Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2933 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 62 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman laşıyormuyuz ?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı

Alman laşıyormuyuz ?

ALMAN LAŞIYORMUYUZ ?

Sanırım yavaş yavaş uzun süredir yaşadığımız Almanya nın gelenek ve göreneklerine alışıyoruz galiba

Akrabalık bağları yavaş yavaş kopuyor

herkes kendi içine kapanık yaşamaya başladı .

Önceleri Alman lara kızardık adamlar saat 18 olunca kepenklerini kapatıp

Dış dünya ile bağlantılarını kesiyor diye ama artık bizim insanımız de aynı davranmaya başladı ..

Hatırlarım 80 li 90 lı yıllarda ailece toplanılır her hafta sonu pikniklere gidilirdi
    Evlerde de topluca videolar bakılırdı

Fakat son zamanlarda dikkatimi çeken herkes kendi kabuğuna çekiliyor ..
    Kendi dört duvarı arasında vaktini geçirmeye başladı ..

Akrabalar birbiriyle küs veya bağlar kopmuş durumda kimse kimseyi çekemiyor
    Herkes kaprisli Yeni akrabalar edinmişler

Artık haberleşmeler Whatsapp veya Facebook üzerinden
    hastalanan ölen kalan bu sosyal medya üzerinden haber alınıyor
    Halbuki herkesin Flat telefonu var
    Aç bir telefon hal hatır sormak aramak çok zor geliyor galiba ...

Önceden çat kapı yapılırdı şimdi davet gelmesi veya edilmesi gerek

Benim çevremde gördüklerim bunlar

bunu Almanya için yazmıştım ama Türkiye içinde aynı şeyler geçerli

İnşallah ben yanılıyorumdur
    Konu hOrOz tarafından (17 Mart 2016 Saat 17:44 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye samsunlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    540
    118 mesaja 218 teşekkür aldı
    Yazdiklarina tamamen katiliyorum hepsi Dogru!. Nerde o eski 90li yillarin vefakar insanlari? ey gidi ey.

4. 3 kişi samsunlu üyemize teşekkür etti:

Üye cinnah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    328
    20 mesaja 35 teşekkür aldı
    Teknoloji herkesi birbirine küstürdü. Eskiden kadinlarin yüzde kaci calisyordu simdi kaci calisyor. Eskiden ilk gelenler kültürlerine kaybetmeden yasadi veya yasiyor, 2. nesil kültürümüzün yaridan fazlasini kaybetmek üzere veya kaybetti.
    3. nesil yani bizim cocuklarimiz ne alman ne türk kültürü kendisine ne uygunsa ona göre yasiyor.

Yazdiklarimi genel olarak tanimladim.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    64
    45 mesaja 66 teşekkür aldı
    yazdiklariniza katiliyorum vede ekliyorum artik hessey maddiyatla ölcüldügü icin malesef diyorum aciklayayim gidersem para harcanir diye düsünülürse veya gittigim yerde hep para konusuluyor diyorsak karsimizdaki insalara veya onlarin bizlere cebimize göre davrandigini veya davrandigimizi düsünürsek malesef sizin dediginiz gibi oluyor almanlasiyoz maddiyata tapiyoz malesef dünyada aynen ( TR ) dahil

7. 3 kişi antika üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye Chapter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    195
    38 mesaja 58 teşekkür aldı
    maalesef öyle horoz ustam,benim kücüklügümde ailemiz bir cekirdek kabugu gibiydi,simdi aileye yeni gelen kisiler aileye saygi göstermiyor,neslimizde daha dogrusu insanimizda cok kibir var,kimse kimseyi begenmiyor,kimse alttan almayi istemiyor,hep ben üstün olayim herkesden,herseyin en güzeli bende olsun ister olmus insanlar,gerek ev,telefon,televizyon ..iste akliniza ne gelirse..ben cok üzülüyorum acikcasi bu duruma ama kimseyi bir arada tutamiyorsun maalesef ona kirmayim diyorsun yine bir türlü senin söylediginde birseyler cikaran insanlar var,bu böyle devam ettigi sürece herkes kendi evine kapanir,kimseyle muhattap olamaz..

9. 2 kişi Chapter üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Gerisini boş verin aileniz için yaşayın.

11. 3 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Almanya daki gurbetci kardeslerim, bu kendi kulturunden uzaklasma konusunda sanki diger ulkelerden daha ilerde gibi geliyor bana.
    Artik bu almanyada turk nufusun daha cok olmasindanmi kaynaklaniyor bilemiyorm ama Turkce yi bile bilmeyen yada az bilen ne cok turk gencleri var ozellikle Almanyada.

