Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2791 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 47 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Almayada ve türkiyede yasamak

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    simdi arkadaslar basta konuyu acan arkadas yazini oykuyunca kendi kucuklugumu anasiz babasiz yollara bakip almanyadan gelenlere anne babanin geldigini saniyorduk.Simdi burdaki ince nokta cocuk.Cocuk senin alacagin yada artiracagin parayi hesap etmez tek bir seyi iyi hesap eder sevgi ve ilgiyi iyi bilir sen bunlardan yoksun buyutmek istiyorsan cocuklarini soyleyecem bir sey yok.Seninki aslinda kafan sismis kendi kendine dusunmekten sirtimdan once aileyi indireyim diye buyuk hata yapiyorsun.Simdi obur pencereden bakalim turkiyede neyi nasil yapacan yada cocuklarin nasil yapacak her biri muhendis profosor cikacaginin garantisimi var?bu cocuklar yarin hic bir is garantisi yok meslek yok o zaman o cocuklar sana ne diyecekler?keske babam bizi buraya atip gitmeseydi almanyada olsak daha iyi olucakti diyecekler oyle olmasa bile.turkiyeye 3-5 hafta izine gidip gazetelere televizyonlara bakip boyle bir ince cizgi icin karar vermek bana gore afedersin ama akillica bir is degil.O cocuklarin yeri almanya nedenide bu cocuklar burda buyudu buyuyor sen agaci kokunden sokersen o agac mutlak kuruyacaktir unutma sen bileceksin turkiyede su almancilar gelsede bizi kurtarsalar diye beklemiyorlar.politik is bunlar is is is turkiyeyi sanirsin millet eleman bulamiyor yok oyle bir sey az para verirsen kim calisir bu almanya icinde gecerli ama burda is alt yapisi oldugu icin is var turkiyede ortada isde yok cunku buyuk sanayi yok bunlarin aradigi isci gruplari sinirli vede dar alanda calisiliyor misal adam sana 3-5 liraya 15 saat is bekliyor gunluk evinin temizligini patronun kopegini gezdirmeni bekliyor turkiyede is dedikleri bunlar.2000 lira maas dediginiz olay ac kalisin kiralar 1300-1500 ne yeyip ne iceceksin adin muhendis sen bilirsin arkadasim ama ben kesinlikle cocuklarimi bu riske atmam atamam.

2. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan adasından
    Ettiği Teşekkür
    52
    30 mesaja 55 teşekkür aldı
    Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    cok sacma bir Fikri hemen sil ..hic tavsiye etmem..sakinboyle bir hata yapma

Arkadaş böyle güzel bir konu acmış hiç silinir mi..

Türkiyede Karı -Koca Emekliysen.. Kirada vermiyorsan.. Tiren raya oturmuş demektir..

Almanya'nın özenecek hicbir yanı kalmadı..
    ileriye dönük biz Türkleri daha zor günler bekliyor.

