Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2927 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 76 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: araba ile izine gidecekler dikkat

Tecrübeli Üye türko28 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    165
    46 mesaja 180 teşekkür aldı

araba ile izine gidecekler dikkat

bugün sabah gazetesinde cikan habere göre araba ile izine gidecekler dikkat etsin.haberde türkiye den cikis yaptiktan sonra 185 günden fazla kalmadi iseniz yurtdisinda araba ile gidenlerin arabasini gümrükten iceri almiyorlarmis.ne ile gittiginiz önemli degilmis.ucakla bile gitsen tr ye sanki araba ile gitmis sayiyorlarmis ve eger 185 günden önce araba ile giderseniz arabanizi türkiye ye almiyorlar.cok sacma birsey ama öyleymis.
    haberi okuyun.

http://www.sabah.de/kapikulede-185-gun-sikintisi

2. 5 kişi türko28 üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye deli-kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt/Main -- Gaziantep/Nizip
    Ettiği Teşekkür
    28
    77 mesaja 198 teşekkür aldı
    Bence bu konu doğru olamaz. Benim enişte yılda en az 3 kere arabayla Türkiyeye gider ve şimdiye kadar hiç bir şekilde sıkıntı yaşamadı. Artı bence her siteninde haberlerine itibar etmemek gerek bence

Ettiği Teşekkür
    165
    Alıntı deli-kadir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence bu konu doğru olamaz. Benim enişte yılda en az 3 kere arabayla Türkiyeye gider ve şimdiye kadar hiç bir şekilde sıkıntı yaşamadı. Artı bence her siteninde haberlerine itibar etmemek gerek bence
    arkadasim o herhangi bir site degil gazete.ve vatandasin isminide vermis.yalan haber olamaz bence.belki daha yeni sisteme girdi.belki bu seneden itibaren gecerlidir.insallah düzeltirler.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    109
    30 mesaja 60 teşekkür aldı
    bu kanunu pek anlayamadim bide ucakla giris yapan birine bu uygulamayi yapmak daha da bir tuaf.....keske bu uygulamayi (yasayi) biri anlatsa bize de anlayalim neyi koruyorlar neyin pesindeler merak etim

7. Paparazi39 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Bence cok sacma bir konu,yine vatandaslari izin zamaninda telasa düsürüp baska yollarla izine gitmelerini saglamak icin uydurulmus bir sey.
    Zaten yeni kanun cikti araba türkiyede iki yil kalabilir diye,bunlarin amaci ne anlamakta zorluk cekiyorum.

Buna bakarsak ben gecen yil Temmuzda araba ile 5 hafta izin yaptim,Aralik ayinda ucak ile 2 hafta gittim,Ostern tatilinde ucakla 2 hafta gittim,yazin izine tatilinde yine araba ile kismet olursa gidecem.

Bu sacmaliga ben inanmiyorum,Türkiyeye araba ile gideceklere simdiden hayirli yolculuklar iyi tatiller dilerim.

Tecrübeli Üye dako - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    57
    20 mesaja 23 teşekkür aldı
    arkadaslar inanmiyorum diye durmayin,

benim bir arkadasin babasi almanyadan emekli,gelip gelip gidiyor
    gecen sene 12.ayda ucakla geldi burdan bir araba aldi iki hafta sonra geri gitti,hani 2 sene kalabilirya araba
    yasli adami türk gümrügünden geri cevirdiler.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    185 gün şartı gurbetçilerin kafasını karıştırdı,
    Yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma süresi 24 aya çıkarıldı. Ama ‘185 gün yurtdışında kalma şartı’ aranıyor. Bunun hesaplanması ve yorumunda kargaşa yaşanıyor. Bu yazıyı okumadan aracınızla yola çıkmayın.

Yurt dışında yaşayan vatandaşlar her yıl araçlarıyla Türkiye’ye izine gittiklerinde, eskiden en fazla 180 gün, emekliler ise 360 gün kalabiliyordu.

Türk hükümeti geçen yıl ekim ayında yeni bir yasayla bu süreyi 24 aya çıkardı. Yeni yasa 13 Ekim 2015 tarihinde yürürlüğe girdi.

Yeni yasaya göre Türk vatandaşları, Mavi Kartlılar ve emekliler araçlarıyla Türkiye’de iki yıl (730 gün) kalabilir. Ancak yasa, yabancı plakalı aracıyla Türkiye’ye giriş yapmak isteyen bir kişinin son bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kalmış olmasını şart koşuyor. Aksi takdirde yurtdışında yaşıyor sayılmıyor ve aracı içeri bırakılmıyor.

