Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2981 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya'dan Emekli olmak

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı

Almanya'dan Emekli olmak

Arkadaslar ben 57 yasindayim ve 2001 den beri Alman vatandasiyim; Calistigim Is yerinde 1991 den 25 Yil'dan beri sigortali calismaktayim.Is yerim de bizler yani
    benim dogum yilim icin (1959 d.Tarihi) ATZ uygulamasi var (Altes Teil Zeit) ben de bu yil Juni 2016 da isyerimle bu sözlesmeyi yapip 2019 da pasif rente
    olarak evde kalacagim, yani 60 yasimda ev'de olacagim, 63 yasina gelince de LVA' ya gececegim. Benim soracagim soru söyle; 63 yasina geldigimde sigortali calismisligim 31 yil olacak. Bu arada 50 % Körperbehinderungum var. FRüh Renteye gidebilmem icin, LVA Speyer ile yaptigim görüsmede bana
    en az 35 yil Sigortali calismis olmam gerektigi söylendi. Bu arada ben Almanya'ya 1990 Yil'in da geldim. LVA Speyer bana; Almanya' da 1991 yil'inda
    Sigortali calismaya baslamadan önce herhangi bir yerde sigortali calismisligim olup olmadigini sordu, bende onlara Türkiye'den 1978 yilindan 1990 yilina
    kadar sigortali calismisligimin oldugunu söyledim ve onlara SSK eski adiyla Internet'den sayfalarina girip sigortali calistigi senelerin dökümanini cikartip,
    LVA Speyer'in verdigi belgelerle Nordbayern - Bayreuth a gönderdim. Türkiye'de ki sigortaliligimi (tahminen 10 yil) Benim Almanya'da ki 31 yil'lik sigorta-
    liligimin üstune ilave etmek icin, yani Türkiye'de ki Sigortaliligimin Primlerini degil de sadece Türkiye'de ki sigortali süremin buraya ilavesi icin eklemis oluyorum.Fakat yukarida da belirttigim gibi; 2001 den beri Alman vatandasiyim, LVA Bayreuth bana gelen yazida, benden;yukarida belirtilen aylik
    isleminde daha baska bilgilere de ihtiyacimiz vardir.Bundan dolayi asagidaki sorularin yanitlanmasi rica edilir derlerken, tarafimdan Alman vatandasi oldugum halde;Türkiye de kayitli oldugunuz Nüfus Müdürlügünden bir nüfus kayit örnegi cikartilarak en kisa zamanda bize göndermenizi rica ederiz. LVA
    Speyer'den Bayreut' a gönderilen belgeler de Alman vatandasi yazili oldugu halde benden yukarida yazdigim belgeyi ve bana gönderilen, TR 6 belgesini

doldurma mi istemeleri normal mi?

bu konularda beni bilgilendiriseniz sevinirim. Simdiden cok Tesekkür ederim.

Saygilarimla ve Sevgilerimle.

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    7 mesaja 7 teşekkür aldı
    Evet normal emeklilik işlemi icin herkesten istenen belgeler.alman vatandası olsanızda neticede eski türk vatandasısınız.

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    bence bazi konular cok uzun yazmisin benim bildigim schwerbehindert olanlardan kesinti yapilmaz ,emeklililkte yapmis oldugun seyin dögrulunu sendaha iyi bilirsin ,su an ikili anlasmayla sen zaten 35 yili doldurmussun
    türkideki sigortaligin dedigin gibi almanya da ise 1978 yilinda ise girmis gibi sana sadece avantaj saglar yaani senin almanyada ise baslama tarihin 1978 yili sayilir (nasilki almanyada ise baslamak türkiyede ise baslamis sayiliyorsa ) sende tersi burda sayilir bunun sana faydasi ise baslangic tarihin 1991 yili degil 1978 yilidir onun icin , alman vatandasi olman sorun degil avantaj in senin sen türkide de cok cüzi bir borclanma yaparak tam maas alabilirsin issizlik süresinde de türkiyeden maas alabilirsin ,cünkü issizlik maasi sozyal yardim degildir milyoner olsan bile alabilirsin o bir haktir türkiyeye müracat yap sana gecici maas baglar ssk istersen 5400 günle tam maas alirsin zaten on yil calismisligin var oda 3600 gün yapiyor yani 1800 gün borclanip tam maas alabilirsin 1300-1500 Tl arasi yada 10 yilllik calismisligin karsiligi hic para ödemeden tam olmayan calistigin süreleri
    hesabina göre bir maas alacaksin Tercih senindir , eger sorun olursa bana özelden sor yardimci olurum

