Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2954 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 2 Sayfadan BirinciBirinci 12
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 39 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almanya'dan Emekli olmak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    7 mesaja 7 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bir kişinin saklıyacak bir şeyi yoksa niye korksun
    sonuçta kütük bilgileri isteniyor banka numaraları değil
    Aynen katılıyorum kardesim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Nereden
    Düsseldorf
    Ettiği Teşekkür
    131
    80 mesaja 219 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Saglilki ve kesin biligi vereyim.

@dalga arkadasim

Maalesef calisma atesiligin ve hürriyetin verdigi bilgi külliyen yanlis. Calisma atesiliklerin Almanya'daki emekli sisteminde hic bir haberleri yok. Olamazda zaten. Ayni camideki hoca gibi, görev süreleri dolunya baska bir devlete tayinleri cikiyor. Ayrica calisma ateseleri gittikleri ülkelerin sosyal güvenlik konusunda hic bir egitimde gecmiyorlar. Kafadan yorum getirip uyduruyorlar.
    Alıntı mercedes124 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dalga kardesim bende sizin tasidiginiz duygulari tasiyor ve fikirlerinizi paylasiyorum; daha önceki cevaplarimda da söyledigim gibi, ben Türk Vatandasi degilim ki, LVA
    Bayreut'un benden istedigi "Nüfus Kayit Örnegi" ni Vatandasi olmadigim bir Ülke yani Türkiye bana nasil versin! öyle degil mi ? yazin da söz ettigin Basbakanlik Genelgesi
    ile Alman LVA sinin Türkiye Isci Bulma Kurumundan istedigi bilgilerinin alabilecegini söylemissin, bu Basbakanli genelgesini ben nasi temin edebilirim her hangi bir
    Basbakanlik Genelge Numarasi vs. varmi? en azindan Internet'den Ausdruck yapabilirim.Senin durumun yine farkli, anladigim kadari ile sen Türk Vatandasisin, ben Alman Vatandasiyim, ben Nüfus Müdürlügünden böyle bir belgeyi alamam cünkü kagit üzerinde de olsa ben Türk degilim.Bana mümkünse bildigin kadari ile aydinlatici
    bilgileri benimle paylasirsan memnun olurum.
    Saygilar,Sevgiler
    Sevgili Arkadasim;

Sizden Istenen Evrak 10 nuncu Pragraf ondan Fazlasini getitdirmeyin. Kardesime Israrla sadece bu belgeyi almasini istedim,

Bunu anlayamadim, nedir bu 10 uncu Paragraf, izah edersen sevinirim.

Selamlar,Saygilar
    Sevgili Kardeslerim..
    Benim Emekliligim Erwerbsminderung

Emeklilik kasasi sizden neden bilgileri taleb ettigine dair Emeklilik Kasasinin Altinci vede Yedinci sayfalarini PDF Olarak bir araya getirdim isteyenler ordan indirir ve Okur.

Diger Bir Konu ise Yazimdada belirtmis oldugum Nufus Örnegini sunuyorum . Olayin gecis Tarihiyle ilgi bilgi verecek olursan 2004 Dokuzuncu vede Onuncu ayinda olay ceyran etti. Bana Gele belge Tarihi 03.01.2005.

Ich habe Einkommen neben der Rente. Muss ich das angeben? .Benim Emeklilikten haric bir gelirim var bunu Emeklilik kasasina bildirmek zorundamiyim.

Bildirilmesi zorunlu gelirler Tek tek siralamis Altinci sayfa LVA.

Sie müssen uns unverzüglich mitteilen, wenn Ihr Einkommen über der Hinzuverdienstgrenze liegt.
    Siz bunu hemen Bildirmekle yükümlüsünüz.. Sizn Geliriniz kazanç limitin üzerinde ise. Bu durumda size verekcekleri Emeklilikten kesintiye gidilecektir.

