Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2996 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 36 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman vatandasligin türk vatandasligina gecmak

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Arkada$lar TC vatanda$i olarak eksik günü olan ama borclanabilecek 3600 günü tamamlayabilen mavi Kartlilar bir karar vermesi lazim, bende ayni durumdayim
    46 yasindayim 1988 den sonra 4500 günüm var, 52 yasinda emekli olabilmek icin 3 sene kadar TC vatandasi olarak eksigim var.
    Ben yeniden TC vatanda$i olmayi dü$ünmüyorum 52 ya$inda emekli olabilsem bile bana bir faydasi yok.
    -yurtdi$inda calismak yask (minijob dahil), sosyal yardim almak yasak, issizlik yardimi almak yasak
    Allah saglik verirse 57-58 ya$ina kadar cali$mayi dü$ünüyorum sonra 2 sene kadar ALG1 hakkimida kullanirsam 3600 gün emeklik yasina geliyorum,
    Türkiyeye erken temelli dönmek isteyenler icin durum farkli olabilir, onlar vatandasligi degistirebilir

-3600 günle 5400 gün borclananlarin maa$larinin arasinda cüzi bir miktar fark var
    -Borclanma bedeli 3600 gün icin %33 daha az ödeniyor
    -2000 senesinden önceki yillari borclanmaya bakin 2000 yilindan sonraki borclanilan yillar maa$in dü$ük baglandigi yillar, Bugün yeniden TC vatanda$i olup 3-5 sene
    eksik olan süreyi tamamlayip borclandiginizda maa$in mevcut olan 3600 günden bile dü$ük olma ihtimali var.

2. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    26
    8 mesaja 10 teşekkür aldı
    Topcam kardesim en güzeli kamoyu olusturmak,hem bizleri Alman vatandasligina tesfik ediyorlar,hem de ikinci sinif muamele görüyoruz
    Alıntı topcam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    eral kardesim Varol yapilmasi gereken yasal yoldan hakkimiz vrsa ona ulasabilmek yok tr ye git orda calisiyormus gibi göster Burda Calis sonra sonra

hayir kardesim Uygun yoldan komuoyu olusturup karsiya derdimizi anlatmak 5600 günden emekli olunuyor sigortali ve tr vatandasi gecirdimiz gün 1yil

2yil az ee bununicin tekrar gecelim vatandasliga zaten aptalik ettik gectik gaza geldik hayatimiza maloldu eger mavi kartimiz varsa bu bir yil veya 2,3 yilda nasil tr den emkli olmak icin sayilir

onunyolunu ariyor ve bir komuoyu olusturmaya calisiyor ve toplu bas vuru tarihi belirlemeye calisoyoruz ya bismillah

Üye
    Ettiği Teşekkür
    78
    28 mesaja 164 teşekkür aldı
    bizde biliyoruz cocuk oyunca olmadigini , bilgi edinmek icin sorulan bir soru

Yeni Üye -=Sahin=- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    29
    5 mesaja 8 teşekkür aldı
    Merhaba Arkadaslar, Bende sizler gibi ayni sorunu yasiyorum,
    1972 dogumlu 1990 is baslangici ve 2003 Alman vatandasligina gecis,
    2015 yilinda SGK ya borclanmak icin basvurdum.
    Türk vatandasi oldugum süre icin borclanma yapabiliyormusum , ama geriye kalan eksik olan yaklasik 3 Senemi Mahkeme basvurup cikan kararla eksik günleri Bagkura ödenmesi gerek , ödeme islemi bittikden sonra ,Bagkurdan ödenen günleri SGK ya transfer ediliyormus, bu bilgileri Türkiyede bir Avukat araciyla bilgi edindim.

Bunun nekadar dogru oldugunu artik islemler bitince görecegim.

Bir emeklilik icin Vatandaslik degisemem, yeniden buralarda oturma islemleriyle ugrasamam, ozaman 60 yasimi beklerim daha iyi
    Konu -=Sahin=- tarafından (20 Ocak 2016 Saat 23:20 ) değiştirilmiştir.

