Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2844 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 14 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 14 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Krankenkasse gecmis donem krank silinmesi...???

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı

Krankenkasse gecmis donem krank silinmesi...???

slm
    gecmis yillarda ornek son 3 yil ,krankenkasse de sildirebilirmiyiz veya hangi yontemle olabilir,,bu konuda bilgisi olan arkadaslar yazarsa sevinirim,,
    saygilar,,

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    ? neyi daha net yazarsan

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    gecmis 3 yil icinde yapilmis olan krank lari..

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Kafanda ne tilkilik dönüyor bilmiyorum, ama böyle bir sey yok. Keyfine göre sildirme hakki kimsenin yok, ne hakimin nede Krankenkasse'nin. Cocuk oyuncagi degil bu. Krankenkasse devlet kurumudur.

6. 2 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Ettiği Teşekkür
    301
    Katılıyorum zor iş bunlar fakat Krankenkasse değiştirfakat dv gene çıkar neye istinaden?

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    Alıntı condortr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    gecmis 3 yil icinde yapilmis olan krank lari..
    niye sildirmek istiyorsunki ?? zaten böyle bir olanağında yok zatende...

9. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    20
    16 mesaja 42 teşekkür aldı
    Slm arkadaslar bir yanlis anlasilma var.Tahminim arkadasi ögrenmek istedigi, uzun süre krank olanlarda Krankenkasse 18 ay kranken geld ödüyor.
    Daha sonra ödemeleri arbeitsamt ,hartz4 devam ediyoruz.Arkadasin ögrenmek istedigi tekrardan Krankenkasse nin ödemesi icin ne kadar süre beklemek lagzim?.
    Benim basimdan gecti bu olay .Kalp hastasiyim 3,5 sene önce 20ay kadar calisamadim.Yukarda yazdigim gibi Krankenkasse 18 ay ödedi daha sonra 2 ay arbeitsamt ödedi .
    Sonra calismaya basladim. Simdilik 3 seneyi gecti calismisligim.Bu konuyu bende merak ettim arastirdim. Kendim degilde bir arkadasa Krankenkasse ya telefonla sordurdum (DAX Gesundheit).Aldigimiz cevap ,3 sene icerisinde ayni hastaliktan tekrar karank olmamak gerekiyormus. Ama ne kadar dogru bilmiyorum, bu konu hakkinda bilgisi olan arkadaslar sizde bildiklerinizi paylasirsaniz , bizim gibi bu konuda sorunlari olan arkadaslara faydali olacaktir.

Ettiği Teşekkür
    301
    Krankenkasse 18 ay kranken geld belli bir çalışma süresinden sonra öder bu arkadaş ya tekrar çalışmaya başlayacak ya hartz 4 devam edecek yada bir kronik hastalığı var ise malulen emekli olacak yaşı kaç bilmiyorum fakat temiz olanı seç çalış derim
    Konu tolgahamburg tarafından (16 Haziran 2016 Saat 11:04 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    78 hafta hastalık kasasından aylık aldiktan sonra bu hak sona erer, bu durumda eger çalışma mümkün değilse Arbeitsamt a gidilir tekrar çalışmaya başlama durumunda aynı hastalıktan 6 ay boyunca istirahat alınmaması durumunda tekrardan hastalık kasasından 78 hafta aylık alma hakkı doğar. Aynı hastalık konusu önemli başka bir hastalıktan çıkılması durumunda hak kaybı yaşanmaz.

13. guengoer52 üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    301
    Hastalık parası hakkınız

Çalışan olarak hasta olduğunuzda işvereniniz normal şartlar altında altı hafta boyunca maaşınızı ödemeye devam eder. Ancak altı hafta geçmesine rağmen hala iş göremez durumda iseniz sağlık sigortası kurumu devreye girerek size hastalık parası ödemeye başlar. Bir yerde kadrolu olarak çalışıyorsanız ya da birinci basamak işsizlik parası (Arbeitslosengeld I) alıyorsanız hastalık parası hakkına sahipsiniz. Birinci basamak işsizlik parası alıyorsanız Agentur für Arbeit hastalık parası almaya hak kazanana kadar altı hafta boyunca işsizlik maaşınızı ödemeye devam edecektir. Serbest meslek sahipleri sağlık sigortası kurumlarında bu hizmeti de içeren bir sözleşme türünü tercih ederek ihtiyaç duydukları takdirde hastalık parası haklarından istifade edebilirler.

