Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2852 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Issizlik parasi ve dahil olan sosyal yardimlar nelerdir?

Yeni Üye Miladre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı

Issizlik parasi ve dahil olan sosyal yardimlar nelerdir?

Merhaba Arkadaslar,

Ben bu Ay'in basindan itibaren 3 yillik stajyer egitimi mi (Ausbildung) tamamlayarak, isyeri de olmadigindan dolayi issiz olarak kayit da bulundum. Son egitim senesinde yaklasik 880€ neto gelirim vardi. Is ve isci bulma kurumun dedigine göre son 12 ay gelen gelirimden 60% AGL1 olarak alacagimi söylediler.

Annem ile beraber yasiyorum ve maddiyat yönden eve de destekte bulunmak zorundayim; kira, gida vs.
    Bunu da oraya bildirdim, ve egerki alacagim AGL1 idare etmek yetmiyor ise Jobcenter'den dogru maddi destek alabilme hakkimin dogabilecegini söylediler.
    Bu husus da bilmek istediklerimin biri; hangi yardimlara hakkim doguyor?

Ve ikinci soru da sudur; Annem kendisi rahmetli babamdan emeklige baglandi ve Türkiye'den de ödemeli Emeklilik baglandi. Maddi yönden yükselebilecek yardimlarda Annemin gelirleri giderleride sorulacagini duydum. Eger ki ikinci kademede maddiyat yardim basvurusunda bulunsam, annemin Türkiyedeki emekliliginden dolayi bir catisma veya burada onun icin bir sorun olusabilir mi?

Ilk kez böyle bir duruma düstügüm icin, haklarimi ve olabilecek sorunlardan haberdarsiz oldugum icin sizlere sormak istedim. Yardim edebilir veya ipucu verebilirsenit sevinirim.

Saygilar

2. Sponsor Reklam
    Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    turkiyeyi bilemem ama burda ne alip ne satiliyorsa hepsi beraber hesap ediliyor kurusu kusuna basta arbeitslosengelti alirsin bir sene ondan sonraki devam edecek olan parani yasam sartlarina gore ayar yapilir mesela kira vermiyorsun cunku annenin uzerinde bunu saymiyorlar annenin kac para aldigi onlari baglamiyor sadece senin uzerinden hesaplar kitaplar yapiliyor yani sen o anda nerdesin neyle mesgulsun bu onemli annenin su andaki durumu demekki sen yaninda olmasanda kendine yetiyor demektir senle ilgisi yok.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Nasıl ilgilendirmiyor ailede kaç kişi yaşıyor ve ne kadar giriş var ona bakıyorlar..Bu konuyu araştırıp yada en doğrusu sgk sormak olabilir.Almanya annenin emekli maaşı aldığını biliyormu?bilmiyorsa bu ve benzeri yardımlara girdiğinden dolayı öğrenecek.bildirip bildirmemen seni ilgilendirir.gamberoglu2000 konu her 2 ülkeyi ilgilendirir.Sana tavsiyem arkadaşım hiç bulaşma bu işlere bir an evvel iş bul çalışmaya başla..
    Konu tolgahamburg tarafından (07 Haziran 2016 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

