Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2795 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 3 Toplam 4 Sayfadan BirinciBirinci 1234 SonuncuSonuncu
Toplam 65 adet sonuctan sayfa basi 41 ile 60 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ev almak istiyorum

Tecrübeli Üye akbaba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    261 mesaja 543 teşekkür aldı
    neden illa evin borcunu bitirmeyi düsünüyorsunuz?
    cebinde 300-400bin euro parasi olanlar icin hayat zaten baskadir,onlari hic karistirmayalim,
    eger orta direktenseniz,cok paraniz yok,belki 20-30bin euro kapital varsa,
    önünüzde iki yol var, ya ömür boyu kira vereceksiniz, ömür boyu verdiginiz kirayi hesap edin,elinize ne kaliyor birde ona bakin
    yada ev alacaksiniz,borca gireceksiniz, simdi ev alanlar,ödedikleri kiradan az,banka aidati yatiriyor,yani evi alip rahatliyor.
    evi makul bir fiyata aldiysaniz,fiyati hic düsmez,aksine hersene artar.borcu bitireyim diye hayatinizdan taviz vermeyin,az tilgung ödeyin,izine gidin,gezin...
    birakin borc bitmesin,seneler gectikce sadece sunu hesap edin, borc ne kadar? ev kac para ediyor

bende hikayemi yazayim,2005 yilinda 6FH aldim, bende binada oturuyorum, sadece noter-finanzamt parasini kendim verdim,420bin euro kredi aldim.
    aldigim zaman,kiracilardan aldigim para,bankanin aidatini karsiliyordu,ben bedavaya oturuyordum.
    11 sene gecti, kiralar ortalama 500euro'dan 650euro'ya cikti. evimi satmaya kalksam,800bin eurodan asagi satmam,sokagimda 3 oda dairelere 150bin istiyorlar.
    gecen 11 sene hayatimdam hicbirseyi kisitlamadim,hersene izine giderim,iyi araba,gezme,yeme-icme hic bakmam
    borcum hala var,330bin'den cok var. varsin olsun,evin degeri bunun cok üstünde.

ev alacaklari lütfen korkutmayalim,hesabinizi iyi yapin,senelerce vereceginiz kira nereye gidecek? borc kötü birsey degildir.karsiligi varsa borcdan korkmayin.

2. Sponsor Reklam
    Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,600 teşekkür aldı
    Burda hic birimiz sakina ev almayin diyen olmadi.. bende senden yanayim.. lakin bazi arkadaslarin malesef fazla geliri yok ve kendilerini sIKIntIya sokuyorlar..
    Sen yine iyi almissin, tebrik ederim.. ama herkes senin gibi sansli degil ve düsün tam tersine gitseydi.. yani zinsler yükselmis olsaydi, o zaman otomatikmen evin degeri düsecekti.. ve düsün o arada kaloriferler bozuldu ve baska yapilacak seyler cikmis olsaydi vs vs.. o zaman iste izin yaparmiydin her sene..? Rahat uykun bile olmazdi!

Maksat milleti uyarmak.. hesabinizi iyi edin..
    Bosananlar bile oldu bu yüzden..

4. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Kicket clon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    71
    225 mesaja 395 teşekkür aldı
    Alıntı talo176 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Maksat milleti uyarmak.. hesabinizi iyi edin..
    Bosananlar bile oldu bu yüzden..
    Bizim burda 20 türk ev aldiysa 10 u bosandi
    Artik bizim türk kadinlarimimiz eskisi gibi degil sikintiya gelemiyorlar

