Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Maalesef evlenmesini bilmedigimiz icin bosanmalara artiyor. Dogru evlenmeyi bilsek, bosanmalar baya azalir.

Cogu insanlar tanisarak evlendiklerini saniyorlar. Oglan 20 yasinda, kiz 18 yasinda, diskoda tanisiyorlar, 6 ay sonra nikah masasindalar. 3-5 yil sonrada bosanmak icin mahkemede. Ikiside bir birinin huyunu bilmiyorlar. Oglan bir kac saatligini güzel rol yapiyor diskoda, kiz haftada bir kere oglan ile bulusacam diye o gün kendine ceki düzen veriyor. Yani herkez kendi en iyi tarafindan gösteriyor. Gündelik hayatdaki gercek huylarini bilmeden evlenmis oluyorlar.

Benim dikkatimi cekti, mesela kiz ile oglan ayni is yerinde tanisiyorlarsa veya okulda, üniversitede, cocgu zaman evlilikleri yürüyor, cünkü bunlar hergün bir birinin huylarini görüyorlar. Diskodaki bir aksam rol oynayabiliyor. Ama ayni is yerinde, ayni okulda olunca, rol yapamiyorlar. Cünkü hergün rol yapamazsin. Oturusunu, kalkisini, nasil yemek yiyisini görüyorsun.

Türk örf adetlerin cogu güzel olsada, bu evlilik tanisma konusunda bence dezavantaj. Kiz ile oglan gercekten tanisma firsati vermiyorlar. Tanismak demek, saatlerce diskoda sürtmek öpüsmek demek degil. Tanismak demek, iki kisinin, hafta sonlari bir yerde edep ve terbiye cercevesinde bir yerde oturum cay kahve icmek, yürümek, yani konusmak. Fikirlerin uyup uymayinca zamanla ögreniyorsun. Bizdeki aileler ama hemen "millet ne der" takintisi var. Cocuklari eve kistiklari icin, is mecbur görücü usulüne kaliyor. Sonra iki kisiye gelip iki üc kez konsutuktan sonra "karar verin" diyorlar. Ya Allah askina bir ise bile girerken bagzi adam seni iki kere cagiriyorlar. Evlenirken iki oturmada karar ver.

Gerci yigidi öldürelim hakkini verelim, artik ailerde bunu fark etti.

Benim basimdan gecen kiz isteme olaylarindan anlatayim:

1. Kiz
Aileler tanisti. Kiz ile bulustuk sonra bir yerde. Benim tarafindan bir sikinti yoktu. Kiz cok kapanikti, hic konusmuyordu. Cafe'de oturuyoruz, kiz nereye bakacagini bilmedigi icin, 15 dk. karta bakiyordu. Icimden düsündüm, kiz utangac mi yoksa bir sikinti mi var diye. Dayanmadim, dedimki: "Baska bir sevdigin mi var". Kiz hüngür hüngür aglamaya basladi. Kiz sonra acildi konusmaya basladi. Ailesi beni uygun görmüs. Demiski "isi iyi, eli ayagi düzgün, boyu posu yerinde, hal ve huylarida düzgün gibi", yani kizi bir nevi evlilige benimle razi etmeye calismislar, hatta baski yapmislar bile diyebiliriz. Kiza dedimki "sen hic merak etme, simdi eve git, olur gibi de, ben dedim, aileme bir sey söylemem, fikirlerimiz uymuyor der, konuyu kapattirim dedim". Kizcaz öyle bir sevindiki...Eve gittim, ayni dedigimi yaptim. Kendi ailem sasirdi, niye ne oldu diye. Dedimki, niyesi yok, fikirlerimiz uyusmadi, fazla sormayin, fikirlerimi degistirceniz zorlan" dedim ve konu kapandi. Bir yil sonra kizi carsida o sevdi oglan ile gördüm. Ben tabiki oglan yaninda var diye selam vermedim. Kiz arkamdan bagirdi dediki "bak sevdigimi kisi bu". Oglan geldi tokalasti. Tesekkür etti. Onlarda bu arada artik sözlenmisler. Hatta oglan bana birde kahve söyledi McDonalds da orda.

2. Kiz
Yine görücü usülü. Bulustuk yine bir cafede. Kiza dedim. Baska birisi varmi hayatinda. "Yok" dedi. Kiz ile bir kac kere bulustuk. Babamin kizin babasi ile konusmus bile, kiz tarafi hayirli olsun, ama son söz kizimizda demis. Kiz ile anlasamadim. Bana kiz hic, sacima karisirmisin, giydigimi karisirmisin, alkol icermisin, hic bir sey sormadi. Kizin bana dedigi tek sart "ben kayak kaymasini cok severim, her kis kayak kaymaya giderim söyleyim sana, sen gelmezsen ben yine giderim, söyleyimde pesin dedi". Ben bu kizdan vaz gectim.

3. Kiz
Bizimkiler dedim, ben görücü usulüne gelemem, her seferinde bin ton stres. Yok bakmaya git, bulusmaya git, her gittiginde cillop gibi tras ol, bana sitres basti.

Birgün bir kiz gördüm. Huyu hosuma uzaktan gitti. Ama 6 ay cesaret edemedim konusmaya. Birazda arkadas kurbani oldum, o kizi taniyan bir kizi bile taniyordu. Arkadasa dedim, "arkadas arkadasin pez...kidir, sunu handy numarasi al bana bir". Arkadas o kizin babasini tanidigi icin korkuyordu, babasina söylerse oda babam söyler diye. Verasil, arkadas 6 ayda hergün isi hal edecek oluyordu, hal edemedi.

Kendim buldum tanistim ve hic bir sikinti olmadi. Rahatca tanistik, bir bucuk sene is gizliydi, sonra ailelerimize söyledik. 12 yildir evliyiz seytan kulagina.
Kardesim cok güzel yazmisin, Allah bir ömür boyu Mutlu mesut etsin