6. 2 kişi -=Sahin=- üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    11 mesaja 16 teşekkür aldı
    Alıntı -=Sahin=- Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaslar, Bende sizler gibi ayni sorunu yasiyorum,
    1972 dogumlu 1990 is baslangici ve 2003 Alman vatandasligina gecis,
    2015 yilinda SGK ya borclanmak icin basvurdum.
    Türk vatandasi oldugum süre icin borclanma yapabiliyormusum , ama geriye kalan eksik olan yaklasik 3 Senemi Mahkeme basvurup cikan kararla eksik günleri Bagkura ödenmesi gerek , ödeme islemi bittikden sonra ,Bagkurdan ödenen günleri SGK ya transfer ediliyormus, bu bilgileri Türkiyede bir Avukat araciyla bilgi edindim.

Bunun nekadar dogru oldugunu artik islemler bitince görecegim.

Bir emeklilik icin Vatandaslik degisemem, yeniden buralarda oturma islemleriyle ugrasamam, ozaman 60 yasimi beklerim daha iyi
    cok Dogru senin basina gelenler ve izleyecegin yol tüm budurumdaki arkadaslara yol gösterecek bende 1972 dogumluyum

1990 da ilk sigortaliyim ve 2004 de alman vatandasi oldum normalde 52 yasimda ve 5520 günden emkli olabiliyorum ama tr vatandasi olarak 4800 gün var dediler

bu yetmiyor tr vatandaslina gecmelisin denildi ama ilk kez geri kalan günlerini bagkurdan borclana Bilirsin ilkkez duydum ve merekla bekliyorum muhakkak bize sonucu bildir

saygi ve Sevgi ile kalin

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    Yeni Emeklilik Yasası İle Yurtdışı Emeklilik Şartlarında Neler Değişti?Mavi kartı olan vatandaşlar nasıl yurtdışı emeklilik başvurusu yapabilir?
    Emeklilik yasasında yapılan değişikliklerler emekli olmak isteyenlere bazı kolaylıklar getirildi,yaş haddinden emekli olacaklar için ;Emeklilik sandığına tabi olupta yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarımızın yaştan emekli olabilmeleri için 5400 gün üzerinden prim yatırmaları gerekiyordu.Emeklilik sandığına tabi olanlar için emeklilik şartları ağır olduğundan yurtdışı borçlanma müracatlarında 100 bin TL üzerinde bir ödeme yapmaları gerekmekteydi.Halk arasında torba yasası olarak da anılan yeni düzenlemeye göre SGK artık emekli sandığına tabi olan vatandaşlarımızla ilgili olarak yaş haddini 3600 gün olarak değerlendirdi ve kendileri 58 yaş ve üzeri yaşlarda emekli olma hakkına sahip oldular. Bu konuyu biraz daha açacak olursak;yurtdışındaki vatandaşlarımız ,yurtdışına çıkmadan önce eğer devlet memuru olarak çalıştıysalar bunu değiştirmek SSK’dan emekli olabilmek için gidip Türkiye’de sigortalı olarak çalışıyorlar ve SSK’dan emekli olma şansına sahip oluyorlardı.Yapılan değişiklikle artık hiç kurum değişikliğine gerek kalmaksızın yine kendileri de 3600 gün üzerinden emekli olabilecekler.
    Ayrıça malulen emeklilikte de düzenlemeye gidilmiştir.Önceki uygulamalarda malulen emeklilik başvurularında SGK önce 1800 gün üzerinden gerekli olan meblağı ilgili vatandaşdan tahsil etmekteydi, daha sonra sağlık kuruluna sevk edip maluliyet oranını belirlenmekteydi. Buradandan da anlaşıldığı gibi bedel önce yatırılıyor,daha sonra maluliyet oranı tespit ediliyordu.Yapılan düzenlemeyle artık vatandaşlar bedeli hiç yatırmadan önce sağlık kurumundan maluliyet oranını tespit ettikten sonra parayı yatırabilecekler. İşlemler için gerekli parayı malulen emekli olup olamayacaklarını bilmeden değil, olabileceklerse yatırıp emekli olacaklar.
    Mavi kartlılar içinde torba yasasından değişiklikler çıktı.Mavi kart sahibi vatandaşlar Türkiye’den yurtdışına çıktıktan sonra şayet 15 yılı Türk vatandaşı olarak geçirmiyorsa gün eksikliğinden dolayı yaştan emekli olabiliyordu. Yapılan değişiklikle , eğer mavi kart sahibi vatandaşımız üç yıl ya da üç buçuk yıl gibi vatandaşlık eksikliği var ise şayet bunları artık isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar ve vatandaşlıktan çıkmalarına gerek kalmayacak.