yani düsünün 25 yasindaki bir cift ev alsa,sonu pek hayirli olmuyor

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Mrb arkadaşlar, 97 yılında evlendim ve 3 odalı bir dairede kirada oturuyorduk. Bu süre içinde bir oğlum ve bir kızım oldu. Çocuklar şimdi 14 ve 9 yaşında, 4 odalı daireler pahalı olduğu için bundan 2 yıl önce ev almaya karar verdik. 320 bin euroya 2000 yapımı bir dhh aldım, ev Keller ile 4 kat, her katta tuvalet/banyo var, 2 balkonu ve giriş yeri fbhz ve şöminesi var, üst bölümler parke.
    Eigenkapital 70 bin, bankadan 250 bin çektim, her ay 1000 euro bankaya ödüyorum, benim ve eşimin aylığı 3 bini geçiyor, yıllık sondertilgung olarak 5 bin üzeri ödüyorum.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    ALMANYA |Nordrhein-Westfalen| |_| |Nevşehir| TÜRKIYE
    Ettiği Teşekkür
    9
    12 mesaja 16 teşekkür aldı
    Arkadaslar yeri degil ama birsey sormak istiyorum. Bende Daire alma niyetindeyim. Yaklasik 90metrekare ve 4 oda. 31 yasinda ve unbefristet isim var. Suan icin 1900 eur aliyorum. Seneye yaklasik 200 Eur artacak. Evliyim bu arada. Esim calismiyor.

Almak istedigim Daire'nin fiyati 120.000 EUR ve herseyi yeni olacak. Suan benim kalacagim kat bitti. Elektrik, Cam, Kalorifer, Banyo, Dus, Duvarlar yani hersey yeni. Toplaminda 3 Aile olacak. En alt henüz bitmedi, yapim asamasinda. Ve Cati daha bitmedi. Mart ayinda felan bitecek gibi.

Acaba bu fiyati karsilayabilirmiyim? Cok aklima yatti, fakat ödeyemem tereddütündeyim. He Hausgeld olayi da yok suan icin. Binadakilerin hepsi komple yeni tasinacak.

Bu arada Maklergebühr'de yok.

Bi akil verin, cok istiyorum aslinda. Eve gücüm yetmez, o yüzden cok havada ucmak istemiyorum.

Saygilar

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    biz Türklerin kötü bir hastaligi var,biri birsey yapsa,cogu insan pesinden aynisini yapiyor, hic düsünmeden,hesap-kitap etmeden.sonuda bazen hüsran oluyor,haklisiniz tabii.
    ev alacaklar iyi düsünmeli,ihtiyac nedir? ilerde ne olabilir?cocuklarin gelecegi nasil olacak? Daire, 1FH ,rheinhaus ,DHH , MFH hangisini almali?
    1FH,rheinhaus veya DHH almak isteyenler iyi düsünmeli,fiyatlari cok,geri ödemesi zor. 2-3 veya 4 katli ev oluyor. günümüzde cocuklar 20 yasindan sonra ayriliyorlar.kari-koca kalacaksiniz,yaslandiginizda bu koca evlerde,alt kattan üst katlara nasil cikacaksiniz,nasil temizleyeceksiniz? böyle evlerin ticari getiriside cok olmuyor. en cok sorun böyle evlerden cikiyor. 300bin euroya rheinhaus alanlar var,nasil geri ödenecek bu para? sonra basliyor bosananlar,hastalananlar vs...
    yaslaninca ideali dairede oturmaktir.hem gelir azalir,hemde saglik azalir,zahmetsizi dairede oturmaktir.
    eger Mehr Familien Haus alirsaniz, 3-4 dairelik, ister tek dairesinde,isterseniz birlestirirsiniz iki dairesinde,siz rahatca oturursunuz,cocuklarin ayri odalari olur, siz yaslaninca cocuklar ayrilir ailelerinden,sizde bir dairesine gecersiniz. kiracisi oldugu icin banka aidatini rahat ödersiniz. ticari olarakda böyle evler daha cok kar yapar.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Alıntı kara70 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaslar,
    Bende bundan 4 yil evvel 3 ailelik bir mülk edindim. Maalesef evdeki hesap carsiya uymadi.Tadilat yapilmasi gerekiyordu ise koyulunca da insan herseyin iyisinden isteyince masraflar aldi basini gitti,
    Ve suan inanin zor durumdayim siz siz olun hesabinizi kitapinizi iyi yapin öyle yola cikin.
    Insan neredeyse yasama sevincini kayipediyor isler yolunda gitmeyince.
    Saygilar
    Biraz daha konuyu detayli anlatabilirmisin. Gördügün gibi bagzi arkadaslar ev almanin cocuk oyuncagi saniyorlar, nasil olsa bank kredi veriyor, yarin satar geceriz mantigi ile.

