Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2878 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FOS'den Fachabitur ile studium yapmak ama nasil?

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    102
    52 mesaja 83 teşekkür aldı
    Ben kendim Üniversite'de ve Fachhochschule'de okudugum icin sizleri bu konuda bilgilendirebilirim

Üniversite ile FH arasindaki fark genel olarak Pratik ve Teori agarlikli olmasidir. Ikisindede ayni diploma aliniyor: Örnek Bachelor of Engineering, Bachelor of Science, vs.
    FH -> Theorie; Uni -> Theorie. Ben Informatik okudugum icin FH'yi tercih ettim. Programla'yi vb. seyleri yaparak ögrenebilirsiniz, ama Theorie'de degil (tabiki FH'da bunlarda ögretiliyor). WIW (Wirtschaftsingeneurwesen: Matematik, Elektronik, "BWL" (mesela Logistik, Marketing) agirlikli); Wirtschaftsinformatik yerine düz olarak Informatik okumasini tavsiye ederim, ek dersleri Wirtschaft üzerine sectigi zaman, Wirtschaftsinformatik bitirmis gibi oluyorsun Business Administration hakkinda bir bilgim yok malesef.

Studiengebührler konusunda diyebilecegim su var ki, ben Hessen eyaletinde okuyorum ve 280 € civarinda ödüyorum. Bunun icinde Bahn-Karte vs. gibi ek seyler de mevcut, o yüzden bu fiyat gayet uygun. Bayern'de nasil oldugunu malesef bilmiyorum.

Not ortalamasina da gelince, Üniversite de buna NC diyorlar (Numerus Clausus). Bazi bölümler belirli bir not ortalamasi istiyor, yani her Üniversite 3.0 ile kabul etmeyebilir. Bu konuda sectiginiz Üniversitelerin Sitesinde bilgi alabilirsiniz. (NC frei oldugu sürece sorun olmaz).

Benim tavsiyem, normalinde "onay" vermedikleri bölümlere de kayit olsun mesela örnek olarak Informatik veya baska ne okumak istiyorsa, belki Üniversite kapasiteyi dolduramadigi icin yinede kabul edebilir. Böyle seyler de oluyor ben de Fachabitur ile Technische Universität'e alinmistim

Baska bilgilere ihtiyacin olursa abicim, yardimci olmaya calisirim.

Selamlar

2. depream üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)