Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2774 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 40 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almak istiyorum

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Milletin evi ödeyip bitirme gibi bir derdi yok yazmissin. Dogru. Ama sorun bu degilmi? Bunlar hesap kitap bilmeyen insanlar. Bunlarin yasam stili borc üzerinde kurulmus zaten. Bunlar Almanlar gibi günlük yasayan insanlar. Yarini düsünmeyen. Yeterki havam olsun mantigi.
    Katilmamak mümkün degil

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    171 mesaja 265 teşekkür aldı
    Selam

@Gercekler

Arkadasim, ben mercedesteyim valla aylik 4000€ almiyorum. Hem de 25 senedir calisiyorum....

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Direkt mercedes de misin, yoksa autohaus bayide falan mi?

Cok tanidigim var.

Ettiği Teşekkür
    71
    Bende Rewe,de 2000 euroya 20 takla attiriyorlar

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Vallahi Rewe yine iyi veriyormus. Lidle bakiyorumda, kadinlari 1000 - 1100 Euroya calistiriyorlar. Yazik günah vallahi. Kadin mal mi yerlestirsin, kasayami baksin, temizlik mi yapsin. Resmen kölelik yapmislar.

Ama arkadasim para hersey degil. Tabiki parasiz birsey olmuyor. Allah herkese daha da cok versin. Benimkindende fazla versin. Ben acikca söyleyim mutlu oldum arkadasimiz 4000 Euro aylik aliyor diye. Ne güzel. Arkadasimizi belki okumus dokumustur, Allah'da böyle bir risk vermistir. Insallah daha da fazla olur.

Benim bir arakdasimin oglu vardi Realschulede. Notlari cok güzeldi. Biz Üniversite falan okur düsünürken, cocuk tutdur araba tamirciligi yapcam diye. Ben, arkadasim, dilimizde tüy bitti, etme tutma diye, cocuk dinlemedi. illaki araba tamircisi olcam diye her yere Bewerbung yazdi. Elide yatkin, zaten Hobbywerkstattda kücük araba tamiri falan yapiyordu arkadaslari ile.

Sonra baktik olmuyor. BMW'nin merkezine Bewerbung yazdirdik, oranin ayligi güzel diye. Adamlar teste falan cagirdi. Sonra Vorstellungsgespräche Hobbywerkstattdaki ara tamir ederkenki resimlerini falan götürdü yaninda. Adamlarin cok hosuna gitti. Dersler de iyi. Personalchef bir Meister cagirmis. Meistere sormus bu resimler acaba gercekmidir sence diye. Meister cocuga o yaptigi islerden bir kac soru soru soruyor. Bizimki tikir tikir cevapliyor. Personalchef hemen Kfz-Mechaniker olarak Lehre baslatti. Arkadasda razi oldu, BMW'nin ayligi güzel diye. Ama BMW'nin bir bayisinde calissa, yani Autohausda, bu maasin yarisini bile alamazdi.
    Konu Gercekler tarafından (07 Eylül 2016 Saat 21:38 ) değiştirilmiştir.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Alıntı clon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aldigin eve aylik 1200 euro ödemen olsa,3 ayda bir c.a 200-300 euro nebenkosten ödersin
    Her iki üc ayda nerde ödüyorsun sen nebenkosten arkadasim?
    Her ay ödüyorsun onu.. her 3 ay da cöp parasini ödüyorsun.. onu karistirma.. üstelik her üc ayda grundsteuer ödüyorsun.. 150€ olabilir, ama 300€ da olabilir..
    200 euro diyelim + 35 cöp + 50 gez.. eder 285, hadi diyelim 300.. 300 euroyu 3 bölersek, eder 100€ + nebenkosten.. oda nerden baksan 250-300 eder.. yani toplam 350-400 eder ayda (nebenkosten / cöp / grundsteuer / gez)..

