Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2871 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 36 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Benzinlimi yoksa Diesel mi ?

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı

Benzinlimi yoksa Diesel mi ?

Merhaba arkadaslar,

arabayi degistirmeyi düsünüyoruz, sizlere bir konuda danismak isitoyorum.

Ögrendimki benim Schwerbehindertenausweisdan dolayi KFZ Steuerden yani araba vergisi ödemeyecekmisim.

Onun icin Benzinlimi yada Diesel bir Mercedes C Klasse veya B-Klasse ( 2013 - 2015 modeli arasi ) düsünüyoruz. Sürdügümüz yerler agirlikli kisa mesafe ( ise 3 km, sehire 3 km....).
    Senede 8 bin - 10 bin km sürüyoruz.

Simdi FInanzamta vergi ödemeyecegimizden DIesel mantikli geliyor ( malum Diesel Benzinden uygun).

Ancak ileride bir sorun yasarmiyiz (Motorun isinmamasindan) ?

Bu konuda düsüncelirinizi merak ediyorum.

Tesekkürler

2. Sponsor Reklam
    Moderator orhan-sude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun(g)/Trabzon/Android World/ Xiaomi Mi Fold 2
    Ettiği Teşekkür
    1,670
    406 mesaja 1,791 teşekkür aldı
    Ford Galaxy 2015 Automatik Mazotlu

Bi full Tank çekiyorum, 2 Hafta Vallahi yetiyor,

ondan önce hep Benzinli Araba sürdüm, yani Mazotlu Arabadan çok memnunum

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    532 mesaja 873 teşekkür aldı
    Mademki vergi vermiyceksin benimde sana tavsiyem diesel araba almak, @orhan-sude ustanin dedigi gibi bende sana FORD diesel almani öneririm,misal Mondeo suan kullaniyorum,Focus onuda kullandim her ikisindende cok memnun kaldim.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    151
    35 mesaja 48 teşekkür aldı
    Diesel bence hic mantikli degil, haa vergiden kar yapiyorsun ama araba icin iyi degil hem senede 8-10 bin benzin yeter artar bile. Hergün 3-5 km yaparsan araba diesel uygun olmaz araba sorun yapar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    53
    41 mesaja 62 teşekkür aldı
    Eger sadece sehir ici ve hep kisa mesafe sürülecekse bencede benzinli mantikli bir secenek olur,saygilar.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    4,421 mesaja 9,736 teşekkür aldı
    Alıntı firstantepli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Diesel bence hic mantikli degil, haa vergiden kar yapiyorsun ama araba icin iyi degil hem senede 8-10 bin benzin yeter artar bile. Hergün 3-5 km yaparsan araba diesel uygun olmaz araba sorun yapar
    Diesel niye uygun olmasın .. artık Diesel motorlar çok sağlam çalışıyor ... kısa mesafeler bile söz konusu değil artık

bundan önce DTI Opel Astra yı 10 sene sürdüm ardından 3 senedir Golf 5 TDI sürüyorum ..

sadece cam suyu koymak için motorun kapağını açıyorum .. birde periyodik bakımlar hariç

2-3 hafta da yarım depo koyuyorum 450-500 km yetiyor ...

insan benzinliğin yolunu unutuyor

Diesel arabada en can alıcı nokta ise vergi olayı ..

yıllarca insanlara diesel alın diye desteklediler sonunda diesel kötü oldu .. vergiyi bindirdiler

8. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    94
    61 mesaja 130 teşekkür aldı
    Sehir ici sade 5-10km, neden elektrikli düsünmüyorsun, motor isinmasi yok, yag degistirme yok vs. vs.
    Bence en mantikli elektrikli araba, misal Nissan Leaf. Ise git tak fisi bedava dolsun, her yerde bedava park yap ve arabani doldur. 200-250km bir depoda.

https://www.nissan.de/fahrzeuge/neuwagen/leaf.html

Tecrübeli Üye Ejderabi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    154
    111 mesaja 199 teşekkür aldı
    Yok nissan falan olmaz, bagaj önemli (koferraum) 550 Litreden 300 Litre olmaz.

Bklasse, Opel Mokka X, Ford Kuga gibi olacak.

Yeni Opel ismarlarsam 20% Schwerbehindertenrabatt da var...onun icin Diesel mantikli gibime gitmeye basladi....