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    263
    203 mesaja 527 teşekkür aldı
    Arkadaslar bundan yillar önce bir konu acmistim Türkiye dönüs hayal mi yoksa sona yaklasiyormuyuz diye hatirlayanlar bilir ,burda en cok tartisilan konu olmustu herkes katildi bir seyler yazildi hatta onun konusunu burda taklit yaparak konu acildi , ben 3 yildir türkiyede uzun uzun kaliyorum ,orada kemdime hep sunu söylüyorum Türkiye ye dönebilicekmisin 40 yillik hayalin bumuydu ,hayalindeki Türkiye yok yada sen öyle bir sey hayal ettin
    fazla uzatmiyacagim 20.05.16 gittim 15.08.16 geri geldim almanya ya simdi 21.09.16 geri gidecegim acik olarak istedigim zaman dönecegim , anlatmak istedigim sey ne burda nede orda olabiliyoruz türkiyede almanyadaki
    düzeni ,adaleti nezakati temizligi özlüyorum, buraya geliyom bir ay sonra tekrar türkiye yi özlüyorum yani iki arada bir derede kaliyom ,bu yil komsumla biraz sohbet etme firsati oldu adam türkiye ye döneli 10 yil olmus hala almanya yi ariyorum diyor ( maddi hic ama hic sikintisi yok biliyorum 4 emekli maasi aliyorlar arti birikimleri de cok iyi .gercekten ne istiyoruz bileniniz varmi ben kesin dönüs düsünüyordum su an asla düsünemiyorum cünkü
    türkiye de cok kötü tecrübeler yasadim insanlarla birde sanssiz yanim hic bir allahin kulunu tanimadigim yerde ev yaptirdim ,buda beni baya yordu cünkü insanlari tanidikca insanligimdan türklügümden utanc duydum
    kimse bana benden daha milliyetci oldugunu anlatmasin sorun cebimize parayi doldurup tatile cikiyorsun görmek istedigin türkiye yi görüyorsun ama uzun kalinca gercek türkiyeyle yüzlesiyorsun nasil ahlaki cöküsü bire bir yasiyorsun nasil kelime oyunuyla insanlari kandirdiklarini sandigini düsünen omurgasiz insanlarla muhattap oluyorsun yada cingözlük yapip seni carpmaya calasanlarla muhatap oluyorsun ben türkiyede insanligimi kaybediyorum,tekkelimeyle ne onsuz oluyor nede onunla oluyor benim durumum böyle iflak olmaz vaka .

6. 4 kişi haveri68 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Haveri68 Arafta kalmışsın bu psikoleji düzelmezAlmanya sanki çok omurgalı Türklerle dolu nerede boş adam hepsi burada ,
    Konu tolgahamburg tarafından (10 Eylül 2016 Saat 00:23 ) değiştirilmiştir.

8. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Alıntı haveri68 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar bundan yillar önce bir konu acmistim Türkiye dönüs hayal mi yoksa sona yaklasiyormuyuz diye hatirlayanlar bilir ,burda en cok tartisilan konu olmustu herkes katildi bir seyler yazildi hatta onun konusunu burda taklit yaparak konu acildi , ben 3 yildir türkiyede uzun uzun kaliyorum ,orada kemdime hep sunu söylüyorum Türkiye ye dönebilicekmisin 40 yillik hayalin bumuydu ,hayalindeki Türkiye yok yada sen öyle bir sey hayal ettin
    fazla uzatmiyacagim 20.05.16 gittim 15.08.16 geri geldim almanya ya simdi 21.09.16 geri gidecegim acik olarak istedigim zaman dönecegim , anlatmak istedigim sey ne burda nede orda olabiliyoruz türkiyede almanyadaki
    düzeni ,adaleti nezakati temizligi özlüyorum, buraya geliyom bir ay sonra tekrar türkiye yi özlüyorum yani iki arada bir derede kaliyom ,bu yil komsumla biraz sohbet etme firsati oldu adam türkiye ye döneli 10 yil olmus hala almanya yi ariyorum diyor ( maddi hic ama hic sikintisi yok biliyorum 4 emekli maasi aliyorlar arti birikimleri de cok iyi .gercekten ne istiyoruz bileniniz varmi ben kesin dönüs düsünüyordum su an asla düsünemiyorum cünkü
    türkiye de cok kötü tecrübeler yasadim insanlarla birde sanssiz yanim hic bir allahin kulunu tanimadigim yerde ev yaptirdim ,buda beni baya yordu cünkü insanlari tanidikca insanligimdan türklügümden utanc duydum
    kimse bana benden daha milliyetci oldugunu anlatmasin sorun cebimize parayi doldurup tatile cikiyorsun görmek istedigin türkiye yi görüyorsun ama uzun kalinca gercek türkiyeyle yüzlesiyorsun nasil ahlaki cöküsü bire bir yasiyorsun nasil kelime oyunuyla insanlari kandirdiklarini sandigini düsünen omurgasiz insanlarla muhattap oluyorsun yada cingözlük yapip seni carpmaya calasanlarla muhatap oluyorsun ben türkiyede insanligimi kaybediyorum,tekkelimeyle ne onsuz oluyor nede onunla oluyor benim durumum böyle iflak olmaz vaka .