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Düsseldorf
    Ettiği Teşekkür
    134
    80 mesaja 219 teşekkür aldı
    Sevgili Kardesim.

Banada Emekli olmak istedigimde , Türkiyeden Nufus örnegini istemislerdi. Gerekce olarakta yasimin degisip degismedigini ögrenmek icin.

Bende Atasalike , ve Hüriyete Telefon actim. Hüriyeteki calisan kisi bana su soruyu sordu. Siz Alman Vatandasimisiniz degilmisiniz. Bende hayir. Neden sordunuz dedigimde bana aynen söyle dedi.
    Nufus Müdürlügündeki Memurlar gerekli olmayan bilgileride verdikleri icin. Sizin Alman Vatandasligindan cikip cikmadiginizi ordaki Belgelerden Ulasiyorlar.

Bu Sebebtendirki Sayin Basbakanimiz , Bir Genelgeyle LVA isteyecek olacagi Belgeleri kendilerinin Is ve Isci bulma kurumundan dogrudan isteyebilirler dedi. Nufus Müdürlügünde belge vede bilgi Alman makamlarina verilmeyecektir .Bu Sebebten istedigi bilgileri Nufus dairesinden Alman Emeklilik kasasi belge alamadigindan . Siz Vatandaslarimiza bir bahaneyle belge getirtirerek Gerekli olmamayan bilgilere ulasiyorlar. Durum bu dedi.
    Birde bu begelerde Cogunlukla Malvarliklariyle ilgili bilgilerde veriliyor dedi. Memura göre nasil olsa almanci olarak gördükleri icindir herhalde ,Herseyi ortaya döküyoralar.

Sizden Istenen Evrak 10 nuncu Pragraf ondan Fazlasini getitdirmeyin. Kardesime Israrla sadece bu belgeyi almasini istedim.

Getitdirmedn öncede Dogrudan LVA giderek Kendilerinin dogrurdan istedikleri Belgeyi Is ve Isci bulma Kurum antlasmalarina göre alabilniceginizi Nufus Müdürlügü bana söylendiler dedim. Cok uzun Sürüyorda Alti ayi geciyor, estek köstek. Yani siz getitirebiliyorsunuz. Ozaman benden neden istiyorsunuz dedim. Ayni seyleri tekrarladi durdu. beni ikna etmek icin her yolu denedi. Ben araka planini bildigim icin acik vermedim.

Velasi belgeyi getitirdim. ve Memura vermek icin LVA gittim. Aldi bir bakti.Yüzündeki ifadeyi görseydiniz.Istedigini alamayan kisi ne yaparsa oda ayni duygulari disariya aksetti.
    SIze uyarim Istenilen belge ne icin bunu iyi anlayin ve ona göre getitirin.
    Daha Emekliliginize vakit var. Ince Eleyin SIki dokuyun derim.Iki Ülke arasinda antlasmalara göre kendileri Türkiyeden Is ve Isci bulma Kurumundan dogrudan isteyebilirler.
    Nedeni Baska bir Konuylada Tercübe ettigim icin yi biliyorum. Imza Attirmak istediler . Bende Okuyacagim ondan sonra diyince . Yukardan Amiri gelene kadar Yirtti atti . Okunmayacak sekil.de bu konuda genis kisa öz yazdim.

