Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2873 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Babam burdan emekli,Türkiyede yasiyor ve abmelden yapmak istiyor..

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 542 teşekkür aldı

Babam burdan emekli,Türkiyede yasiyor ve abmelden yapmak istiyor..

selam arkadaslar,
    Babam almanyadan emekli ve Türkiyede yasiyor. Annemde yurtdisi borclanmasiyla emekli oldu,Türkiye emeklisi.
    Babama senelerdir burdaki krankkasseden Türkiye icin Auslandskrankenscheine alip gönderiyoruz.
    Annemim emeklisinden ikiside yararlanabilirler ama Alman krankasse üzeri olursa daha iyi olacagini saniyorlar,bizde israr etmiyoruz,nede olsa yaslilar.
    almanyaya artik gelmiyorlar,benim evde anmeldunglari var ve kafaya taktilar, almanya ikameti yiktirmak istiyorlar.abmelden yapmak istiyorlar.cünkü Auslandskrankenscheine tasimaktan biktilar.
    icinizde ailesi emekli olup,abmelden yaptiran oldumu?
    belediyeye gidip Anne-Babam Türkiyeye gitti mi demeliyim?baska biryere bildirmek lazimmi?
    abmelden yaparlarsa krankkasse'den cikmakmi lazim?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye murat39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,254
    310 mesaja 604 teşekkür aldı
    Abmelden konusunu iyi düsün derim.
    Süresiz giris cikis izin belgesi varsa.Abmelden yapabilirsin.
    Krankenschein problem degil.Abmelden yaptikdan sonra da alirsin.

Süresiz kagirdin yoksa Allah gecinden versin Vefat durumu olsa geride kalanlar orda siz burda geri getirme konusu......Krankenkasse ler yasli masrafli diye kabul etmez sikinti cekersin.
    Tekrar evin kiraysa Ev sahibinden özel izin mecburiyeti geldi o Izin belgesi olmadan da anmelden yapamazsin.

Burada sana tavsiyem hic dokunma Anneniz TR den emekliymis.Baban da Annenin Sigortasinday faydalanir buradan Krankenschein göndermene de gerek yok.
    Anmeldung kalsin sana zarari yok.
    Abmelden yapanlar vefat durumunda anne veya babalarini buraya getirtemedi.Esleri sirayla TR ye gidiyor yaslilara bakiyorlar.

4. murat39 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    2 mesaja 2 teşekkür aldı
    Aynen abmelden yaptirma ne zarari var .benimde babamlar tr gidip geliyorlar,vede aok,ya haber verdik özel kagitla turkiyede saglik problemlerini rahatlikla hallediyorlar.irelide burada dugun hastalik olursa bizler sorunsuz gelebilirler.yinede senin kararin.

6. uyku üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Hocam millet tarlayi tapani satiyor.Denizlerden olumune avrupaya gelecem diye hayatini tehlikeye atiyor.Seninde annen baban buradan abmelden yapiyor.Burada yalniz yasayan komsum vardi o temelli dondu kendinden baska kimsesi burada yoktu ona hak verelim butun ailesivTurkiyede idi.Ziraat bankasina gittik turkiyede bir hesap actik ayligi oraya gidiyor.Birde AOK ya gittik onuda buradan abmelden yaptik ona bir kagit verdiler.Daha sonra belediye ye gittik oradanda abmelden yaptik,Bir sene sonra ayligini kesmisler 3 ay sonra bana telefon acti ayligim gelmiyor diye.LVA ya tel actim her 6 Ayda bir muhtarlikdan hayatda olduguna dair belge gondermesi lazim imis o yuzden aylik gitmemis kagit geldi 2 ayda ondan sonra bekledi 5 aylik birden aldi.