Sizin Türkiyedenden Emekli olama olasiliginida göz önünde bulundurursak Önceden bilgileri topladiklari icin . Sizde bildirmekle yükümlü oldunuzdan Cezai islem uygulamasinada gidilecektir.

Siz Önceden bir Türk Vatandasiydiniz. sonrdan Alman oldugunuz Türkiyeden bütün Irtibati kestiniz Artik bir alakaniz yok. Orda yasamak isterseniz yabacilar yasasina göre Muamele uygulanacaktir . Burda oldugu gibi.

Bende Bütün Arkadaslara sormak istiyorum. Baska vatandasliktan degilde keni Vatandaslarina Git Türkiyeden Bilgi vede Belgeleri getir diye bilirlermi?
    Alman Vatandasligina gecmis Arkadasimiz Beni Önceki Türkiyedeki calismisligim ilgilendirmiyor. Ben Artik bir Alaman Vatandasiyim Türkiyedende Bilgi vede Belge getittiremem Cünkü alakami kestim. Normal bir Alman Statüsünde olan bir kisi Türkiyeden emekli olamiyor diye biliyorum.
    Ben burdaki Yasal haklarimdan yararlanmaktan baska birsey istemiyorum Dese ne olur.???

Ha diye bilirsiniz Mavi kart olayi. Bende iste bu sebeten istenilen belgeler arasinda Mavi kart aldigi bilgi vede Belgeler aceba isteniyormu`?

Welche Leistungen muss ich noch mitteilen?. Baska hangi gelirleri ben bildirmek zorundayim Sayfa 7 LVA
    Verlegung des gewöhnlichen Aufenthalts ins Ausland - muss ich das mi ttei1en?

Bir Taraftan Riserente diye insalari Tesvik eden bir uygulama cikardilar. Insalar yaptirdiktan sonra. Bir Yasayla hemen yüzde Yirmi besli bir kesindi yapilacagina dair Kanunda degisiklik yaptilar.
    Emeklilikler 2040 Yilina kadar yanilmiyorsam Yüzde yüz vergiye Tabi tutulacaklar. Oysaki insanlari bazilari 47 Seneye askin calisti vede Vegisini ödedi. Emekliligi vergisiz Alacagini zannetti. Hop olmaz bunada vergi ödeyeceksiniz kazanciniz Fazla diye.

Hastalik Sigortalari basladilar. Türkiyeden Emekli olanlardan yüzdelik taleb etmeye. Birde Türkiyede Alti Aydan fazla kalindiginda Kendileri sadece Bir alti aylik belge veriyorlar. Alti ayi gecince artik yakinlarina bile vermiyorlar. vede Siz Türkiyedeki Emeklilik Sigortasindan gerekli islemleri yapacaksiniz diyorlar.
    Yada Geleceksin kendi Alacaksin. Insanlar.

Gercekler Arkadasim Söyle diyor Memur vede Gazeteci olaya vukauf olamazlar Calistiklari süre Bir bes Sene ile Sinirli oldugu icin. Siz Bu Tezinizde Hakli olabilrsiniz. Ama...
    Ben Bu Konuyu daha sonralari Ozamanki Basbakanimiz Sayin Tayip Erdogan bir Televizyon kanalinda katildiginda bire bir Agzindan duydum.
    Kendisinin bizzat emir vererek Bu Islemlerin Nufus Müdürlükleri tarafindan degilde.Iki Ülke arasindan dogan Antlasmalara göre artik Nufus Müdürlüklerinden degilde . Is vede Isci bulma Kurumundan gerekli belgelleri isteye bilecekler.
    Sebebine gelince Memurlarimiz üzerilerine vazife olmayan bilgi vede belgeleri Paylasmak yoluyla benim Vatandaslarim madur ediyorlar.

Neyazikki ozaman o genelgeyi güvence Altina almadim. Yani elimde yok O Belgeyide eklemek isterdim. Malesef aradan gecen zaman diliminde bu belgeye nerden ulasilir Onuda bilemem. Ben bire bir Yasadigim olayi aktariyorum.