Evi kaca aldin, ne gibi bilmedigin pürüzler cikti sonradan, ne kadar Eigenkapitalin vardi, ne kadar ödüyorsun...
    Konu Gercekler tarafından (10 Eylül 2016 Saat 13:23 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye kara70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Limburg
    Ettiği Teşekkür
    19
    28 mesaja 38 teşekkür aldı
    Peki biraz daha detayli anlatmam gerikiyor galiba. Evi 290000 € ya aldim,ve 70000 € Eigenkapital vardi kredi 10 senelik 2,95 den aldim benim hesabim dogruydu aslinda fazla Tadilat yapmadan evi kagitlayip oturmakti. Elde avucta biraz para kalsin diye. Lakin Hanim ille surasi böyle olsun burasi söyle olsun diye
    tutturunca, büyük insaat kacinilmaz oldu.hani Fayans var m2 si 8 € ya göze ve gönüle hitap etmiyor m2 si 28 € olan daha hos ve güzel ister istemez pahali olanini aliyorsun bunlari yapmisken mecburElektrik ve Su Tesisatini da yenilemek gerekiyor. Eh oldu olucak bütün panjürlerde yenilendi hemde elektrikli ve sonucta elde Para kalmadi.
    Simdi ise Evin disinda mutlaka yapilmasi gereken isler var ama buna da Maddi durum elverisli degil.
    Saygilar
    Not: ayda 1200 € ödüyorum 1520 € warmmiete aliyorum
    Konu kara70 tarafından (10 Eylül 2016 Saat 15:10 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan adasından
    Ettiği Teşekkür
    52
    30 mesaja 55 teşekkür aldı
    Senin evin parasını kiracılar ödüyor..ya Ben ne yapam,
    ömür boyu kazandığımı Almanyada bir eve bağladık
    Zamanında buraya Ev yapacağıma Türkiyeye yapsaydım. şimdi Lotto tutturmuş olurdum.

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Peki biraz daha detayli anlatmam gerikiyor galiba. Evi 290000 € ya aldim,ve 70000 € Eigenkapital vardi kredi 10 senelik 2,95 den aldim benim hesabim dogruydu aslinda fazla Tadilat yapmadan evi kagitlayip oturmakti. Elde avucta biraz para kalsin diye. Lakin Hanim ille surasi böyle olsun burasi söyle olsun diye
    tutturunca, büyük insaat kacinilmaz oldu.hani Fayans var m2 si 8 € ya göze ve gönüle hitap etmiyor m2 si 28 € olan daha hos ve güzel ister istemez pahali olanini aliyorsun bunlari yapmisken mecburElektrik ve Su Tesisatini da yenilemek gerekiyor. Eh oldu olucak bütün panjürlerde yenilendi hemde elektrikli ve sonucta elde Para kalmadi.
    Simdi ise Evin disinda mutlaka yapilmasi gereken isler var ama buna da Maddi durum elverisli degil.
    Saygilar
    kara70 kardesim,sen neyi sorun yapiyorsun,ben anlayamadim,bundan iyisi can sagligi demek lazim,1520 warm mietenin,kalt mietesi 1100 filandir, banka aidatini kiracilarin ödüyor, sen bedavaya oturuyorsun.
    modernisierung icin uygun krediler var,krediyi aldigin bankandan sorabilirsin,bunuda ayni ev kredisi gibi vergiden düsebilirsin.
    kredi faizleri cok düsük,bence elinizdeki parayi eve harcamayin,kredi cekin. ben senin yerinde olsam,tadilat parasinida kredi cekerdim, zaten binada bedava oturuyorsun.
    kara70 kardesim, eve masraf ettin,elektrik-su-pancur ama sunuda hesapla evinde degerlendi.
    simdi kendin hesap et, borcun ne kadar? evinin degeri ne kadar?

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Alıntı thaflowkilla Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar yeri degil ama birsey sormak istiyorum. Bende Daire alma niyetindeyim. Yaklasik 90metrekare ve 4 oda. 31 yasinda ve unbefristet isim var. Suan icin 1900 eur aliyorum. Seneye yaklasik 200 Eur artacak. Evliyim bu arada. Esim calismiyor.

Almak istedigim Daire'nin fiyati 120.000 EUR ve herseyi yeni olacak. Suan benim kalacagim kat bitti. Elektrik, Cam, Kalorifer, Banyo, Dus, Duvarlar yani hersey yeni. Toplaminda 3 Aile olacak. En alt henüz bitmedi, yapim asamasinda. Ve Cati daha bitmedi. Mart ayinda felan bitecek gibi.