9. topcam üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    yazdiklarinizin ve kopyaladiginiz kaynagini da belirtin

oradan buradan kopyaladiginiz haberlerin cogu yanlis bilgi dolu

eger gününüz yetmiyorsa eksik günlerinizi Alman Vatandasi olarakta Türkiye de calisarak doldurabilirsiniz ..
    Konu hOrOz tarafından (05 Şubat 2016 Saat 16:28 ) değiştirilmiştir.

11. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    kaynaka yurtdisiemeklilik.biz Internet sitesi bide si okuyun

Üye
    Ettiği Teşekkür
    26
    8 mesaja 10 teşekkür aldı
    Bence en güzel bu mağduriyeti sık sık gündemde tutmak. Birde avrupanin her yerinde Türk demokratlar adı altında bir Kuruluş var. Bunlar devlete yakın, bunlarida rahatsız edelim. Ne yapıyorlar Avrupalı türkler için

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazdiklarinizin ve kopyaladiginiz kaynagini da belirtin

oradan buradan kopyaladiginiz haberlerin cogu yanlis bilgi dolu

eger gününüz yetmiyorsa eksik günlerinizi Alman Vatandasi olarakta Türkiye de calisarak doldurabilirsiniz ..
    http://www.yurtdisiemeklilik.biz/yen...neler-degisti/

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    maduriyetin mavi kart simdi daha önemli resmi kagit statüsünde mavi karti aldigimiz

tarihten itibarende calismis oldugumuz günleri borclana bilsek tr vatandaslina gecmeden hersey hallolur bakanliga yazalim

her sey legal
    yaaa dostlar, sizler nelerle ugrasiyorsunuz, ?? pembe-mavi kart gibi bazilari icin gecerli-veya gecersiz seylerle ugrasiyorsunuz! Ben ya bir türk vatandasiyim ve ülkemde bunun böyle oldugunu kabulleniyorum veyahut; sonradan bir alman,yugoslav, kanada vs. vatandasi olmusum. Bazi ülkeler diger olumlu göremli ülkelere nazaran, degisik acidan bakiyor ama buda yakinda artik ortaliktan kalkacak! Herkes netice de globallesmege yönelik dogrultular cercevesi icerisinde yol almaya devam ettirilecek.>> Artik sen ne vatandasi olursan ol!!Alnina vurulan mühür gecerli..(mi)? OLACAK?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı yucel32 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yaaa dostlar, sizler nelerle ugrasiyorsunuz, ?? pembe-mavi kart gibi bazilari icin gecerli-veya gecersiz seylerle ugrasiyorsunuz! Ben ya bir türk vatandasiyim ve ülkemde bunun böyle oldugunu kabulleniyorum veyahut; sonradan bir alman,yugoslav, kanada vs. vatandasi olmusum. Bazi ülkeler diger olumlu göremli ülkelere nazaran, degisik acidan bakiyor ama buda yakinda artik ortaliktan kalkacak! Herkes netice de globallesmege yönelik dogrultular cercevesi icerisinde yol almaya devam ettirilecek.>> Artik sen ne vatandasi olursan ol!!Alnina vurulan mühür gecerli..(mi)? OLACAK?
    aslinda olay Türk veya Alman olmak degil
    terazi meselesi
    yazilacak cok sey varda adami board dan atarlar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    6 mesaja 12 teşekkür aldı
    Alıntı eral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben yazdım başbakanlık. Sgk ve cumhurbaşkanlığına. Söylenen meclise önerge verilmesi gerekiyor. Herkes başbakanlığa yazsa konu önem kazanır.
    Dostum; Yazdigin dilekce örnegini bize sunarsan ayni talepte bizde bulunuruz. memnun oluruz

