Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2934 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 62 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman laşıyormuyuz ?

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Iyi ve kötü yanlari var.Cocukken, ansiklopedisi olan bir tanidiga 3-5 km yürüdügümü hatirliyorum.Hazir gelmisken cay icilir, hatir sorulurdu, ama simdi elimizin altinda Google var ve bu Google o ansiklopedinin bin kati daha genis bilgi verebiliyor.

Diger yandan:

Insanlar bu kadar cikarcilasmisken ben sahsen uzak durmayi yegliyorum.Cikarci olmayanlarla ara sira görüsüyoruz ama gercekten cok nadir ve giderek nadirlesiyor, herkes bir kosusturmaca pesinde, kimsenin fazla bir zamani yok.Kaldiki ailede kari koca, cocukta calisiyor veya ausbildung yapiyorsa, daha aile bile yeterli zamana sahip olamayabiliyor.

Yasamimizda kalite artti ama insanlik azaldi.Birinden birini terketmeden digerine sahip olunamiyor maalesef.Belki gelecekte insanlar daha az calisarak ayni seviyeyi yakalayabilirler ve dolayisi ilede daha fazla zamana sahip olurlar, bilemiyorum.Akrabalariyla her hafta sonu görüsenleri taniyorum ve onlar dahi iyice azaltmis durumdalar cünkü kendilerine ayiracak zamanlari kalmadigini farketmisler, konusunca bir bikkinlik ortaya cikiveriyor.Gelecekte bu cok daha azalacaktir.Istisnalar var tabiiki ama kaideyi bozmuyorlar.

Bütün bunlardan sikayet etmekten vazgecebilmenin tek yolu, Türkiye´de kirsal bir bölgeye yerlesmek olabilir, baska nasil olur bir fikrim de yok.O bölgelerdeki bir kac kisiyle Facebook ta tanistim ve bizden cok daha mutlu olduklarini, daha sicak kalpli olduklarini farkediyorum.Üstelik cocuklariyla oldukca yakindan ilgilenebiliyorlar, cocuguyla hergün bulmacalar cözen, sokakta gezen, uzun uzadiya muhabbetler edebilen, oldukca SIK sinemaya giden anneler, babalar var. Ailede kari koca nin calismasi da cok berbat bir durum, heleki cocuk acisindan oldukca olumsuz diye düsünüyorum.Benim cocuk 16 yasina gelene kadar hanimin calismasini istememistim, daha dogrusu o sekilde kararlastirdik diyelim, o yönden hic pisman olmadigimi da belirtmek isterim.Cocuk artik büyüdü ama hala arkadas gibi kalabildik,aksam herkes eve gelince dikilir basima ve yarim saat bana gününü anlatir, benim neler yasadigimi bilmek ister vs., bugünün sartlarinda bu da oldukca degerli bir sey ancak bu benim hedeflerimin cok cok altinda kalan bir durum, istedigim gibi bir baba olamadim diyebilirim.Sebebei de burada bahsi gecen almanlasma, yani modern hayata gecis.

Türkiye´nin ne kadar gelistigini anlatanlara o acidan gülüp geciyorum, "ne pahasina?" düsüncesi beni sevinmekten alikoyuyor.

2. mxm üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Ustadlar cok guzel seyler yazilmsi cizilmis, ozellikle turkiyedeki "almanlasma", biraz misahi olsun, Eskiden izine gittiginizde sizi akrabalariniz nasil karsilardi, bugun nasil yuzunuze bakmiyorlar
    Eskiden izine gittigimde kendimi ABD disisleri bakani gibi hissediyordum, bugun bana dilenci gibi bakiliyor Inanabiliyomusunuz, ARABAMI ELSETIRIIYORLAR !! Daha dun carik giyerdun bunlari unuttunmi diyorum alidrmiyorlar

Aranizda hic tezek yakmis olan varmi bilmiyorum ama, sanki ben tezek yakarken hep beraber cok daha mutlumuyduk diye dusunuyorum ?

5. 2 kişi atf üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    26
    7 mesaja 9 teşekkür aldı
    tamamen katiliyorum her yer ayni maalesef misafirlige wilan olunca gidiliyor akilli telefonlara esir olduk

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    landfrau evliyim özlenen hayatı yaşıyorum Almanyada
    Konu tolgahamburg tarafından (18 Mart 2016 Saat 23:50 ) değiştirilmiştir.

8. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    taze tazesine anlatayım
    Perşembe günü küçük bir göz ameliyatı geçirdim ..

Facebook tan geçmiş olsun diyenlerin sayısı 81 kişi
    Beğenenler 32 kişi

bu kadar kişinin içinde benim cep veya ev numarası kayıtlı olan 25-30 kişi vardır

bana telefonla geçmiş olsun dileyen 1 kişi .. sadece damadın babası aradı

10. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye atf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    21
    50 mesaja 192 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    taze tazesine anlatayım
    Perşembe günü küçük bir göz ameliyatı geçirdim ..

Facebook tan geçmiş olsun diyenlerin sayısı 81 kişi
    Beğenenler 32 kişi

bu kadar kişinin içinde benim cep veya ev numarası kayıtlı olan 25-30 kişi vardır

bana telefonla geçmiş olsun dileyen 1 kişi .. sadece damadın babası aradı
    Ustadim once gecmis olsun.

Karsiliksiz iyilik yapan iyi insanlar maalesef bu durumlarda pek aranmaz, sadece ihtiyac durumunda aranir. Dunya boyle yapacak bisey yok.
    Karsiliksiz hic is yapmayanda bi sekilde toplum nezlinde el ustunde tutulur, bunun mantigini ben cozemedim ama gozlemlemem bu

12. atf üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye ASLAN1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Duisburg - Amasra
    Ettiği Teşekkür
    351
    13 mesaja 33 teşekkür aldı
    Hey gidi günler hey biz sanirim 3 cü nesil olarakta en son disirida oynayan da cocuklardik sanirim.
    ne günlerdi be hele hele hint filimlerini unutmak mümkünmü o zamanlar 3 veya 5 hint filimi alinirdi sabah dan aksama kadar bakilirdi
    yeri gelir aglardik bile filimin etkisine kapilip.
    hele hele mahalle olarak piknik de yapilirdi yufka acmalar börek yemeler top oynadiktan sonra bugün hangi yenge mahallede yufka veya börek yapar diye beklerdik
    karnimizi doyururduk ne günlerdi simdi bu konu acilmisken bile insan o zamanda bu zamana söyle bakiyorda iyi ki o zamanlarda gelmisiz dünya ya unutmak mümkünmü o günleri dostlar...

14. ASLAN1905 üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Almanlasmakmi bilmem ama insanligimizi kaybediyoruz töbe hasaaa paraya tapar duruma gelmisiz, kücük cocuklu hanimlar kocalarinin isi olmasina dahil calismaya gidiyor, ve bu hic yadirganmiyor tersine ise gitmeyen kisiler yadirganiyor yazik o cocuklara 6...7 saat her neyse tamamen alman kültüründe insanlarla ve ögretmenlerle ayni ortamda kalip eve dündüklerinde kendileriyle hakkiyla ilgi verecek ana bana bulamiyorlar. Benim en cok üzüldügüm bu gerisini yazmaya zaten gerek yok hersey ortada bundan 10 15 sene önce dogum günü kutlama diye bisey bilmeyen insanimiz simdi bakiyorum sosyal medya yada gercek hayatta dogum günü kutluyor irili ufakli kadinli erkekli

Dügüne gidersin anasi veya büyük annesi bastan asagi kapali bildigin Anadolu kadini kizi mini etek sirt dekoltesiyle yaninda neyse daha söyletmeyin beni .

16. 2 kişi SesSizliK üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye Miladre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Güzel bir Konu basligi olmus..

Gelelim mevzuya;
    Benim gözümde yabancilasmak veya Konuda oldugu gibi almanlasmak degilde, cag degisimi diyebiliriz.
    Elbet eskisi gibi samimiyet yok, olsada cok nadir. Cok iyi hatirlarim cocuklugumda 90'li yillarinda Sokagimizdan Ramazan Bayramina özel Seker dagitim arabalari bile gecerdi, Komsularla Bahcede toplanilirdi, veya Cocuklar Anneleri ile beraber Cocuk Oyun parkinda bulusurlardi. Bu maalesef ilk alanda maddiyat nedeniyle degistigini düsünüyorum. Artik bir eve tek bir maas yetmiyor, Arkadas cevresi bu nedenden "eksik olan" bos Zamandan istedigi gibi aninda görüsemez oldu.