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Dizel her zaman daha mantikli. Dizel cok kullanirsan karli, önceden dogruydu. Artik dogru degil. Önceden Dizel ile Benzin arasinda cok fark yoktu. Su anda litre basi Dizel ve Benzin arasinda 20 Cent var. Cok basit bir hesap yapalim.

Benim C-Klasse Dizel, yillik 339 Avro verigisi var. Benzinlisini alsam yaklasik 120 Avro vergisi var. Yani aradaki fark 219 Avro.

Benzinli olsa arabam yaklasik bir tank ile 600 km gider. Dizel oldugu icin 850 km gidiyor. Bir tank ikisindede yaklasik 60 Litre.

Benzinin litresi 1,30 Avro. Dizelin 1,10 Avro. Benzinin KMsi 0,13 Cente geliyor (60x1,30=78 : 600) Dizelin ise 0,08 Cent geliyor.

Aradaki fark km basi 0,05 Cent yani.

210 Avroyu geri cikartmak icin yillik kac km yapmak gerek?

210 Avro bölü 0,05 Cent = 4200 km

Yani Dizel ile yilda 4200 km yaparsam, verdigim farki geri cikartmis oluyorum.

Dizellerin sigortasi biraz daha pahali digelim. 2000 km onuda koyalim özerine. Eder 6200 km.

Yilda yani 6200 km kullanirsam dizeli, geri fazla ödedigim vergiyi geri cikartmis oluyorum.

Önceden Benzin ile Dizel arasinda cok farl yoktu. En fazla 5-6 Cent. Ozaman deymiyordu. Ama artik deyiyor.

Hesabima güvenmeyenler mutlaka olacaktir. ADAC diyorki. Bu fiyat farkinda yillik 8000 km kullaniyorsan, Dizel daha karli.
    https://www.adac.de/infotestrat/adac...vergleich.aspx

Buradanda herkes kendi arabasini hesaplatsin:

https://www.adac.de/infotestrat/auto...ePageId=145336

Arkasasimiz vergi vermezse, daha da karli. Hesap ortada.
    Konu Gercekler tarafından (19 Haziran 2016 Saat 13:20 ) değiştirilmiştir.

12. 3 kişi Gercekler üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    yılda 8000 km yapan otobüs, tren veya tramvaya binerse daha karlı çıkar

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Tek fark dizel araba alirken biraz daha pahali. Ama yinede kurtariyor.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    94
    Nissan Leaf: Großer Kofferraum (370 Liter, erweiterbar auf 720 Liter)

Yetmiyorsa:

https://www.nissan.de/fahrzeuge/neuwagen/e-nv200.html

5000€ devletten hediye, 4200 veya 2300 litre.

Konu Mr.Robot tarafından (20 Haziran 2016 Saat 11:17 ) değiştirilmiştir. Sebep: Großer Kofferraum (370 Liter, erweiterbar auf 720 Liter)

Tecrübeli Üye Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    171 mesaja 265 teşekkür aldı
    Selam

yalniz devamli kisa mesafe kullanilan dizellerde turbolader kurum baglayip tikaniyor...
    Dizellerin bakimlari ve tamirleri biraz daha pahali, ve en az 10-12.000 km yol yapman gerek.
    Ve tabii ki ayni özellikte benzinli araba ve dizel arabada fiyat farki da var. Kara yine de senin.

Bu rada kendim de 2010 model mercedes s204 220D kullaniyorum. Ama sene de neredeyse 25-30.000 km yol yapiyorum, izin de dahil.
    Ve ise bile araba ile gitmiyorum, cogu zaman zevk icin dolasiyorum...

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,299
    Alıntı Tigin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam

yalniz devamli kisa mesafe kullanilan dizellerde turbolader kurum baglayip tikaniyor...
    Hocam Turboladerın görevi sadece motora bol oksijenle coğaltılmıs havayı motora basmaktır nereden kurum bağlasın

yeni bir arabanioin zaten 2-3 sene garantisi oluyor
    birde kısa zamanlı düşünmemek gerekiyor arabayı aldikktan sonra bir 10 sene kullanacığınızıda hesap etmeniz gerekecek

Alıntı Mr.Robot Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://www.nissan.de/fahrzeuge/neuwagen/e-nv200.html

5000€ devletten hediye, 4200 veya 2300 litre.
    elektrikli araba daha çok erken

bizim işyerinin yanında bir firma var http://www.streetscooter.eu/ bu firma DHL nin firması

geçende orada test yapılan arabadaki mühendese sordum kışın ne yapacaksınız arabayı nasıl ısıtacaksınız diye

oda elektrikli diyor fakat bu yüzden yapacağı km azalıyormuş

normal kullanım için daha çok erken ...
    Konu hOrOz tarafından (19 Haziran 2016 Saat 14:32 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    Konuyu acan arkadas soruyu tamamen finansal olarak sordugu icin dizel den baska bir secenek gözükmüyor gibi.