300.000€ da öyle 1200 € ödemekle 35 senede ödüyemezsin.. kusura bakma..
    Konu talo176 tarafından (07 Eylül 2016 Saat 21:50 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,680 teşekkür aldı
    eğer elinde birikmiş bir kapitalin yoksa ev almak pahalıya patlayabilir

sadece evin nebenkosten ları değil bir diğer giderlerini hesaplamak gerekir

belirli bir süre sonra Kalorifer bozulacak şu bozulacak bu bozulacak bunları dikkate almak gerekir

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

bazen bir meslek öğrenmek üniverstiyi bitirmekten daha iyi

çevremde bir kaç arkadaş var sadece bak bak okudu desinler diye üniversiteyi bitirdiler

bisi Elektrik üzerine okudu bakkalda toptancı halinde çalışıyor

birisi diplom makina mühendisi ama tekstil ile uğraşıyor

bacanak var üniversiteyi bitiremedi ama hobby si elektronik ve programlama idi

Almanya Netzwerk ve Router üreten bir firmada Entwicklung Chaef olarak çalışıyor

yani bazen okumak pek işe yaramıyor ..

şimdi benim oğlan bu sene üniversiteye başlayacak fakat 2-3 yerden de Ausbildung yeri için başvurmuştu onları takip ediyoruz

benim kanatimce Ausbildung yapsın sonra yine okuyabilir

fakat yapacağı Ausbildung yerleri Stadt larda ...
    Konu hOrOz tarafından (07 Eylül 2016 Saat 21:55 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    2,147
    Hocam kaloriferi birak.. ev 300 bin ise, nerden baksan putz icin, bahce icin, kanalisation ve yol masraflari karsilamali (eger privatweg ise)..
    Rahat 30 bin i bulur.. yeni mutvak vs..
    Notar / grundewerbsteuer vs..
    Ölme esegim ölme..

Ben ev aldigimda rahat 1 sene her hafta mektup geliyordu.. fatura!!!
    Postakutusunu acmaya korkuyordum...

Neyse ben kimseyi korkutmak istemiyorum..
    Ama sunu söyleyim.. gelirim cok iyi.. mercedes te calisiyorum ve 9 sene evel neubau almistim.. fiyati ama 167.500 (bremen de).. 300 bin degil.. ve 35000 kapitalim vardi (bankaya vermedim, mobilya bahce vs icin lazim olmustu)..
    Yinede sIkInti aylar seneler yasamistim basinda..
    Konu talo176 tarafından (07 Eylül 2016 Saat 22:09 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan adasından
    Ettiği Teşekkür
    52
    30 mesaja 55 teşekkür aldı
    2003 Senesinde 450 metre kare Arsa aldım 42.000 euroya ve bu arsanın üzerine Müstakil 110 metre kare Ev yaptıdım. Eigenkabital 40.000 vardı Bunun üstüne Labodan 76.000 Bankadan 84.000 cektim Toplam 160.000 euro borca girdim.. o günün şartlarından bugünümüze kadar herse izine gidemedim.. elimdeki 40.000 euro kapital Laminat ic boya Sıcak su icin Solar Anlage..Mobilya ile Evin Bahcesine gitti..
    Bugün ise 2016 yılındayız hesaplayın 13 Senedir Evin borcu ne halde diye sorarsanız... Biliyorsunuz Benim zamanımda Eigenheimzulage'de vardı Ben bu parayı da yemedim.. yaklaşık 35.000 euro Eigenheimzulage'yide borca yatırdım..ilk 8 sene ayda 650 euro ödüyordum 8'ci seneden sonra Bankada değişiklik yaptık Bankadaki 10 senelik anlaşmayı bozduk son 2 sene icin Cezası 3800 euro ödedim yeni anlaşma ile ayda 870 euro ödemeye başladım..Labo ile beraber Bugün ise borcum 70.000 euro daha var.. Bu zaman icerisinde evde kücük masraflar ciktı. Heizunganlage bozuldu. ve buna benzer başka hesaplar da cok oldu..Allaha Şükür Sağlığım yerinde Calışıyorum Allahtan o günden beri işsizde kalmadım... Cocuklar evlenecek kenarda fazla birikimim olmadı..Simsiyah Saclarım Karbeyaz Oldu.. Daha yazılacak cok şeyler var ama..neyse

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    @safak mücadelecisin Allah kolaylık versin.

