Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2826 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FOS'den Fachabitur ile studium yapmak ama nasil?

Tecrübeli Üye Acemibiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    80 mesaja 147 teşekkür aldı

FOS'den Fachabitur ile studium yapmak ama nasil?

Arkadaslar benim bir oglan var ellerinizden öper.
    Bu yil FOS'dan not 3 ile Fachabiturunu aldi.

Ben studiren yapmasini istiyorum.
    Oglum bana Üniversitede degilde FachHochschule'de Wirtschaftingunier veya Wirtschartinformatik veya Business Administration Studium yapabilme hakkinin oldugunu söyledi.
    Birde kaldigimiz sehir München.Burada FH'lerde 50-300 € arasi Studium gebühr oldugunu söyledi.(Okumak istedigi FACH'a göre degisiyor)

Sizlerden ögrenmek istedigim,
    Universität ile FH Studium arasinda ne fark var?
    3 Puan ile FOS Fach Abitur yapan kisi parasiz FH'lerde hangi bölümlere gidebiliri?

Bana konu hakkinda bilen arkadaslar bilgi verirlerse sevinirim.
    Konu Acemibiri tarafından (03 Temmuz 2016 Saat 21:00 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Bilen arkadaslar yardimci olabilirlermi acaba?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    22
    5 mesaja 13 teşekkür aldı
    http://www.bafoeg-aktuell.de/studium...en/bayern.html

Fachhochschulen in Bayern
    Fachhochschule Studiengebühren Anmerkungen
    Amberg-Weiden 500,00 €
    Ansbach 372,00 €
    500,00 € für Diplom- und Bachelorstudiengänge
    für Master-Studiengänge
    Aschaffenburg 372,00 € 300,00 € im ersten Hochschulsemester
    Augsburg 450,00 €
    Benediktbeuern 400,00 €
    Coburg 500,00 €
    Deggendorf 370,00 € 500,00 € für Bachelorstudiengang Wirtschaftsinformatik und für Masterstudiengänge Bauingenieurwesen, Medientechnik und Applied Research
    Erding 300,00 € ?
    Hof 400,00 €
    Ingolstadt 450,00 €
    Kempten 400,00 €
    Landshut 400,00 €
    München 430,00 € 322,50 € für Online-Bachelorstudiengang Soziale Arbeit. 215 € bei dualer Bachelorstudiengang Pflege für die ersten 6. Semester; ab 7. Semester volle Studiengebühr (430,00 €). Bei dualem Bachelorstudiengang Bauingenieurswesen in den ersten beiden Semestern keine Studiengebühren. Gebühren für den Masterstudiengang (MbA) betragen 5.000,00 €, unabhängig von der Semesteranzahl, zahlbar in 2 Raten: Beginn 1. Semester und Beginn 3. Semester je 2.500,00 €
    Neu-Ulm 500,00 €
    Nürnberg 500,00 €
    Regensburg 400,00 €
    Rosenheim 330,00 € 400,00 € für Master-Studiengang Holztechnik
    Weihenstephan-Triesdorf 465,00 €
    Würzburg-Schweinfurt 300,00 € 500,00 € für Masterstudiengänge „Integrales Bauen und Planen“ und „Innovation im Mittelstand“
    Kunsthochschulen in Bayern
    Kunsthochschule Studiengebühren Anmerkungen
    Akad. der Bildenden Künste München 300,00 €
    Akad. der Bildenden Künste Nürnberg 300,00 €
    HS für Musik und Theater München 400,00 €
    HS für Musik Würzberg 300,00 €
    HS für Musik Nürnberg 300,00 €
    HS für Fernsehen und Film München 300,00 €

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    FH lerin istedigi gebührler ok.
    ögrenmek istedigim stadliche gebühren istemeyen FH'ler yokmu?
    varsa kriterler neler? ABI notu iyi olanlarmi gidebiliyor yoksa herkes icinmi gebühr isteniyor?

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    tamam arkadaslar sorularimin yanitlarini buldum.

