Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2859 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: SSK Emeklilik Borclanma olmuyor Yabancilara

Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    6 mesaja 6 teşekkür aldı

SSK Emeklilik Borclanma olmuyor Yabancilara

Saygi deger arkadaslarim,

su anda Memlekete geldim Tatil icin, Almanya daki Sigorta Evraklarimi tastikletmek icin gittim SGK ya gitmisken de daha zamanim olsada Sigortama sorayim dedim ne kadar borclanmam var diye Emekli olmak icin. Ben 2009 yilinda Alman Vatandasligina gectim ama 2004 - 2009 a kadar Sigorta kayidim görünüyor sadece Mavi Kart ile bakildiginda. 2009 dan bu yana Yabanci Vatandasi oldugum icin Borclanma olmuyor mus yani sayilmiyormus, kisacasi 7 Yil imi saymiyorlar. Kanunen haklar nasil, ben Alman Vatandasi olarak Emeklilik hakkim yokmu Türkiye de ? Sayet Türk Vatandasligina geri gecersem (ki gecmeyi düsünüyorum yakinda) bu 7 yilida saymiyorlar yani yeniden baslatacaklar beni.

Bu konu hakkinda bilgisi olan varsa aydinlatirsa sevinirim,

Saygilar Yasin

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Usta 18 yasindan itibaren Türk vatandasi olan Calistigin süreleri borclanabilirsin, mavi Kartli calisilan süreler olmuyor maalesef
    ayni sorun bendede var.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    tc vatandaşlığına geçmiyorsan yapacak bir ey yok...hep bana hep bana durumu yok 2 denbirini tercih edeceksin.

Tecrübeli Üye dadaloglu38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Almanya NRW
    Ettiği Teşekkür
    291
    56 mesaja 103 teşekkür aldı
    yabanci vatasdaslar olurmu kardes olsa bütün yabancilar gider emekli olur türkiyede pembe mavi kart vs yoksa unut bunu sanki alman vatandasligida cok ise yariyor kafa karami sansin hic yok

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı dadaloglu38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yabanci vatasdaslar olurmu kardes olsa bütün yabancilar gider emekli olur türkiyede pembe mavi kart vs yoksa unut bunu sanki alman vatandasligida cok ise yariyor kafa karami sansin hic yok
    Mavi kartla emekli olunmuyormu ?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi kartla emekli olunmuyormu ?
    Mavi Kartın hiç bir önemi yok .. O kart sadece Türkiye de sizin resmi işlemlerinizi yapabilmeniz içindir ...

Sadece Türk Vatandaşı olduğun süreleri borçlanabilirsin eğer yeterli günün varsa emekli olabilirsin

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    7 mesaja 8 teşekkür aldı
    Benim Mavi Kartla Türkiyede bir hafta calismisligim var ve E Devlette görünüyor buna ne demeli

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    Alıntı Dümdük Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim Mavi Kartla Türkiyede bir hafta calismisligim var ve E Devlette görünüyor buna ne demeli
    Normal bir durum ... Mavi kartla çalışabilirsin ama önceki günleri borçlanamazsın

hatta eksik günlerini mavi kartla tamamlayabilirsin ama geriye doğru gidemezsin

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Alıntı Dümdük Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mavi Kartla çalışamamak diye bir sorun yokki, Alman vatandaşi olduktan sonraki dönemi borçlanamama sorunu var. Isterseniz eksik kalan günlerinizi Alman vatandaşıyken Türkiye de çalışarak doldurabiliyor isterseniz yeniden Türk vatandaşlığına geçerek eksik kalan günlerin geçmesini bekleyerek borçlanabilirsiniz olmayan tek şey Alman vatandaşı olunan sürelerin borçlanılamaması.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    39
    6 mesaja 6 teşekkür aldı
    Tüm Cevaplar icin tesekkür ederim, demekki Mavi Kartim oldugu halde Alman Vatandasi oldugum sürece hic birsey yapamiyorum. Kaybolan senelerim dolduramiyorum yani eksik kaliyor. Su an izindeyim, izinden dönüs sonrasi mutlaka Türk Vatandasligina geri gececegim insallah. Demek ki hic bir avantaji yok Alman Vatandasligin biz Türklere (zaten Gercek hayatta da sadece Konsolosluk kuyrugu disinda hic bir avantaj göremedim).

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    264
    204 mesaja 528 teşekkür aldı
    Alıntı EMTY Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm Cevaplar icin tesekkür ederim, demekki Mavi Kartim oldugu halde Alman Vatandasi oldugum sürece hic birsey yapamiyorum. Kaybolan senelerim dolduramiyorum yani eksik kaliyor. Su an izindeyim, izinden dönüs sonrasi mutlaka Türk Vatandasligina geri gececegim insallah. Demek ki hic bir avantaji yok Alman Vatandasligin biz Türklere (zaten Gercek hayatta da sadece Konsolosluk kuyrugu disinda hic bir avantaj göremedim).
    usta bilgi eksik olmuyor diye bir sey yok senin ise giris tarihin dogum tarihin alman vatandasligina giris tarihin önemli onlari bilmeden olmuyor demek yanlis olur demekte yanlis türk vatandasi olarak gecirdgin süreler 15 yildan fazlaysa olur 25 yildan fazlaysa erken olur

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)