Yazdiklarina hepsine katiliyorum,bende Türkiyede kalmayi düsünüyorum,inanki bu yazdiklarini 4-5 haftalik yaz tatilinde fark ediyorum,Türkiyeye dönmekten vaz geciyorum.
    Neden ? dersen,Türkiyedekilerinde saygi sevgi diye hic bir sey yok,bizim burada gördügümüz karsilikli verdigimiz saygi Türkiyede kimsenden göremiyorsun.
    Markete girsen selam veriyorsun bön bön bakiyor,Bankaya gidiyorsun aynisi,bilmem nereye gidiyorsun ayni,en kötüsü cok büyük ahlaksizlik var.

Bence en iyisini yapabiliyorsak sende iki üc kez izine gidip Türkiye sevdamizi bu sekil yasamaliyiz,diger kalan kisminida Almanyada cocuklarimizin yaninda geciririz.

S&S

10. 2 kişi tr-22 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    Arkadaslar yakin zamanda avrupada bir nükleer savas cikacak diyorum ki öleceksek vatanimizda ölelim

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Maalesef biz gurtbetciler hep bir yolunacak tavuk gibi görüyor insanlar veya cok kiskaniyorlar.

Kücük iller ve ilcelerde ancak bu sorunlar fazla yok. Hereks bir birini tanidigi icin, insanlar biraz kendine dikkat ediyor. Ben Usak'liyim ve mahallede herkes birbirini tanir. Kücük yer oldugu icin konu komsuluk halen var. Tabiki iyi komsuda var, kötü komsuda var. Ama insan kücük yerde daha kolay güven duyuyor, cünkü komsu ile tanisdiginda mutlaka bir tanidigin akrabasi veya dostu cikiyor.

Büyük illerde bunlar tabiki yok. Her sene Izmir'de de kaliyorum. Inanki insanlar kücük sehire göre alisik oldugum icin, bir tuhaf geliyor insana. Koca binada 30 daire var, dayimlar sirf iki aile ile girip cikiyor. Kendisi diyor, gerisi bir tuhaf. Adamlar kontak bile kurmak istemiyor.

Aslinda büyük sehirlerde sadece gurbetcilerin yasayabildigi bir site veya dahda iyi mahalle olsa, bir nebze daha rahat yasariz. Türkiye'ye izine gittiginizde, otelde olsun, mahallede olsun, yine gurbetci gurbetci ile oturuyor. Insanin ici daha iyi rahat ediyor.

Inanki Türkiye'nin güneslik havasi ve denizi olmasa, özlenecek bir tarafi fazla kalmiyor bence.
    Konu Gercekler tarafından (10 Eylül 2016 Saat 13:12 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Gercekler toplama kampı istiyor gibisin

14. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Rotarum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    130
    40 mesaja 106 teşekkür aldı
    Türkiyede sadece havasi ve yemegi güzeldir diger konulara deginmiyorum bile...

Birde 2 yasinda kücük cocugun var ondan uzak kalacaksin! Ya komple beraber gidin yada burada bir 10 sene daha kalin. Senin yapmak istedigini okurken bile dayanamadim

