Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2765 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 57 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurt dışından araç getiren emekliler için yeni düzenleme uygulama 01.09.2016

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı

Yurt dışından araç getiren emekliler için yeni düzenleme uygulama 01.09.2016

İstanbul Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu,
    ‘‘Aracını Türkiye’ye getirmede 185 gün şartı nedeniyle sorun yaşayan yurt dışından
    emekli vatandaşlarımızın mağduriyetini gidermeye yönelik kararname bugün Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.
    Hiçbir emekli vatandaşımızın aracının gümrükten geri çevrilmeyeceğine
    ilişkin taahhüdümüz böylelikle uygulamaya geçmiştir.’’ açıklamasında bulundu.

Yeneroğlu yaptığı açıklamada, “Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın yakından takip ettiği gibi Türkiye’ye
    aracıyla gelmek isteyen emekli vatandaşlarımızın ‘185 gün’ şartı kapsamında yaşadıkları sorunlar devam etmekteydi.

Konuyla ilgili yaptığımız bir önceki açıklamada aracıyla gelen hiçbir emekli vatandaşımızın gümrükten geri çevrilmeyeceğini belirtmiştik.
    Sorunun çözümüne ilişkin mevzuat düzenlemesi, Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Gümrük ve Ticaret Bakanlığımız
    tarafından hazırlanan ilgili kararnamenin bugün Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla yapılmış oldu.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0160901-12.pdf

Buna göre yurt dışında emekli olduktan sonra Türkiye’ye ilk defa araç getirecek kişilerde yurt dışında yerleşik olma şartının
    tezahürü olan 185 gün ilgili ülkede yaşama şartı aranmayacaktır. Aynı şekilde aracı için aldığı 24 aylık izin süresinin tamamını kullanmadan
    aracıyla yurt dışına çıkan emekli bir vatandaşımızın geri kalan sürelerini kullanmak üzere taşıtıyla yeniden Türkiye’ye giriş yapması
    durumunda da 185 gün şartı dikkate alınmayacaktır. Bu kişinin aracına, aracın sahip olduğu geri kalan izin süresi verilecektir.

Yeni düzenleme ayrıca, aracı için iki yıllık iznin tamamını kullanmış veya 185 gün şartını yerine getirmeyen
    Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde yerleşik kişilerin gümrükte yaşadıkları mağduriyeti engellemek için de önemli bir kolaylık sağlamaktadır.
    Bu kişilerin araçlarına yılda bir defaya mahsus bir aylığına süre verilecektir.

Hiçbir emekli vatandaşımızın aracının gümrükten geri çevrilmeyeceğine ilişkin taahhüdümüz, takibimiz neticesinde oluşan yeni yasal zeminle yerine getirilmiştir.’’

2. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı
    Merhbalar,

Yani ben emekli biri olarak, iki senem dodumu bulgara giris cikis yapinca tekrar iki sene uzatiliyormu? Yada benmi olayi yanlis anladim!!

Cevaplarinizi bekliyorum...Tesekkürler

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhbalar,

Yani ben emekli biri olarak, iki senem dodumu bulgara giris cikis yapinca tekrar iki sene uzatiliyormu? Yada benmi olayi yanlis anladim!!

Cevaplarinizi bekliyorum...Tesekkürler
    öyle Bulgara girip çıkma diye bir şey yok zaten olmamıştır .. bunlar kahvelerde cami köşelerinde anlatılan fasa fisolardır

sadece ilk defa gelişlerde 185 gün şartı yoktur kaldırılmıştır

730 dolduktan sonra arabayı tekrar yurtdışına çıkarmanız ve tekrar sokmak için 185 gün beklemeniz gerekiyor

24 ayını doldurup yurtdışına çakanlara ve 185 günü doldurmadan gelenlere senede bir ay izin verilecektir
    Konu hOrOz tarafından (09 Eylül 2016 Saat 15:40 ) değiştirilmiştir.

6. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    2
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Simdi.babam.türkiyeye.araba.götürdügünde.bana.veka let.vermis.olsa.babamin.götürdügü.arabayi.sürebili rmiyim.cevab.bekliyorum.selamlar

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Alıntı Hasan05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Simdi.babam.türkiyeye.araba.götürdügünde.bana.veka let.vermis.olsa.babamin.götürdügü.arabayi.sürebili rmiyim.cevab.bekliyorum.selamlar
    La havle! Bize Devletimiz tarafindan taninan bu güzel kolayliklari neden bu kadar cabuk sulandiriyoruz anlamak imkansiz.Cok akilliyiz canim cok (Gelde simdi rahmetli Aziz Nesin'in lafini anma (Bir toplantida kendisine sormuslar nedir bu milletin ahvali? -Ne diyem yüzde 60 aptaldir. Muhatabi kizmis bu lafa. "Tamam tamam sözümü geri aldim yüzde 40 akillidir.) Demem o ki biz bir zamanlar Almanya'daki sigara otomatlarina bir Mark boyutunda buz atip sigara cekmisiz.Hey alam yaf milletler Ay'a gidiyorlar.Arkadasim senin sorunu cevaplamayi unuttuk bu arada hakkini helal et.Emeklilere taninan bu haktan sadece kendisi yararlanabilir hatta ve hatta emeklinin arabasini sadece kendisi kullanabilir yakalarlarsa büyük cezasi var haberinde olsun.

9. ALSANCAK-35 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    34
    18 mesaja 31 teşekkür aldı
    Arkadas yanilmiyorsam 1.ci derecedeki yakinlar yani kari, koca ve cocuklar kullanabilir.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Arkadaslar, bir sorum var bir türlü cevabini bulamiyorum.Simdi Kayinpederim almanyadan emekli kayinvalidem ile birlikte 1.5 yildir türkiyedeler.Simdi araba ile geri gelecekler.Bu 6 ay sarti kalktigina göre, buraya geldiklerinde kayinvalidemin üstüne bir araba alsa yada arabalrini kayinvalidemin üstüne yapsalar o araba ile kayinvalidem 2 sene tr de kalabilirmi ?Kayinvalidemde almanyadan emekli ve üstüne araba ile hic tr ye giris yapmadiCevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Hasan05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Baban Türkiye de olduğü sürece sende kullanabilirsin

Alıntı erde11 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar, bir sorum var bir türlü cevabini bulamiyorum.Simdi Kayinpederim almanyadan emekli kayinvalidem ile birlikte 1.5 yildir türkiyedeler.Simdi araba ile geri gelecekler.Bu 6 ay sarti kalktigina göre, buraya geldiklerinde kayinvalidemin üstüne bir araba alsa yada arabalrini kayinvalidemin üstüne yapsalar o araba ile kayinvalidem 2 sene tr de kalabilirmi ?Kayinvalidemde almanyadan emekli ve üstüne araba ile hic tr ye giris yapmadiCevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim.
    arkadaşım konuyu yanlış anlıyorsunuz tamamen kaldırılmadı sadece ilk gelişlerde 185 gün kuralı kaldırıldı ..
    kayınpederin geri kalan günlerini kullanabilir
    fakat kaynanan ilk defa araba ile giriş yapacağı için problem olmaması gerek ...

en iyisi gümrüğe danışmak

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Sagol horoz kardesim.Cevabin icin tesekkür ederim.Kayinpederim buraya geldiginde günlerini doldurmus olacak.Galiba En iyisi arabayi kayinvalidemin adina gecirip o hic araba ile tr ye gitmedigi icin onun adina tr ye giris yapmak.Plakayi degistirmeye gerek varmi birde 1,5 yil önce ikisi beraber giris yapmislardi Problem olurmu

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Sagol horoz kardesim.Cevabin icin tesekkür ederim.Kayinpederim buraya geldiginde günlerini doldurmus olacak.Galiba En iyisi arabayi kayinvalidemin adina gecirip o hic araba ile tr ye gitmedigi icin onun adina tr ye giris yapmak.Plakayi degistirmeye gerek varmi birde 1,5 yil önce ikisi beraber giris yapmislardi Problem olurmu
    en iyisi gümrüğe danışmak

15. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    17 mesaja 28 teşekkür aldı

Almanyadan giden araba Türkiye'de ne kadar kalabilir.

Evt arkadaşlar başlıkta da yazdığım gibi Almanya dan Türkiye'ye giriş yapan bi araç ne kadar süre türkiyede kalabilir.edkiden sadece 6 aydı halen aynımı?