Son bir yıl içinde yurtdışında toplam 185 günün hesaplanması ve aracın Türkiye’de 24 ay kalması konusunda bir kargaşa yaşanıyor. Çok sayıda vatandaş gümrük kapılarında mağdur oluyor, araçla Türkiye’ye giremiyor.

MÜDÜR AÇIKLADI

Bu sorunu açıklığa kavuşturması için Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın’a götürdük.

“Yurt dışında son bir yılda toplam 185 gün kalmış olma şartı ne demek?” diye sorduk. İşte Yalçın’ın örnekleriyle verdiği yanıt:

“Kişinin Türkiye’den son çıktığı tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde toplam ne kadar yurtdışında kaldığını hesap ediyoruz. Son 365 gün, yani bir yıl içinde toplam 185 gün yurtdışında kaldıysa, aracıyla Türkiye’ye sorunsuz girebilir. Yani kişi son bir yılda 365 günün çoğunu yurtdışında geçirdiyse, bir mesele yok. Ama toplamda 185 gün yurtdışında kalmadıysa, o zaman aracıyla Türkiye’ye giremez.”

ÖRNEKLE ANLATTI

“Örneğin Türkiye’den son çıkış tarihiniz 20 Mart 2016… 20 Mart 2015 tarihine kadar yurtdışında kaldığınız günler tek tek hesap edilir. İsterse kişi, bir yıl içinde Türkiye’ye 100 kez girip çıksın, önemli değil. Önemli olan, Türkiye’den son çıktığı tarihten geriye doğru sayıldığında, bir yıl içinde yurtdışında toplam ne kadar kaldığı süre. Toplamında 185 gün yurtdışında kaldıysa, sorun yok.”

AMAN DİKKAT!

“Özel aracıyla Türkiye’ye gelen bir kişi, 24 ay hakkını tam kullanmadan aracıyla Türkiye’den çıkış yaptı. 185 gün yurtdışında kalmadan, tekrar araçla Türkiye’ye giriş yapabilir mi?”

“Hayır, diyelim ki emeklisiniz. Aracınızla Türkiye’ye geldiniz ve 24 ay aracınızla Türkiye’de kalma hakkınız var. Ama sekiz ay veya bir yıl kalıp aracınızla tekrar yurtdışına çıktınız. Bu tarihten itibaren yurtdışında 185 gün kalmadan araçla tekrar Türkiye’ye giremezsiniz. Çünkü aracınızla çıkınca, geri kalan süre hakkınızı kaybediyorsunuz. 24 ay hakkı yanlış yorumlanıyor. Bu nedenle sorun yaşıyor vatandaşlar. Diyelim ki 24 ay hakkının beş ayını kullanıp Almanya’ya geri dönmüş vatandaş. Almanya’da üç ay kaldıktan sonra tekrar Türkiye’ye aracıyla giriş yapmak istiyor. Yurtdışında 185 gün kalma şartını sağlayamıyor. Biz bu durumda giriş izni vermiyoruz. Vatandaş diyor ki, ben 24 ay hakkımın geri kalanını kullanmak istiyorum. 24 ay hakkı öyle hesaplanmıyor. Aracıyla çıkış yaptığı zaman geri kalan hakkını kaybetmiş oluyor. 24 ay arabayla Türkiye’de kalabilir bu bir hak. Ama arabayla çıktıktan sonra geri kalan hakkını kaybediyor.”

UÇAKLA ÇIKARSA

“Vatandaş aracıyla Türkiye’ye geldi. Bir süre sonra aracını Türkiye’de bırakıp uçakla çıkış yaptı. Bu durumda geri kalan hakkını yine kaybediyor mu?”

“Uçakla çıkarsanız, gümrüğe haber vermeniz gerekiyor. Aracı ya gümrüğe bırakacaksınız, ya da gümrüğe taahhütname vereceksiniz, başkalarının aracınızı kullanmayacağı konusunda. Gümrüğe haber vermeden çıkarsanız, daha sonra araçla çıkış yaparken bu gümrükte görünüyor. Bu durumda ceza kesiyoruz. Ceza miktarı Türkiye’de kaldığı süre ve arabanın değerine göre değişiyor.”
    http://romanyahaber.com/2016/03/27/1...ni-karistirdi/

11. 2 kişi karadeniz üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    8 mesaja 10 teşekkür aldı
    ucakla gidelim diye bu haberler bende ilk defa bu sene arabayla gidicem bir terslik olmassa bende inanmiyorum böyle haberlere