Öbür yandan ise teknoloji konusunda tek Almanya'da degil, Türkiye'de bile bunun etkisi mevcut. Insanlar Internet'in sinirsizlasmasi ile kendini sanal alemine adamis oldu, virtüel alandaki sanal Oyunlarin meraki dogdu, evvelden ip atlayan cocuklar ise, Playstation ve buna benzer Konsol oyuncaklari ile kendilerini odalarina haps etmeye basladilar. Arkadas cevresi ile disari cikmak yerine, mesajlasip hangi Saat'de "Online" görüsüp bir Mac yapariz diye hevese kapildilar. Tamam evvelden örnegin Gameboy olayi oldugunda bunun sanala baglanma imkani olmadigindan bulusma noktasi farkliydi.

Öbür yandan ise, göc edenler halen eski aliskanligi sürdürür iken, burada dogup büyüyenler buranin sistemine alismis oldular. Fakat bu az evvel teknoloji konusunda deyindigim gibi sadece Almanya'da olusan bir degisim degil, Dünyanin her bir ucunda "virtüel girisine sahip" olan her Insana dahil olan birseydir. Türkiyedeki Milletimiz'de meydanda toplasmak yerine "Whatsapp" ve buna benzer imkanlarla dialog sürdürme hevesinde.

Bir Sevgili sevdiginden ayrilik sözünü bile bir Mesaja sigdirip basitlestirmeye bile gelindigi dereceye yöneldi bu.. samimiyetlik almanlasmak ile degil, degisen cag ile, gereken "ekmek parasindan" kaynaklandigini düsünüyorum. Reel ve virtüel ortamlarin birbirine karismasi ile dahil olan bir degisim.

18. Miladre üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    147
    110 mesaja 197 teşekkür aldı
    maalesef bende sizlere katiliyorum.

Nedenleri ise "Kapitalizm" ve "Teknoloji" olarak görüyorum. Bilhassa olusan modern sistemler insanlari herseyi biliyorum heryerer giderim ve küks özentili hayata kaptiriyor.
    Insanlar maalesef yeni sistemde hem kültürlerini hemde cevresini kaybediyor, birakin uzaktaki akrabalarini....

Tecrübeli Üye Dolunay35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    187
    182 mesaja 295 teşekkür aldı
    Almanlaşma ne kadar yoksada yinede var malesef,hele bu internet,akıllı cep telefonları icat olduğundan beri,millet iyice kabuğuna çekilmeye başladı,kendimden örnek verirsem,biz ailece r kişiyiz,akşamları en azından bir arada oturduğumuzda sohbet muhabbet vardı.,şimdi her birinin elinde cep telefonu veya tableti ve laptobu her kes kafayı bu lanet aletin içine sokuyor sanki evde hiç kimse yokmuş gibi her kes kendi aleminde,ne sohbet var ne muhabbet var,bu gidişle bırakın akraba bağlarını kendi öz aile bağlarımız kopuyor.hiç kimsenin kimsedem haberi yok.Hele eve gelen misafirin ilk istediği Wlan kodunu verirmisin demeleri beni çıldırtıyor,be adam sohbet muhabbet etmek içinmi geliyorsun yoksawl Wlan şifresi içinmi geliyorsun,birde almanyada geçim sıkıntıları gittikçe zorlaşıyor,herkes ekmek parası peşinde,nasıl daha çok para kazanırım derdinde,komşu komşuyu tanımaz oldu.

ALLAH sonumuzu hayırlı etsin inşallah.

21. Dolunay35 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    78
    124 mesaja 208 teşekkür aldı
    yakardik ama sivrisinekleri uzalastirmak icin..
    Alıntı atf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ustadlar cok guzel seyler yazilmsi cizilmis, ozellikle turkiyedeki "almanlasma", biraz misahi olsun, Eskiden izine gittiginizde sizi akrabalariniz nasil karsilardi, bugun nasil yuzunuze bakmiyorlar
    Eskiden izine gittigimde kendimi ABD disisleri bakani gibi hissediyordum, bugun bana dilenci gibi bakiliyor Inanabiliyomusunuz, ARABAMI ELSETIRIIYORLAR !! Daha dun carik giyerdun bunlari unuttunmi diyorum alidrmiyorlar

Aranizda hic tezek yakmis olan varmi bilmiyorum ama, sanki ben tezek yakarken hep beraber cok daha mutlumuyduk diye dusunuyorum ?

Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    11 mesaja 16 teşekkür aldı
    Ben katilmiyor. sucu birazda kendinizde arayin.
    Emin olun simdiki Teknoloji 90li yillarda olsaydi simdiki ile hic fark olmazdi.

Sikayetleriniz icinde kendinizde varmisiniz? Her birninizin elinde en son smartphone.

24. DiloCan üyemize teşekkür edenler:

Moderator DJ TENAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bu Dünyadan Degil
    Ettiği Teşekkür
    1,068
    172 mesaja 889 teşekkür aldı
    Almanlasma degilde, Yiyeceklere konulan maddelerdenmi yoksa bu fastfood lardanmi nedir insanlarin Genleri degisti, artik sevgi saygi acima duygusu yok gibi..insanlar gittikce robot gibi olmaya basladi dermisim

Moderator DJ TENAY - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Bu Dünyadan Degil
    Ettiği Teşekkür
    1,068
    172 mesaja 889 teşekkür aldı
    Alıntı niobe45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tamamen katiliyorum her yer ayni maalesef misafirlige wilan olunca gidiliyor akilli telefonlara esir olduk
    misafirlige wilan olunca gidiliyor

Tecrübeli Üye baltali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    674
    63 mesaja 154 teşekkür aldı
    horoz kardesim hepimizin bu konuda acisi ayni sana katilmayan bitane beceriksiz kardesim olmaz ALLAH sonumuzu hayir etsin dua etmekten baska caremiz yok

Üye nsavrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schlarafelland
    Ettiği Teşekkür
    296
    32 mesaja 404 teşekkür aldı
    Selam arkadaslar, yazilanlara bende katiliyorum bu sadece Almanyada degil isvicredede aynisi. Birazda kendimizi sorgulamamiz gerekiyor, etrafimizdaki türklere söyle bir baktigimda bir cogu cocuklarina türkce bile ögretmiyorlar. Anne baba olarak ne sartlar altinda olursa olsun birazda olsa kültürümüze ve adetlerimize sahip cikmamiz gerekir. Ayni anda elektronik aletlerinde sucu var önceleri aile bir araya toplanip aksamlari bir seler yapardik simdi herkesin elinde bir telefon acaba face bir yazilmismi yada ne bileyim iste buna benzer seyler. Ben önceleri tüm arkadaslarin telefonlarini ezbere bilirdim simdi aramizda kac kisi vardirki 10 tane telefon numarasini bilen.

Bazilarida alisverislerde öyle rastliyoruz kasalarda veya rayonlarda türk oldugunu anladiklari halde seninle türkce konusmaya utaniyorlar. Genelde zamanla bizde cok seyler kaybediyoruz. Arkadaslarinda dedigi gibi Allah sonumuzu hayirli etsin.

Üye nsavrim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schlarafelland
    Ettiği Teşekkür
    296
    32 mesaja 404 teşekkür aldı
    Horoz arkadasim Gecmis olsun , Allah herkese bol sifalar versin
    Konu nsavrim tarafından (14 Nisan 2016 Saat 09:27 ) değiştirilmiştir.

30. nsavrim üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Bazilarida alisverislerde öyle rastliyoruz kasalarda veya rayonlarda türk oldugunu anladiklari halde seninle türkce konusmaya utaniyorlar.bunu bende yaşıyorum neyin kafasındalar bilmiyorum

Moderator mxm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,733
    2,395 mesaja 6,431 teşekkür aldı
    Isyeri sahibi o sekilde tembihlemis olabilir, orasi adi üstünde "isyeri", özel hayat degil ve kafana göre davranamazsin.Burada yasayan herkesin Almanca bilmesi gerektigine göre bu zaten normaldir, Türkiye´de yasayandan da Türkce bilmesini isteyen zaten bizleriz, is kendimize gelince neden tersini savunalimki?

Ayrica, ben sahsen herhangi bir dükkanda Almanca yerine misal orada calisanin baska bir müsteriyle Rusca vs. konusmasindan bir müsteri olarak rahatsiz oluyorum, beni resmen rahatsiz ediyor.Yabanci dil konusacaksa gitsin özel konussunlar, orada almanca konusmak zorundadir cünkü o ülkede yasiyorsun, uatnmakla falan ilgisi nedir cözemedim.Neden utansin?Ayip mi Türkce konusmak?
    Konu mxm tarafından (16 Nisan 2016 Saat 11:10 ) değiştirilmiştir.

33. 2 kişi mxm üyemize teşekkür etti:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)