Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2855 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: [SORU] Serefsiz Demek Suc mu?

Tecrübeli Üye H@K@N - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    30
    179 mesaja 570 teşekkür aldı

[SORU] Serefsiz Demek Suc mu?

S.a Arkadaslar

Güzel bir soru olmamakla birlikte ögrenmek istedigim,
    Alman kanunlari geregi bir kisiye "SEREFSIZ" demek suc sayiliyor mu?

Alman hakaretleri listesinde "SEREFSIZ" kelimesi geciyor mu?
    Benim bildigim "SEREFSIZ" kelimesinin Almanca anlami "Ohne Ehre"
    ve "Ohne Ehre" Alman hakaret Lugatin'da yok.

Ama tabiki yanilabilirim'de,o yüzden sizlerin bu konuda bilgilerinizi
    paylasmanizi istiyorum.

Bu güzel olmayan kelimeyi sizlere niye sordum!
    Temiz olan sicilime bir "SEREFSIZ" yüzünden leke gelmemesi icin.
    "SEREFSIZ" 'e hic yok yere tazminat ödememek icin.

Simdi belki iciniz'den sorarsiniz siciline leke gelmesin istiyorsun,tazminat ödemek istemiyorsun
    o zaman o kötü kelimeyi söyleme ve böyle bir kelimede dürüst bir insana yakismaz diye.

Evet haklisiniz ama bir Vatansever olarak o kisi "SEREFSIZ" kelimesinin daha agirini hak ediyor.
    Ben o kisinin kisiligine yakisan hakaret'ler lugatinda en basidin'den olan "SEREFSIZ" kelimesi kullanmak istiyorum,
    daha fazlasini benim terbiyem el vermez.
    Kendimce bir Kampanya yaptim ve bu "SEREFSIZ" kelimesine layik olan kisiye'de bu kelimeyi 1 yil boyunca
    hergün mail adresine,Twitter,facebook ve Instagram hesabina madalyon seklinde yollayacagim.
    Birgün nasip olur'da göz göze geldigim'de yüzüne söyleyecegim.
    Sanirim kimden bahsettigimi anlamissiniz'dir.

Simdi sizlerden en kisa zaman icinde cevaplarinizi bekliyorum.

Hepinize simdiden cevaplariniz icin Tesekkür Ediyorum.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı H@K@N Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    S.a Arkadaslar
    Böyle yaparsan Alman Ceza Kanunun StGB 185 maddesine göre hakaretten göre cezalandılırsın ..

§ 185 StGB Beleidigung
    Die Beleidigung wird mit Freiheitsstrafe bis zu einem Jahr oder mit Geldstrafe und,
    wenn die Beleidigung mittels einer Tätlichkeit begangen wird,
    mit Freiheitsstrafe bis zu zwei Jahren oder mit Geldstrafe bestraft

o kelimenin Almanca da bizim anladiğımızı tam mana etmese bile
    Alman kanuna göre birini küçük düşürücü veya onu rencide etmek suçtur
    sözlü veya yazılı olması şart değil hareketle de olabilir ..
    mesela polis e yapilan vogel işareti 2400€ cezaya yeterli

1 seneye kadar hapis veya para cezası verilebilinir
    birini sözlü hakaret edip ama tanık olmadığı halde bile yine ceza alabilirsin ..
    çünkü Aussage gegen Aussage diye bir şey Alman Kanunun da yok ..
    ancak Hakim suçlu veya suçsuz diye karar verebilir

eğer fıilende hareket te yaparsan mesela tükürürsen filan cezan yükselir
    2 seneye kadar hapis veya para cezası verilebilinir

2 aydır StGB de bunları öğreniyorum işede yaradı galiba
    Konu hOrOz tarafından (04 Haziran 2016 Saat 12:10 ) değiştirilmiştir.

4. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    sen bir insana kufur ediyorsan bunu arapcada afrikacada yapsan amac degisirmi? sana verilmek istenen ceza kufurun agirligi degil amacidir ohne ehre degil ehrenlos demektir sen kime edersen et bu kelimeyi hakarettir almanlarin ehresi yada baska deyimle namusu yokmu? namus seref sadece turklere ait bir seymi sence? hak edip etmeme konusu seni beni asar o insanin kendisine aittir kimin serefli serefsiz olduguna simdi kanun karar verir bekleyip gorursun saygilarimla.

