Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2991 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: türkiye den emekli olanlar hangi hastalik kasasina kayitli olacak.alman mi,türk mü

Tecrübeli Üye türko28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    165
    46 mesaja 180 teşekkür aldı

türkiye den emekli olanlar hangi hastalik kasasina kayitli olacak.alman mi,türk mü

türkiyeden emekli olanlar ama almanyada ya da yurt disinda yasayanlar hangi krankenkasse ya kayitli olacaklar.türkiye deki SGK ya mi yoksa almanya da yasadigin icin alman karankenkasse sina mi?
    bugün hürriyette cikan(hürdanis) bir yazi kafami karistirdi.sorulan soru ve cevabi asagida;

"Sağlık sigortamı kim karşılayacak

GEÇEN yılın aralık ayında SGK’ya yurtdışı borçlanma başvurusunda bulunmuşsunuz. Oradaki memur size yaklaşık 75.000 TL ödemeniz halinde 54 yaşında emekli olabileceğini söylemiş. Bunun için de Almanya’da çalışmamanız, işsizlik yardımı veya ikamete dayalı sosyal yardım almamanız gerektiği bilgisi de doğru. Şimdi 54 yaşında Türkiye’den emekli olduktan sonra sağlık sigortanızın, daha doğrusu tedavilerinizin kimin tarafından karşılanacağını merak ediyorsunuz haliyle. Türkiye’den emekli olduktan sonra, eğer Almanya’dan malulen veya erken emekli değilseniz, tedavi masraflarınızı SGK karşılayacaktır. Bunun için SGK’dan T/A 21 adlı bir formüler (sürekli yurtdışında ikamet eden emekliler için) almanız gerekiyor. Bir tür yurtdışı sağlık bakım belgesi (auslandskrankenschein) olan bu evrakı, Almanya’daki sağlık sigortanıza teslim ediyorsunuz. Karşılığında size Alman sağlık sigortası tarafından verilecek sağlık kartı ile Almanya’da acil olan sağlık tedavilerinizi yaptırabilirsiniz.
    ONAY GEREKEBİLİR
    Eğer kısa süreli ikametler için Almanya’ya gelecekseniz, o zaman SGK’dan T/A 11 adlı formüleri tanzim ettirmelisiniz. Üç aya kadar geçerlilik süresine sahip olan bu belgeyle aynı şekilde yurtdışındaki tedavilerinizi yaptırabilirsiniz. Ancak, acil olmayan büyük boyutlu ameliyatlardan önce mutlaka SGK ile temasa geçip söz konusu tedavi için onay almanızda fayda var. Aksi takdirde, SGK size yaptıracağınız tıbbi müdahalenin Türkiye’deki rayiç bedelini ödemekle yetinip, aradaki farkı cebinizden karşılamanızı isteyebilir."

simdi bu cevaba göre almanya ya da yurt disinda yasayanlar ne yapacak.veya tr.den emekli olupda su an almanya da yasayanlar hangi krankenkasse ya baglilar.
    eger böyle bir durum mecbursa o zaman cok kötü olur emekli olanlar icin.baksaniza önemli ameliyatlarda tr.ye sgk ya soruyormussun.sormazsan o ameliyat tr.de kac paraya yapiliyorsa o parayi sana ödüyorlarmis.yani 25bin euro ise almanyada masraf.tr.de ise 10bin euro ise size sadece 10bin euro veriyorlarmis.gerisini 15bin euroyu kendin ödeyecekmissin.
    -tr.den emekli olan ve almanya da yasayan calismayan yardim almayan birisi,eger esi calisiyorsa onun üzerine sigortali olamazmi?

bu konu hakkinda bilgisi olan varsa yazarsa iyi olur.benim en cok kafami karistiran soru bu.acaba bu durum da emekli olmayi gizlesek mi.
    not.daha emekli olmadim.ama ugrasiyorum.
    Konu türko28 tarafından (20 Ocak 2016 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Almanya da yasiyorsaniz zaten SSK size yurtdisindaki sigortaniz karsilasin diyecek ..
    ikametgah önemli

Eger esinizin kendi sigortasi varsa aile bakimi yönüyle Almanya sigorta dan yararlanabilirsiniz..
    sadece sizin de Türkiye den emekli oldugunuzu bildirmeniz gerek
    yillik emekli maasiniz 10000€ yu geciyorsa kücük bir ek ücret ödemeniz gerekecek
    Konu hOrOz tarafından (20 Ocak 2016 Saat 21:46 ) değiştirilmiştir.

