Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3014 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 5 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 1234567 SonuncuSonuncu
Toplam 131 adet sonuctan sayfa basi 81 ile 100 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: mavi kartli 3600 gün emeklilik

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,411 mesaja 9,716 teşekkür aldı
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hOrOz kardeşim insanlara tercihinden dolayı biraz ağır yüklenmiyormusun? Ozaman şartlar öyle gerektirmiş şimdi durum değişmiş farklı düşünüyor olamazlarmı. Bende önce parasını ödeyip askerliğimi yapıp ondan sonra alman vatandaşlığına geçtim çifte vatandaşım iliğine kadarda Türküm, şimdi ben bu kişisel kararımdan dolayı eleştirilerin hedefimi olacağım. Emeklilik konusuna gelince yasalar açıkça belirtmiş borçlanmada sadece Türk vatandaşı olarak gecen süreler geçerlidir, alman vatandaşlığına geçmeden önceki süreler yeterli gelmiyorsa ya gidip Türkiye`de o süreleri çalışarak tamamlayacak yada yeniden Türk vatandaşlığına geçip eksik kalan günlerin dolmasını bekleyeceksin yasalar yinede hiç seçeneksiz bırakmamış onada şükredin kimse hakkı olmayan birşeyden yararlanmak için ağlayıp sızlanmasın nasıl hakediliyorsa onun gereğini yapsın kerkes.
    benim lafım her Alman Vatandaşı olana değil

zamanında askerlik ödememek için takla atanlar bugün emeklilik için takla atıyor

bir yandan Vatandaşlık görevinden kaçarken şimdi ayni Vatan dan emeklilik istemek bana biraz paradox geliyor

2. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı sopeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm karadeniz kardesim, ilk bastan cok tessekür ederim sana burdaki sorulari cevapladigin icin. simdi gelelim asil konuma. ben 1973 dogumluyum 5ay 2gün dogma büyüme almanya. 01.08.1989 da meslek yapmaya basladim. 1997 de 9ay da türkiyede parali askerligimi yaptim ve borcumu yatirdim. 2010 /05 ayin da isden dolayi alman vatandasligina gectim. Simdi almanyanin durumu belli ve ben kara kara düsünüyorum geri gitmeye. Nasil ve ne zaman emekli olabilirim veya hic emekli olabilirmiyim Türkiyede?? Ikinci sorum da Hanim icin.
    hanimim 08 /1975 dogumlu ve hic calismiligi yok 1995de ilk kizimiz oldu 2.ci 1999 dogdu, ben 2006 da bir yasa cikmisti galiba o zaman hanimi borclandim yaklasik 4700isgününü o zamanki bedele eger iyi hatirliyorsam 12bin euroydu yatirilcak mebla. 2sene önce gittim yatirayim diye ama memur dedi gerekli degil ne zaman emekli olursa o zaman yatirin. simdi sunu sormak istiyorum 5600 isgünü borclanirsak ne kadar yatirmamiz gerek ve nekadar maas alabilir yada 7200 isgünü borclanirsak ne kadar yatirmamiz lazim ve nekadar maas alabilir. hanim ne zamamn emekli olabilir???? simdiden ellerine saglik cevapladigin icin
    sopeli,18 yas tarihi olarak 02.05.1991 yurtdisi borclanmasi yapmaniz halinde,52 yas 5525 günle normal emeklilik 3600 gün 57 yas olarakda yaslilik emekliligine sahipsiniz,Türkvatandasi olarak calismis oldugunuz süreler emekli olmaniza fazlasi ile yetiyor,yapmaniz gereken önce Türkiye'de bulundugunuz süre icinde bir ssk.calismasi yapmalisiniz sonrasi rente kasadan alacaginiz rentenversicherungsverlauf'la yurtdisi borclanmasi yapmalisiniz,borclanma tarihi olarak 02.05.1991 18 yasini baz alarak.
    Esiniz icinde 2006 yilinda 4700 gün (13 yil) borclanma yapmissiniz,yaklasik 13 yil yanilmiyorsam 2006 yilindan ../../1993 yilina kadar yurtdisi borclanmasi yapilmis durumda,esinizin Türkiye'de ve Almanya'da calismasi olmadigina göre esiniz ev hanimi olarak gecen süreleri borclanmis durumda emekli olabilmesi icin en az 7200 günü tamamlamasi gerekir ve emekliligide bagkurdan,tavsiyem,önce Türkiye'de ssk.calismasi yapip,birinci cocuk yetistirmeden dolayi devletin annelere emeklilik icin prim ödemesi söz konusu rente kasadan rentenversicherungsverlauf isteyin prim ödeme tarihi ../../1995 tarihi olarak bir ay yurtdisi borclanmasi yapin ödeme yapilmasi sonrasi ../../1993 tarihine kadar olan süreyi zaten ödemis durumdasiniz,../../2006 tarihinedeki ödeme tarihinden sonra olmak üzere 1260 gün (3,5 yil) daha ödeme yapin,esinizin emekliligi ssk.olur toplamda 5960 gün ödeme yapar ssk.dan emekli olur aksi halde 7200 gün borclacak bagkurdan emekli olacak.Emekli maasi konusunda bir sey söylemek yaniltici olur.

5. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aab 38 Alman vatandaşı olmakla farkın nedir?
    Tolgahamburg ben almanvatandasiyim bir farkim var diye bir sey yazdimmiki soruyorsun.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdi şu mavi kart olayına değinelim

bu kartın hiç bir getirisi yok bu kart sadece Türkiye de işlemlerinizi yapabilmeniz için başka bir şey için değıl

bunun emeklililke veya diğer haklarla bir alakası yok

şimdi eğri oturalım doğru konuşalım Alman Vatandaşlığina geçenlerın çoğu sırf 5000 € askerliği ödememek için geçtiler

veya 5 sene de bir pasaport uzatma parasını ödememek içindi ..

şimdi emeklilikte günleri eksik olunca veryansın ediyorlar suçu o zamanki yönetimlere atıyorlar

Vatan Borcu olunca 5000 € dan kaytarıp ama emeklilik olunca aman mavi kartlılarda vatandaş gibi sayılsın

daha öncede yazdım terazi meselesi çıkarın neresi ağır basarsa o yana ..

bende hakkım olduğu halde Alman Vatandaş lığına geçmedim gitim 5000 € ödedim askerlik yaptım ...

şimdi ben askerlik yapmadan mavi kartla emeklilik günlerini doldurmak isteyenle niye eşit olayım ?
    Horoz ben 2002 de alman vatandasligina gectim. Ama askerlik parasi hic düsünmedim. Yukarda yazdigim gibi o zamanlar biraz devletimizin tesviki birazda acaba ömrümüzün büyük bir bölümünü belkide tamamini yasayacagimiz ülkenin, kanunlarindan haklarindan yararlanirmiyiz diye gectik.Dikkatini cekti ise vatandasliga gecenlerin ,cogunlugu 2000-2002 tarihleri arasinda.Neden acaba?
    Askerlik meselesine gelince ben 15000 DM 22: dönem galiba 1984 senesi 52 inci topcu tugayi ucaksavar 2 bataryasinda 2 ay olarak yaptim.
    Sana gelince demekki bedavadan emekli olabilmek icin gecmediniz alman vatandasligina Senin verdigin zarar daha fazla degilmi.Madem devletini o kadar düsünüyorsun hakkin olmayan emekliligi yapma. Sende terazinin agir tarafini secmisin.Bir seyler paylasirken insanlari suclu gibi yargilamayin lütfen.
    Konu aab38 tarafından (30 Mayıs 2016 Saat 22:35 ) değiştirilmiştir.

8. 3 kişi aab38 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı aab38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Horoz ben 2002 de alman vatandasligina gectim. Ama askerlik parasi hic düsünmedim. Yukarda yazdigim gibi o zamanlar biraz devletimizin tesviki birazda acaba ömrümüzün büyük bir bölümünü belkide tamamini yasayacagimiz ülkenin, kanunlarindan haklarindan yararlanirmiyiz diye gectik.Dikkatini cekti ise vatandasliga gecenlerin ,cogunlugu 2000-2002 tarihleri arasinda.Neden acaba?
    Askerlik meselesine gelince ben 15000 DM 22: dönem galiba 1984 senesi 52 inci topcu tugayi ucaksavar 2 bataryasinda 2 ay olarak yaptim.
    Sana gelince demekki bedavadan emekli olabilmek icin gecmediniz alman vatandasligina Senin verdigin zarar daha fazla degilmi.Madem devletini o kadar düsünüyorsun hakkin olmayan emekliligi yapma. Sende terazinin agir tarafini secmisin.Bir seyler paylasirken insanlari suclu gibi yargilamayin lütfen.
    ne bedava emekliliği ??
    niye beim emeklilik hakkım olmasın ??
    Ben Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı yım
    Şu anda emekliliği bile hiç düşünmüyorum