Acaba bu fiyati karsilayabilirmiyim? Cok aklima yatti, fakat ödeyemem tereddütündeyim. He Hausgeld olayi da yok suan icin. Binadakilerin hepsi komple yeni tasinacak.

Bu arada Maklergebühr'de yok.

Bi akil verin, cok istiyorum aslinda. Eve gücüm yetmez, o yüzden cok havada ucmak istemiyorum.

Saygilar
    kardesim keske simdi kac para aylik kira ödüyorsun,onuda yazsaydin.
    ev icin 120.000€ nasil fiyat,cevredeki evlere göre fiyat azmi?cokmu?normalmi? bir mal,alinirken kar edilir.uygun fiyatli olmasi lazim.
    120.000bin euro kredi ceksen,faizler 2% bile degil, senelik 2400€ faizi olur,bu kadarda tilgung ödesen, bankaya yatiracagin para aylik 400€.
    dairende haus geld yokmus, nebenkosten 3 dairelik binada 200€ desek, ayda ödeyecegin para 600€.
    ben simdi ödedigin kiranin 600€'dan az oldugunu hic sanmiyorum.kira mecbur ödenecek paradir,ister calis,ister calisma mecbur ödemelisin.
    31 yasinda,bence ev alip iyi yapiyorsun,4 oda iyi,orta kat iyi, 3 daireli binanin avantaji,diger ev sahipleriyle anlasip, bina islerini kendi aranizda yaparsiniz,nebenkostenler az olur, bahce bakimi,wartung,anten,winterdienst..filan. ama komsularinla iyi anlasamazsan basin agrir. 2000€ gelirim var,ayagimi yorganima göre uzatmak istiyorum,der gibisin. anladigim kadar bina yeni gibi,ilerde masrafda cikarmaz.
    ben Mehr Familien Haus almadan yanayim, kara70 gibi, kiracin olursa kiracilar bankayi öder,sen bedavaya oturursun. ama senin bilecegin is, bu dairede fena degil gibi,burdan ne yazarsak yazalim,hesabini iyi yap,Allah yardimcin olsun kardesim..

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    Alıntı akbaba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kardesim keske simdi kac para aylik kira ödüyorsun,onuda yazsaydin.
    ev icin 120.000€ nasil fiyat,cevredeki evlere göre fiyat azmi?cokmu?normalmi? bir mal,alinirken kar edilir.uygun fiyatli olmasi lazim.
    120.000bin euro kredi ceksen,faizler 2% bile degil, senelik 2400€ faizi olur,bu kadarda tilgung ödesen, bankaya yatiracagin para aylik 400€.
    dairende haus geld yokmus, nebenkosten 3 dairelik binada 200€ desek, ayda ödeyecegin para 600€.
    ben simdi ödedigin kiranin 600€'dan az oldugunu hic sanmiyorum.kira mecbur ödenecek paradir,ister calis,ister calisma mecbur ödemelisin.
    31 yasinda,bence ev alip iyi yapiyorsun,4 oda iyi,orta kat iyi, 3 daireli binanin avantaji,diger ev sahipleriyle anlasip, bina islerini kendi aranizda yaparsiniz,nebenkostenler az olur, bahce bakimi,wartung,anten,winterdienst..filan. ama komsularinla iyi anlasamazsan basin agrir. 2000€ gelirim var,ayagimi yorganima göre uzatmak istiyorum,der gibisin. anladigim kadar bina yeni gibi,ilerde masrafda cikarmaz.
    ben Mehr Familien Haus almadan yanayim, kara70 gibi, kiracin olursa kiracilar bankayi öder,sen bedavaya oturursun. ama senin bilecegin is, bu dairede fena degil gibi,burdan ne yazarsak yazalim,hesabini iyi yap,Allah yardimcin olsun kardesim..
    Öncelikle cevabin icin cok tesekkür ediyorum.
    Suan 60 metrekare ici. 550 EUR ödüyorum ve 3 oda. Ve merkeze uzak, yani yaklasik 10 km.
    Tasinmak istedigim ev ise, tam merkezde. Ev fiyati olarak söyle söyleyin, belki 80-90 bine bulunur ama herseyi eski olur ve tamir gerektirir.
    Almak istedigim ev yeni degil, ama bastan asagiya yenileniyor. Söyle söyleyim.
    Bu islerle ugrasan bir kisi bu evi ucuza kapmis, kendi iscilerini ayarlayio, ucuza getirerek tamamini yeniliyor evin.
    Ve aslinda bu orta kat, ilk gittigimde ve bu kisi ile tanistigimda (Ocak 2016) bu kat maalesef satildi dedi. Sonra eger, ne olur ne olmaz, belki alici kredi alamaz, aksilik cikar dedi. Tekrar 6-7 hafta sonra ara beni dedi. Bende aradim. Gercekten de o kisi alamamis evi AMA baskasina satmis. Dedim neden yaptin, hani bana söz vermistin felan filan. Birsey diyemedi. Kusura bakma satildi dedi (Nisan 2016). Bundan bi kac gün önce Adamla tekrar görüstüm ve bu kez evi alan kisinin passportunda pürüz cikmis ve Nisandan beri bekletiyormus. Artik usandim beklemekten dedi. Dedim iyi sat bana. Ben aliyorum dedim. Ok dedi, söz de anlastik yani.
    Pazartesi bankaya gidip (Sparkasse) Krediyi soracagim. Verirler mi acaba bilmiyorum. Daha önce hic bir bankaya sormadim.
    Durum böyle yani. Bir nevi sanki Allahtan bana nasipmis diyorum bu ev. iki kisi de alamadi.

