Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2863 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: evdeki biriken para ile daire almak

Üye
    Ettiği Teşekkür
    14
    8 mesaja 8 teşekkür aldı

evdeki biriken para ile daire almak

Slm arkadaşlar. Bir akrabam yaklaşik 90bin € para biriktirmiş. Evdemi bilmiyorum. Yanliz bankada deģil!şimdi ben daire alsam Finanzamt soracak nerden geliyor bu para.ve bukadar paraya steuer isteyecekler zanediyorum.onun sorusu. Daireyi nasil alabilirim. Lptfen sormayin niye bankada biriktirmedi diye. Ben sordum, net cevab alamadim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Nereden
    Berlin
    Ettiği Teşekkür
    55
    63 mesaja 75 teşekkür aldı
    Kardesim,
    Parani illaki Bankada biriktireceksin diye bir Kanun yok.
    Cok kisi parasini yastik altinda saklar, faiz almadigin süre vergisi ödenmis paraya bir daha vergi vermezsin.
    Önemli olan o Parayi normal Gelir ile elde ettigini yeri gelince ispatlaman. Son 10 Sene Hartz4 ile gecindi ise akraban isi zor.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    vay be 10 sene hartz 4Altın alsın

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    vay be 10 sene hartz 4Altın alsın
    10 sene hartz4 degil 10 sene icinde hartz4 aldiysa birak onu bunuda bu kadar parayi evde tutmak yada kagit disi tutmak mantikli gelmedi bana cunku iste bunun gibi geri donusum sorunu var ben olsam boyle buyuk parayi zamana yayarak kontoya sokardim misal ayligi az cekerek buyuk bolumu sparkontoya aktararak ama uzun sure lazim yada cok kazanan guvenebilecen cevrende insan varsa ona bu parayi vererek onun kontosundan kendi kontona aktartacan borc amacli bu kadar parayla ugramakta zor.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    arkadaslar birikmis para mi degil mi, belli degil.. belki miras kalmistir vs vs..
    bauträgeryi ve bankayi ilgilendirmez.. onlar o parayi görünce zaten sormazlar nerden geldi diye..

Üye
    Ettiği Teşekkür
    14
    8 mesaja 8 teşekkür aldı
    Miras degil...işci biri...fakat aylik geliri az olduğu icin wohngeld aliyor.ve ailesinde schwerbehindert cocuğuna hastalik parasi aliyor.herhalde o cocuğun parasini harcamamiş...

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    smarty arkadasim bu para piyasaya suruldugu an bunun hesabini mutlaka sorurlar arti yardimlarini keserler mademki para yeterli geliyor senin bu yardimada ihtiyacin yok derler su andaki kanunlar cok SIKI para konusunda turkiyeye kadar uzanabiliyorlar ki bu para az buz bir miktar degil onun icin ben olsam onun yerinde yavas yavas kontoya sokmaya calisirim bu parayi sonrasinda cekerek legallestiririm bilmiyorum baska yollari olurmu ama hesabini mutlaka sorarlar yardimda aliyor diyorsun cok dikkatli olmasi lazim.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    27
    7 mesaja 7 teşekkür aldı
    Hepsi yanlis yanlis anlamayin yavas yavas hesab a da yerlesdirse yine sorarlar en iyi bir eski var alirsin bu parayi tamir icin kullanabilirsin kimse farkina varmaz yanliz aldiklarini vergiden dusursen o zaman senide hesab a cekerler.
    Ya araba ile Tr göturursun oradan tanidigin birinin adina sana buraya havale eder yanliz o tanidigi kisi is sahibi olmali cunku vergi dairesi soruyor 29 999 gectigi zaman.

10. hasanoglu üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    5
    30 mesaja 52 teşekkür aldı
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaslar birikmis para mi degil mi, belli degil.. belki miras kalmistir vs vs..
    bauträgeryi ve bankayi ilgilendirmez.. onlar o parayi görünce zaten sormazlar nerden geldi diye..
    talo usta iste alman devleti öyle düsünmüyor... belki eroin satmistir kara paradir aklama paradir vs vs vs diye düsünüyor... arti miras kaldi demek de o kadar kolay degil veraset vergisi var... ben kontoyu degistirdim hypobanktan isbankasina gectim 3000 tl nakiti isbankasina yatirirken bana parayi nerden aldigimi sordular... makbuz gösterdim öyle kabul ettiler...

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    41
    42 mesaja 57 teşekkür aldı
    Gardas, Evde iyi para biriktirmissin, helal valla.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    talo176 arkadas dogru söylüyor..
    Eve alirken finanzamt yada baska bir devlet kurumu sana nereden parayi buldun demez..Diyelim ki sen gittin 30 bin euro ya araba aldin Finanzamt sana soruyor mu parayi nereden buldun diye?
    Sen aldigin malin vergisini ödüyormusun ödemiyormusun ona bakarlar.
    Önemli olan seni göze batmaman..Sen aldiginla hava atar milletin gözüne sokarsan bir zaman sonra sana hesbini sorarlar.

Forumda bir arkadasimiz paylasmis su kitabi "Ein Steuerfahnder verrät erstmals die Methoden und Geheimnisse der Behörde" nelere dikkat etmeniz gerektigini cok güzel anlatiyor

20 seneden fazladir almanyada ticaretle ugrasiyorum , sayisini hatirlamadigim kadar betriebsprüfung gecirdim ve anladim ki önceden tedbirini alirsan finanzamttan korkmana gerek yok.