8. aqua05 üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam arkadaslar,
    Babam almanyadan emekli ve Türkiyede yasiyor. Annemde yurtdisi borclanmasiyla emekli oldu,Türkiye emeklisi.
    Babama senelerdir burdaki krankkasseden Türkiye icin Auslandskrankenscheine alip gönderiyoruz.
    Annemim emeklisinden ikiside yararlanabilirler ama Alman krankasse üzeri olursa daha iyi olacagini saniyorlar,bizde israr etmiyoruz,nede olsa yaslilar.
    almanyaya artik gelmiyorlar,benim evde anmeldunglari var ve kafaya taktilar, almanya ikameti yiktirmak istiyorlar.abmelden yapmak istiyorlar.cünkü Auslandskrankenscheine tasimaktan biktilar.

icinizde ailesi emekli olup,abmelden yaptiran oldumu?
    belediyeye gidip Anne-Babam Türkiyeye gitti mi demeliyim?baska biryere bildirmek lazimmi?
    abmelden yaparlarsa krankkasse'den cikmakmi lazim?
    Ya arkadaslar etmeyin tutmayin, insanlari bilmeyerek yanlis yönlendirmeyin. Istemeyerek olsada cok kötülük yapiyorsunuz . Aslini astarini anlatayim size.

Öncelikle annesini ve babasini ayri ayri degerlendirmemiz lazim. Babasi sadece Almanya'da emekli oldugu icin, Türkiye'de saglik güvencesi olmadigi icin, Almanya tüm yil Türkiye'de amcamiza bakar. Amcamizin kagit bile götürmesine gerek yok. Alman Emekli kurumuna sadece ayliginin Türkiye aktarmasi gerek. Otomatikmen Alman Emeklilik kurumu ayligi SGK veriyor ve SGK'da amcamizin parasini Türkiye'deki Ziraatbankasi Avro olarak yatiriyor ve Avro olarakda cekebiliyor. Kesinti falan yok. Islem ücretide yok. SGK Türkiye'den emekli olmadigi icin amcamizin saglik sigortasinida daimi olarak aciyor.

Teyzemize gelince. Teyzemiz sirf Türkiye'den emekli. Sirf Türkiye'den emekli oldugu icin vede Türkiye'de de yasadigi icin, istesede amcaminiz üzerinden bakinamaz. Amasi, mamasi yok bu isin. Her yil Alman hastalik kasasi amca mektup gönderip teyzemizin yurt disindan ayligi varmi diye soruyor. Ne yaziyorlar oraya? Nein! Yani yalan beyan. Dogru yazsa, ototmatikmen amacamizin sigortasindan düsecek. Yalan yazinca, yarin ortaya ciktimi, tüm masraflar cezasi ile geri aliyor Krankenkasse.

Anmeldung'a gelince. Amcamin ve teyzemizin Anmeldung hukuken gecersiz ve yalanci Anmeldung olarak sayilir. Yilin 365 günün en az 185 gün o evde Almanyada bedeniz ile yasamiyorsaniz bu Anmeldung gecersizdir. Hatta senenin cogunu Türkiye'de yabancilar polisinden izinsiz yasadiklar icin, isterse yabancilar polisi oturmalarini bile iptal edebilir. Ve isin kötü tarafa, iptal ederse, sizi avukat bile kurtaramiyor. Cünkü Krankenkasse bir devlet kurumudur. Yalan beyan var imzali. Ayni sey Anmeldung yeri icinde gecerlidir. Imazali yalan beyan var.

Ha kimse demesin ben bilmiyordum. Bilmiyordum özür degildir. Sen sorulari düzgün cevaplama, kafana göre NEIN isaretle, sonra ben bilmiyordum de.

Ya kimse alinmasin, ama 40 senedir Almanya'dayiz, mübarek günlerdeyiz, halen isimiz gücümüz kendi kafamiza göre yorum getirip alavere yapmak. Hangi akla hizmet ile sasiyorum.

10. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Gercekler babası nın almanyadan emekli olmasa bile eşinin sağlık güvencesi olduğundan dolayı eşten türkiyeden sağlık güvencesi alabilir,hatta almanyada bile fakat ikisininde emekli olduğundan dolayı tabiki ayrı ayrı değerlendirilmeli.Anmeldung'a gelince prosedürleri var uyarlarsa hiç bir sıkıntı olmaz yada tamamen kaldırsınlar 6 ayda bir türistik gidip gelirler

12. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaslar etmeyin tutmayin, insanlari bilmeyerek yanlis yönlendirmeyin. Istemeyerek olsada cok kötülük yapiyorsunuz . Aslini astarini anlatayim size.

Öncelikle annesini ve babasini ayri ayri degerlendirmemiz lazim. Babasi sadece Almanya'da emekli oldugu icin, Türkiye'de saglik güvencesi olmadigi icin, Almanya tüm yil Türkiye'de amcamiza bakar. Amcamizin kagit bile götürmesine gerek yok. Alman Emekli kurumuna sadece ayliginin Türkiye aktarmasi gerek. Otomatikmen Alman Emeklilik kurumu ayligi SGK veriyor ve SGK'da amcamizin parasini Türkiye'deki Ziraatbankasi Avro olarak yatiriyor ve Avro olarakda cekebiliyor. Kesinti falan yok. Islem ücretide yok. SGK Türkiye'den emekli olmadigi icin amcamizin saglik sigortasinida daimi olarak aciyor.

Teyzemize gelince. Teyzemiz sirf Türkiye'den emekli. Sirf Türkiye'den emekli oldugu icin vede Türkiye'de de yasadigi icin, istesede amcaminiz üzerinden bakinamaz. Amasi, mamasi yok bu isin. Her yil Alman hastalik kasasi amca mektup gönderip teyzemizin yurt disindan ayligi varmi diye soruyor. Ne yaziyorlar oraya? Nein! Yani yalan beyan. Dogru yazsa, ototmatikmen amacamizin sigortasindan düsecek. Yalan yazinca, yarin ortaya ciktimi, tüm masraflar cezasi ile geri aliyor Krankenkasse.

Anmeldung'a gelince. Amcamin ve teyzemizin Anmeldung hukuken gecersiz ve yalanci Anmeldung olarak sayilir. Yilin 365 günün en az 185 gün o evde Almanyada bedeniz ile yasamiyorsaniz bu Anmeldung gecersizdir. Hatta senenin cogunu Türkiye'de yabancilar polisinden izinsiz yasadiklar icin, isterse yabancilar polisi oturmalarini bile iptal edebilir. Ve isin kötü tarafa, iptal ederse, sizi avukat bile kurtaramiyor. Cünkü Krankenkasse bir devlet kurumudur. Yalan beyan var imzali. Ayni sey Anmeldung yeri icinde gecerlidir. Imazali yalan beyan var.

Ha kimse demesin ben bilmiyordum. Bilmiyordum özür degildir. Sen sorulari düzgün cevaplama, kafana göre NEIN isaretle, sonra ben bilmiyordum de.

Ya kimse alinmasin, ama 40 senedir Almanya'dayiz, mübarek günlerdeyiz, halen isimiz gücümüz kendi kafamiza göre yorum getirip alavere yapmak. Hangi akla hizmet ile sasiyorum.
    babam 80,annemde 78 yasindalar.bastan yazayim,illegal islerle isimiz olmaz,kandirip,yalan söyleyip, haram lokma yemisligimiz yoktur.
    babam 65 yasini gectigi zaman,yabancilar polisinden kagit almisti.emekli ve 65 yas üstü oldugu icin istedigi kadar yurtdisinda kalabilir diye.sanirim anmeldunglarinda bir sorun yok.
    ben yazdiklarinizdan söyle anladim; eger babam,emeklilik kasasina,emekli ayligini Türkiyeye aktarmak istedigini söylerse,SGK üzerinden Türkiyede Ziraat bankasindan maasini cekebilecek ve doktora gitmesi gerekirsede sadece nüfus cüzdanini göstermesi yeterli olacak.
    krankenkasseden bana hersene mektup geliyor,bilgilerimizi güncellemek icin ama Anne-babama uzun yillardir mektup gelmedi,Annemde 5 senedir Türkiyeden emekli.Annemin Türkiyeden emekli oldugunuda Krankkasseye bildirelim.
    Gercekler,yararli bilgilerin icin tesekkürler. emeklilik kasasi ve krankkasse ile temasa gecip,neticeyide burda paylasirim insallah.