Ettiği Teşekkür
    71
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her iki üc ayda nerde ödüyorsun sen nebenkosten arkadasim?
    Her ay ödüyorsun onu.. her 3 ay da cöp parasini ödüyorsun.. onu karistirma.. üstelik her üc ayda grundsteuer ödüyorsun.. 150€ olabilir, ama 300€ da olabilir..
    200 euro diyelim + 35 cöp + 50 gez.. eder 285, hadi diyelim 300.. 300 euroyu 3 bölersek, eder 100€ + nebenkosten.. oda nerden baksan 250-300 eder.. yani toplam 350-400 eder ayda (nebenkosten / cöp / grundsteuer / gez)..

300.000€ da öyle 1200 € ödemekle 35 senede ödüyemezsin.. kusura bakma..
    Grundsteur+cöp+versicherungen+ su
    Bunlari kendin ödeme planina göre ayarlaya biliyorsun,Her ay ödemene gerek yok

Bunun nesi yalan olabilirki ?

Senin Her ay dedigini duydugum kadariyla Daire sahipleri ödüyormus
    Konu clon tarafından (08 Eylül 2016 Saat 09:56 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    2,147
    Sonucta ödüyormusun ödemiyormusun?
    Ö dü yor sun..!

Hesap etmistim..
    Bak yine hesap ediyorum..
    300.000 ise aldigi para, 10 sene yaparsa (diyelim 1,5% den veriyor banka ve 4% tilgung), o zaman bankaya verecek olan para ortalama 1350€ ediyor..
    Simdi nebenkosten 250€ (su elektrik gas) ise ve grundsteuer gez cöp parasi da her 3 ay da 300€ ediyorsa, eder ayda 100€.. yani 350€..
    Etti 1700€.. simdi sigoratasi internet/telefon onlari saymiyorum.. ama saysan nerden baksan o da eder 50€ ayda..

Hesap bitmedi..
    Grunderwerbsteuer/notar..
    Garten/auffahrt/putz..

Privatweg ise;
    Strassenkosten/kanalisation..

Yani 300.000 bin de kalmiyor.. rahat 330 bini bulur..
    O zaman benim hesap ettigim abtraga bir 50-70€ daha katmalisin..

Arkadasimiz masaAllah iyi kazaniyor.. ama su anki yasam tarzini ev aldiginda unutmali..

Not: 300 bin de 10 sene sonra halen restbetrag 170 bin felan..
    Konu talo176 tarafından (08 Eylül 2016 Saat 10:30 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Tigin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Schwarzwald
    Ettiği Teşekkür
    903
    171 mesaja 265 teşekkür aldı
    Selam

Mercedes ta Werk Sindelfingen de calisiyorum. He o parayi alanlar var gece vardiyesinde calisirsan o paraya yakin kazanirsin.

Arkadasa tavsiyen en az 2 sene para biriktirsin ve bu sira icinde söyle bir 50000€ biriktirirse isleri daha kolaylasir. Hem bu sirada neler olup bittigini görür.

Yani piyasa nereye yönleniyor onu görür.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    1500 euro gelirin varsa rahat rahat ödersin hem kiraya havaya para ödeyecegin ac kal kendi evin olsun

Ettiği Teşekkür
    2,147
    1500 ile nasil ev aliyorsun.. bir hesap yapta bende 2. Veya 3. Evimi alayim..

Tecrübeli Üye cassano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Samsun/Alm-GZ
    Ettiği Teşekkür
    542
    142 mesaja 247 teşekkür aldı
    Bende kendimce bir tane Doppelhaushälfte baktim, fiyati ise 345.000 Euro. Ev kendisi güzel di, hosuma gitmeyen ise ev icin de putz ve Fußbodenheizung yoktu. Banka ile konustum, degerlendirdim, biraz eski borcum var ve Eigenkapital 30.000 Euro üstünde, bana yapilan Angebot ise, en az 30 yil boyunca 1450 Euro ödemem gerekiyordu. Simdi 30 Sene bana biraz cok geldi.

Alirmiyim, alirdim, cünkü esimle birlikte yaklasik 5000 Euro gelirim var.

