Merhaba Arkadaslar,

Ben bu Ay'in basindan itibaren 3 yillik stajyer egitimi mi (Ausbildung) tamamlayarak, isyeri de olmadigindan dolayi issiz olarak kayit da bulundum. Son egitim senesinde yaklasik 880€ neto gelirim vardi. Is ve isci bulma kurumun dedigine göre son 12 ay gelen gelirimden 60% AGL1 olarak alacagimi söylediler.

Annem ile beraber yasiyorum ve maddiyat yönden eve de destekte bulunmak zorundayim; kira, gida vs.
Bunu da oraya bildirdim, ve egerki alacagim AGL1 idare etmek yetmiyor ise Jobcenter'den dogru maddi destek alabilme hakkimin dogabilecegini söylediler.
Bu husus da bilmek istediklerimin biri; hangi yardimlara hakkim doguyor?

Ve ikinci soru da sudur; Annem kendisi rahmetli babamdan emeklige baglandi ve Türkiye'den de ödemeli Emeklilik baglandi. Maddi yönden yükselebilecek yardimlarda Annemin gelirleri giderleride sorulacagini duydum. Eger ki ikinci kademede maddiyat yardim basvurusunda bulunsam, annemin Türkiyedeki emekliliginden dolayi bir catisma veya burada onun icin bir sorun olusabilir mi?

Ilk kez böyle bir duruma düstügüm icin, haklarimi ve olabilecek sorunlardan haberdarsiz oldugum icin sizlere sormak istedim. Yardim edebilir veya ipucu verebilirsenit sevinirim.

Saygilar