Sayin Gercekler Siz bilme bir dairede basiniza söyle bir olay geldimi. Size her hangi bir belgeyi Okutmadan imzalatmak istedilermi. Benim basima geldi.

Alamanyaya nezaman geldin vede Okula gittinmi diye sorulduktan sonra Bilgisayardan Yaklasik bir ontane yazi ciktisi aldiktan bunlar Zimbalayarak imzalamam istendi. Bende Okumadan imzalaman diyince Bende belgeyi isleme almiyorum. Dedi disari cikmami istedi. Bende bir Üstünün gelmesini söyledim. Ileri geri baskalarini felanderken . Üstü gelene kadar Belgeyi paramparca etti.Okunmasi mümkün degil hal aldi. Bu Deutsche Renteversicherungta oluyor.
    Ben hala neyi imzalayacagim cikartmis degilim. Onun icindirki . Istenilen herbelgede vermeden Arastirir ona göre veririm.

Yas Konusuna gelince Evet Ordada hakli oldgunuz yer var. Ama Bu herkesin Yasini degistirdigi anlamina gelmez. Herkeside sucluluk konumu icine alinamaz. Üstelik bir Daire bu sebebten dolayi bir süphesi varsa Kendisi ispata mecburdur. Ölcerler bir Hastanede kemik yasini ciki verir ortaya.
    Türkiyedeki Nufus Memuruyla el Altindan evrakla oynama olamazmi.

Konu Farkli boyutlara tasimaya niyetim yok.

Bir Aradasimiz bir kişinin saklıyacak bir şeyi yoksa niye korksun . Bende diyorumki Eger bir daire Bir kisinden belge vede bilgi taleb ediyorsa bunu Yazili vede Yasalar cercevesinde yapmak zorundadir. Gerekcelerini Acik acik insanlarin anlayacagi sekilde Ortaya komasi gerekmektedir. Bunu ben demiyorum Yasa diyor.
    Bir Yere nekadar azbilgi verirsen senin icin Daima iyidir.Ha ben herseyi söylerim vede Paylasirim diyorsaniz oda Sizlerin Kisisel secimidir. Hemen baska yerlere cekmeninde Manasi yok diyorum.

Konu genis vede Uzun. Daha fazla uzatmayacagim.

Indirmek isteyen Arkadaslar indirir bakar.

Link:http://s6.dosya.tc/server6/43gvrh/LV...lgili.rar.html

Sifre: ozbeceriksizler.com

Saygilarimla.
    Konu dalga tarafından (29 Şubat 2016 Saat 11:16 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    201
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    Kardesim benim mavi kartim yok, Pembe kartim var, onu da bugüne kadar bir türlü mavi kartla degistiremedim.

5. mercedes124 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    201
    8 mesaja 7 teşekkür aldı
    "horoz" kardes, ben neden korkayim, sadece bu belgeyi isteme konusunda haklarinin olup olmadigini ögrenmek istedim, bana mantiksiz geldi.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    "horoz" kardes, ben neden korkayim, sadece bu belgeyi isteme konusunda haklarinin olup olmadigini ögrenmek istedim, bana mantiksiz geldi.
    benim korkmaktan kastım bazılari yalan yanlış beyanlarla bir şeyler çeviriyorlar ..
    size karşı söylenmiş bir şey değil ... o yüzden korkmaktan bahsettim ..

işlemlerin yapılabilmesi bu belge gerekli demekki onun için nüfus kütüğünden bilgilerizi istiyorlar

Konsolosluk Nüfus bölümünden alırsınız sanırım ...