Hastalık parası başvurusu nasıl yapılır?

Hastalık parası alabilmeniz için aynı hastalık sebebiyle altı hafta boyunca iş göremez durumda olmanızın yanı sıra bunun doktorunuz tarafından iş göremezlik raporuyla kesintisiz belgelenmiş olması gereklidir. Bu sebepten eğer doktorunuz sizin yerinize yapmıyorsa hastalık durumunda vakit geçirmeden sağlık sigortası kurumuna bildirimde bulunmanız çok önemlidir. Bu sayede sigorta kurumu hastalığınızın başlangıç tarihini bilecek ve hastalığınızın altı haftayı geçmesi durumunda altı hafta dolmadan hastalık parası ödeme fişini tarafınıza gönderecektir. Aksi takdirde ödeme fişini istemeniz gerekecektir. Bu talebinizi herhangi bir şekil şartına bağlı olmadan kuruma iletebilirsiniz. Hâttâ bazı sağlık sigortası kurumlarının internet sitelerinden bununla ilgili formları indirmek mümkündür. Bu formların doldurulması aşamasında hem kendiniz hem de doktorunuz tarafından çeşitli bilgilerin girilmesi gerekir. Formu doldurduktan sonra bağlı olduğunuz sağlık sigortası kurumuna yollayınız.

Talebiniz onaylanır onaylanmaz hastalık parasını almaya başlarsınız. Ancak maaşta olduğu gibi hastalık parası da bir ay gecikmeli olarak ödenir. Hastalık parasının miktarı bağlı olduğunuz sağlık sigortası kurumu tarafından yazılı olarak bildirilir. Bu bildirimle birlikte yeni ödeme fişi de elinize ulaşır. Doktorunuz iş göremezlik raporunun süresini uzatırken bu yeni ödeme fişini doktorunuza doldurtmayı ihmal etmeyin. Doktorun mührünün tarihi hastalık parası söz konusu olduğunda temel alınır. Her seferinde bu tarihe kadar geri dönük olarak sağlık sigortası kurumu hastalık parası öder.

Hastalık parasının neden olduğu düşük gelir

Hastalık parası normal maaşınızdan daha düşüktür. Brüt maaşınızın yüzde 70’ine tekabül eden hastalık parası miktarı net maaşınızın yüzde 90’ını aşamaz. Hastalık paranızın net maaşınızın yüzde 90’ına aşıp aşmadığı vergi sınıfınız ve kesintilerinize bağlıdır. Belirlenen bu miktar üzerinden sağlık sigortası kurumunuz emeklilik primi, işsizlik sigortası ve bakım sigortasından oluşan sosyal sigorta priminizi keser. Bu süre zarfında sağlık sigortası primi ödemenize gerek yoktur. Kalan miktar banka hesabınıza havale edilir. Brüt geliriniz bağlı bulunduğunuz sağlık sigortası kurumu tarafından tespit edilir. Brüt gelirinizi öğrenmek için sağlık sigortası kurumunuz işvereninizle temasa geçer. İşvereniniz maaş belgenizi hazırlayıp sunmakla yükümlüdür. Bu maaş belgenize en son maaş bordronuzda belirtilen maaşınız temel teşkil eder. Burada önemli olan şudur: Örneğin bu dönemde maaş bordronuza yansıyan ödenmiş fazla mesailer de hastalık parasına temel teşkil eden hesaplamaya dahil edilir.

Hastalık parasının süresi sınırlıdır

Kural olarak hastalık parası hakkınız hastalığınızın ilk günüyle başlar. Ancak işvereninizin maaşınızı ödemeye devam ettiği hastalığınızın ilk altı haftası boyunca bu hakkınız ertelenir. Dolayısıyla hastalık parası alabileceğiniz süreyi hesap etmeniz gerektiğinde bu ilk altı haftayı da hesaba dahil etmeniz gerekir. Hastalık parası alabileceğiniz süre aynı hastalık için üç yıl içinde toplam 78 haftadır. Ancak yeni bir hastalığın eklenmesi durumunda bu süre uzamaz. Bu üç yıl dolduktan sonra altı ay boyunca normal şekilde çalışmanız durumunda yeniden hastalık parası almaya tam olarak hak kazanırsınız.