Simdi ki durum söyle. Adamda para kalmadigi icin tamire devam edemiyor ve bir daireyi satip o para ile insaati tamamlamak istiyor. (Alt kat ve Cati). Yani bende alacagi para ile.

Tek korkum aslinda catiyi yapmamasi, kabak basima patlar korkusu.

Bu arada bu kisi Türk degil.
    Konu thaflowkilla tarafından (10 Eylül 2016 Saat 18:30 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    80-90bine 4 oda daire varsa, sen neden 120bin ödeyeceksin?
    4 oda dairenin tadilati ne tutacak? sen 80-90bine 4 oda daire al, icine 20bin harca, hemde kendi zevkine göre yaparsin,fistik gibi olur.
    yada söyle sorayim,sen bu evi birsene sonra 120.000€ baska birine satabilirmisin?
    hemde karisik birseyler var,alan almiyor,baskasida almiyor, cati yapilacak,asagi filan, biraz muallak durumlar var.
    sana su kadar yazayim,cati ortak kullanim alani sayilir, yarin bir gün, cati yenilense filan,cati masrafini o binada oturan herkes öder.
    hesap ortada, sehir disinda, 60m² daire 550€ veriyorsun, 120.000€ kredi ceksen, bankaya yine 550€ verirsin.
    cok iyi hesap yap kardesim,senin almak istedigin evde bir ticari bir kazanc bence yok gibi, yerinde olsam 80-90bine biryer bulur,icine biraz masraf ederim
    Allah yardimcin olsun

16. akbaba üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    80-90bine 4 oda daire varsa, sen neden 120bin ödeyeceksin?
    4 oda dairenin tadilati ne tutacak? sen 80-90bine 4 oda daire al, icine 20bin harca, hemde kendi zevkine göre yaparsin,fistik gibi olur.
    yada söyle sorayim,sen bu evi birsene sonra 120.000€ baska birine satabilirmisin?
    hemde karisik birseyler var,alan almiyor,baskasida almiyor, cati yapilacak,asagi filan, biraz muallak durumlar var.
    sana su kadar yazayim,cati ortak kullanim alani sayilir, yarin bir gün, cati yenilense filan,cati masrafini o binada oturan herkes öder.
    hesap ortada, sehir disinda, 60m² daire 550€ veriyorsun, 120.000€ kredi ceksen, bankaya yine 550€ verirsin.
    cok iyi hesap yap kardesim,senin almak istedigin evde bir ticari bir kazanc bence yok gibi, yerinde olsam 80-90bine biryer bulur,icine biraz masraf ederim
    Allah yardimcin olsun
    Bahsettigim üc oda icin gecerliydi aslinda. Mesela gecenlerde cati kati bakmistim 70 metrekare 3 oda 80bin istiyordu. Bir cok sey yeniydi ama. Arkadasim aldi 70 bine pek merkezi degil, 3 oda 75 metrekare. Ama icini yaptirmasi 25-30 bini buluyor.
    Birde 80-90'a aldigimda genellikle Emlakcinin parasini ödeyecegim vesayre (Maklerprovision).