Saygilarimla.
    Konu dalga tarafından (27 Şubat 2016 Saat 00:48 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,733 teşekkür aldı
    haveri işsizlik yardıminda alamazsin çünkü sozial abgaben yani renten beiträge ödeniyor ...hiç bir gelirin olmayacak

7. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı mercedes124 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar ben 57 yasindayim ve 2001 den beri Alman vatandasiyim; Calistigim Is yerinde 1991 den 25 Yil'dan beri sigortali calismaktayim.Is yerim de bizler yani
    benim dogum yilim icin (1959 d.Tarihi) ATZ uygulamasi var (Altes Teil Zeit) ben de bu yil Juni 2016 da isyerimle bu sözlesmeyi yapip 2019 da pasif rente
    olarak evde kalacagim, yani 60 yasimda ev'de olacagim, 63 yasina gelince de LVA' ya gececegim. Benim soracagim soru söyle; 63 yasina geldigimde sigortali calismisligim 31 yil olacak. Bu arada 50 % Körperbehinderungum var. FRüh Renteye gidebilmem icin, LVA Speyer ile yaptigim görüsmede bana
    en az 35 yil Sigortali calismis olmam gerektigi söylendi. Bu arada ben Almanya'ya 1990 Yil'in da geldim. LVA Speyer bana; Almanya' da 1991 yil'inda
    Sigortali calismaya baslamadan önce herhangi bir yerde sigortali calismisligim olup olmadigini sordu, bende onlara Türkiye'den 1978 yilindan 1990 yilina
    kadar sigortali calismisligimin oldugunu söyledim ve onlara SSK eski adiyla Internet'den sayfalarina girip sigortali calistigi senelerin dökümanini cikartip,
    LVA Speyer'in verdigi belgelerle Nordbayern - Bayreuth a gönderdim. Türkiye'de ki sigortaliligimi (tahminen 10 yil) Benim Almanya'da ki 31 yil'lik sigorta-
    liligimin üstune ilave etmek icin, yani Türkiye'de ki Sigortaliligimin Primlerini degil de sadece Türkiye'de ki sigortali süremin buraya ilavesi icin eklemis oluyorum.Fakat yukarida da belirttigim gibi; 2001 den beri Alman vatandasiyim, LVA Bayreuth bana gelen yazida, benden;yukarida belirtilen aylik
    isleminde daha baska bilgilere de ihtiyacimiz vardir.Bundan dolayi asagidaki sorularin yanitlanmasi rica edilir derlerken, tarafimdan Alman vatandasi oldugum halde;Türkiye de kayitli oldugunuz Nüfus Müdürlügünden bir nüfus kayit örnegi cikartilarak en kisa zamanda bize göndermenizi rica ederiz. LVA
    Speyer'den Bayreut' a gönderilen belgeler de Alman vatandasi yazili oldugu halde benden yukarida yazdigim belgeyi ve bana gönderilen, TR 6 belgesini

doldurma mi istemeleri normal mi?

bu konularda beni bilgilendiriseniz sevinirim. Simdiden cok Tesekkür ederim.

Saygilarimla ve Sevgilerimle.
    mercedes124,sizden LVA Türkiye'deki calismaniza dair istenen belgeler sizin emeklilik süresine faydasi olmayacak fakat bir takim avantajlar saglayacaktir yukarida arkadaslar aciklik getirmis.
    Türkiye 1978 yilindan 1990 yilina kadarki süre icinde ssk.kapsaminda 3600 gün calisilmissa,dogum tarihi ve calismaya baslama tarihleri 31.12.1978 ve dogum tarihini 31.12.1959 baz alinarak 3600 günle emeklilik yasiniz 31.12.2016 tarihine tekabul etmekte,(3201 sayili kanun) yurtdisi borclanmasi yapilmadan elde edilen emeklilik kosullari geregi burada calisabilirsiniz,calismanizdan dolayi 2016 yilinda cikan yasa geregi SGDP ödemeden emekli maasi alabilirsiniz.