5. 2 kişi tolgahamburg üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Burada kurusuna kurusuna hesap yapilir evet orada hak veriyorum elbet, ve bunun da farkindayim. Ancak Annemin kac para alip almadigindan ötürü benim onun yaninda kalip kalmamamla ilgili derinlige girilirse. Egerki benim eve katkim olmasa, Annem evlatlari ile girisimde bulundugu bir kirayi tek basina nasil ödeyebilir, heleki emekli maasi ile? Tamam türkiyedeki maddiyat ile eklenirse bütünüyle iyi denilebilir, ancak birikim nedeniyle, sonucta tek basina iki evlat icin kafa yormakla mesgul olundugundan yasadigi ülke de de, yani almanya da evlatlarina muhtac duruma düsen bir ana. Ben olmasam misal; 1000€ emeklilik ile onun yarisindan fazlasi kiraya gidiyor ise bu kadin tek baskina yetinecek mi?
    Alıntı gamberoglu2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    turkiyeyi bilemem ama burda ne alip ne satiliyorsa hepsi beraber hesap ediliyor kurusu kusuna basta arbeitslosengelti alirsin bir sene ondan sonraki devam edecek olan parani yasam sartlarina gore ayar yapilir mesela kira vermiyorsun cunku annenin uzerinde bunu saymiyorlar annenin kac para aldigi onlari baglamiyor sadece senin uzerinden hesaplar kitaplar yapiliyor yani sen o anda nerdesin neyle mesgulsun bu onemli annenin su andaki durumu demekki sen yaninda olmasanda kendine yetiyor demektir senle ilgisi yok.
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nasıl ilgilendirmiyor ailede kaç kişi yaşıyor ve ne kadar giriş var ona bakıyorlar..Bu konuyu araştırıp yada en doğrusu sgk sormak olabilir.Almanya annenin emekli maaşı aldığını biliyormu?bilmiyorsa bu ve benzeri yardımlara girdiğinden dolayı öğrenecek.bildirip bildirmemen seni ilgilendirir.gamberoglu2000 konu her 2 ülkeyi ilgilendirir.Sana tavsiyem arkadaşım hiç bulaşma bu işlere bir an evvel iş bul çalışmaya başla..

Evet bu tür yani kisi sayisi ile ilgili bilgileri bana benimle ilgilenen danismanim da söyledi. Burada Almanya'da sadece Babadan hak düsen emeklilik belli. Ödemeli olan emeklilik bildirilmedi.
    AGL1 a üstün gelecek yardim aslinda benim adima dahil olacak is bulana kadar. Ama iste Annemin risk e girmesinden tedirginim.
    Konu Memoli1976x tarafından (07 Haziran 2016 Saat 17:05 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı Miladre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet bu tür yani kisi sayisi ile ilgili bilgileri bana benimle ilgilenen danismanim da söyledi. Burada Almanya'da sadece Babadan hak düsen emeklilik belli. Ödemeli olan emeklilik bildirilmedi.
    AGL1 a üstün gelecek yardim aslinda benim adima dahil olacak is bulana kadar. Ama iste Annemin risk e girmesinden tedirginim.
    ALG2 de aynı adreste oturan kişilerin geliri yurtdışı olanlarda dahil toplu hesaplanır
    Yurtdışı gelirini bildirmezsen ileride fark ederlerse başınız ağrır ..

ne yazık ki bizim kadınlarımız Almanya da çalışmadıkları için veya düşük maaşla çalıştıkları için (putzen)
    eşleri ölünce eşinden kalan dul aylığı ile geçinemiyorlar ...

emeklilik aylıkları yeterli olmayanlar bir nevi sosyal yardım olan Grundsicherung başvurabiliyorlar