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    SGK genelgeler sayfasına bakabilirsiniz.

https://www.arbeitsagentur.de/web/wc...----Yolladığım 2 linki incelemenizi rica ederim.işsizlik parası ve hartz v emeklilk engel teşkil ediyor
    Konu Memoli1976x tarafından (13 Haziran 2016 Saat 01:49 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    almanyadan magduren gecici emekliyim alman vatandasiyim 60 prosentim var lva emekli olurken bana sormustu türkiyede calismisligin varmi diye bende korktum primlerimi alacaklar diye yok dedim iyimi ettim kötümü sizce? normalde 5600 günüm var

Ettiği Teşekkür
    301
    01adanalı01 5600 günle zaten sen Türkiyeden emekliliği hak etmişsin yaşın kaç?Hizmet birleştirmesi yapmamışsınki,Primlerini neden alsınlarki?Bilmiyorum belki Türkiyedeki çalışmış yıllarını bildirsen maaş yada emeklilikte farklı durum olabilir diye düşünüyorum Alman ayağı kısmında.
    Konu tolgahamburg tarafından (10 Haziran 2016 Saat 21:36 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    01adanalı01 5600 günle zaten sen Türkiyeden emekliliği hak etmişsin yaşın kaç?Hizmet birleştirmesi yapmamışsınki,Primlerini neden alsınlarki?Bilmiyorum belki Türkiyedeki çalışmış yıllarını bildirsen maaş yada emeklilikte farklı durum olabilir diye düşünüyorum Alman ayağı kısmında.
    yasim daha 47 burda hastaliktan emekli oldum türkiyeden 53 yasinda emekli olacam benim 500 gün calismisligim vardi eksik primleri yatirdim türkiyeden burda bildirirsem ne gibi dezavantajlari var yada avantajlari

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Arkadaşım Türkiye deki çalışmışlığının burada ne gibi fayda/zararı olabileceği konusunda bilgim yok ama bildirsen iyiydi LVA bunu zaten öğrenecek umarım yanlış bilgi verdiğin için başın ağrımaz.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Für Arbeitnehmer, die in einem dieser Vertragsstaaten arbeiten, gelten die dortigen Regelungen für die Sozial- und Rentenversicherung.
    Die Abkommen enthalten aber Ausnahmen für den Fall, dass Arbeitnehmer von ihren Arbeitgebern zeitlich befristet in die Vertragsstaaten entsendet werden.
    In der Regel bleiben die Arbeitnehmer dann in der Sozialversicherung des Heimatlandes versichert.

• Zusammenrechnung mit ausländischen Versicherungszeiten:

Im Rahmen der Sozialversicherungsabkommen werden die Versicherungszeiten für die wichtige Mindestversicherungszeit zwischen den beiden unterzeichnenden Staaten zusammengerechnet.
    • Rentenberechnung:

Bei der Berechnung der deutschen Rente wirken sich laut Deutscher Rentenversicherung "die rentenrechtlichen Zeiten aus Vertragsstaaten in der Regel nicht aus".
    • Das bedeutet, für die Ermittlung der Rente zählen nur die deutschen Zeiten.

Ettiği Teşekkür
    301
    çifte vatandaşmısın sadece almanmı?hocam 500 gün mü?5600 günmü?5600 günü borçlanmamı yaptın yada sadece türkiye günleriylemi çalıştın? sıkıntılı durum yok gibi yazdıklarından anladığım cevap verirsen sana anlatacağım
    Konu tolgahamburg tarafından (11 Haziran 2016 Saat 00:35 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    çifte vatandaşmısın sadece almanmı?hocam 500 gün mü?5600 günmü?5600 günü borçlanmamı yaptın yada sadece türkiye günleriylemi çalıştın? sıkıntılı durum yok gibi yazdıklarından anladığım cevap verirsen sana anlatacağım
    emekli oldugumda almanyada 500 günüm vardi tr calismisligim lva sordugunda yok dedim 500 günümü alacaklar sandim aradan 3 yil sonra türkiyeden eksik primlerimi tamamladim suan 5600 günüm var cifte vatandas degilim