Fakat isin birde diger boyutu var, ben sahsi kanaatimce.

Ben suana kadar dizel de kullandim benzinli de. Komfor olarak benzinliyi, özellikle 6 silindir ve üstünü, tek gecerim.
    -Sessizlik
    -Titresim
    -Koku ve benzeri faktörleri göz önünde bulundurmak lazim.

Evet yeni dizeller gercekten mühendislik harikasi, ama bundan dolayi da cok karmasik ve bir okadar da hassas motorlar. Yani dayaniklik noktasinda elbette iyi ama bir hata olustugu vakit insanin cebini yakabilecek cok detaylar da var.

Ben kendim suan 525i BMW kullaniyorum. 6 silindir, turbo yok, kompresör yok. Sade ve düz bir benzinli. Son 25000km de ortalamam 9,2litre. Köln sehir trafigi ve otoban, karisik.
    Hesapladigim vakit dizel tabiki daha karli, ama komfor icin biraz da fazlasi olabilir diyorum, benzinli kullaniyorum.
    Baskasi bir navigasyona 2000 euro veriyor, iki iphone ile geziyor. Bende benzine biraz daha veriyorum, ama sessizligin ve rahatligin tadini çıkarıyorum.

Yani demem o ki, benzinli arabalarin hakkini yememek lazim.

19. 3 kişi afghan üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    94
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

elektrikli araba daha çok erken

bizim işyerinin yanında bir firma var http://www.streetscooter.eu/ bu firma DHL nin firması

geçende orada test yapılan arabadaki mühendese sordum kışın ne yapacaksınız arabayı nasıl ısıtacaksınız diye

oda elektrikli diyor fakat bu yüzden yapacağı km azalıyormuş

normal kullanım için daha çok erken ...
    Iyide, onlar ticari arac, arkadas 5-10km günlük yazmis. Elektrikli arabalara "daha erken" demek sade alman araba üreticilierinin laflari, baska birsey degil. Ama Nokianin yolundan gidecekler farkina bile varmadan. Eger elektrikli daha hazir olmasa Posta niye ugrasiyor bu isle? Demek bir bildikleri vardir herhalde.

Bu son dizel skandalo sanirim kimseye etkilememis, amerikada arabalari geri veriyorlar üstelik ceza ödüyorlar, bunlar burada olmacakmi acaba, belki amerika kadar olmaz ama hele uzun zamanli düsünürsek dizeller dahada pahali olacagindan eminim. Yeni kanunlar cikinca isler bir günde degisir. Hele 10 sene daha dizel kullanirim diyene kolay gelsin.
    Türklerin 99% dizelci, belki o yüzden görmüyoruz, veya görmek istemiyoruz.

VW, Mercedes, BMW, Audi vs. vs. bunlarin yalanlarina kanip yola cikmayin, islerine gelse kömürle calisan araba satarlar.
    Simdiye kadar hep az gidiyor, cok pahali, vs. vs. yalanlari milletin kafasina yerlestirdiler, g.tlerini koruma icin. Toyotanin hybrid arabalari satmaya basladiginda, "temiz dizeli" cikaran VW ile Mercedes sag olsun bütün gelisimi durdurmayi basardilar, nekadar temiz oldugu simdi cikti.

Kimseyi elektrikli araba almaya ikna etmek istemiyorum, isteyen dizel isteyen kömürlü alir. Sade bir kendiniz ilgilenin, hesap yapin, arastirin diye yaziyorum. Milletin agzinla gitmeyin. Herkesin baska ihtiyaci var, bana misal Nissan Leaf km yeter ve artarda, ama baskasi günde 200-300km gider ona yaramaz, veya cok yer ister, cok lüks ister, vs. vs.
    Gazlilarida katalam, dizel alacagima benzinli alip gaz takarim, istedigimi doldurum, gazlilarin dizeldende ucuz oldugunu kullanan bilir.