Ettiği Teşekkür
    308
    tekrar yazayim yanlis anlasiliyorum galiba yada anlamak istenmiyorum tolga kardes ben yukarda turkiyede isine ne derler bilmem yazdim sen sgk ya sormak lazim diyorsun ayri bir konuda annen kendine yeterli sekilde parasini aliyor olmali ki bu gune kadar parayla yasamis.simdi soyle anlatayim sana tanidigim bir bayan kocasindan ayrildi kocasi gitti evinin kirasi 1300€ bu kadin calismiyor kocasi iyi para aliyordu luxs yasiyorlardi adam gitti kadina arbeits amt para verdi yalniz evin kirasinin bir bolumunu sadece hesap yapildi kurusu kurusuna bunu sadece 3 ay yapti kadina biz sana 400€ veririz ev kirasi olarak dediler cabuk bir sekilde evi bosalt baska eve cik gerisi bizi ilgilendirmez dendi ayri ev buldu kirasi 600€ onlarin odedigi 400€ ne yaparsan yap diyorlar su anda bizi ilgilendirmez diyorlar simdi gelelim tekrar senin ise sen calismisin cabalamisin paralar kazanmisin diyelimki lux yasamisin calisirken bunu arbeitsamt karsilamak zorunda degil yapmazlarda zaten sen annem surdan alip suraya veriyor diyorsun bende sana annen su an zaten hesaplanmis sekilde yasiyor bu kotu yada iyi durumda burda degisen sey senin ne kazandigin ne verip ne aldigin onlari hic bir sey ilgilendirmiyor bunu anlatmaya calisiyorum.
    ps:annem ben olmasam ne yapar diyorsun arkadasim ben buyuk bir firmada calisiyorum liesing firma uzerinden isciler geliyor 70-72 yaslarinda ben onlara diyorum neden evde degilsiniz emekli degilmisiniz diye yetmiyor devlet bir sey vermiyor diyorlar yillarca calismis insan bunlar ayakta zor duruyorlar bunu anlatmaya ugrasiyorum annen su an az yada cok parasini aliyor gerisine devlet bir sey yapmaz bunu anlatmaya calisiyorum ben olmasam ne yapar diyorsan onu onlara anlat bakalim.
    Konu gamberoglu2000 tarafından (07 Haziran 2016 Saat 17:30 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Benim "annem simdi ne yapar" demem ile bu evde beraber kalmamiz benden kaynaklaniyor. Yani bende dahil bir pay ödüyorum sonucta. Simdi benim issizlik durumumdan dolayi iki gelir üzerine yapilan hesabin birden bir kisiye yüklenmesi o insan icin zorluktur. Bende bunu anlatmaya calisiyorum. Bunu danismanima da söyledim ve bende Kira payi ödedigim icin, AGL1 den ötürü sosyal yardimda bulunabilecegimi söylediler. Ben issiz kalip yan gelip yatma hevesinde degilim. Sadece sikintili bir zamanda annemin de sikilmasini istemiyorum ve onun cabasindayim. Ve Eger ki ben issizlik parasindan öte farkli yardimda basvuruda bulunacak olursam bunun isin ucu Anneme dokunuyor mu dokunmuyor mu? Budur yani mesele. Giderler benim de ayni cati altinda yasamamdan dolayi yüksek. Örnegin; Internet Tarifeleri, Su gideri vs. Yalniz basina kalsa yetindirebilecek durumda zaten. Ama su an ve simdi maddi yönden Annemi de etkilemekteyim.

Belki yanlis ifade etmis olabilirsin, veya ben yanlis anlamis olabilirim.
    Alıntı gamberoglu2000 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tekrar yazayim yanlis anlasiliyorum galiba yada anlamak istenmiyorum tolga kardes ben yukarda turkiyede isine ne derler bilmem yazdim sen sgk ya sormak lazim diyorsun ayri bir konuda annen kendine yeterli sekilde parasini aliyor olmali ki bu gune kadar parayla yasamis.simdi soyle anlatayim sana tanidigim bir bayan kocasindan ayrildi kocasi gitti evinin kirasi 1300€ bu kadin calismiyor kocasi iyi para aliyordu luxs yasiyorlardi adam gitti kadina arbeits amt para verdi yalniz evin kirasinin bir bolumunu sadece hesap yapildi kurusu kurusuna bunu sadece 3 ay yapti kadina biz sana 400€ veririz ev kirasi olarak dediler cabuk bir sekilde evi bosalt baska eve cik gerisi bizi ilgilendirmez dendi ayri ev buldu kirasi 600€ onlarin odedigi 400€ ne yaparsan yap diyorlar su anda bizi ilgilendirmez diyorlar simdi gelelim tekrar senin ise sen calismisin cabalamisin paralar kazanmisin diyelimki lux yasamisin calisirken bunu arbeitsamt karsilamak zorunda degil yapmazlarda zaten sen annem surdan alip suraya veriyor diyorsun bende sana annen su an zaten hesaplanmis sekilde yasiyor bu kotu yada iyi durumda burda degisen sey senin ne kazandigin ne verip ne aldigin onlari hic bir sey ilgilendirmiyor bunu anlatmaya calisiyorum.
    ps:annem ben olmasam ne yapar diyorsun arkadasim ben buyuk bir firmada calisiyorum liesing firma uzerinden isciler geliyor 70-72 yaslarinda ben onlara diyorum neden evde degilsiniz emekli degilmisiniz diye yetmiyor devlet bir sey vermiyor diyorlar yillarca calismis insan bunlar ayakta zor duruyorlar bunu anlatmaya ugrasiyorum annen su an az yada cok parasini aliyor gerisine devlet bir sey yapmaz bunu anlatmaya calisiyorum ben olmasam ne yapar diyorsan onu onlara anlat bakalim.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    gamberoglu2000 haklısın Almanya da emekli olmak zaten fakirliğe adım atmak demektir ..