Ettiği Teşekkür
    301
    Hocam annen baban üzerinden sağlık yardımı almıyorsa emekli olduktan sonra bir sıkıntı yok.
    Konu tolgahamburg tarafından (15 Haziran 2016 Saat 21:48 ) değiştirilmiştir.

15. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam annen baban üzerinden sağlık yardımı almıyorsa emekli olduktan sonra bir sıkıntı yok.
    Türkiyede doktora-hastaneye gidildiginde sadece nüfus cüzdani yeterli oluyor.Annem SGK emeklisi,nüfus cüzdaniyla isini görüyor.
    babamda almanyadan bizim gönderdigimiz TA/11 SGK'dan cevirip,onunla doktora gidiyor.
    babam almanya kagidiyla doktorda-hastanede daha iyi bakacaklarini saniyor, Annemde gec yasta Türkiyeden emekli oldugu icin,gururla nüfus cüzdanini gösterip,bende SGK emeklisiyim demeyi seciyor.

Ettiği Teşekkür
    301
    .ne güzel oda benim gibi memleketçidediğim gibi Emekli olduktan sonra baban üzerinden sağlık yardımı almadıyasa hiç bir sıkıntı yok.Allah her ikisine sağlıklı uzun ömürler versin.Hatta söyle bir durum var baban emekli maaşını türkiye ye aktırırsa Almanyada kesilen primde ortadan kalkmış olacak
    Konu tolgahamburg tarafından (16 Haziran 2016 Saat 00:07 ) değiştirilmiştir.

18. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    babam 80,annemde 78 yasindalar.bastan yazayim,illegal islerle isimiz olmaz,kandirip,yalan söyleyip, haram lokma yemisligimiz yoktur.
    babam 65 yasini gectigi zaman,yabancilar polisinden kagit almisti.emekli ve 65 yas üstü oldugu icin istedigi kadar yurtdisinda kalabilir diye.sanirim anmeldunglarinda bir sorun yok.
    ben yazdiklarinizdan söyle anladim; eger babam,emeklilik kasasina,emekli ayligini Türkiyeye aktarmak istedigini söylerse,SGK üzerinden Türkiyede Ziraat bankasindan maasini cekebilecek ve doktora gitmesi gerekirsede sadece nüfus cüzdanini göstermesi yeterli olacak.
    krankenkasseden bana hersene mektup geliyor,bilgilerimizi güncellemek icin ama Anne-babama uzun yillardir mektup gelmedi,Annemde 5 senedir Türkiyeden emekli.Annemin Türkiyeden emekli oldugunuda Krankkasseye bildirelim.
    Gercekler,yararli bilgilerin icin tesekkürler. emeklilik kasasi ve krankkasse ile temasa gecip,neticeyide burda paylasirim insallah.
    Dostum konuyu dogru anlamissin. Ancak söyle bir aciklik getireyim, yasal olarak Krankenkasse'nin her sene sormasina gerekmiyor. Degisiklik oldugu zaman vatandas kendi bildirme mesuliyeti var.

Illegal isleri asla kast etmek istemedim. Sadece genel olarak o konuyu söylemek istedim. Bizim, yine genel olarak topsul olarak sorunumuz, gidip direk yerinden kaynak almiyoruz. Hep sagada soldan. Nedenine gelince, herseyi duymak bagzi isimize gelmiyor.

20. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)