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    269
    205 mesaja 532 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    haveri işsizlik yardıminda alamazsin çünkü sozial abgaben yani renten beiträge ödeniyor ...hiç bir gelirin olmayacak
    horoz kardes issizlik parasi ayri yardim ayri oluyor arbeitlosen geld ,senin deddigin gibi sozial abgabe emekliler de ödüyor idda etmek istemiyorum ama öyle oldugunu düsünüyorum

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    5 senebekleyin aybı zamanda emekli olun bence

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Saglilki ve kesin biligi vereyim.

DRV Nordbayern'den gelen belgenin ismi VRT8111V ve ek olarakta yaninda TR06 belgesi vardir.

63 yasinda Almanya'da emekli olabilmek icin 35 sene sigortalik süresi gerekmetedir. Almanya'da sirf 31 yilin oldugu icin, bu süre yetmemektedir. Türkiye'deki calismiligin sosyal güvenlik anlasmasi gereki Almanya'da da sayildigi icin, toplamda 41 yil eder ve 63 yasinda emekli olabilirsin. 63 yasinda emekli oldugunuda 11,1% daimi kesinti olur. Eger 50% sakatlik belgesi alabilirsin, bu kesinti 4,2% düser.

Alman vatandasi olarak yinede Nüfus-Kayit örnegin istenmesine gelince. Maalesef gecmiste bagzi art niyet insanlar, Alman vatandasi olmadan önce Almanya geldikten sonra, Türkiye'de hakimi, devleti kandirarak yaslarini büyütüp LVA ve SSK'yi kazikladilar. Ne Alman LVA's, nede SSK, ise girdikten sonra yapilan yas degisiklilkerini, mahkeme karari olsa bile kabul etmiyorlar. Bunu kontrol edebilmek icinde Nüfus Kayit örnegini istiyorlar.

Ayrica gelen VRT8111V dilekcesinde Türkiye'de emekli borclanmasi yapilip yapilmadigi soruluyor. Mutlaka dogru cevap verin. Arka planda Türkiye'de sorabiliyorlar. Yakalandiginiz alan yalan beyandan basiniz agrir. Almanya'daki emekliniz bir zarari yoktur.

TR06 belgesinde Türkiye'de 10 yil calismis oldugun yerleri yazman gerekiyor. O belge sonra SGK yollaniyor ve SGK o 10 yili onayliyor LVA'ya.
    Ikinci bir avantajin, emekli borclanmasi yapmasan bile, Türkiye sana yinede 10 yil üzerinden aylik bagliyor. Cünkü Almanyadaki seneler Türkiye'de es deger sayiliyor. Böylece Türkiye'den eger 3600 gün tam olarak yoksa, mesala 3000 gün izerinde orantili kismi aylik alirsin.