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Bilindiği gibi Gümrük Ve Ticaret Bakanlığı yeni yasa düzenlemesi ile Geçici ithalat ve turistik kolaylıklar kapsamında yurt dışı plakalı araçların ülkemizde 6 ay olan serbest dolaşım hakkını 24 aya (730 gün) çıkardı. Bu durum ülkemizde turist olan, çalışmak ve eğitim için bulunan yabancı uyruklu kişiler ve yurt dışında sürekli ikamet eden vatandaşlarımız için çok büyük kolaylık oldu. Bizler için de "acaba yurt dışından oradaki akrabamın üzerine araç alsam, aracı getirsem 2 sene boyunca burada kullansam" sorusunu akıllara getirdi.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı

2) Yurt dışından Türkiye’ye götürülen arabalar Türkiye’de ne kadar kalabilir.? Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye götürülen arabalara (yeni yasaya göre) en fazla 24 ay (730 gün) süre verilir Bu süre, tek seferde kullanılabileceği gibi, parça parça da kullanılabilir. Yani bu arabaları Türkiye’de bırakıp, 2 yıl içerisinde istediğiniz kadar uçak veya başka bir vasıtayla yurt dışına çıkıp,Türkiye’ye geri dönebilirsiniz.

Ancak bu sürenin tamamının kullanılmasından sonra, Türkiye’ye yeniden araba getirilebilmesi için -hem kişinin,- hem de arabanın, -çıkış tarihinden itibaren en az 185 gün süreyle fiilen yurtdışında bulunması gerekir; (Dikkat: Eski yasaya göre 6 ay süreyle Türkiye’ye giriş yapmış ve halen Türkiye’de bulunan arabaların 6 aylık süresinin 24 aya uzatılması için süresi dolmadan ve arabanın yurt dışına çıkarılmadan gümrük idaresine başvurulması gerekmektedir).
    http://www.beycan.net/1082/son-kanun...me-konusu.html

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı karadeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2) Yurt dışından Türkiye’ye götürülen arabalar Türkiye’de ne kadar kalabilir.? Turistik kolaylıklar kapsamında Türkiye’ye götürülen arabalara (yeni yasaya göre) en fazla 24 ay (730 gün) süre verilir Bu süre, tek seferde kullanılabileceği gibi, parça parça da kullanılabilir. Yani bu arabaları Türkiye’de bırakıp, 2 yıl içerisinde istediğiniz kadar uçak veya başka bir vasıtayla yurt dışına çıkıp,Türkiye’ye geri dönebilirsiniz.
    hocam burada yurtdışına çıkışta arabanın gümrüğe bırakılması gerek yoksa farkedilirse yüksek cezaları var ...

birde emekliler eğer 185 günü doldurmadan tekrar giriş yaparlarsa sadece 30 gün Türkiye de bulunabilirler

20. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam burada yurtdışına çıkışta arabanın gümrüğe bırakılması gerek yoksa farkedilirse yüksek cezaları var ...

birde emekliler eğer 185 günü doldurmadan tekrar giriş yaparlarsa sadece 30 gün Türkiye de bulunabilirler

HOrOZ,bilgilendirmene aynen katiliyorum,alintida kirmizi renklerle 730 güne hak kazanabilmek icin kisi ve arabanin yurtdisinda en az 185 gün (6 ay) gecirilmesini belirtmek istemistim,2016 yilinda bende yeni uygulamadan faydalandim,iki nusha halinde taahütname tanzim ederek gümrük müdürlügüne sundum, Istanbul'da polisten cikarken sordum ben araba ile Türkiye'ye giris yaptim dedim kayitlarda göremediler 5 hafta sonra geri döndüm kapikuleden araba ile cikarken yine sordum benim giris cikislarimi görebiliyormusunuz diye ilk etapda göremediler 5/10 dadika bekleterek aradilar ve buldular kayitlardan düsürün sonra sorun yasamayayim diye sakalarak cikis yaptim.

22. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    2 mesaja 2 teşekkür aldı

Arac getirmek hakkinda bilgi lazim

Merhaba arkadaşlar, ben alman vayandaşıyım ve iki yıldır türkiyede yaşıyorum. almanyadan türkiyeye arac getirmek isyorum. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşşekür ediyorum

24. Mtemel üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı Mtemel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar, ben alman vayandaşıyım ve iki yıldır türkiyede yaşıyorum. almanyadan türkiyeye arac getirmek isyorum. Bu konu ile ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilir mi? Teşşekür ediyorum
    burada küçük bir problem var ikamet Türkiye de yoksa Almanya damı gözüküyor

yurtdışında (yani Türkiye dışında ) 185 günden fazla kalanlar 720 günlüğüne arabasını Türkiye ye götürebiliyor 720 gün sonra arabayı tekrar çıkarması gerek

TÜV ü ona göre ayarlaman gerek yoksa TÜV süz araba kullanmak yasak

tekrar hak kazanmak için yine 185 gün yurtdışinda yaşamasi gerekiyor .. yurtdışina çiikarken arabayıda çıkarması veya gümrüğe bırakması gerekiyor

eşi veya cocuklari sürebiliyor başkalarına devretmek kesinlikle yasak
    Konu hOrOz tarafından (29 Nisan 2017 Saat 21:35 ) değiştirilmiştir.