Simdi ise Wohnung bakiyorum, bi tane ise buldum degerlendiriyorum. Tek düsündügüm Wohngeld ise 280 Euro. Daire 92 metrekare dairenin fiyati 140.000 Euro ve rahatlikla 10 sene icinde ödeyebilirim. Neden böyle karar aldiysam, her sene izine gitmek istiyorum, iyi araba almak istiyorum ve Türkiyeden daire den almak istiyorum. Buda benim düsüncem.

Kanaatimce, ev alirken yan giderleri iyi bilmek ve Zinsbindung nasil. Faizler her daim az kalacak degil.

Ettiği Teşekkür
    71
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sonucta ödüyormusun ödemiyormusun?
    Ö dü yor sun..!

Hesap etmistim..
    Bak yine hesap ediyorum..
    300.000 ise aldigi para, 10 sene yaparsa (diyelim 1,5% den veriyor banka ve 4% tilgung), o zaman bankaya verecek olan para ortalama 1350€ ediyor..
    Simdi nebenkosten 250€ (su elektrik gas) ise ve grundsteuer gez cöp parasi da her 3 ay da 300€ ediyorsa, eder ayda 100€.. yani 350€..
    Etti 1700€.. simdi sigoratasi internet/telefon onlari saymiyorum.. ama saysan nerden baksan o da eder 50€ ayda..

Hesap bitmedi..
    Grunderwerbsteuer/notar..
    Garten/auffahrt/putz..

Privatweg ise;
    Strassenkosten/kanalisation..

Yani 300.000 bin de kalmiyor.. rahat 330 bini bulur..
    O zaman benim hesap ettigim abtraga bir 50-70€ daha katmalisin..

Arkadasimiz masaAllah iyi kazaniyor.. ama su anki yasam tarzini ev aldiginda unutmali..

Not: 300 bin de 10 sene sonra halen restbetrag 170 bin felan..
    Valla tam olarak nasil olyuor bu isler anladiysam arap olayim
    Ayni is yerinde calisdigim bir türk arkadas 12 sene önce hamburgun icinden 320 bin euroya Reihenhaus aldi,Her sene türkiyeye izinede gidiyor
    o kadara ev alip icinde oturmaya kalksam geceleri uyuyamam
    ama vatandas rahat, sikinti yapmiyor,Nasil olsa borc bitmeyecek diye herhalde

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Vallahi arkadaslar hesap ortada. Daire olsun, ev olsun. Eger 20 senede en gec o borcu bitiremiyorsaniz, kendinizi asiri fazla sikmadan, bilinki o gayrimenkul size iki gömlek büyüktür.

Bu kadar basit bu hesap.

Ama iste insanoglunun icinde nefis bunlari duymak istemiyor. Onlar almis, biz niye alamayalim mantigi ile hareket ederseniz, er veya gec bomlarsiniz.
    Konu Gercekler tarafından (08 Eylül 2016 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan adasından
    Ettiği Teşekkür
    52
    30 mesaja 55 teşekkür aldı
    Ben başımdan geceni az cok yazdım...

Ev almak isteyen hesapları iyi yapsın..birincisi Meslek sahibi olmak.. ikincisi Şuanki verdiğiniz kıra 400,- euro ise Ev aldığınızda 500,-euro'yu gecmesin..
    cünkü evdeki hesap carşıya oymuyor...kendi evim diyorsun paranın gideceği yer cok oluyor..

Tecrübeli Üye kara70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Limburg
    Ettiği Teşekkür
    19
    28 mesaja 38 teşekkür aldı
    Merhaba arkadaslar,
    Bende bundan 4 yil evvel 3 ailelik bir mülk edindim. Maalesef evdeki hesap carsiya uymadi.Tadilat yapilmasi gerekiyordu ise koyulunca da insan herseyin iyisinden isteyince masraflar aldi basini gitti,
    Ve suan inanin zor durumdayim siz siz olun hesabinizi kitapinizi iyi yapin öyle yola cikin.
    Insan neredeyse yasama sevincini kayipediyor isler yolunda gitmeyince.
    Saygilar

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)