6. 2 kişi gamberoglu2000 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    109
    30 mesaja 60 teşekkür aldı
    hakimler herseyi tartiyor
    serefsiz lafini nasil kulanirsan o önemli

mesela seninle ikimiz sohbet ederiz ve seref hakinda (ehre) biseyler söylerim sana `` ``arkadasim sen bu konuda cok serefli degilsin (serefsiz) bana göre düsüncen yalnis `` dedigim zaman lafim agir olmayabilir---hakimler sert karsilayamabilirler

ama yüksek ses ile bir tartismada sana````serefsiz (du ehrenloser)````bagirdigim zaman bu sözcük daha cok kücük düsürücü anlamiyla tartilabilir ve cezasi olur.

Her hakim karari tartiliyordur
    mesela bak bir örnek daha vereyim

sen birini öldürme niyetiyle silah ile vuruyorsun--------
    ve ben kendimi koruma amaci ile birini vuruyorum--------

ikimizde sonucta silah ile birini vuruyoruz ,ama senin cezan benimkinden daha agir olu

8. 2 kişi Paparazi39 üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    30
    Alıntı gamberoglu2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sen bir insana kufur ediyorsan bunu arapcada afrikacada yapsan amac degisirmi? sana verilmek istenen ceza kufurun agirligi degil amacidir ohne ehre degil ehrenlos demektir sen kime edersen et bu kelimeyi hakarettir almanlarin ehresi yada baska deyimle namusu yokmu? namus seref sadece turklere ait bir seymi sence? hak edip etmeme konusu seni beni asar o insanin kendisine aittir kimin serefli serefsiz olduguna simdi kanun karar verir bekleyip gorursun saygilarimla.
    gamberoglu200 arkadasim elbette almanlar da seref sahibidir yazimda almanlarda seref yoktur demedim hicbir zaman.
    ama basimdan gecen bir olayi anlatayim.

3-4 yil önce sag tarafta kalan alt ve üste duran komsularimiz(iki Bayan cocuk yüzünden) kavga halindeydi ve gürültü coktu,bayan olduklarindan disari cikmadim
    oglumda ders calisiyordu kapiya cikti suzun artik dedi.
    bunun üzerine yanimizda oturan evin hanimi ogluma serefsiz sus gir iceride dedi.
    disariya ciktim birkac birseyler bende sayacaktim ama bayan oldugundan kendime yakistiramadim.
    Bende hakkimi kanuni yollarla aramak icin Komissariate gittim anzeigen yapmak icin durumu anlattim.
    Polis memuru ilk önce Serefsiz kelimesini anlamini arastirdi(ben ne kadar dediysemde kendisi arastirdi) (Ohne Ehre yada Ehrenloser)
    sonra omuzunda iki yildizli bir polis geldi ve bize kelimenin Alman lugatinda hakaret sözcügü olmadigini bundan dolayida bir anzeige yapamiyacagimizi belirtti.
    Gidin anlasin komsunuzla dedi,bunun üzerine ben ne kadar Türkiyede bu serefsiz denildiginde adam öldürmeye kadar gidiliyor dediysemde hakli olarak orasi Türkiye
    ama Almanyada Serefsiz yada Almanca anlami olan Ohne Ehre,Ehrenlos,Ehrenloser hakaret lugatinda olmadigini belirtti ve maalesef Anzeige yapamadik.
    Oglumun yedigi Serefsiz kelimesiyle kaldik.

Ettiği Teşekkür
    308
    simdi daha iyi anladim ne demek istedigini burdaki suc senin durust oldugundan kaynaklaniyor hakan arkadasim ben senin yerinde olsam yumardim gozumu acardim agzimi o terbiyesizligi bu hanimefendi yapiyorsa kendiside hak ediyor demektir sen bayan diyorsun ama o sana terbiyesiz diyor boyle insanlar saygiyi hak etmiyor malesef hele hele benim cocuguma o terbiyesizlik yapiliyorsa bunu hic afetmem sahsiyetime kufur etsinler guler gecerim is ciddiye bindigi anda degisir o hanimefendi dedigimiz sahis senin cocuguna serefsiz dedi diye senin cocuk serefsiz olmaz ama burda iade ederdim senin yerinde olsam sende onlarin seviyesine in bakalim ne olacak yanina saygiyla gelirler inan bana bende aynen senin gibi dusunen insaninm aman kirilmasinlar aman yamulmasinlar ama zarari kendine ve ailene oluyor dikkat et ssaygilarimla.

11. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Das Strafgesetzbuch kennt „Straftaten gegen die Ehre“ wie Beleidigung, Verleumdung oder üble Nachrede.
    Das bürgerliche Recht hingegen kennt den Begriff der Ehre insoweit,

dass Ehrverletzungen bei Straftaten gegen die Ehre gemäß § 823 Abs. 2 BGB zu Schadensersatzansprüchen und damit zu Schuldverhältnissen führen.