16. Rotarum üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    bende anlamadim türkiye mi iyi almanya mi !? Cogu kiside ayni soru isarti var . Bakalim hayirlisi ama bencede almanyada hayat kalmadi...... almanya eskisi gibi degil. Tr de eskisi gibi degil . bana tr de ki insanlar suan daha iyi yasiyorlar gibi geliyor. Almanyada system düzen var . Tr de hayat var. tr civil civil. Benim cevremde suan bir kac kisi geri döndü ve tr de cok memnun. Bizim Damat almanya geldi ve almanyayi beyenmedi isteseydi burada kalabilirdi. Teyzem 20 sene sonra almaya bizi siyareti geldi ( 16 yasina kadar almanyadaydi sonra döndü) ve almanyayi beyenmedi. Yani son 3 Sene icinde Tr den bizi birkac kisi geldi ve almanyayi beymedi. Herkez kendisi degerlendirsin neresi daha iyi. Benim suan imkanim olsa ben suan icin Tr yi secerim . Ama tr de de her zaman hersey ola bilir..... temeli dönüs cok zor karar.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Turkiye ye donmek isteyen arkadaslar
    Ben bunu yasamis denemis bir kisi olarak soyluyorum ben 3 sene kaldim devlete inandik ama hepsi hikaye bir resmi dairede yukari kattan alt kata inene kadar prosedür degisiyor.
    is kurmak icin bol paran varsa
    veya dönünce iyi gelirin varsa
    yukarida bazi arkadaslar belirtmisler hersey izindeki görüldügü gibi degil.
    Düsünselerin hayallerin gerceklesmesi cok cok zor belirli bir yastan sonra dahada zor.
    Türkiyenin sartlari degisik Avrupanin sartlari degisik
    Sonuc Türkiye. vatan hasreti ile avrupada yasamaya devam

Tecrübeli Üye akdenizli33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    197
    30 mesaja 46 teşekkür aldı
    arkadasim sen bir tek Devlet dairesini ornek vermissin hepsi bumu yani sorun..bunlar ufak meseleler bence geliri 3000 tl olan ve kira vermeyen kral gibi yasar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    682
    169 mesaja 299 teşekkür aldı
    Alıntı akdenizli33 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadasim sen bir tek Devlet dairesini ornek vermissin hepsi bumu yani sorun..bunlar ufak meseleler bence geliri 3000 tl olan ve kira vermeyen kral gibi yasar
    Arkadas onu yazmis iste herseyi Paraya kiyaslamayin ben gecen izinde hanima mavi kart alayim dedim yalovada gittik belediyeye odaya giriyon o memur ötekine öteki memur yandakine yolluyor nasil ne sekilde islem yapilacak bilmiyorlar o ona soruyor o gidiyor baska yeri ariyor vss. düzen yok sistem yok hala ayni uzay caginda yasiyoruz. Memurlar havali sanki bulundugu konum yada oturdugu koltuk babasinin mali gibi davraniyorlar. Kisacasi VATAN cennet ama sistem yok maleseff :/

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    420
    80 mesaja 162 teşekkür aldı
    Bence konuya deyisik acitan bakalim biz gurbetciler ekenomisi guclu ulkelerde yasiyoruz haliyle sosyal hayat rahat herseyi rahatlikla alabiliyor modayi teknoliji hepsini rahatlkla ustmodellere gecebiliroruz ama anavatanimizdaki inasanlar ust duzey hayat suremiyorlar malesef asgari bir ucetle calisip evini gecindirme derdine dusuyor ekmegini nasil kazanacak onun tasasinda derdinde uzuntusunde ama biz gurbrtciler onlari beyenmiyor elestiriyoruz aslinda herseysi tersi dusunun biz orda onlar burda ayni durumda yasalarsa ne olurdu .. saygilar...

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    11
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Mesele devlet dairesi degil tabiki devlet dairesindeki 40 yas üzeri memurlarin tutumu. Bunlar resmi islerde karsilasilacak sorunlar bu sorunlar gecde olsa zorda olsa bir sekilde cözülüyor.
    Dönmeyi düsünen kisi Türkiyede ne yapacak ?
    1. ya emeklisi var ya baska geliri var bu durumda olan kisiler icin problem yok gittigin yerdeki duruma alismak disinda
    2. yada bir is kuracak; burada büyük problemlerle karsilasiliyor bürokrasi,ticaret,anlayis farki en önemlisi yapilacak ise göre ödeme sekilleri genelde pesin ödeme olmuyor o zaman
    zora düsülüyor.
    3. yada bir iste calismak gelirini hesaplar uygunsa problem yok.