@dalga arkadasim

Maalesef calisma atesiligin ve hürriyetin verdigi bilgi külliyen yanlis. Calisma atesiliklerin Almanya'daki emekli sisteminde hic bir haberleri yok. Olamazda zaten. Ayni camideki hoca gibi, görev süreleri dolunya baska bir devlete tayinleri cikiyor. Ayrica calisma ateseleri gittikleri ülkelerin sosyal güvenlik konusunda hic bir egitimde gecmiyorlar. Kafadan yorum getirip uyduruyorlar.
    Konu Gercekler tarafından (27 Şubat 2016 Saat 14:36 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    Tamam da ; "Gercekler" ismi ile yazan arkadas güzel anlatmis, dedigi gibi 50% Körperbehinderungum oldugu icin benden yapilacak kesinti 11% degil de 4,2% düsüyor,
    LVA Speyer de aynisini söyledi."havari68" isimli arkadas da uzun yazdigimi söylüyor, iyi de konunun anlasilabailmesi icin ayrintili izah ederek yazmam gerekiyordu.havari68 in dedigi gibi bende 35 yil'imi Türkiye'de ki calistigim süre ile dolduruyorum, benim anlamadigim, benim Alman Vatandasi oldugum icin; Türkiye de ki, Nüfus Müdürlügü ile her hangi bir isim olamaz ki ! cünki ben Alman Vatandasi olmusum, Nüfus kagidim yok ki örnegini alayim,TR 6 belgesinde de Türkische Staatsangehörigkeitsnummer, (T.C. kimlik numarasi) ile ilgili doldurulacak yer var. Ben LVA Bayreut' a ; SSK Sigorta Numaramin numaramin yazili oldugu Hizmet Doküman belgesini Online Drucken yapip gönderdim,LVA Bayreut da ; iki Ülke arasinda yapilan anlasmaya göre Direkt SSK ya sorabilir, NÜfus Müdürlügünü karistirmadan, "dalga" isimli arkadasimizin söyledigi gibi Nufus Müdürlügündeki Memurlar gerekli olmayan bilgileride verdikleri icin. Sizin Alman Vatandasligindan cikip cikmadiginizi ordaki Belgelerden Ulasiyorlar.

Bu Sebebtendirki Sayin Basbakanimiz , Bir Genelgeyle LVA isteyecek olacagi Belgeleri kendilerinin Is ve Isci bulma kurumundan dogrudan isteyebilirler dedi. Nufus Müdürlügünde belge vede bilgi Alman makamlarina verilmeyecektir .Bu Sebebten istedigi bilgileri Nufus dairesinden Alman Emeklilik kasasi belge alamadigindan . Siz Vatandaslarimiza bir bahaneyle belge getirtirerek Gerekli olmamayan bilgilere ulasiyorlar. Durum bu dedi.
    Birde bu begelerde Cogunlukla Malvarliklariyle ilgili bilgilerde veriliyor dedi. Memura göre nasil olsa almanci olarak gördükleri icindir herhalde ,Herseyi ortaya döküyoralar.
    Bu amacla istediklerini düsünüyorum, Nüfus Müdürlügü bana ; ben onlardan; " Nüfus kayit örnegi" veya Nüfus ile ilgili belge istedigimde; kardesim sen Türk vatandasi degilsin ki, bizden Nüfus ile ilgili belgeyi vermemizi istiyorsun, Enteresan bir olay bayagi kafam karisti, beni analayacaginizi ümit ediyorum, biraz uzun yaziyorsam "havari68" dedigi gibi kusura bakmayin yanlis bir islem yapmak istemiyorum. Yani "bence YAS ile ilgili deniyor" Zaten Alman Vatandasligina gecerken Türkiye' den izin alarak gectim,orada yapilan islemlerde benim yas'im ile ve daha bircok bilgilerin dökümünün oldugu evraklar düzenlenerek
    Alman Vatandasligimiza gecisimiz mümkün oluyor, bence burada LVA Bayreut' da bir art niyet sözkonusu Arkadaslar yaniliyormuyum acaba.

Tekrar tesekkürler Selamlar,Saygilar,Sevgiler
    Konu mercedes124 tarafından (27 Şubat 2016 Saat 18:15 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    "Gercekler" arkadasima cevap olarak sunu söylemek isterim; TR 6 Belgesinde T.C.Kimlik numarasi yeri de var, muhakkakki doldurulmasi gerekiyor, olmayan bir seyi nasil
    doldurayim, Ikinci cevabim da da belirtttigim gibi, Alman Vatandasligina gecerken hem Türkiye'den izin aliyoruz, hem de iki Ülke arasinda bir sürü belgeler bilgiler paylasiliyor ondan sonra Alman Vatandasligina kabul ediliyoruz. Sanki burada LVA Bayreut birsey ariyormus gibi,biraz art niyet sezinliyorum,onlara Online SGK Numaramin ve Hizmet Dökümanimi gönderdigim halde ve iki Ülke arasindaki Sosyal Güvenlik Kurumlarinin anlasmasi geregince bunu yapabilecekleri halde ; üzerlerine vazife olmayan Türk Kurumlarindan Alman Vatandasi olarak benden belge istiyorlar.Türk Kurumu; Türk olmayan bir insana Türk oldugunu belgeleyecek belgeyi nasil versin! öyle degilmi ?
    Saygilar,Sevgiler