Yalniz bu yazdik yardim almayanlar icin gecerli..Eger arkadas yardim aliryorsa eninde sonunda bir acigini bulurlar.!!

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    34
    7 mesaja 7 teşekkür aldı
    Baslik: GWG = Geldwäschegesetz. Bir banka iscisi mutlaka sormasi lazim, o kadar yüklü bir para nerden geldigini (tahminim 10 bin € üzeri). egerki mantikli gelmesse aciklaman, Banka iscisi bunu devlete bildirme mecburiyetinde.

tahminim: misal, 80.000€ evde yastik altinda birikdirdim, asla mantikli degildir, ve mutlaka bildirir.

Kim soracak diye sorarsaniz: Banka soruyor, duruma göre devlete bildiriyor, ve sonra arastirilma aciliyor.

Bu benim bildigim.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    iyi de arkadas parayi bankaya yatirmayacak ki ?
    Evi satin aldigi kisi ye verecek..
    Alan memnun veren memnun.

Gerci sirf bu tarz olaylar olmasin diye almanya da BARGELD ( nakit para ) olayini kaldirmak istiyorlar.

Tecrübeli Üye V/S - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    MARS
    Ettiği Teşekkür
    148
    116 mesaja 217 teşekkür aldı
    Yastik alti birikdirdigini paranizi kimse, Dogru oldugunu, nede yanlis oldugunu ispatlaya Bilir.
    Yastik alti para birikdirmek kanunsuz degildir. Eger kara para olarak tahmin ediliyorsa, bunuda
    Finazamt ispatlamasi gerekir. Gecenlerde Haberlerde okudum..yasli bir Alman bayan yaklasik
    800 000 DM birktirmis ve kadin öldügünde evinde yastik alti bulunmus.

Bu parayida geride kalan akrabalarina miras olarak dagitilacak. Bence en mantiklisi Steuerrechtden anliyan
    bir Avukata bas vurmak.
    Konu V/S tarafından (28 Mayıs 2016 Saat 17:32 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    119
    82 mesaja 147 teşekkür aldı
    NRW de limit 15.000 Euro dur. Bir seferde bundan büyük para yatirirsan, banka önce Vergi dairesine sonra emniyete bildiriyor. (Sparkasse den bana söylenen bu). Eger bir kac sefer arka arkaya yatirirsan, ilgi cekiyor, yine arastiriliyor. Arastirma su sekilde oluyor. Seni vergi dairesi cagiriyor, bu parayi nasil kazandigini ispatlaman lazim. Yani aylik gelirin bu parayi biriktirmeye uygunmu ispatlamalisin. Bunun en güzel yolu bir kac güvenilir akrabana 15er 15er ver. Herkes bankaya yatirsin. Bir süre sonra da sana havale etsinler, yada evi satin aldigin adama havale etsinler.

Selamlar

05300 - Merzifon

Üye
    Ettiği Teşekkür
    300
    29 mesaja 74 teşekkür aldı
    Paran yok derdin var, paran var yine derdin var bu nasıl iş.

Ben 2014 de yaklaşık 83 000 euro çantamda uçakla almanyaya getirdim.
    Biliyorum akıl işi değil ama o zaman o yolu tercih etmiştim ve Allahın yardımıyla
    hiç bir elgelle karşılaşmadım.
    Sonra Sparkasseye gittim o parayı banka cüzdanıma yatırdım.
    Banka işcisi sordu bende TR deki dairemi sattım dedim.
    Şuana kadar soran moran da olmadı. Zaten o parada eigenkapital olarak eve harcandı.
    Konu özfenerli tarafından (28 Mayıs 2016 Saat 19:36 ) değiştirilmiştir.

19. özfenerli üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    536
    105 mesaja 204 teşekkür aldı
    bir arkadas yazmis

simdiiiii -- alan memmun satan memmun - finanzamtdan alim vergisi "grunderwerbsteuer" gelicek degilmi ??
    finanzamt da bu para simdiye kadar "einkommensteuer" yada "lohnsteuer" de bildirilmemis

simdiiii ne olucak

gerisini yazmama gerek yok -- size birakiyorum

21. elektroniker üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    137
    153 mesaja 324 teşekkür aldı

Üye DenizCan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    11
    16 mesaja 22 teşekkür aldı

Red face

Avrupa gibi her yönü ile ilerlemis bir yerde 90000 € yu yastik altinda biriktirmek, biriktirdikten sonra bankaya yatirmak kadar zor.

Neden derseniz, bu para calisarak biriktirilmisse, para önce vergisi ödenmis net olarak bankaya gelmistir, sonra da bu kisi bankadan parayi cekip yastik alti yapmistir.

Eger durum böyle ise, bankadan bu belgelenebilir. Böylece problem cikmaz.

Fakat bu kisi parasini yatak altinda saklayipta, devletten wohngeld alirsa ve bu da ortaya cikarsa, önce devlet wohngeld icin ödediklerini büyük bir ihtimalle geri isteyebilir. Devletten aldigi yardimlarin hepsini toplu olarak geri ödemek zorunda kalabilir. Belki dürüst davranmadigi icin para cezasina da carptirilabilir.

Anliyacaginiz, sonucta bu 90000 € ortaya cikarsa, bana göre bu kisi bugün yasadiklarindan daha kötü günler yasayacakmis gibi geliyor.

En iyisi parayi yastik altinda tutup, yavas yavas harcamak...

24. DenizCan üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    41
    42 mesaja 57 teşekkür aldı
    Vatandasi korkuttuk, baksaniza giki cikmiyor.

26. Bancek üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)