Yapılan değişiklikle , eğer mavi kart sahibi vatandaşımız üç yıl ya da üç buçuk yıl gibi vatandaşlık eksikliği var ise şayet bunları artık isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar ve vatandaşlıktan çıkmalarına gerek kalmayacak.
    "isteğe kaşı prim olarak yatıracaklar"
    Bu ne anlama geliyor. Borclanmanin haricinde, istege karsi prim yatirma nasil oluyor?

3,5 yil eksigim var, mavi kartli olarak. 51 yasinda emekli olmak istiyorum Sgk dan. TR vatandasligina gecmeden bu süreyi almanyada yasayarak ve calisarak nasil tamamlariz. Almanyada calistigimiz icin Tr de uzun süre calisarak bu süreye tamamlayamayiz. Ya TC vatandasligina gecmek yada yeni yasa cikmasini icin Talep olusturmak.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    5 Sene Alman vatandasi olarak kalindiysa.Süresiz oturma hakki veriliyor.(Burada Problem yok.)

Ben 3 defa Alman Vatandasligini biraktim.3 cüncüde oturma müsadesini 1 sene dediler, Itiraz ettim.Bundan önceki oturma müsademe dönmem gerek diye.Süresiz oturma almak icin sartlarin yerinde oldugu nu belgeleri sundum.
    Ileri geri den sonra süresiz oturma müsadesini verdiler.3 cüncü de de aldim.
    Yardim la gecinme gibi konularda Problem olabilir.

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    Alıntı murat39 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    5 Sene Alman vatandasi olarak kalindiysa.Süresiz oturma hakki veriliyor.(Burada Problem yok.)

Ben 3 defa Alman Vatandasligini biraktim.3 cüncüde oturma müsadesini 1 sene dediler, Itiraz ettim.Bundan önceki oturma müsademe dönmem gerek diye.Süresiz oturma almak icin sartlarin yerinde oldugu nu belgeleri sundum.
    Ileri geri den sonra süresiz oturma müsadesini verdiler.3 cüncü de de aldim.
    Yardim la gecinme gibi konularda Problem olabilir.
    arkadasim sen 3 kere nasil biraktin alman vatandasligini?ben bir kere bas vurdum geri cekmeye kalktim mahkemeyle mahpusla sureli oturumla tehdit etti alman makamlari sen uc kere degistirip ustune sana suresiz oturummu verdiler sana jest torpil yapmis alman hukumeti valla.

Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,253
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Hürriyet Gazetesine olay yansidi.Yabancilar Dairesi ne Tek tarafli haber yapmak istemiyoruz neye dayanarak kanundaki yeri maddesi nerde diye haber yapmak istediler.yanasmadilar.
    Hürriyet gazetesinde tek tarafli olarak belgeleriyle gazetede yayinlandi.
    Avukat da devreye girdi.
    Yabancilar dairesi gel al su süresiz oturma müsadeni dediler.
    Ben Pes etmedim.Gerekirse Üst mahkemeye kadar gidecektim.

Senelerdir Burda yasiyorum.35 senedir.
    Süresiz oturma hakkina sahip sartlar yerinde.
    Türk vatandasiyken oturma müsadesi Berechtigung du.Alman vatandasligi düsünce sen baska birisi degilsin.yine ayni kisisin.Eski statüne dönersin.
    Bazen memurlarin keyfi serbest karar verecegi konular oluyor memurlar onu kullaniyor.
    Bayern eyaleti en kati kanuna sahip.
    Ben dedigim gibi 3 defa biraktim.3 defa da Oturma müsadesini süresiz aldim.
    Konu murat39 tarafından (05 Haziran 2016 Saat 21:03 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)