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye -=Sahin=- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    29
    5 mesaja 8 teşekkür aldı
    Bence en dogrusu , Türkiye´de yasi genc olan emekli arkadaslar, Almanyada yasiyorsa Almanyadaki sigorta da olmasini tavsiye ederim.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Sadece türkiyeden emekliyse türkiyeden alacağı AT/21 ile sağlık karşılanır fakat masraflı ameliyatlar sgk dan onay alınarak karşılanır.Sadece türkiyeden emekliyse eşi çalışıyorsa aile sigortasına dahil olamaz,ikinci çözüm sadece isteğe bağlı sigorta olabilir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    ben türkiyeden emekli oldum.

benim ikametim almanya oldugu icin

bana sgk daki görevli memur saglik sigortasindan faydalanamayacagimi söyledi.

arkadasin hür danis yazisinda AT / 21 alacagimizi yaziyor.

arkadaslar napmam lazim ?

Ettiği Teşekkür
    301
    neye istinaden dedi?SGK nın 2012-38 genelgesi var;almanyadanda emekliyseniz karşılamaz.
    Konu tolgahamburg tarafından (03 Mart 2016 Saat 19:09 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı semicep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben türkiyeden emekli oldum.

benim ikametim almanya oldugu icin

bana sgk daki görevli memur saglik sigortasindan faydalanamayacagimi söyledi.

arkadasin hür danis yazisinda AT / 21 alacagimizi yaziyor.

arkadaslar napmam lazim ?
    aynen ikametgah Almanya da olduğu sürece SSK karşılamıyor
    Konu hOrOz tarafından (03 Mart 2016 Saat 19:16 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    301
    neden?sadece türkiyeden emekliyse karşılar çift emekliyse ikametgah şartına göre almanya karşılar

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    neden?sadece türkiyeden emekliyse karşılar çift emekliyse ikametgah şartına göre almanya karşılar
    bence Almanya dan da emekli o yüzden söylemişlerdir

Ettiği Teşekkür
    301
    bakalım semicep ne diyecek?merak ettim;bende tek taraflı yurtdışı borçlanması yapmadan emekliyim bir sürü mevzu çıktı karşıma daha sonra-)
    Konu tolgahamburg tarafından (03 Mart 2016 Saat 19:30 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    arkadaslar almanyadan emekli degilim.

sadece türkiyeden emekliyim. almanyadan hic bir gelirim yok

Ettiği Teşekkür
    301
    Sayın Semi cep;AT 21 belgesini hangi sebeble vermediklerini açıklarmısınız?Yaş kaç?
    Konu tolgahamburg tarafından (03 Mart 2016 Saat 20:56 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    SGk. genelgesi 2012/38 http://www.sgk.gov.tr/wps/wcm/connec...7-31e12bab25a9

HERKESE YURT DIŞINDA SAĞLIK HİZMETİ,
    Türkiye’de bugüne kadar sadece “SSK emeklisi” olarak bilinen sigortalı grubuna yurt dışında bulundukları süre boyunca “4-a” kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanma imkanı veren Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yayınladığı son genelgeyle bütün emeklilere aynı sağlık hizmetlerinden yararlama imkanı getirildiğini duyurdu.
    Böylece Almanya’da şimdiye kadar sadece SSK emeklilerinin yararlandığı yurt dışı sağlık hizmetlerinden Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’na bağlı emekliler de faydalanabilecek. Bilindiği üzere şimdiye kadar “4-b” kapsamındaki Bağ-Kur emeklileri ile “4-c” kapsamındaki Emekli Sandığı’na bağlı emeklilerin yurt dışında aldıkları sağlık hizmetleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmıyordu. Bu da yurt dışına çıkan ya da ikametleri nedeniyle yurt dışında bulunan diğer iki emekli ve sigortalı grubunun mağduriyetine yol açıyordu.

“4-A” İLE AYNI HAKLAR SAĞLANACAK

SSK emeklileri dışındaki emekli gruplarının yaşadığı mağduriyeti gidermek üzere harekete geçen SGK, 26 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı “2012/38” sayılı genelgeyle artık Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların da Almanya’da bulundukları ya da ikamet ettikleri süre boyunca alacakları sağlık hizmetlerini tıpkı SSK emeklilerinde olduğu gibi karşılayacağını duyurdu. Buna göre Türkiye ile Almanya arasında geçerli olan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’ne göre verilen bütün sağlık hizmetleri artık bütün SGK sigortalılarını ve emeklilerini kapsayacak şekilde genişletildi.

SAĞLIK HİZMETİ ALMAK İÇİN NE GEREKİYOR?