Burada düsünülmesi gerken 2.si vay ben türkiyeye giderimde sunu yaparim bunu yaparim, bol paran varsa, yeteneklerin varsa yas 40 olmamis ise riskleri karsilarim diyerek
    düsünülebilir.
    iste burada bu isleri deneyen basaran veya basaramayan kisilerin deneyimleri degerlaendirilebilir.
    Türkiyede TKDK diye bir devlet kurumu var. Avrupayada geldiler yatirimci cekmek icin tv lerde anlattilar.
    Ben bunlara inanarak buradan arastirdim sartlar hersey uygundu ve gittim.
    sonuc hüsran.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    31
    82 mesaja 162 teşekkür aldı
    Ben yurt disinda emekli olmayi (umarim sagligim el verir) ondan sonra da yazin 4-5 ay Türkiye'de kalmayi düsünüyorum!
    Kislari da yurt disinda gecirecegim. Bunu yapan tanidigim bir cok insan taniyorum, mühim olan saglik, yurt disinda
    bu hizmetler daha iyi ve ciddi calisiyor. Tabii bu benim düsüncem, herkes kendisi karar verecektir

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Türkiye ye dönmeyi düşünen kişi kapıyı kapattımı arkaya bakıp düşünmeyecek

yok yaşadığinı kıyaslarsa Türkiye ye hiç gitme... gitmesin ... daha doğrusu hiç düşünmesin

sanki burada herkes bolluk içinde yaşıyor ..

tanıdığım çok kişi var ayın sonunu getiremiyor veya 3-4 euro ya yaşamaya çalışıyor

şuda önemli ilersini hazırlamayıp kelle koltukta gitmek tabiki salaklıktır

25. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    10
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Kim çıkarıyor böyle lafları Avrupa artık bitti diye, Alman nesili yaşlandı, çalışacak genç nesil lazım. Burada çok iş imkanı olacak daha. Adamların Türkleri istihdam etmekten başka tercihleri yok. Belki Türklerin birinci ve ikinci nesili kadar dolgun maaş bulamazlar ama fiyatlar da Çin sayesinde eskisine nispeten epeyi düştü. Çocuklarınızı Almanya'da namazlı niyazlı yetiştirirseniz evvel Allah çok iyi insan olurlar. Nice kardeşlerimiz Almanya'da Kur'an kursları camiler açtılar ki çocuklarımız yolunu sapıtmasın diye. Tolga kardeşimiz de Türkiye'ye döndü ama biraz o da kendi tecrübelerini burada anlatsın.
    Benim yıllardır savunduğum bir tez var, Türkiye'de rahat yaşamak için, hiçbir para sıkıntın olmayacak, sağlığın yerinde olacak ve devlet dairelerinde işin olmayacak. Yoksa Almanya'yı çok ararsınız. Ben ikinci nesildenim ve Hollanda'da ikamet etmekteyim.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    1. Avrupa bitti dediysek klasik ırgatlık bitmiştir

2. Almanya da çalışacak genç nesil lazım ama artık kas gücüne gerek yok kafa gücü lazım
    sadece benim oturduğum bölgede son 10 yılda en az 20000 işyeri kapanmıştır ve yerine bu sayıda işyeri açılmamıştır

3. Artık Avrupanın tercihi çok ... yeni Türkleri Romen ler ve Bulgarlar .. niye ortak parzara aldılar diyorsunuz

4. Maaş konusuna gelince Almanya asgari ücret 8-9€ dur .. her taraf kiralık işci firmaları doldu (bu durum Hollanda da biraz daha iyi )

5. Hiçbir zaman yaşadığın ülkeyi Türkiye ile kıyaslamayacaksın
    Bugün Almanya ve Hollanda arasında fark varsa Almanya veya Türkiye ile fark olacaktırr

28. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye Osmanbey34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    497
    257 mesaja 380 teşekkür aldı
    horoz sana katiliyorum . kiyaslamak yanlis ...... ama almanya gitdikce kötüye gidiyor. is var ama maaslar berbat.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)