hiç çalışmayıp sadece eşinin dul ayliğı ile geçinmek imkansız gibi bir sey

ama bizim insanlarımıza anlatamıyorum .. bu konuda bayanlar daha çok zor durumda kalıyor

yıllarca HARTZ4 den geçinen veya kaçak orda burda çalışan bir kişi emeklilik yaşı gelince ne yapacak ??

11. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ALG2 de aynı adreste oturan kişilerin geliri yurtdışı olanlarda dahil toplu hesaplanır
    Yurtdışı gelirini bildirmezsen ileride fark ederlerse başınız ağrır ..

ne yazık ki bizim kadınlarımız Almanya da çalışmadıkları için veya düşük maaşla çalıştıkları için (putzen)
    eşleri ölünce eşinden kalan dul aylığı ile geçinemiyorlar ...

emeklilik aylıkları yeterli olmayanlar bir nevi sosyal yardım olan Grundsicherung başvurabiliyorlar

Evet bu imkani biliyorum ama konu olan Annem degil, benim adima yapilacak yardim basvurulari. Kendim icin, giderlerde benimde payim oldugundan hak AGL1 den öte yardim talebinde bulunsam, Annemi etkiler miyim?

Gercekten Devleti sömürme pesinde degilim. Fakat suanki issizlik durumumda Annemi zora düsürmek istemiyorum. Seneye evlenip gidecegim, ve kadin zaten o hazirliklari bir es olmadan uygulamaya calisiyor. Mesleksiz kalinca da fazla yük olmak istemiyorum.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    gamberoglu2000 haklısın Almanya da emekli olmak zaten fakirliğe adım atmak demektir ..

hiç çalışmayıp sadece eşinin dul ayliğı ile geçinmek imkansız gibi bir sey

ama bizim insanlarımıza anlatamıyorum .. bu konuda bayanlar daha çok zor durumda kalıyor

yıllarca HARTZ4 den geçinen veya kaçak orda burda çalışan bir kişi emeklilik yaşı gelince ne yapacak ??

Güzel bir soru. Annem sükürler olsun büyük bir sans ile Sosyal yardim kurumlarina muhtac kalmadan, vefat eden esinden emekli maasa baglandi. Yeri geldi Kücük Maas bile almak zorunda kalip ek is ile idare etmek zorunda kaldi cünkü gelen maas kirayi bile karsilamazdi. Cevremde bir kac yenge tanirim veya kendim bakici meslegini bitirdim, nice tek basina kalmis ihtiyar kadinlara baktim aylik gelirler 400-500 € dan düsük.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Evet bu imkani biliyorum ama konu olan Annem degil, benim adima yapilacak yardim basvurulari. Kendim icin, giderlerde benimde payim oldugundan hak AGL1 den öte yardim talebinde bulunsam, Annemi etkiler miyim?