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    genelgeyi edirne gümrük müdürü anlamamis vatandas nasil anliyacak.gümrüge vardigimizda madur olan yine gurbetciler oluyor.nacizane ben aciklayayim genelgeyi.türkiyede arabaniz ile bulunuyorsaniz en yakin gümrüge giderek süreyi 24 aya cikartin.eger bunu yapmaz iseniz yurtdisina ciktiginiz taktirde 185 gün hem kisi hemde araba kesintisiz bulunmaniz gerekmektedir.eger bu sürede ucak ile türkiyeye gelip giderseniz araba ile gelemezsiniz.ne zaman sizin son bir senede yurtdisinda kalis süreniz 185 güne tamamlarsaniz arabaniz ile türkiyeye giris yapabilirsiniz.yasa cikmadan önce türkiyeye arabasiz gelen kisi yurtdisina cikarsa yurtdisinda 185 gün kesintisiz kalmadan araba ile giris yapamaz.edirne gümrük müdürünün yanlis aciklamasinin dogrusu sudur.genelge gayet acik sekilde belirtiyor.araci ile türkiyede bulunan kisi 24 ayin tamamini kullanmadan yurtdisina araci ile cikis yapar ve 185 gün yurtdisinda kalmadan araci ile türkiyeye tekrar giris yapabilir fakat kullanmadigi süre verilir.genelge bunu söylüyor ama gümrük müdürü baska söylüyor.bu kafayla gümrüklerde cok kisi madur olacagi belli.yazdiklarim yasa ve genelge ile bire birdir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,419 mesaja 9,734 teşekkür aldı
    aslında çok anlamak kolay

asıl problem uzun süre Türkiye de yani bir senede toplam 185 günden fazla yaşayanlar için

yılda toplam bir - iki ay izine gidenlerin bir problemi olmaz

genelgenin amacı kimin yurtdışı statüsünde yaşadığını ayırmak

öyle herkes ben yurtdışında yaşıyorum diyemiyecek

eğer 185 günden fazla Türkiye de kalıyorsan (arabasız olsan da) yurtdışın da ikamet etmiyorsun sayılıyor ve araç ile Türkiye ye giriş yaptırmıyorlar
    Konu hOrOz tarafından (23 Nisan 2016 Saat 15:13 ) değiştirilmiştir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    eger yurtdisinda yasal oturum haklara sahipseniz türkiyede istediginiz kadar kalabilirsiniz.yurtdisinda bulundugunuz ülkeden 6 aydan fazla kalabilir müsaadeniz veya mazeret bildirmeniz gerekir.sizin esas ikamet yeriniz yine yurtdisidir bu türkiyeyi baglamaz.yurtdisinda 185 günden fazla kalan ve esas ikamet yeri yurtdisi olan her türk vatandasinin araba ile gelmesi hakkidir.esas ikamet yeriniz yurtdisi ise türkiyeden size 2.ikamet yeri diye ikamet verilir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Vallahi devlet dogrusunu yapiyor. Eger alti aydan fazla Türkiye'de kaliyorsan, gurbetci sayilmazsin artik. Gurbetci degilsende git Türkiye'den al arabani. Bu kadar basit ya.

17. 2 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Kerpeli dene bir bakalım ne olcak

Tecrübeli Üye deli-kadir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt/Main -- Gaziantep/Nizip
    Ettiği Teşekkür
    28
    77 mesaja 198 teşekkür aldı
    Bütün bunlar millet uçakla ucsun ve milli sermaye prim yapsın diye . Bakalım daha neler çıkacak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    elinde pasaportu ve yurtdisi oturumu olupta türkiye cikisinda,vay sen türkiyede 6 aydan fazla kaldin yurtdisina cikis yapamazsin diye türkiyede alikonulan bir tek kiside varsa ögrenmek isterim.olmayacak durumlari buraya yazipta,buradan bilgi almaya calisan kisilere acaba diye düsüncelere yöneltmiyelim.

21. kerpeli üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    688
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    vay bee ilginc bi durum olmus o zaman bu kanun yeni cikmis benim tanidik arkadas vardi izinden geldi 2 hafta sonra yine arabayla TR ye dönmüstü bi is icin.

askerligin 1000 euroya düsürülmesi ne kadar sacmaysa bu kanunda bi o kadar sacma olmus

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Konu Araçla ilgili ayrıca Tc vatandaşı olupta 6 ay türkiyede kalmam sürem bugün bitiyor bilet alıp Almanyaya uçmalıyım diyenleride İstanbul hava limanında gördüm...Herkezin oturum statüsü farklı 20 seneden beri almanyada yaşayıpta senelik oturum olanları 1 aylık 3 aylık 6 aylık varda var kısaca Almanyada her şekli gördüm o yüzden olur mu olur diyorum .Bir akraban varsa emekli yeni kanuna göre denesin bakalım çıkarken ceza durumu ne olacak
    Konu tolgahamburg tarafından (24 Nisan 2016 Saat 02:02 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Düsseldorf
    Ettiği Teşekkür
    134
    80 mesaja 219 teşekkür aldı
    Alıntı benims Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay bee ilginc bi durum olmus o zaman bu kanun yeni cikmis benim tanidik arkadas vardi izinden geldi 2 hafta sonra yine arabayla TR ye dönmüstü bi is icin.

askerligin 1000 euroya düsürülmesi ne kadar sacmaysa bu kanunda bi o kadar sacma olmus
    Sevgili Arkdasim.

