Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 3248 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 166 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiye'ye Kesin Dönüş (Hakkında Bilgiler, Tecrübeler, İzlenimler, Haklar)

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,300
    4,439 mesaja 9,781 teşekkür aldı
    Alıntı Yakamoz 34 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yanlis biliyorsun Kardesim.
    Ben o parayi aldim, ve o arada Almanyada idim. LVA dan birisi ile görüstüm, bana kendisi anlatti. Iki Sene Rente kasasinda hic bir hareket olmiyacak, Tam 24 ay sonra parayi kesintili olarak alabilirsin.
    Yani Almanyayi terk etmek veya oradan Abmelden yapmak diye bir mecburiyet yok.
    Sayet Pasaportunun süresine dikkat edersen ve gecerli bir oturma müsaaden varsa, Almanya disinda 5ay 29gün kalabilirsin. Ben bu süreyi geciktiriyorum, yakalana kadar.
    O zaman sen Almanya da illegal ikamet ediyorsun .. Primlerin alınması için kesin dönüş şartı aranıyor ..

İkametgahı Türkiye’de kalmak kaydı ile Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye ikamet amacı dışında (Turistik veya iş görüşmesi gibi) gelip gitmesinde primlerin iadesi hakkı açısından bir sakınca oluşmaz.

Bir Türk vatandaşımız Alman sosyal güvenlik sistemine tabi çalışmalarını sonlandırıp Alman ikametinden (Abmeldung) ayrılarak Türkiye’ye kesin dönüş yapması halinde
    prim iadesi için gerekli 24 takvim ayı bu tarihten itibaren başlar. Kendisi bu sürede Alman emeklilik sigortasına zorunlu prim ödemesi yapmadığı gibi
    isteğe bağlı bir sigorta primine de hak kazanmamış olmalıdır. Ayrıca yine bu sürede ikametini Türkiye’ye taşınmalı ve Türk makamlarından (Muhtarlık, Nüfus Müdürlüğü gibi)
    aldığı ikametgah belgesi ve yurda girişine esas giriş-çıkış sayfalarının da bulunduğu pasaportunun fotokopilerini Alman Emeklilik Sigortasına vererek durumunu belgelendirmelidir.

Bunları yaptıktan sonra vatandaşımız Almanya’ya veya AB üyesi bir ülkeye tekrar ikamet amacıyla seyahat etmemesi gerekir.

http://www.av-yilmaz.de/ZJoomla/maka...cikan-sorunlar

Konu hOrOz tarafından (20 Ağustos 2016 Saat 21:10 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)