Dikkat: Hastalık parası alabilmek için iş göremezlik raporunun kesintisiz olması gerekir

Yeni aldığınız iş göremezlik raporlarıyla eski raporların bitim tarihi arasında boşluk olmamalıdır. Sigortalı olarak buna dikkat etmek sizin sorumluluğunuzdur. Aradaki kesintiler sizin için olumsuz maddi sonuçlar doğurur. Eksik günler için hastalık parası alamamaktan başka, hastalık parası hakkınızı bile tamamen kaybedebilirsiniz. Hastane doktorları size hastanede kaldığınız süreye ek olarak yedi gün daha iş göremezlik raporu verebilirler. Bu sayede oturduğunuz yere yakın bir doktordan randevu almaya rahatlıkla yetecek süreye sahip olursunuz.

Hastalık parası konusunda sağlık sigortası kurumunun hakları

Sağlık sigortası kurumunun iş göremezlik raporunuz hakkında şüpheleri varsa, sigorta kurumu Medizinischer Dienst der Krankenkassen’a (Sağlık Sigortası Kurumunun Tıbbi Hizmetler Bölümü, MDK) başvurabilir. Bu durumda MDK tarafsız bir bilirkişi raporu hazırlatmak üzere bir doktora görev verebilir. Sigortalı olarak sigorta şirketinin bu talebine riayet etme yükümlülüğünüz bulunmaktadır. Bu yükümlülüğün yansıması olarak sigortalı iş göremezliğini kanıtlama sorumluluğundadır. Doktorun hazırlamış olduğu iş göremezlik raporu tek başına kanıt olarak yeterli değildir. Ancak sigortalının, sigorta şirketinin sağlık durumu hakkında telefon ya da önceden hazırlanmış formlar yoluyla bilgi alma taleplerine yanıt vermek yükümlülüğü yoktur.

15. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    4
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    slm..arkadaslar konu baya baska yonlere cekilmis,,asil konu su krank geld degil,,gecmis te yapmis oldugunuz krank gunleri hasta oldugunuz gun olarak,,bazi arkadaslar silindigi hakkinda duyumlar aldim krankkasse istendiginde farkli bir isyerine verilmek uzere silinebiliyormus,,,,ayrica krankkasse bir kurum devlete bagli degildir,lutfen konu ile bilgisi olanlar yazsin ,,krankkasse ozel bir kurulus sigorta firmasidir,,
    saygilar,,

Ettiği Teşekkür
    301
    yazdım hocam anlamadıysan sorun sendeiyi oku,yaşın kaç?madem geld değil neden?
    Konu tolgahamburg tarafından (16 Haziran 2016 Saat 16:22 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    slm..arkadaslar konu baya baska yonlere cekilmis,,asil konu su krank geld degil,,gecmis te yapmis oldugunuz krank gunleri hasta oldugunuz gun olarak,,bazi arkadaslar silindigi hakkinda duyumlar aldim krankkasse istendiginde farkli bir isyerine verilmek uzere silinebiliyormus,,,,ayrica krankkasse bir kurum devlete bagli degildir,lutfen konu ile bilgisi olanlar yazsin ,,krankkasse ozel bir kurulus sigorta firmasidir,,
    saygilar,,
    Şimdi anlaşıldı arkadaş, ilk sorunda açık yazmadığın sorularada zamanında cevap vermediğin için ben dahil tüm arkadaşlar tahmin yürüterek birşeyler yazdık. Senin konuna gelince Krankasse nin kişisel bilgileri isteğe bağlı sildiğini hiç duymadım sanırım senin duyduğun sadece söylenti, ayrıca Krankenkasse krank yaptığın günlere ait bilgileri sildiğini varsaysak bile çalıştığın firma o bilgileri saklıyor.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    saygilar,,
    Almanya daki Datenschutzgesetzt senin kişisel bilgilerinin 3.cü bir kişiye verilmesini yasaklar
    sanırım 6 haftayi geçmeyen kranklar AOK yı değil işvereni ilgilendir

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)