Auch wird die Ehre als unter § 34 StGB aufgeführtes Individualrechtsgut bei entsprechender Verletzung vom Notwehrparagraphen im Sinne einer Verteidigung gegen einen rechtswidrigen,
    unmittelbaren Angriff abgedeckt.

Die Systematik bzw. der Aufbau des StGB spiegelt den früheren Stellenwert der Ehre in der Gesellschaft wider:
    Ehrenangelegenheiten waren zu Zeiten der Kodifizierung des Strafrechts wichtiger als z. B. Körperverletzung, Beleidigung, üble Nachrede etc. und kamen vor Totschlag.

ben bunu yukarıdaki gibi öğrendim ... hem StGB de ve BGB de suç olabilir ... Polis niye öyle dedi anlayamadım
    eğer Anzeige yaparsanız Antrag auf Bestrafung yapın . yani cezalandırılmasını isteyin
    Yoksa iki haftza sonra konu kapatılmıştır yazısı gelecektir

senin Cem Özdemir e yazmak istedğin yazı başına bela açacaktır

ama adamın derisi kalın sayfasında bir çok kişi zaten şerefsiz filan yazmış
    Konu hOrOz tarafından (04 Haziran 2016 Saat 14:57 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    40
    34 mesaja 48 teşekkür aldı
    Slm,Arkadaşlar.

Yani bir yan dan güldüm bir yandan esas Şerefsiz olana sahip çıktık,anladığım kadar şu yeşil şerefsizden bahsediyorsunda bu işi buraya kadar getiren insanlara köle muamelesi yapıp kendi çıkarlarını düşünen Türkiyeyi satan,bizleri bu duruma düşürenlere ne diyeceğiz . şerefsiz kelimesi benim 50 senelik almanya hayatımda bir almanı rencide ettiğini görmedim,şikayet edenini de görmedim duymadım, orospu kelimesinin bile meslek dir o denildiği yerde şerefsiz kelimesinin almanca da karşılığı olabilirmi.
    kaldı ki senin söylemek istedigin kelimenin yara açması mümkün bile değil...eee olsa bile hani türkçemizde bir laf varya, Hamama giren terler yani .

14. iso1 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    308
    politik yonden degil dusunme yonunden bakin bu olaylara duygusalliga yer yok bu olaylar oldu yada olmadi halk olarak bu bizim isimiz degil birisi turkse hepsi ayni dusunecek diye bir olay yok bu ozdemir olur kim olursa olur burda saygi duymak gerek fikire yoksa tam aksine asil hakareti kaesi taraf yapmis olur zamaninda mesut ozil turk milli takimina gol atti millet yuhaliyor kufurler havada ucuyor simdi bunun aksini soyleyim karsidaki insandir sonucta herseyden once o adam gorevini yapmak zorunda ben gurur duydum herzamanki gibi turklere gol attigi icin degil bizim insanimizin ne kadar sahiplendigini ne kadar anlayisli oldugumuzu ders verme acisindan sevindim yuklenmek tepki gostermek bizi yuceltmez karari degistirmez ben olsam ozdemirde olsa baska turk millet vekilide olsa saygi duyoruz ama katilmiyoruz bir turk olarak dusuncelerine derdim bu hareket senin medeniyetini anlayisini yuceltir buyutur su andaki tepkiler bu adamin yildizini parlatiyor sondurmuyor tam aksi bir durum soz konusu ama bizim millet kufur ettikce kucumsedikce bir seyleri degistirebileceklerini saniyorlar tam aksine biz hakli olsak bile bu tavirlar yerle bir ediyor bizi.

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    S.a Arkadaslar

Birgün nasip olur'da göz göze geldigim'de yüzüne söyleyecegim.
    Sanirim kimden bahsettigimi anlamissiniz'dir.
    kimden bahsettigini Tahmin ediyorum
    sen polisden cezadan filan korkma ama

o lafi birine söyledimi Adami Alnindan vururlar.
    Kisa ve net

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Hakan çocuktan bahsediyorsun?Yaşları kaçtı acaba?Empati yapmanı dilerim belki zamanında senin çocuğunda küçüktü ve ses çıkarıyordu ve komşuların belki problem olmasın diye ses çıkarmıyorlardı...Yada yan komşun neden öyle söyledi sorman lazım belki onun da br sıkıntısı olabilir...İnsanoğlu her yerde aynı kimse kimseye gereksiz yere böyle bir söylevde bulunmaz...Ben senin yrinde olsam hiç bir şeyden korkmadan agresif bir şekilde değil centilmen bir türk olarak kapılarını çalıp uyarıda bulunurdum...Çocuk yani bu sonuçta evde turmuyorsun anladığım kadarıyla wohnunga ta yapacak bir şey yok bağlayıp hapis edemezsin.Selamlar...Adı gibi çocuk......
    Konu tolgahamburg tarafından (05 Haziran 2016 Saat 03:36 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    30
    Tolgahamburg arkadasim,
    Konuda bahsedilen mesele cocuk felan degil.
    Cocuklarada hicbir zaman sozum olmaz.