Kicket yilmaz68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    ALLAH'IM şehitler yurdu vatanımızın her türlü nimetlerinden faydalanıp hainlik yapanları helak etsin
    Ettiği Teşekkür
    382
    138 mesaja 642 teşekkür aldı
    Maalesef üzülerek konuya katılıyorum.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    78
    122 mesaja 206 teşekkür aldı
    bunun Almanyayla alakasi yok Türkiyedede artik 80 lardaki yada 90 lardaki ortam yok ben kendi mahalleme gitdigimde sokaklar bombos hic oynayan cocuk yok eskiden ylemiydi bizi eve sokamazlardi mahallede herkes birbirini tanirdi simdi mahallede kimsenin kimseyi tinladigi yok mahallelerimizde ufak mahalle bakkallai vardi ayni Almanyadaki gibi kiosklar ve alis veris merkezleri avmler doldurmus heryeri tamam Almanya kadar deil ama eskisi gibbide deil memleket yakinda tamamen burasi gibi olacakdir yani velhasil demek istedigim bu global bir proplem özellikle 80 90 kusaginin cokca sikayet etdigi bir deisim ama herzaman insan gecmisi arar gerci bizden öncekiler pekde aramazdi cünkü yokluk ve anarsinin kol gezdigi dönemlerdi 60 lar 70 ler biz sansliydik sokakda oynayan son cocuklar olarak maziyi ariyoruz bu aslinda cocuklugu gencligi aramak birazda gecmisi unutmamak iyidir bizden sonra unutulacak ozamanda simdikinin cocuklari bizim zamanimizda biz böyleydik diye baslayacaklar hep beraber toplanir bilgisayar oyunlari oynardid whatsup vardi facebook vardi diye cünkü insanlar ileride dahada soyut yasacaklar neredeyse evlerinden hic cikmayacaklar ...

Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Alıntı choban Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunun Almanyayla alakasi yok Türkiyedede artik 80 lardaki yada 90 lardaki ortam yok ben kendi mahalleme gitdigimde sokaklar bombos hic oynayan cocuk yok eskiden ylemiydi bizi eve sokamazlardi mahallede herkes birbirini tanirdi simdi mahallede kimsenin kimseyi tinladigi yok mahallelerimizde ufak mahalle bakkallai vardi ayni Almanyadaki gibi kiosklar ve alis veris merkezleri avmler doldurmus heryeri tamam Almanya kadar deil ama eskisi gibbide deil memleket yakinda tamamen burasi gibi olacakdir yani velhasil demek istedigim bu global bir proplem özellikle 80 90 kusaginin cokca sikayet etdigi bir deisim ama herzaman insan gecmisi arar gerci bizden öncekiler pekde aramazdi cünkü yokluk ve anarsinin kol gezdigi dönemlerdi 60 lar 70 ler biz sansliydik sokakda oynayan son cocuklar olarak maziyi ariyoruz bu aslinda cocuklugu gencligi aramak birazda gecmisi unutmamak iyidir bizden sonra unutulacak ozamanda simdikinin cocuklari bizim zamanimizda biz böyleydik diye baslayacaklar hep beraber toplanir bilgisayar oyunlari oynardid whatsup vardi facebook vardi diye cünkü insanlar ileride dahada soyut yasacaklar neredeyse evlerinden hic cikmayacaklar ...
    Nerede o eski bayramlar, klisesi gibi demi

Tecrübeli Üye sadece - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,260
    281 mesaja 536 teşekkür aldı
    maalesef bende ayni gozlemi yapiyorum, uzucu bir durum evet.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Bence bunun Alman'lasma ile ilgisi yok bütün dünya'nin geldigi duruma bizlerde ister istemez sürükleniyoruz!

Eski adetler güzeldi ama su anda herkes gecim derdinde, dolayisi ile ciddi bir sekilde calisiyor. Calismayana hayat zor, ekmek yok
    Ciddi calisan bir insan erken kalkar ise gider aksam yorgun gelir yer yatar vs. Bu arada eskisi gibi arkadaslarini arayip
    uzun aksam gezmelerine, hafta sonu pikniklerine vs zor vakit ayirabiliyor. Telefon edip saatlerce konusacagina bir mesajla isi gecistiriyor cünkü vakti az.

Insalar aksam eve geldiklerinde yorgun olduklari icin (zihinsel veye fiziksel) ister istemez kendi kabuklarina cekiliyorlar,
    cikip sabahlara kadar gezemiyorlar, kimseye gidemiyorlar, gidemeyince onlarin gelmesini de istemiyorlar vb!

18. 6 kişi moonrise üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    benim Alman laşmak tan kaydım öz benliğimizi mi unutuyoruz

bu süreç Türkiye de de gözleniyor komşu ve akraba ilişkileri sıfır olmuş
    kimkime dumduma .. komşun hastalanmıs akraban ölmüş kimin neyine

60 lı 70 li 80 li yıllarda insanlar daha ağır şartlarda çalısıyordu ...fakat insanlar sosyal daha aktif di

20. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    @moonrise kardese katiliyorum.
    Bunu "almanlasma" olarak adlandirmak cok dogru olmaya bilir.

Konuya su acidan bakalim. Eskiden cok az evde, belki sadece mahallede telefon vardi. Telefon ile görüsmek icin neredeyse özel bir organizasyon yapilirdi. Haliyle sadece cok uzak, ulasilamayan yerlere, belkide önceden randevulasmis bir sekilde telefon acilirdi, haber verilir, haber alinirdi.