ben ne yazdım ..
    zamanında para yatırmak istemeyenlere yazdım

veryansın edenlerin içinde sanki hiç yok mu

bazen yazılanları sadece okumak değil anlamakta yararlı olur

10. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne bedava emekliliği ??
    niye beim emeklilik hakkım olmasın ??
    Ben Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı yım
    Şu anda emekliliği bile hiç düşünmüyorum

ben ne yazdım ..
    zamanında para yatırmak istemeyenlere yazdım

veryansın edenlerin içinde sanki hiç yok mu

bazen yazılanları sadece okumak değil anlamakta yararlı olur
    Eger normalini düsünürsek hic adil degil bu emeklilik.TR de milyonlarca insan var ani sistemden emekli olmak isteyen ama olamiyorlar,onlarda TC vatandasi. Bizler mavi kartliyiz, peki onlarin sucu nedir. Neden onlara yok bu hak?..Sende bende Digerleride ,TR de sahte bir calisma Yatir parayi emekli ol dogrumu sence.Eger dogru ise birak mavi kartlilarda olsun, neden sucluyorsun.

12. 5 kişi aab38 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Arkadaşlar gereksiz yere birbirimizi üzmeyelim. Sonuçta şu veya bu sebepten Türk vatandaşlığından izinle çıkıp yabancı ülke vatandaşlığına geçiş zamanında mevcut devlet yöneticileri politikacıları tarafından desteklenerek vatandaş teşvik edilmedimi, şimdi bu insanların yine devletin gurbetçilere tanıdığı sosyal haklardan yararlanmaları kadar doğal birşey olmazki, kimse yasadışı illegal birşey yapmadıktan hileye başvurmayıp yasal haklarını kullandığı sürece sıkıntı yok.

14. 2 kişi guengoer52 üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    66
    7 mesaja 11 teşekkür aldı
    KArdeniz kardesim allah razi olsun cevaplarin icin. son sorum hanimim kac yasinda emekli olabilir? eger yanilmiyorsam 47 miydi?

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı sopeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    KArdeniz kardesim allah razi olsun cevaplarin icin. son sorum hanimim kac yasinda emekli olabilir? eger yanilmiyorsam 47 miydi?

sopeli,tarihlerde,gün,ay, belirtilmediginden esiniz 18 yasi olarak --/08/1993 tarihi ise baslama kabulu neticesinde 50 yasinda emekli olur.
    Ise baslama tarihi olarak emeklilik sartlarina buradan bakiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-kadinla...-sartlari.html

17. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    18
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba Eral,

sen hala 60 yasini bekliyorsun degilmi? ayni durum bendede mevcut ve bende bekliyorum.

Selamlar

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Ya arkadaslar.bugün SGK da sorgulama yaptim.Hanim 19.09.1965 dogumlu.19.03.2017 tarihi itibariyla hesaplanan aylik 1538,24 ortalama aylik kazanc 1353,90 yaziyor.Bu ne Demek anlamadimAnkara SGK yasorduk 60 Yasinda emekli olur dediler.Biz gec degilmi deyince .Bagli bulundugunuz SGK ya sorun Tam söylerler dediler.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaslar.bugün SGK da sorgulama yaptim.Hanim 19.09.1965 dogumlu.19.03.2017 tarihi itibariyla hesaplanan aylik 1538,24 ortalama aylik kazanc 1353,90 yaziyor.Bu ne Demek anlamadimAnkara SGK yasorduk 60 Yasinda emekli olur dediler.Biz gec degilmi deyince .Bagli bulundugunuz SGK ya sorun Tam söylerler dediler.
    sanirim bu https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sitedeki aylik hesabi uygulamasindan bahsediyorsun, 2017 yilina kadar asagi yukari dogru bilgiler sunan bu hesaplama sitesi bu sene pekte dogru hesaplamiyor, gecen yilki sorgulamadan daha düsük ayliklar gösteriyor o acidan dogrulugu tartisilir kanisindayim. Esiniz icin 60 yasinda emekli olur denmesinin 3600 günle alakali oldugunu düsünüyorum, eger öyleyse daha cok zaman var simdiden kac para aylik alir telasina düsmeyin ozamana kadar daha cok artar nasilsa.

21. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    113
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sanirim bu https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sitedeki aylik hesabi uygulamasindan bahsediyorsun, 2017 yilina kadar asagi yukari dogru bilgiler sunan bu hesaplama sitesi bu sene pekte dogru hesaplamiyor, gecen yilki sorgulamadan daha düsük ayliklar gösteriyor o acidan dogrulugu tartisilir kanisindayim. Esiniz icin 60 yasinda emekli olur denmesinin 3600 günle alakali oldugunu düsünüyorum, eger öyleyse daha cok zaman var simdiden kac para aylik alir telasina düsmeyin ozamana kadar daha cok artar nasilsa.
    Arkadasim Benim ögrenmek istedigim Hanim kac yasinda emekli olur.Simdi dilekce yazip ögrenecegim.Dün Show Türk deki Programmda 1962 dogumlu bir Bayan sordu 3600 günden 50 yasinda emekli olursunuz dendi.

Ettiği Teşekkür
    113
    Arkadaslar bu ne zaman emekli olur diye email veya faxlada sorulabilirmi.
    Konu aqua05 tarafından (20 Mart 2017 Saat 14:11 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    buradan hesapla ( ne kadar doğru hesaplıyor tartişılır )

http://www.sskemekli.com/ssk-36000-g...li-olurum.html

maasın yüksekliğini kimse hesaplayamaz onu ancak SSK hesaplıyor

atbiki bunlar kaba taslak hesaplamalar

Almanya ya ne zaman geldi ilk işe başlama filan gözöünüde bulunduruluyor
    Konu hOrOz tarafından (20 Mart 2017 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.

25. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    266
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Maasi ben hesaplayabiliyorum kaba taslak olarak ama bir maasi hesaplamak nerden bakarsan 1-2 süre biliyor yeni ögrendim

27. haveri68 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    55
    Alıntı aqua05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim Benim ögrenmek istedigim Hanim kac yasinda emekli olur.Simdi dilekce yazip ögrenecegim.Dün Show Türk deki Programmda 1962 dogumlu bir Bayan sordu 3600 günden 50 yasinda emekli olursunuz dendi.

08/09/1981 tarihinden önce önce calismaya baslamissa 3600 günle 50 yasinda yaslilik emekliligine hak kazanir,buradan durumunuza bakabilirsiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-36000-g...li-olurum.html

29. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    113
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    08/09/1981 tarihinden önce önce calismaya baslamissa 3600 günle 50 yasinda yaslilik emekliligine hak kazanir,buradan durumunuza bakabilirsiniz,http://www.sskemekli.com/ssk-36000-g...li-olurum.html
    Hocam 19.09.1965 dogumlu.baslangic tarifi 20.09.1983 den 10.11.1993 e kadar,

Ettiği Teşekkür
    113
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buradaki hesaplamaya göre 19.09.2017 diyor dogrumu yaptim.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    520 mesaja 1,096 teşekkür aldı
    3600 gün ve 15 yil sartiyla emekli olmayi en uygun https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ buradan hesaplayabilirsiniz esinizin dogum tarihi 19.09.1965, ise baslama tarihi 18 yas itibariyla 19.09.1983 sayilir 3600 günden emekli olabilmek icin ise basladigi tarihten itibaren gecmesi gereken 15 yili 19.09.1998 de tamamladigini varsayarsak tabelada 58 yas ve 19.09.2023 tarihi cikiyor.
    http://i.hizliresim.com/P0QBPb.jpg
    http://i.hizliresim.com/aLX03d.jpg

33. hekimoglu üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)