Gercekten Devleti sömürme pesinde degilim. Fakat suanki issizlik durumumda Annemi zora düsürmek istemiyorum. Seneye evlenip gidecegim, ve kadin zaten o hazirliklari bir es olmadan uygulamaya calisiyor. Mesleksiz kalinca da fazla yük olmak istemiyorum.
    sanırım herhangi bir yardım senin için sözkonusu olmayacak .. seni alacağın işsizlik parası Hartz4 ün üzerinde olacak
    sanırım sende yakında çabuk iş bulursun

Alten/Krankenpfleger son zamanlar da çok aranan meslekler arasında hatta ileriye dönük sağlam bir meslek

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı
    ben bunu anlamadim

Almanyadaki emekli maaslari TR nin misli misli ustunde

nasil fakirlik oluyor bu?

Ettiği Teşekkür
    301
    Gamberoglu2000 Hocam ben seni çok iyi anladım fakat benim doğrularıma göre sende beni anlamamışsın.Çok saçma gelebilir fakat ben sgk ve job center yönünden bakıyorum.. sonuçta aynı ailede yaşıyorlar.Arkadaşım karar senin zaten benim doğrularıma göre yanlışlar yapılmış ya adresini değiştir açıktan yardım et yada hemen iş bul.Anlatamadıysam gidin job center dan başvuru formu al Türkçe ve almanca her şey yazıyor...İnsan bazı şeyleri başına gelince anlıyor...Yada bekle olay ceryan etsin ona göre aksiyon yaparsın ...Annen Alman vatandaşıysa belki yırtarsın tek diyeceğim bu selamalr
    Konu tolgahamburg tarafından (07 Haziran 2016 Saat 19:05 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    308
    miledro arkadasim hissiyetle degil burda kagitlar muhurler konusuyor yasin kac bilmiyorum ama yuksek ihtimal cok gencsin annene ve ailene bagliliginida anliyorum fakat dedigim gibi hislerle duygularla hareket etmiyor devlet kurumlari dunyada.ben sana bir seyleri anlatmaya calistim gercekleri gormen gerek devlet ah yazik oglu calisirken iyi yeyip iciyorlardi bunlarin rahati kacmasin yazik bu kadincagiza birazdaha fazla para verelim demiyor malesef boyle bir sey yok insanlara bolunmus pauschal var bunun uzerinde yasiyorsan luxstesin anlamina geliyor surunsen bile bu isler boyle.

Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    5
    3 mesaja 3 teşekkür aldı
    Evet, dediklerinizi anliyorum. Elbette is bulma yanayim. Fakat bulana kadar ve bunun süreci ne kadar sürecegini bilemedigim icin suanda karisik bir durumdayim. Hayat insani yoruyor ve cok genc yasta bunu anlamak zorunda kaldik maalesef. Her insanin kendine göre derdi ve sorunlari oluyor. Sadece ögrenmeye calistigim bana dogabilecek haklari eger kabul ederek basvuruda bulunur isem, benim bulundugum durumdan annemin alakadar olmayan bir hususda da etkilenecek riski var mi yok mu diye.
    Yeri geldi ben haklarimi istemeden de bir sekilde bu zamana kadar gelmisim. Fakat evlat olarak da bir sorumluluk yasadigimiz icin artik bazi seyleri ince ince düsünmeye basliyor insan. Verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim arkadaslar.

Ettiği Teşekkür
    308
    miladre arkadasim sakin ol panikleme bazi seyleri duzene koydugunda her sey zamanla rayina oturuyor ne guzel mesleginide yapmisin simdi sana tavsiyem ailece oturup yeni program yapin yasaminiza en azindan sen islerini oturtana kadar bir seylerden geri adim atarsaniz darda olsa yolu asarsiniz korkunun ecele faydasi olmadigi gibi korku endisede sana bir sey kazandirmaz kaldiki sen hayata yeni basliyorsun daha nice zorluklarla karsi karsiya geleceksin annenin elini hic bir zaman birakma bu hareketin hosuma gitti bende cicuklarima dusunceli olmalari yolunda herzaman ogut veririm onlarda herzaman uyarlar uygularlar.kisacasi sakin ol boyle seyler gecici seyler sen calismak istegi oldugu surece hastalik haricinde seni hic bir sey yikamaz unutma bunu saygilarimla kal saglicakla.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben bunu anlamadim

