Almanya'nın Berlin ve Brandeburg eyaletlerinde öğretmen ihtiyacı had safhada. Geçen yıl farklı branşlardan vasıflı iş gücünü öğretmen olarak kazanmaya çalışan Berlin bu yıl özellikle sadece öğretmenlik eğitimi almış öğretmen peşinde. Sebebi ise ilkokullardaki öğretmen açığının kendini iyice göstermesi. Ancak başkentin, ilkokul öğretmenlerinin dışında da öğretmene ihtiyacı var. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı için 900 yeni öğretmen seçilmiş. İstihdam edilmesi gereken öğretmen sayısı ise bin 330.

Brandenburg’un da acilen öğretmene ihtiyacı var. Buradaki sebep de birçok öğretmenin emekliye ayrılacak olması. Uygun öğretmen bulmak ise oldukça zor. Berlin gibi daha çok öğretmen çeken bir eyalet varken Brandenburg’un şansı oldukça düşük görünüyor. Önümüzdeki eğitim ve öğretim yılı için bin öğretmen istihdam eden eyaletin acil olarak 250 öğretmene daha ihtiyacı var. Özellikle Almanca ve matematik öğretmenlerine ihtiyaç duyan eyalette öğrenme zorluğu çeken öğrencilere ders veren öğretmenlerin şansı hayli büyük.

ÖĞRETMENLERİN MESLEK İÇİ EĞİTİME İHTİYACI ARTIYOR

Diğer taraftan öğretmenler, değişen eğitim anlayışı ve öğrenci rolü ile birlikte giderek daha fazla talep ile karşı karşıya. Bu talepleri karşılamaları ise diğer birçok mesleklerde olduğu gibi kendilerini düzenli olarak eğitime tabi tutmaktan geçiyor. Eğitim Bakanları Konferansı (KMK) Başkanı ve Saksonya Eğitim Bakanı Brunhild Kurth da (CDU) aynı görüşü paylaşıyor. Bu mesleği ifa edenlerin karşılaştığı sınavların arttığına dikkat çeken bakan, çözümü hayat boyu öğrenmede görüyor.

KMK Başkanı buna örnek olarak kendi sorumluluğundaki Saksonya’dan örnekler veriyor. Buna göre Saksonya Eğitim Enstitüsü’nün okul müdürleri, yardımcıları gibi yönetici kadroya ve uzman danışmanlara meslek içi eğitim veriyor. Bakanlığa göre her yıl 8 bin öğretmen bu programa katılıyor. Bir diğer meslek içi eğitim ise okulda veriliyor. Bu proje kapsamında her okula öğretmen başına 25 Euro veriliyor.

Saksonya Eğitim Bakanı Kurth’a göre öğretmenler okula bazı uzmanları da getirebilir veya pedagoji günlerine katılarak kendi alanına dair soru sorabilir. Kurth’un bir tavsiyesi de öğretmenlerin ders vermediği yaz tatili günlerini bu eğitimler için bir fırsat bilmesi. Bakan, “Okula gidilmeyen günler öğretmenler için tatil zamanı değil.” diyor.