Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3025 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 27 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya’da Türk gençlerinin sadece yüzde 3’ü üniversite ve yüksekokula gittigi dogrumudur?

Konulanmış Görüntüleme

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Yüzde 3 degilde, yüzde 10 olsa ne degisirki?

Türkiye'de genclerimize bakiyorum, hepsi bir mücadele ediyor. Amma iyi, ama kötü, bir baltaya sap oluyorlar.

Almanya'daki genclere bakiyorum, okuyanlar tabiki var ve onlarda kolayca iyi bir mertepe geliyorlar.

Ama gerisi? Niye McDonalds, BurgerKing'de her iki isciden birisi türk genci? Niye Aldi'ye, Lidl'e, Netto'ya gittigimizde hep genclerimiz hamballik yapmaya mecbur kaliyorlar? Sordunuzmu, meslek yapiyorum diyor. Sesimi cikarmiyorum, ama bunlarin neresi meslek? Hamballigin adini Verkäufer ve Einzelhandelskaufmann yapmislar. B.k var meslek. Mal kamyon ile geliyor, sadece regallere yerlestiriyorsunuz. Kasaya bakinca zaten hersey otomatik. Paranin ne kadar üstünü vereceginizide söylüyor. Bir haftada herkes bu isi ögreniyor zaten. 3 sene is yerleri ucuz Vollzeit isci calistiriyorlar. Atalarimiz hep derdi, okumazsan hamballik yaparsin. Önceden yine hambalda para kazaniyordu. Sözde meslek bittikten sonra size 1000 Euro para veriyorlar. Ne ev gecinir bu para ile nede yuva kurulur. Zaten dükkanlar aksam 20'ye kadar acik. Ne zaman eve gelcende dinlencen. Üstelik hafta sonunda yok. Bayramin bile yok. Bir gün bayram oldumu, hemen Marktsonntag yapip o bir günü geri caliyorlar. Ne gezmeye gidebiliyorsun, nede dinlenebiliyorsun.

Bir ka$im ile üzülüyorum, bir ka$im ilede catiyorum.

Kendime cok sordum, niye hep bizim insanlarimiz hamballik yapiyor diye. Kendimce bir tez ürettim:

Bence hersey aileden basliyor. Kimse cocugunu tabiki kötü olmasini istemez, ama göz göre görede hatalar yapiyorlar. Öncelille aile ortami kalmamis böyle ailerde. Düzgün bir ailede iste gücte olmayan herkes, ac olsun olmasin, hafta sonunda kahvaltida ve aksam yemeklerinde hafta icinde sofrada olmali. Ama nerede... Oglan tutturuyor antremanim var diye... Kiz ders calisiyorum numarasi ile odasinda telefon ile oynuyor...Annenin elinde cep telefonu, 15lik ergen cagindaki kiz gibi ekrani dürtüp duruyor...Dizisi baslayinca birakiyor ancak. Babaya eve gelince, yorgunum manasi ile coluk cocuk ile ilgilenmiyor. Atiyor kendini koltuga yemegi yedikten sonra, hic ev ile ilgilenmiyor...Hafta sonu gelince oglanin maci turnavasi var, kizin arkadasin dogum günü var, anne Ayse Fatma ile bir yerlede kahvaltida, baba hurda arabalar bulacamda satip kar etcem diye, bos bos geziyor aksama kadar.

Birde ben bakiyorum dogru dürüst meslek yapmayan cocuklari ailerine...Mübarek yol gecen hani gibi...Her hafta sonu bir ton misafir...

Ben Allah'a sükür okuyabildim. Ama cok sinir olurdum cok sik misafir gelince hafta sonu. Cocuk odamda kafami derslere veremiyordum. Tabiki insanlarin dostlari gelip gitmesi güzel bir sey, ama bir sinir olmasi lazim. Dogru dürüst ev bir sakinlesmiyor.

Ayrica sikintilardan biri, aile ici dertlesmemek. Bir baba, oglan cocugu ile yeri geldiginde baba görevi yapacak, yeri geldiginde arkadas olacak. Ama cocuk ailesinin sevgisini his edecek. Anne'ye gelince, kizina sirf firca cekmeyecek. Kizdir bu, genctir, asikda olabilir, bir oglan ile gezerkende gözükür. Bizim ilk lafimiz kiza hemen "seni gebertirim" ve bagirma cagirma oluyor.

Bir baba yeri geldiginde, oglunun dertlerini paylacak ve sir gibi ikisi arasinda kalacak. Bir anne, kizi ile dört göz konuscak ve konusduklari ikisi arasinda sir gibi kalacak.

Yapilan hatalardan biri, cocuk 18 olunca ehliyetin parasini aile veriyor. Bu yanlis. Cocuk kendi kazacak, kendi parasi ile ehliyeti alcak. Bende böyle yaptilar. Inanki, 20 senedir ehliyetim var, daha iki kere ceza ancak yedim. Oda 3 - 5 km fazla gitmisim. Cünkü bir ben biliyorum, zamanin o ehliyetin parasini benzinlikte calisarak nasil biriktirdigimi. Ailer verince cocuk simariyor.

Herkes gibi bende zaman zaman berbere gidiyorum. Bir sefer cuma günp gittim. Gördügüme inanamadim. Ne o bizim genclerimizin hali ya. Papagan gibi sac yaptiran, sakalina süs cektiriyor. Yüzü resmen harita gibi. Kulaginda küpe. Berbere sorudugumda, bana dedigi, cuma günü hep gencler cok geliyor, haftas sonuda diskoda kiz tavlamak icin. Burda yine görev babaya düsüyor. Bey adam, birde sende cik git bir diskoya oglun ne haltlar yiyor git bak!

Son olarak ben herzaman derim. Bir cocuk camiye gidecek ve hocanin sopasini yiyecek. Etrafimda insanlar var, yolluyorlar, sonra birakiyor cocuk. Sordugumda, mana hazir "Cocuk sevmiyor sikiliyor orda morali cok bozuluyor" Halbuki ozaman yollamasi gerek. Hayatin sirf onun canin istedigi gibi dönmedigini his edecek.

Birde bizdeki evlenme mantigi varya beni deli ediyor. Daha halen 2016 yilinda kizini 18-20 yasinda evlendiren var. Ya bey adama, kizini hemen evlendiremeden geberdin gittinmi. Bir önce basimda gitsin mantigi. Bir kiz cocugu benim görüsüm 23'den asaga evlenmemeli. Oglan gelince 25'den önce evlenmemeli. Kizda oglanda iyi bir olgunlasmasi lazim. Neymis efendim, gözü acilimasinmasinda falanda fistan.

Lafin kisasi, biz gurbetciler halen cocuk yetistirmeye bilmiyoruz. Diyeceksinizki, cocugun hic sucu yokmu. Muhakkak vardir. Ama sen anne baba olarak yapda dogrusunu, yine asi tutmazsa tutmaz. Ama yüzde 80 asiyi dogru yaparsaniz tutuyor.

2. 8 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)