İkameti yurtdışında bulunan ve 3201 sayılı kanunla borçlanarak Bağ-Kur’dan emekli olan binlerce ev kadını ve memur emeklisi, bağlı olduklar kurumlar yurt dışı sağlık hizmetlerini karşılamadığı için zorunlu olarak eşleri üzerinden sağlık sigortası yaptırıyordu. Son genelgeyle birlikte halen SSK emeklileri için geçerli olduğu gibi Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklileri ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler de SGK’dan alacakları A/T11 belgesiyle Türkiye dışında sağlık hizmetlerinden yararlanabilecek.

SİGORTA NE KADAR SÜREYLE GEÇERLİ?

SGK’nın 26 Kasım 2012 tarihinde yayınladığı “2012/38” sayılı genelgeye göre geçici görevle yurt dışına çıkacak SGK sigortalılarının yanlarında geçerlilik süresi iki ayı geçmemek üzere A/T11 belgesini getirmesi gerekecek. İkamet adresi Almanya’da bulunan emeklilerin ise geçerlilik süresi bir yıl olan “A/T 21” belgesini yanlarında getirmesi gerekiyor.

GEREKLİ BELGEYİ BURADAN İNDİREBİLİRSİNİZ

Ülke dışındaki ikamet süresi bir yılı aşan emekliler ise ellerindeki “A/T 21” belgesini yılda bir uzatabilecek. Sigortalı ve emeklilerin Almanya’da verilen sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmak için gereken “Almanya’da Sağlık Yardımları Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi” adlı formüleri ve ilgili genelgeyi buraya tıklayarak indirmek mümkün.

16. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    301
    Sayın Semi cep;AT 21 belgesini hangi sebeble vermediklerini açıklarmısınız?Yaş kaç?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    48
    11 mesaja 22 teşekkür aldı
    sgk dan A/T 21†belgesini alin ve daha önce bagli bulundugunuz krankenkasseye verin,krankenkassede size yeni bir versicherungskarte veriyor,bu islem her sene tekrarlanicak,eskisi gibi hic bir sorun olmadan, istediginiz doktora gidebilirsiniz, hic bir sorun yok,korkulacak bir olay degil.

19. 2 kişi Techniker üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    benim yas 49. bana sgk calisaninin söyledikleri sen yurtdisinda ikamet ettiginden dolayi seni sgk üzerinden yapamayiz dedi.bende üstelemedim.

bu genelgeniyi okuyunca bana nicin yanlis blgi verdiler anlayamiyorum.

Ettiği Teşekkür
    301
    Keşke emeklilik için 55-60 yaş arasını bekleseydiniz ,konumunuz ekonomik durumunuzu bilmiyorum fakat burdaki bazı haklarınız bitti ;SGK vermek zorunda hatta gitmenize bile gerek yok gerekli belgeyi verin imzalı ve ikametgah belgesi oturum kartı hastalık kasası sizin adınıza talep edebiliyor...üstelemediyseniz sizin sigortanızı kim karşılıyor?
    Konu tolgahamburg tarafından (04 Mart 2016 Saat 00:49 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı semicep Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    benim yas 49. bana sgk calisaninin söyledikleri sen yurtdisinda ikamet ettiginden dolayi seni sgk üzerinden yapamayiz dedi.bende üstelemedim.

bu genelgeniyi okuyunca bana nicin yanlis blgi verdiler anlayamiyorum.

Söyle ordaki memura, Alman-Türk sosyal güvenlik anlasmasinin 14. maddesinini 1. fikrasini okusun ve evraki versin.

23. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Keşke emeklilik için 55-60 yaş arasını bekleseydiniz ,konumunuz ekonomik durumunuzu bilmiyorum fakat burdaki bazı haklarınız bitti ;SGK vermek zorunda hatta gitmenize bile gerek yok gerekli belgeyi verin imzalı ve ikametgah belgesi oturum kartı hastalık kasası sizin adınıza talep edebiliyor...üstelemediyseniz sizin sigortanızı kim karşılıyor?
    Her Krankenkasse otomatikmen talap etmiyor maalesef.

Tecrübeli Üye deniz2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,910
    497 mesaja 1,427 teşekkür aldı
    bir yasli amca icin bilgi istiyorum arkadaslar bana sordugunu aynen buraya yaziyorum
    almanyadan emekliyim pasaportu öldürüp türkiyeye kesin dönüs yapmak istiyorum hastalik sikortasi nasil olucak nereye müracat etmem gerek
    hangi hastalik sikortasi bakiyor
    simdiden cok tesekkürler saygilar
    Konu deniz2000 tarafından (21 Eylül 2016 Saat 15:26 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)