Aslinda basta kar yapmis yapmamisim benim icin önemli degil. Sonucta yillar boyu oturmak icin aliyorum. Ödeyebilirmiyim, ben onun derdindeyim acikcasi. Söyle söyleyim. 10 sene oturduktan sonra, 80-90'a bile satsam iyi. Cünkü 10 sene kirada otursam zaten 40 bin ödeyecektim. Öyle düsünüyorum yani.
    Yani kar etmekten cok parami cikarsam, yeter de artar bile.

Cati kati icin dedigim gibi benim de derdim yapilmasi bir an önce. Bunu Vertrag'da bi yere yazabilirmiyim? Yapilacak seyler olarak?

Yukari da belirttigim gibi, derdim ödeyebilirmiyim, ödeyemezmiyim, onun derdindeyim. Ve bu yüzden bana bir zahmet birisi aylik ne gibi ve ne icin ödemeler gidiyor mallik daireye, yazabilirmi acaba?

Yani diger Daire üyeleri ile ödeyebilecegim masraflar nelerdir, kendi ödemem gereken masraflar nedir? Internette tam istedigimi bulamiyorum.
    Konu thaflowkilla tarafından (10 Eylül 2016 Saat 19:43 ) değiştirilmiştir.

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    Yukari da belirttigim gibi, derdim ödeyebilirmiyim, ödeyemezmiyim, onun derdindeyim. Ve bu yüzden bana bir zahmet birisi aylik ne gibi ve ne icin ödemeler gidiyor mallik daireye, yazabilirmi acaba?
    Yani diger Daire üyeleri ile ödeyebilecegim masraflar nelerdir, kendi ödemem gereken masraflar nedir? Internette tam istedigimi bulamiyorum.
    bunu kafana cok takma,yaklasik olarak,simdi oturdugun kiralik eve verdigin kadar her ay nebenkosten olur.
    diger daire sahipleriyle beraber sunlari ödersin,
    Gartenpflege.. bahce bakimi,cim bicme filan..
    Straßenreinigung...kaldirim temizleme,kisin yagan kari acma..
    Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi
    Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri
    Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari..
    Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi
    cok gibiler ama fazla birsey tutmazlar,diger daire sahipleriyle anlasirsan bunlari ucuza getirebilirsin.
    elektrik-su-cöp-gaz parasini herkes kendi öder.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    bunu kafana cok takma,yaklasik olarak,simdi oturdugun kiralik eve verdigin kadar her ay nebenkosten olur.
    diger daire sahipleriyle beraber sunlari ödersin,
    Gartenpflege.. bahce bakimi,cim bicme filan..
    Straßenreinigung...kaldirim temizleme,kisin yagan kari acma..
    Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi
    Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri
    Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari..
    Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi
    cok gibiler ama fazla birsey tutmazlar,diger daire sahipleriyle anlasirsan bunlari ucuza getirebilirsin.
    elektrik-su-cöp-gaz parasini herkes kendi öder.
    Cevabin icin tesekkürler. Peki bu Straßenreinigung, Hauswart, Wartung, Cim Bicme, Gartenpflege (aslinda Bahce olmayacak. Sirf en alttakinin Terasi olacak. Yani alti Tahta ile kaplanmis) nerelere ödüyoruz. Yani bu bilgileri kimden toplayabilirim?

Söyle diyebilirmiyiz? Mesela 400 Eur kredit, 200 EUr Neben ve Heizkosten ödesem, digerierine ne öderim ortalama? Aylik mi üc aylik mi? Inan bi bilgim yok. Belki sacma gelebilir sorularim. Kusura bakma.