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Arkadaslar nacizane tavsiyem Emeklilik Türkiye ve Almanya olsun bilgisine ve tavsiyelerine tek inandigim kisi "@KARADENIZ" arkadasimizdir eski ve simdiki boardumuzda onun fikirleri cok olumluluk arzetmistir.Onun degerlendirmelerine dikkate aliniz.Bu benim nacizane kendi düsüncemdir kimseyi baglamaz.Saygilar kolay gelsin.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    dalga kardesim bende sizin tasidiginiz duygulari tasiyor ve fikirlerinizi paylasiyorum; daha önceki cevaplarimda da söyledigim gibi, ben Türk Vatandasi degilim ki, LVA
    Bayreut'un benden istedigi "Nüfus Kayit Örnegi" ni Vatandasi olmadigim bir Ülke yani Türkiye bana nasil versin! öyle degil mi ? yazin da söz ettigin Basbakanlik Genelgesi
    ile Alman LVA sinin Türkiye Isci Bulma Kurumundan istedigi bilgilerinin alabilecegini söylemissin, bu Basbakanli genelgesini ben nasi temin edebilirim her hangi bir
    Basbakanlik Genelge Numarasi vs. varmi? en azindan Internet'den Ausdruck yapabilirim.Senin durumun yine farkli, anladigim kadari ile sen Türk Vatandasisin, ben Alman Vatandasiyim, ben Nüfus Müdürlügünden böyle bir belgeyi alamam cünkü kagit üzerinde de olsa ben Türk degilim.Bana mümkünse bildigin kadari ile aydinlatici
    bilgileri benimle paylasirsan memnun olurum.
    Saygilar,Sevgiler

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    "karadeniz" kardesim senin anlatimindan benim anladigim Türkiye'de ki emekliligimi anlatiyorsun, benim anlattigim Türkiye'de ki emeklilik degil, Almanya'da ki emekli
    olmam icin gerekli olan bilgileri paylasmak ve bilgi edinmek icin konuyu acmistim, Türkiye'de ki emeklilik icin bilgim var.Benim Ögrenmek istedigim, zaten konuyu actigim
    yazim da da söyledigim gibi,Almanya da Frührente olabilmem; sayet 50% Körperbehinderungum var ise; ki benim 50% Körperbehinderungum var Almanya da 35 Yil
    Sigortali olmaniz gerekiyor bu sebeple benim 63 yas'imda LVA ya gececegim sürede 31 Yil sigortali calismisligim oluyor.geriye 4 yil acik kaliyor bunu da Alman Vatandasi olmadan önce; Türkiye'de ki Sigortaliligimdan 1978 - 1990 arasi 10 veya 12 yil'lik Sigortalilik süremi buraya saydirarak fazlasi ile tamamlamis oluyorum,bildiginiz gibi iki
    Ülke arasinda yapilan Sosyal Güvenlik Andlasmalari uyarinca bu mümkün ve gecerli,Türkiye'de ki bu sürelerimin oldugu "Türkiye SGK Sicil Numaram ve Hizmet Döküm cetvelini; Online SGK'dan döküm alarak LVA Nordbayern-Bayreut' a daha Önce benim bagli bulundugum LVA Speyer (RheinlandPfälz) belgelerine ilave ederek
    gönderdim, simdi Bayreut' bana gelen mektup da diyorki! yukarida belirtilen aylik