Almanyadaki emekli maaslari TR nin misli misli ustunde

nasil fakirlik oluyor bu?
    çok saçma bir karşılaştırma

niye devamlı Almanya Türkiye karşılaştırması yapıyorsun anlamıyorum ? Elma ile Armutu karşılaştırmak gibi bir şey

Nitekim Almanya da yaşadığıza göre Almanya da emeklilerin çoğu açlık sınırındadır. http://www1.wdr.de/verbraucher/geld/...belle-100.html

benim 3,5 sene Ausbildung + 26 sene çalışmışlığa şuanda 1045 € rente hakkı doğuyor
    Konu hOrOz tarafından (07 Haziran 2016 Saat 22:11 ) değiştirilmiştir.

21. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    301
    Misterno stili öylesorsana horoz dv gönderilen kağıtta emekli olacağı zaman kaç para alacakmış?4000 eur fialnmı diyorlarmış
    Konu tolgahamburg tarafından (08 Haziran 2016 Saat 01:47 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Merhaba Arkadaslar,

Ben bu Ay'in basindan itibaren 3 yillik stajyer egitimi mi (Ausbildung) tamamlayarak, isyeri de olmadigindan dolayi issiz olarak kayit da bulundum. Son egitim senesinde yaklasik 880€ neto gelirim vardi. Is ve isci bulma kurumun dedigine göre son 12 ay gelen gelirimden 60% AGL1 olarak alacagimi söylediler.

Annem ile beraber yasiyorum ve maddiyat yönden eve de destekte bulunmak zorundayim; kira, gida vs.
    Bunu da oraya bildirdim, ve egerki alacagim AGL1 idare etmek yetmiyor ise Jobcenter'den dogru maddi destek alabilme hakkimin dogabilecegini söylediler.
    Bu husus da bilmek istediklerimin biri; hangi yardimlara hakkim doguyor?

Ve ikinci soru da sudur; Annem kendisi rahmetli babamdan emeklige baglandi ve Türkiye'den de ödemeli Emeklilik baglandi. Maddi yönden yükselebilecek yardimlarda Annemin gelirleri giderleride sorulacagini duydum. Eger ki ikinci kademede maddiyat yardim basvurusunda bulunsam, annemin Türkiyedeki emekliliginden dolayi bir catisma veya burada onun icin bir sorun olusabilir mi?

Ilk kez böyle bir duruma düstügüm icin, haklarimi ve olabilecek sorunlardan haberdarsiz oldugum icin sizlere sormak istedim. Yardim edebilir veya ipucu verebilirsenit sevinirim.

Saygilar
    Arkadasim, Jobcenter = sosyal yardim. Dünyadaki tüm gelirler buna sayilir. Bizim Türklerin yüzde 80inin Türkiye'de mali var, yalan beyan verip aliyor. Sosyal yardimi devlet senin benim vergiden topladigi icin, yalan beyan veripte alan otomatikmen kul hakki yemis oluyor. Eger üstüne birde bu mübarek günlerde oruc tutuyorlarsa, Allah kabul etsin!

Annen Türkiye'den emekli olurken, Almanya'da calismacagina ve sosyal yardim almayacagini taahhüt etti. Yani burada yardim almak istiyorsa, Türkiye'deki emeklisini durdurmasi gerekir. Simdi diyeceksin, ben sirf yardim alsam, anne almazsa olmazmi. Hayir olmaz. Sosyal hukuken o eve giren para müsterektir demek.

Lafin özü: Yardim hakkin zaten olacagini sanmiyorum. Anne ogul sirf iki kisiyseniz, senin ALG1 ve annenin ayliklari aclik siniri zaten gececektir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)