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    260 mesaja 541 teşekkür aldı
    arkadasim Allah ogluna yardim etsin,benim oglumda bu sene Abi bitirdi,insallah Duales Studiuma baslayacak.
    benim bildigim kadar,Fachabi yapanlar, yaptiklari Fachabi'ye göre bir Fachhochschuleye gidiyorlar. oglunda sana söylemis,Wirtschaftingunier veya Wirtschartinformatik veya BWL okuyabilirmis. bildigim kadar Fachhochschule fachabi ortalamasina bakmiyor,her ortalama ile giriliyor.
    biz babalar tabiiki birseyler istiyoruz ama bence mühim olan cocugun tercihi,nihayetinde o meslegi ömür boyu yapacak,birak istedigi bölüme gitsin
    Uni ve Fachhochschule arasinda farki sormussun,mesala makina mühendisligi okuyacak olsa,abi ile Uni'de okur, fachabi ile Fachhochschulede okur, ve makina mühendisi olur. biryere ise girerken,belki bakarlar nerden mezun olmussun diye,ama iki okuldanda makina mühendisi olursun.bu birazda herkese egitim firsati vermeyle ilgili...
    ben mümkün olan herkese Duales studium tavsiye ederim.okulu bitirince is bulmakta önemli,dual studium yapanlar,praktikum yaptiklari yerde genellikle ise aliniyor,hemde okurken para kazaniyor.biraz zor ama bitirince isi hazir gibi oluyor.
    okullarda gebühr var ama bafög imkanida var.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    102
    52 mesaja 83 teşekkür aldı
    Ben kendim Üniversite'de ve Fachhochschule'de okudugum icin sizleri bu konuda bilgilendirebilirim

Üniversite ile FH arasindaki fark genel olarak Pratik ve Teori agarlikli olmasidir. Ikisindede ayni diploma aliniyor: Örnek Bachelor of Engineering, Bachelor of Science, vs.
    FH -> Theorie; Uni -> Theorie. Ben Informatik okudugum icin FH'yi tercih ettim. Programla'yi vb. seyleri yaparak ögrenebilirsiniz, ama Theorie'de degil (tabiki FH'da bunlarda ögretiliyor). WIW (Wirtschaftsingeneurwesen: Matematik, Elektronik, "BWL" (mesela Logistik, Marketing) agirlikli); Wirtschaftsinformatik yerine düz olarak Informatik okumasini tavsiye ederim, ek dersleri Wirtschaft üzerine sectigi zaman, Wirtschaftsinformatik bitirmis gibi oluyorsun Business Administration hakkinda bir bilgim yok malesef.

Studiengebührler konusunda diyebilecegim su var ki, ben Hessen eyaletinde okuyorum ve 280 € civarinda ödüyorum. Bunun icinde Bahn-Karte vs. gibi ek seyler de mevcut, o yüzden bu fiyat gayet uygun. Bayern'de nasil oldugunu malesef bilmiyorum.

Not ortalamasina da gelince, Üniversite de buna NC diyorlar (Numerus Clausus). Bazi bölümler belirli bir not ortalamasi istiyor, yani her Üniversite 3.0 ile kabul etmeyebilir. Bu konuda sectiginiz Üniversitelerin Sitesinde bilgi alabilirsiniz. (NC frei oldugu sürece sorun olmaz).

Benim tavsiyem, normalinde "onay" vermedikleri bölümlere de kayit olsun mesela örnek olarak Informatik veya baska ne okumak istiyorsa, belki Üniversite kapasiteyi dolduramadigi icin yinede kabul edebilir. Böyle seyler de oluyor ben de Fachabitur ile Technische Universität'e alinmistim

Baska bilgilere ihtiyacin olursa abicim, yardimci olmaya calisirim.

Selamlar

9. depream üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye delikanli81 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    44
    7 mesaja 15 teşekkür aldı
    konuya bakmiyor galiba acan kisi... daha fazla bilgi istersen yardici olabilirim....

Nereden
    Antalya - München
    Ettiği Teşekkür
    125
    Yok Dostum sonunda FachHochschule'de Wirtschaftingunier'e karar verdi ve 1 sömester bitti.Aylik 310 Eur ödüyoruz su an.
    Simdi ikinci sömstreye basladi sorun yok devam ediyor.
    su an isterse Gebührsüz Devlet FH'ye gitme imkanida varmis 2.sömestreden sonra, ben Burda devam etsin istiyorum.
    Oda oraya giderse 310 gebühr ödemiyecekmis o nedenle orayi istiyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)