Saygilar

21. 2 kişi Mr.Robot üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye afghan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    146
    169 mesaja 325 teşekkür aldı
    @Mr.Robot
    Alman otomobil devlerinin hybrid ve elektrikli otomobili kötüleme politikalari hakkinda dediklerine sonuna kadar katiliyorum.
    Otomobil konusunda zerre deneyimi olmayan Tesla gibi bir marka 500km ve fazla menzilli elektrikli otomobil üretebiliyor ise, demekki bize imkanlar dairesinde mümkün olani degil, getirisi iyi olani satmak icin cabalayan bir kitle ile karsi karsiyayiz.

Enteresandir, VW Lupo 3L ile 1999 yilinda 3litre mazot yakan bir otomobil ile piyasaya giris yapti, 2 sene sonra buna Audi A2 3L de katilarak 3litre mazot yakan iki araba sürüldü piyasaya. Fakat ne oldu ise, 2005 de bu arabalar piyasadan kalkti, yerlerine 1,5-2l fazla yakan "yeni teknolojik harikalar" geldi. Bir düsünmek lazim, acaba neden?

Hybrid bence benzinli ve mazotlu arabadan elektrikli arabaya gecis evresinde kullanilmasi gereken en güzel teknoloji, fakat ustasindan alacaksin. Toyota bu konuda piyasaya öncülük yapmakla yetinmeyip, adeta ders verir nitelikte araclar üretiyor. Bence kesinlikle göz ardi edilmemesi lazim. Eski dahi olsa, bir Lexus RX400h ya bir bakin derim, inceleyin, mazotlu hemcinsleri ile kiyaslayin. Sasiracaksiniz.

Gazli araba konusunda, Almanya da LPG ye uygulanan vergi muafiyeti 2018 de sonra eriyor. Ondan sonra ne olacagi muallak. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmek lazim, özellikle yeni LPG taktirma konusunda.

23. afghan üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    7 mesaja 10 teşekkür aldı
    diesel araba sürekli kisa mesafelerde masrafli olur, araba hic isinamadigi icin kurum toplar, ayriyeten benzinli arabadan cok daha fazla bozulma ihtimali olan parcalar vardir, turbo-agr-ladeluftkühler gibi, hep kisa mesafede tavsiye edilmez

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Alıntı giga38 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    diesel araba sürekli kisa mesafelerde masrafli olur, araba hic isinamadigi icin kurum toplar, ayriyeten benzinli arabadan cok daha fazla bozulma ihtimali olan parcalar vardir, turbo-agr-ladeluftkühler gibi, hep kisa mesafede tavsiye edilmez
    Hayir bu dogru degil artik. Bu bilgide eskidi. Artik Dizeller kisa mesafede bile daha az yakiyor. Isinmasina gerekmiyor. Tabiki isinmasi daha iyi. Ama bunun dizel veya benzin ile hic bir alaksi yok. Isininan her motor daha iyi calisir. Yani bu yakita bakilmaksizin genel bir durum.

Motorun krum toplamasi dogru degil. Rußpartikelfilter olali hic bir sikinti yok. Rußpartikelfilter bende 5000 - 6000 km bir kendini icinden temizliyor. Önceki dizellerde bu teknik imkan yoktu.

Arkadaslar, lütfen su eski bilgilerimizi kafamizda bir güncelleyelim artik.

Akülü araba hic tavsiye etmem. Daha yeni ciktilar piyasaya. Daha uzun vade tecrübeleri yok. Ayrica biliyorsunuz, akülerin hep düsmani soguktur. Bunlarin aküleri soguga ne kadar dayanikli, kimse bilmiyor. Lafta hersey süper tabiki.

Eliktri arabaya nezaman gecilir biliyormusunuz? Cok basit: Ne zaman paket firmalari gecti ozaman. Ozaman yaz kis sorunsuz bir sekilde calisiyor demektir.
    Konu Gercekler tarafından (21 Haziran 2016 Saat 00:43 ) değiştirilmiştir.

26. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye cakal67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    NRW-Recklinghausen
    Ettiği Teşekkür
    106
    60 mesaja 187 teşekkür aldı
    illa Uygun olmasini istiyorsan diesel de bi steuer avantajin var kardes benim tavsiyem benzin li ama gas baglatmak benim 190 vardi 7 sene gasda sürdüm 380 binde sattim hala gidiyor araba ara sira görüyorum simdi ise kendime 735i aldim onada gas baglattim 3 senedir sürüyorum 40bin km yapmisim masllah gas da hic sorun yasamadim bu benim görüsüm tabi

saygilar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 4 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 4 misafir)