Burdaki konu baslikta belirttigim gibi Serefsiz demek
    Alman kanunlarinca suc mu?

Cunki ben birisine 1 yil boyunca hergun Serefsiz diyecegimde sonra guldurtuye gitmiyeyim diye
    arkadaslara danisayim dedim.

Sagolsunlar onlarda goruslerini bildirdiler.

Üye
    Nereden
    Welt
    Ettiği Teşekkür
    246
    29 mesaja 59 teşekkür aldı
    hiç bir kanun bu kelimeyi görmemezlikten göremez. hakaret. küstahlık saygısızlık. aşağılık. hakkeden insancıkmı yok? tabikide var ama kullanılması tamamen yanlış. Maalesef DÜNYA şerefsizlerle dolup taştı. bunun yerine a sosyal demek daha doğru olur.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    arkadaşlar 2 aydır bu konular hakkında öğretim görüyorum

hakaretin açılımını bize şöyle anlattılar

bir kişinin birini küçük düşürücü veya rencide edici her türlü negatif değerlendirmenin hakaret olduğu

bunun -söz -yazı -işaret
    yoluyla yapılması halinde StGB Alman Ceza Kanunun §185 sayılı kanunu cezalandıralacağı ..

şunuda bilelim bir polis bunun hakaret olup olmadığını karar veremez .. onun Anzeige yi alması gerek

Almanya da karar vermeye yetkili tek merci hakim (Richter) veya Savcılık tır (Staatsanwalt) ..

Polis onların bir alt kademesidir dir görevi hakime ve savcıya yardımcı olmasıdır

bir kaç hafta önceydi bir arkadaş bir bayana Facebook üzerinden hakaret etmişti

O bayan polis te Anzeige yapmış ve Polis arkadaşı ifadeye çağırmıştı
    Konu hOrOz tarafından (05 Haziran 2016 Saat 11:29 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    30
    Horoz Arkadas senden bir ricam var mademki bunun egitimi görüyorsun
    bana bir kelime bulki bir kisiye denildiginde bu kelime suc sayilmasin
    ama o kelimenin altinda ezilsin,ezik olsun,ezik kalsin ama hukiki yollarida
    kapali olsun.

Kusura bakmayin arkadaslar ama eli kolu bagli oturmak bana koyuyor.
    11 tane vatan haini mahluk bozuntusu hakkinda birseyler yapmamiz gerekli.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Horoz Arkadas senden bir ricam var mademki bunun egitimi görüyorsun
    bana bir kelime bulki bir kisiye denildiginde bu kelime suc sayilmasin
    ama o kelimenin altinda ezilsin,ezik olsun,ezik kalsin ama hukiki yollarida
    kapali olsun.

Kusura bakmayin arkadaslar ama eli kolu bagli oturmak bana koyuyor.
    11 tane vatan haini mahluk bozuntusu hakkinda birseyler yapmamiz gerekli.
    ..

bu 11 i bir daha seçmemek onlara yapılacak en büyük hakaret tir

seneye genel seçimler var kapinizı çaldıklarında kapıyı suratlarına kapatacaksınız

aslında biraz suç bizde Türkiye deki siyasete kafa yormaktansa yaşadiğimız bu ülkede aktif olmamız gerek

sağcı solcu dinli dinsiz bir noktada buluşması gerek yoksa bunlar bize böyle çok posta koyarlar

23. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye satobyte - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,584
    68 mesaja 153 teşekkür aldı
    s.aleyküm arkadaslar mubarek ramazan ayindayiz küfür yok küfür yok, birakalim bizden fazla ülkemizde yasayanlar düsünsün biz nereden geldigimizi nicin burada yasadigimizi unutmayalim ,olaki is savasa varir ozaman hep beraber memlekete degil direk cepheye kosarak gideriz ,kendi memleketinde almanci burda yabanci bu tür seylere morelinizi bozup kafanizi agritmaya degmez,burdakilere oy vermeyiz olur biter

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)