Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2959 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 39 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Emekli birinin Almanyada adres kaydi.

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Eger malüliyetden dolayi emeklin süresiz ise, Türkiye'ye dönsen bile ayliginda kesinti olmaz. Telefon ac ve sor.

Türkiye'den emekli oldugumuz an bunu Alman Krankenkasse bildirmeye mecburuz. Maalesef hos olmasada, Türkiye'deki emekli ayligindan da yaklasik yüzde 11'e kadar Almanyada Giro Kontonuzda kesiyorlar.

Ha bildirmezsek ne olur. Sagir Sultan bizlerin Türkiye'den emekli oldugumuzu artik biliyor. Er ve gec bir gün tüm Krankenkasseler tüm türklere mektup yollayip soracaklar. Sonra verdiginiz cevap dogrumu diye SGK soracaklar. 1965'deki isci anlasmasi geregi Türkiye dogruyu bildirmeye mecbur. Gecmiste ödemedigimiz primleri kesecekler. Anladim kadariyle Türkiye'den emeklisi ve bildirmemissin. Normalinde gider kendin söylersen arkasini arastirmazlar. En güzeli Türkiye'de bir aylik bordosu almak ve e-devlet sifren varsa ordan indirebilirsin. O belge ile git söyle. Sorduklari zamanda pek Almanca anlamiyormussun gibi davran ve sadece "neue jetzt" de.

Öbür yazdiklarina, cahillik konusuna katilmiyor. Bir insanin okuyamamis olmasi otomatikmen zeki olmadigi anlamina gelmez. Ne hikmetse ama bir yerde bir kurus yardim hakki oldumu, cahillik mahillik kalmiyor, hepsini arastirip buluyor.

Bankada memurlar ama yillarca parasinin faiz oranini virgülün arkasindaki oranina kadar pazarlik etmesini ama biliyorlardi.

Ev, dam, arsa alip satmaya gelince masAllah pazarligi mütahitten daha iyi yapiyorlar.

Kiraciyi evden cikarmak icin iyi biliyorlar ama hemen avukata gitmeye.

Böyle islerde avukata bile gerek yok. Sadece gidip soracan. Cevabin dogrulugundan süphelendinmi? Yarin gene gel birde baska bir memura sor.

Isimize gelince cahiliz, isimize gelince masAllah parayi döviz bürosundan da daha iyi hesapliyoruz. Ayrica burada her yaslinin oglu, kizi, damadi ve gelini var. Oglum kizim bir telefon et sor demekte mi zor geliyor? Atalarimizin güzel bir sözü var: "Bilmemek ayip degil, ögrenmemek ayip". Ha tabiki enderde olsa muhakkak tam naif olan amcalarimizda vardir. Ama istisna kaydeyi bozmaz.

Genel olarak konusuyorum, lafim beni_7_in_bitirdin'e degildir.

2. 3 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)