Nereden
    Frankfurt
    Ettiği Teşekkür
    833
    bunlari 3 daire sahibi aranizda anlasip siz yapacaksiniz.gartenpfelege yok,bahceniz yok.
    Straßenreinigung..aranizda anlasin,her ay biri yapsin
    Beleuchtung..binanin merdivenleindeki lambalarin elektrik parasi... senelik 100€ olur tahminen
    Hauswart + Wartung.. kalorifer kazani gibi,senelik bakim isleri....icinizde anlayan biri yapabilir yoksa birini cagirin,senelik 100€ tahminen
    Versicherung..wohngebäude ve haus-haftlicht sigortalari.... 3 daireli bina senelik 600-700€ olabilir
    Grundsteuer.. belediyeden gelen arsa vergisi... belediyeden gelir,tahminim 300-400€ senelik
    bunlar ayni zamanda nebenkosten. bunlari kiracida olsan ödersin,ev sahibide olsan ödersin.
    ev sahibisin diye ödedigin ayri bir para yok

aynen senin yazdigin gibi,400€ krediye 200€ diger hepsine sayabilirsin.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Cevabin icin tesekkürler. Peki bu Straßenreinigung, Hauswart, Wartung, Cim Bicme, Gartenpflege (aslinda Bahce olmayacak. Sirf en alttakinin Terasi olacak. Yani alti Tahta ile kaplanmis) nerelere ödüyoruz. Yani bu bilgileri kimden toplayabilirim?

Söyle diyebilirmiyiz? Mesela 400 Eur kredit, 200 EUr Neben ve Heizkosten ödesem, digerierine ne öderim ortalama? Aylik mi üc aylik mi? Inan bi bilgim yok. Belki sacma gelebilir sorularim. Kusura bakma.
    Arkadasim, evin fiyati ile ayligin bir birine uygun. Bunda bir sikinti yok.

Sikinti sadece 3 daire olmaniz. Bir yandan iyi, cünkü fazla gürültü pitirdi olmaz, ama bir yandada kötü. Tüm masraflar 3 bölünür. Tehlikede burda basliyor zaten. 20 dairelik bir bina oldugunda, masraflar 20 kisiye bölünyor, sizde sirf 3 bölünecek. 20 kisilik bir dairede bir adam aidatini ödemezse, birsey olmaz. Ama sizin icinde 1 kisi ödemezse, isi yaptirmak icin öbür iki kisi bu bir kisinin masrafinida ödemesi lazim. Sonra adamadan parayi geri alacaz diye kosturursunuz.

Ikinci sikinti, sirf üc kisi oldugunuz icin, Rücklage olayida pek olacagini sanmiyorum. Normal binalarda bir Hausverwalter secilir ve bu adam paralari yönetir. Aidatin bir kismini biriktir. Büyük ihtimal sadece üc kisiyiz diye bosuna para baglamayalim diyeceksiniz. Yani icerde para yok bir sey olsa.

Lafin kisasi: Geriye kalan iki kisi cok güveniilir kisiler olmasi lazim. Önce bu kisiler kim bir bak. Cingenmi, zügürt adamlar mi, issizlik riskleri cokmu.

Ayrica ben satici kisiyide pek beyenmedim. Adam bellik sagi solu oynuyor. Nerden biliyorsun senden önceki almak isteyen adamin vaz gecmedigini? Niye vaz gecti? Pasaportunda sorun cikmis. Pek inandirici degil.

Benim bir felsem var. Birsey normal sartlar altinda olmuyorsa, ben o isten uzak dururum. Yani sansimi zorlamam.

Ayrica sizin oralarda evler belliki ucuz. Ortalama bir daire Almanya'da su anda 80m2'lik bir daire 180.000 - 200.000 Euro.

Takdir senin, ama risk cok senin evde. 130.000 - 150.000 ver dogru dürüst profesyonel olan bir Hausverwaltung gir. Ha öbür iki adam düzgün adamsa al bence. Ama onuda icinde girmedigin icin bilemezsin. Ama biri, misal arnavut, birisi agzini bicak acmayan bir rus ise, uzakdur.
    Konu Gercekler tarafından (11 Eylül 2016 Saat 01:01 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    9
    Alıntı Gercekler Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadasim, evin fiyati ile ayligin bir birine uygun. Bunda bir sikinti yok.

Sikinti sadece 3 daire olmaniz. Bir yandan iyi, cünkü fazla gürültü pitirdi olmaz, ama bir yandada kötü. Tüm masraflar 3 bölünür. Tehlikede burda basliyor zaten. 20 dairelik bir bina oldugunda, masraflar 20 kisiye bölünyor, sizde sirf 3 bölünecek. 20 kisilik bir dairede bir adam aidatini ödemezse, birsey olmaz. Ama sizin icinde 1 kisi ödemezse, isi yaptirmak icin öbür iki kisi bu bir kisinin masrafinida ödemesi lazim. Sonra adamadan parayi geri alacaz diye kosturursunuz.