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı 01adanaLi01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emekli oldugumda almanyada 500 günüm vardi tr calismisligim lva sordugunda yok dedim 500 günümü alacaklar sandim aradan 3 yil sonra türkiyeden eksik primlerimi tamamladim suan 5600 günüm var cifte vatandas degilim
    benim bildigim kadar yukarida da yazdim

Sosyal Güvenlik Anlasmasi olan ülkeler de yapilan calismalarinin süresi de eger emeklilik süresi yetmezse emeklilik süresine ekleniyor buna Türkiye de dahil

ama emeklilk parasina bir katkisi yok ... sadece Almanya da ödedigin primler emeklilk maasini belirliyor ..

hem senin günlerini niye alsinlar o senin Türkiye de kazandigin haklar

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    o zaman korkulacak birsey yok ben o zamanlar öyle sanmistim , parada bir faydasida yok burdaki emeklilikte ayni almanyada ne calismissam onu alacam bazi arkadaslarim bana burdaki emekliligimin artacani söylemisti demekki onlarda yanlis biliyor
    Konu 01adanaLi01 tarafından (11 Haziran 2016 Saat 15:39 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    301
    01adanalı01 Alman vatandaşı olmak ok bir şekilde iyi yapmışsın garantidesin çift vatandaşta olsan çok daha iyi olurdu neyse bu kadar önemli değil..Yazdıklarıma göre artı eksi kararları sen verirsin.Yurt dışı borçlanması yapmışsın ve maaş bağlanmamış Türkiyeden emekli olmak için 53 yaşını bekliyorsun gayet güzel.Almanyadan Aldığın maaş sana yetiyormu?Yetiyorsa yaşın geldiğinde türkiyedekinide bağlatırsın ona göre problemsiz bir şekilde yaşarsın....Ne olabilir Türkiye kısmında Maaş bağlandıktan sonra Çalışır (zaten emekli olmuşsun çalışmayı düşünmüyorsun sanırım) yada ikametgaha dayalı sosyal yardım alırsan senden maaşları geri isteyebilir,Almanya kısmında Sosyal yardım alırsan kesintiye gidebilir Türkiyeden aldığın maaş tutarını , ikinci bir ülkeden maaş aldığından dolayı senden prim kesintisi isteyebilir fakat bundada mahkeme yoluyla itiraz edebilirsin yada ödersin birde vergi denkleştirmesi....Aksi bir durum olursa SGK yı mahkemeye verirsin ,Almanya kısmında Alman vatandaşlığına dayanarak olayı çözersin.....Vaktin var eşe dosta arkadaşa değil Uzman kişilere ücretsiz sorabilirsin bu kişiler almanyaya gelip seminer düzenliyorlar yada Almanya sgk günleri takip edip toplantılarında ücretsiz danışmanlık alabilirsin.Kısaca genel olarak sıkıntı yok dediğim gibi 53 te her iki ülkeden al maaşını bak keyfine...Selamlar
    Konu tolgahamburg tarafından (11 Haziran 2016 Saat 20:41 ) değiştirilmiştir.

19. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Nereden
    regensburg
    Ettiği Teşekkür
    34
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    yani simdi hem almanyadan hem türkiyeden emekli olunca hangi ülke prim kesintisi yapacak orasini anlamadim

Ettiği Teşekkür
    301
    Almanya Hastalık kasaları için bu yasa diğer ülkelerden alınan emekli maaşlarından %15 prim kesintisi oluyor.fakat sen alman vatandaşısın bunuda araştır derim vaktin var normalde türk vatandaşları için geçerli
    Konu tolgahamburg tarafından (11 Haziran 2016 Saat 23:08 ) değiştirilmiştir.

22. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Almanya Hastalık kasaları için bu yasa diğer ülkelerden alınan emekli maaşlarından %15 prim kesintisi oluyor.fakat sen alman vatandaşısın bunuda araştır derim vaktin var normalde türk vatandaşları için geçerli
    Hayir fark etmiyor. Vatandasliga bagli bir olay degil.

24. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)