26. 3 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    slm Horoz kardes,bende konu ayni olmasada buna benzer bir soru sormak istiyorum?Ben suan kendime yeni 0 araba almak istiyorum,diyelimki on yil sonra ben bu arabayi birinci el olarak Türkiyeye götürmek istiyorum,bunlarin gümrük VS masraflari nasil oluyor? kafama cok takiliyor net bir cevap bulamadim kimseden alamiyorum,bilgin varsa beni biraz aydinlatirsan minnetar olurum.

saygilar

28. tr-22 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı tr-22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    slm Horoz kardes,bende konu ayni olmasada buna benzer bir soru sormak istiyorum?Ben suan kendime yeni 0 araba almak istiyorum,diyelimki on yil sonra ben bu arabayi birinci el olarak Türkiyeye götürmek istiyorum,bunlarin gümrük VS masraflari nasil oluyor? kafama cok takiliyor net bir cevap bulamadim kimseden alamiyorum,bilgin varsa beni biraz aydinlatirsan minnetar olurum.

saygilar

Arabayı aldığın tarihte araba 3 yaşından büyük olmayacak
    şimdi 10 sene sonrası gümrük nasıl olacak kimse bilemez
    şu anki sistemde araba pahalıya geliyor

Yurt dışından getirilen araçlar hangi şartları taşımalı?

1- Araba 3 yaşından büyük olmamalı. Ancak araç yaş şartı malul ve sakatlar önemli değildir. Böyle bir şart aranmaz.
    2- Yurt dışından getirilmek istenen araba, kim adına yurt içine sokulacaksa onun üzerine en az 6 ay öncesinden adına kayıtlı olmalı. Yine bu şart malul ve sakatlar için aranmıyor.
    3- Arabanın en fazla 8 koltuklu olmalı. (Şoför dahil)
    * Malul ve sakatlar ithal edecekleri araçta özel imal edilmiş hareket ettirici tertibatlar bulunmalı ve motor hacmi Hubraum 1600 CC’yi geçmemeli.

Yurtdışından getirilen arabanın vergiye esas seğeri nasıl hesaplanır?

Türkiye’ye gitirmek istediğiniz otomobilin vergiye esas değeri model yılındaki satış bedelinden,
    model yılı için 0 (sıfır) birinci yıl için %20, diğer yıllar için %15 eskime payı düşülerek hesaplanmaktadır. Bu oran tablosu aşağıda…

CIF KIYMET (arabanın Türkiye deki değeri Almanya da arabayı kaça aldiğın önemli değil )

40.000.-- EUR luk 2001cc den büyük bir motorlu bir araba diyelim

ÖTV = CIF Bedel X ÖTV Oranı
    40.000.- EUR X ÖTV Oranı % 84 = 33600.- EUR ÖTV

KDV = (CIF Bedeli + ÖTV ) X KDV Oranı
    ( 40.000.- EUR + 33.600.- EUR ) X % 18 KDV Oranı
    ( 73.600.- EUR ) X % 18 = 13.248,- EUR KDV

GÜMRÜKTE ÖDENECEK VERGİLER TOPLAMI = ÖTV+KDV
    33.600.- EUR ÖTV + 13.248.- EUR KDV = 46.848.- EUR Ödenmesi gereken toplam vergi

40.000 + 46.848€ =86.848€ TOPLAM Maliyet
    Konu hOrOz tarafından (30 Nisan 2017 Saat 12:44 ) değiştirilmiştir.

30. 2 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Öncelikle cevabin icin tesekkür ediyorum,ben kendi bilgilerimi aktarmak istiyorum.Araba kinci el ise en azindan 3 yasini gememis olup,araba 1 el olup yas? sinirsiz gecbilir.birde bilmedigim nokta TR kesin dönüs sarti varmidir?

Buna munatip arabanin özellikleri yasi gümrügü vs degisebilir,ail sorum on yasindaki arabayi götürdügünde kesin dönüs aranirsa bu kötü.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)