Ikinci sikinti, sirf üc kisi oldugunuz icin, Rücklage olayida pek olacagini sanmiyorum. Normal binalarda bir Hausverwalter secilir ve bu adam paralari yönetir. Aidatin bir kismini biriktir. Büyük ihtimal sadece üc kisiyiz diye bosuna para baglamayalim diyeceksiniz. Yani icerde para yok bir sey olsa.

Lafin kisasi: Geriye kalan iki kisi cok güveniilir kisiler olmasi lazim. Önce bu kisiler kim bir bak. Cingenmi, zügürt adamlar mi, issizlik riskleri cokmu.

Ayrica ben satici kisiyide pek beyenmedim. Adam bellik sagi solu oynuyor. Nerden biliyorsun senden önceki almak isteyen adamin vaz gecmedigini? Niye vaz gecti? Pasaportunda sorun cikmis. Pek inandirici degil.

Benim bir felsem var. Birsey normal sartlar altinda olmuyorsa, ben o isten uzak dururum. Yani sansimi zorlamam.

Ayrica sizin oralarda evler belliki ucuz. Ortalama bir daire Almanya'da su anda 80m2'lik bir daire 180.000 - 200.000 Euro.

Takdir senin, ama risk cok senin evde. 130.000 - 150.000 ver dogru dürüst profesyonel olan bir Hausverwaltung gir. Ha öbür iki adam düzgün adamsa al bence. Ama onuda icinde girmedigin icin bilemezsin. Ama biri, misal arnavut, birisi agzini bicak acmayan bir rus ise, uzakdur.
    Saticinin kendisi Arnavut. Alicinin birisi Türk. Saticiyi da taniyan birisi. Zaten en alt kat henüz bos.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    Saticinin kendisi Arnavut. Alicinin birisi Türk. Saticiyi da taniyan birisi. Zaten en alt kat henüz bos.
    Türk arkadasimiz ile bir otur konus. Nasil birisi, güven veriyormu bak. Isi gücü düzgünmü? Hatda mümkünse bir yengeyi al bir saat konusmak icin bir git. Simdiki evi nasil, huyunu tanimaya calis. Kapisinin önündeki ayakkabilar savrukmu, düzgünmi, konsumasi oturmasi nasil bak. Ne demis atalarimiz: Ev alma, komsu al.

Satan arnavutmus. Mutlaka bizim bir insaatci türk arkadaslardan birini bul ve evi ona göster. Bakinca anlar evi düzgün mü yapmis, yoksa sirf üstün körümü. Hatda o arkadasimis o satici ile bir konussun neyi tam olarak hangi malzeme ile yapmis sor. Bizim burda bir bina var, uzaktan baktinmi kaymak gibiydi. Adamlar on sene sonra sifirdan herseyi birdaha yaptilar. Satan adam kar etcem diye en dandik malzemeyi kullanmis. Binadan daire alanlarin yüzde 80inide Türk. Ozamanlar ucuyorladi, tamir olmus evi uyguna aldik diye. Birini iyi taniyordum, uyardim, duymak istemedi. O kadar anlatdim ona, bu devirde salak insan kalmadi, kimse birseyi degerinde altinda satmaz diye. Insaatdan anlamayan hanimin sözünü dinledi ve aldi. 10 yil sonra kredi cekip tamir ettiler.

Ha ev kaciyor diye korkukuyorsa takdir senin tabi. Ama atalarimizim dedigi gibi, acele ise hep seytan karisir.

Ev bir kere alinir. 20 bin fazla olsun, saglam olsun.

Edit: Bu arada saticinin yalanci oldugu surdan anlasiliyor. Nisan 2016'da güya satmis, ama is olmamis. Nisan, Mayis, Haziran, Temmuz, Augustos, tam 5 ay gecmis. Yeni almak isteyen adamin 5 ay keyfini mi beklemis? Bende inandim. Ben sana söyleyim, evi falan satmadi. Acaba daha iyi para veren olurmu diye bekledi. Oda eline patladi.
    Konu Gercekler tarafından (11 Eylül 2016 Saat 01:41 ) değiştirilmiştir.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)