doldurma mi istemeleri normal mi? kendileri benim gönderdigim Sigorta Sicil Numaramin ve Hizmet Dökümümün oldugu SGK belgesini Türkiye'den SGK dan onaylatmalari mümkün iken, benden kagit üzerinde de olsa Türk vatandasi olmadigim halde; Türkiye de kayitli oldugunuz Nüfus Müdürlügünden bir nüfus kayit örnegi cikartilarak en kisa zamanda bize göndermenizi rica ederiz.Burada LVA Bayreut'un sanki baska birseyler aradigini ve samimi olmadigini anliyorum,
    Selamlar,Saygilar

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    "okans" nasil normal kardesim, ben Alman Vatandasi olarak bu belgeyi nasil alabilirim.Senin ifadene göre ben Türkiye Nüfus Müdürlügüne gidip bu belgeyi almak icin ben eski Türk Vatandasiyim bana bu belgeyi verin diyecegim onlarda bana verecekler öylemi? Vatandasi olmadigim bir Ülke Kimlik ile ilgili bu belgeyi nasil verir anlamadim.

Sevgiler

Üye
    Ettiği Teşekkür
    202
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    Sevgili Arkadasim;

Sizden Istenen Evrak 10 nuncu Pragraf ondan Fazlasini getitdirmeyin. Kardesime Israrla sadece bu belgeyi almasini istedim,

Bunu anlayamadim, nedir bu 10 uncu Paragraf, izah edersen sevinirim.

Selamlar,Saygilar

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    horoz kardes issizlik parasi ayri yardim ayri oluyor arbeitlosen geld ,senin deddigin gibi sozial abgabe emekliler de ödüyor idda etmek istemiyorum ama öyle oldugunu düsünüyorum
    işsizlik parası da olsa da çalişma sayıliyor emekliler emekli primi ödemiyor ama işizlere Arbeitsamt emeklilik primini ödüyor

Alman Vatandası olan arkadaşlar bilgileriniz Türkiye deki kütüklerden silinmiyor
    sadece üzerine vatandasliktan çikarilmistir diye bir ibare atıyorlar
    yani siz vatandaşliktan çikinca sizi komplet kütükten silmiyorlar
    tabiki doğum baba ana vesaire bilgiler gerekli bütün bilgileriniz duruyor

yeni tip mavi kartlarda TC numarası gibi numaralariniz var bunlar sizin TC numaraniz
    hatta Mavi Kartlılarada E-Devlet girmek için bir sistem getireceklerdi

LVA tabiki emekli bilgilerini karşiilaştirmak icin bilgi ve belge isteyecektir

ben gecen de kendim şahit oldum Istanbul da ayni isimde bir kisi 30 sene önce Almanya ya gelmiş
    aynı isim ve sigorta numarasi ile başkası da prim yatırmış
    adam 30 senedir Türkiye de çalısiyor görünüyor
    Konu hOrOz tarafından (27 Şubat 2016 Saat 20:19 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    bir kişinin saklıyacak bir şeyi yoksa niye korksun
    sonuçta kütük bilgileri isteniyor banka numaraları değil
    Konu hOrOz tarafından (27 Şubat 2016 Saat 20:31 ) değiştirilmiştir.

21. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    7 mesaja 7 teşekkür aldı
    Kardeşim eger başımdan gecmese bilmesem sana burda normal demem .. Alman vatandası oldugunu sürekli vurguluyorsun ama her ne kadar alman vatandaşıda olsan doguştan türksün sanırım mavi kartın var orda TC kimlik numaranda var istedikleri evrakları tamamlamadımı emekli olamasın.. Yinede tabii herkesin kendi kişisel görüşü sen bilirsin sen karar vericen nasıl yapıcagına ben basımdan gecti aynı seyler herhangi bir sorun yasamadım.kolay gelsin.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    7 mesaja 7 teşekkür aldı
    Aynen katılıyorum..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)