Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3022 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: türkiye den emekli olanlar hangi hastalik kasasina kayitli olacak.alman mi,türk mü

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye türko28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    165
    46 mesaja 180 teşekkür aldı

türkiye den emekli olanlar hangi hastalik kasasina kayitli olacak.alman mi,türk mü

türkiyeden emekli olanlar ama almanyada ya da yurt disinda yasayanlar hangi krankenkasse ya kayitli olacaklar.türkiye deki SGK ya mi yoksa almanya da yasadigin icin alman karankenkasse sina mi?
    bugün hürriyette cikan(hürdanis) bir yazi kafami karistirdi.sorulan soru ve cevabi asagida;

"Sağlık sigortamı kim karşılayacak

GEÇEN yılın aralık ayında SGK’ya yurtdışı borçlanma başvurusunda bulunmuşsunuz. Oradaki memur size yaklaşık 75.000 TL ödemeniz halinde 54 yaşında emekli olabileceğini söylemiş. Bunun için de Almanya’da çalışmamanız, işsizlik yardımı veya ikamete dayalı sosyal yardım almamanız gerektiği bilgisi de doğru. Şimdi 54 yaşında Türkiye’den emekli olduktan sonra sağlık sigortanızın, daha doğrusu tedavilerinizin kimin tarafından karşılanacağını merak ediyorsunuz haliyle. Türkiye’den emekli olduktan sonra, eğer Almanya’dan malulen veya erken emekli değilseniz, tedavi masraflarınızı SGK karşılayacaktır. Bunun için SGK’dan T/A 21 adlı bir formüler (sürekli yurtdışında ikamet eden emekliler için) almanız gerekiyor. Bir tür yurtdışı sağlık bakım belgesi (auslandskrankenschein) olan bu evrakı, Almanya’daki sağlık sigortanıza teslim ediyorsunuz. Karşılığında size Alman sağlık sigortası tarafından verilecek sağlık kartı ile Almanya’da acil olan sağlık tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.
    ONAY GEREKEBİLİR
    Eğer kısa süreli ikametler için Almanya’ya gelecekseniz, o zaman SGK’dan T/A 11 adlı formüleri tanzim ettirmelisiniz. Üç aya kadar geçerlilik süresine sahip olan bu belgeyle aynı şekilde yurtdışındaki tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Ancak, acil olmayan büyük boyutlu ameliyatlardan önce mutlaka SGK ile temasa geçip söz konusu tedavi için onay almanızda fayda var. Aksi takdirde, SGK size yaptıracağınız tıbbi müdahalenin Türkiye’deki rayiç bedelini ödemekle yetinip, aradaki farkı cebinizden karşılamanızı isteyebilir."

simdi bu cevaba göre almanya ya da yurt disinda yasayanlar ne yapacak.veya tr.den emekli olupda su an almanya da yasayanlar hangi krankenkasse ya baglilar.
    eger böyle bir durum mecbursa o zaman cok kötü olur emekli olanlar icin.baksaniza önemli ameliyatlarda tr.ye sgk ya soruyormussun.sormazsan o ameliyat tr.de kac paraya yapiliyorsa o parayi sana ödüyorlarmis.yani 25bin euro ise almanyada masraf.tr.de ise 10bin euro ise size sadece 10bin euro veriyorlarmis.gerisini 15bin euroyu kendin ödeyecekmissin.
    -tr.den emekli olan ve almanya da yasayan calismayan yardim almayan birisi,eger esi calisiyorsa onun üzerine sigortali olamazmi?

bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yazarsa iyi olur.benim en cok kafami karistiran soru bu.acaba bu durum da emekli olmayi gizlesek mi.
    not.daha emekli olmadim.ama ugrasiyorum.
    Konu türko28 tarafından (20 Ocak 2016 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)