 ya$inda emekli olabilsem bile bana bir faydasi yok.
-yurtdi$inda calismak yask (minijob dahil), sosyal yardim almak yasak, issizlik yardimi almak yasak
Allah saglik verirse 57-58 ya$ina kadar cali$mayi dü$ünüyorum sonra 2 sene kadar ALG1 hakkimida kullanirsam 3600 gün emeklik yasina geliyorum,
Türkiyeye erken temelli dönmek isteyenler icin durum farkli olabilir, onlar vatandasligi degistirebilir

-3600 günle 5400 gün borclananlarin maa$larinin arasinda cüzi bir miktar fark var
-Borclanma bedeli 3600 gün icin %33 daha az ödeniyor
-2000 senesinden önceki yillari borclanmaya bakin 2000 yilindan sonraki borclanilan yillar maa$in dü$ük baglandigi yillar, Bugün yeniden TC vatanda$i olup 3-5 sene
eksik olan süreyi tamamlayip borclandiginizda maa$in mevcut olan 3600 günden bile dü$ük olma ihtimali var.