Insanlarin Kanunu algilamasi vede anlamasi farkli.ondan sonrada vay bee.. Askerligin bin € düsmesinin neresini sacma buldugunuzu aciklama getirirmisiniz.
    Kanunlar herkes icin esittir. Kisi vede bireyler hosnut olsunlar veya begensinler diye ayri , ayri Kanun yazilmaz vede Yapilmaz.

Almanyada her hangi bir Kanun nekadar sacma gelsede uyuyoruz vede Saygi gösteriyoruz. Memlekette birisi yanlis bir harakette kanununa uygun olmayan bir davranista bulunuyor.Hemen sorgulamaya vede Savunmaya geciyoruz. Kendimizi yaptigimiz hatadan dolayi hakli cikarmaya calisiyoruz.Arabayla gidenler gercekten Kanuna uygunmu davarandilar bun bilmiyoruz. Biri haber yapmis nekadar dogru orasi Muallah.Her kafadan bir ses geliyor.
    Kanun her yerde kanundur.
    Saygilarimla.

Saygilarimla.

25. 3 kişi dalga üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    165
    bu sayfada daha iyi aciklama yapilmis.
    _Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın, uygulamayla ilgili önemli uyarılarda bulundu: “Türkiye’ye özel araçla girebilmek için sürücünün Türkiye’de ikâmet edip etmediğine bakılıyor. Bunu da sistem son 365 gün içinde kişi 185 gün yurt dışında yaşamış ise ‘yurt dışında ikâmet ediyor’ olarak kabul ediyor. 185 günden az süre yurt dışında kaldıysa, özel aracıyla Türkiye’ye giriş yapılmasına izin verilmiyor.

Örneğin bir vatandaş Türkiye’ye 22 Nisan 2016’da giriş yapmak istiyor. Geriye dönük 365 günün en az 185’ini yurt dışında kaldıysa, aracıyla sorunsuz Türkiye’ye girebilir. Son bir yıl içinde isterse yüz kez giriş çıkış yasın. Önemli olan yurt dışında geçirdiği toplam sürenin 185 günden az olmaması. Türkiye’de aracın kalma süresi iki yıl. Bunun için emekli olma şartı da aranmıyor. Herkes bu haktan yararlanabiliyor.”

gazetenin linki; http://www.hurriyet.com.tr/yurt-disi...ikkat-40093133
    yukarida Horoz ustanin dedigi gibi.
    eger yurtdisinda 1 yil icinde 185 günden fazla yasamissaniz,isterse 10 kere gidin türkiye ye araba ile bir sorun olmuyor.eger 1 yil icinde türkiye de 185 günden fazla kalmissaniz türkiye de yasamis görünüyorsunuz.o zaman iste 185 gün mecbur yurtdisinda kalacaksiniz.
    Konu türko28 tarafından (24 Nisan 2016 Saat 11:13 ) değiştirilmiştir.

27. 4 kişi türko28 üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    neden anlamak istemiyorsunuz.her kafadan ayri bir ses yükseliyor.gurbetcinin alman yabancilar dairesi ile,saglik kurumu ile,emekli ise emeklilik kurumu ile ve yardim aldigi kurum var ise zaten 6 ayi gecirmemesi kendi lehine.bu hususu zaten bütün gurbetcilerin bilmesi gerekir yoksa almanyada zor duruma düser.yoksa yurtdisi gecerli oturumun veya shengen vizen var ise türkiyeden herkes cikis yapma hakkina sahiptir.türkiye seni engelleme hakkina sahip degildir.zaten gurbetci gümrük kapisina veya ucak ile cikis yapacak isen chek-in yaparken görevli ucak sirketi yurtdisindaki durumunu bilgisayara girip senin herseyini biliyor. oradaki görevli gidecegin ülke adina daha türkiyede islem yapiyor.yoksa almanya mülteciler istiyor diye doldursun ucaklara yollasin türkiyeye.yok böyle bir sey.bir ülkeden müsade almadan o ülkeye gidemezsin.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)