Simdi herkez sosyal medya kullaniyor, cebinde "akilli" telefon, elinde tablet, kulaginda kulaklik. Televizyonlarin en büyükleri duvarlarimizi süslüyor, hic olmadigi kadar TV Kanali mevcut. Git gide daha da yayginlasan Video-On-Demand (VOD) yayginlasiyor, ne zaman ne istersen durdurarak izleme imkani.

Eskiden komsuya haberi evin ufakliklari götürürdü, simdi whatsapp dan direk mesajlar.
    Eskiden cocuklar bes tas oynardi, simdi iPad de candy crush.
    Eskiden haftalarca görüsülemedigi icin bir özlem olusur, insanlar birbirlerini ziyaret etme arzusu duyardi. Simdi özlem kalmadi, görüntü görüsmeler geldi, aninda mesajlar geldi.
    Eskiden arkadasina ulasmak isteyen cocuk evin büyükleri ile konusmasi gerekiyordu, gerek zile bastigi icin, gerek evden eve telefon actigi icin. Simdi 5yasindaki cocugun cebinde özel numarali cep telefonu var.
    vs vs vs

Yani teknoloji büyük nimet, faydalanmak lazim, ama bozuk ve kopuk bir aile yapisini tetikliyen, egoist ve duygusuz bir toplumu insa eden de bir yenilikler silsilesi de olabiliyor.

Bugün cocuklarin elindeki o aletler internetin en ücra köselerine bile ulasabildigi icin eski saf ve duru cocuklardan eser kalmiyor.

Biz ailemize, colugumuza cocugumuza sahip cikalim. Örf ve adetlerimizi baskiyla degil, güzellikle, teknolojiden uzak kalmadan asilamanin yollarini aramaliyiz.

Hayirli Cumalar

22. 2 kişi afghan üyemize teşekkür etti:

Kicket memo82a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    BITMISTIR
    Ettiği Teşekkür
    1,704
    2,382 mesaja 7,170 teşekkür aldı
    Evet eskisi gibi Insanlarda samimiyet / birlik beraberlik / Iletisim / Kaynasma kalmamis
    Hersey Günümüz Teknolojisi illerlemis olan Whats App ve benzeri olan seylerle hallediliyor.

Yazik ALLAH sonumuzu Hayirli etsin INSAALLAH

24. memo82a üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    Amish People örnegindeki gibi teknolojiyi tamamen inkar etmek'de bizi ilerletmez. Oldugumuz yerde sayariz, dünya'dan kopariz.

Bence bu konuda dozaj cok daha önemli.

Özellikle de bir Periscope örnegine bakalim. Aciyoruz programi, cikan yayinlarin cok büyük cogunlugu türk arkadaslarin. Yer yer bizim geleneklerimizin sinirlarini zorlayacak türden.

Ama bir Periscope'u aninda haber almak, bir seminerin katilimci kitlesini genisletmek, uzakta veya rahatsiz olup önemli olan bir programa katilamayan es dost akrabalari "özel"den yayin acarak bu mutlu ani kismen yasayabilmelerini saglamak ve benzeri sebeplerden dolayi kullansak, ne kadar da güzel bir nimet halini aliyor.

Yani teknoloji'den faydalanalim, ama dogru yönde.
    "Bati'nin ilmini alalim, ahlakini degil" denilir. Ki bu ilmin temel taslari zaten bizde atilmis.

Ebu'l Iz El-Cezeri. Bu ismi bir arastiralim, özellikle bilgisayar ve teknoloji konusunda ilgili arkadaslar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    536
    105 mesaja 204 teşekkür aldı
    tüm yazilari okumadim

bence tek almanyada degil --- türkiyede yasiyanlarda ayni -- akraba filan .... hepsi bos

eskiden almanyada hastaneye yatana siyaretine gidilirdi -- simdi whatsup veya sms le gecmis olsun diyorlar

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    şimdi teknoloji yi sebeb göetererek işin içinden çikmamak gerekir

teknoloji olacak ama yani bir nasılsın demek çok mu zor ?

bir tür asosyalyelleşme diyebiliriz

Üye traky39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt/Hessen
    Ettiği Teşekkür
    125
    32 mesaja 45 teşekkür aldı
    Eskiden Mektuplasma Olurdu Almanya Türkiye Hatti
    insanlar Mektuplada olsa Hal Hatir Sorardi Ayda Bir
    Bayramlarda VS Tebrik kartlari Atilirdi
    Simdi Devri Cok Degisti!
    Ama Degisen Sadece Devir ve Teknolojimi?
    Yoksa Insanlikmi Ölüyormu Yavas yavas?

Üye cinnah - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    328
    20 mesaja 35 teşekkür aldı
    1. para 2. teknoloji. Bu Almanya´dada Türkiye´yede ayni durum, Eskiden insanimz birbirine muhtacti hem para hem de teknoloji yüzünden, 1. nesil veya degerlili yaslilarimiz yoklugun ne oldugunu bizlerden cok cok iyi biliyorlardi . Para olmayinca teknolojide olmuyor. Simdi ise üc asagi bes yukari herkes bir sekilde kendi isini hallediyor. Ayrica kari ve koca calisinca da ziyaret zamanlari cok daraliyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)