Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2778 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 17 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 17 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Vergi indiriminden Emeklilik

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    11 mesaja 14 teşekkür aldı

Vergi indiriminden Emeklilik

Vergi indiriminden yararlanip emekli olmak

Arkadaslar Kisaca kendimden bahsedeyim.

1973 dogumluyum,1992 de almanyaya geldim ayni zamanda 92 de ise girdim.

2001 yilinda alman vatandasi oldum [ mavi kartliyim ]

2005 yilinda beyinden iki kere ameliyat oldum

yaklasik 9-10 senedir malulen emekliyim,100% raorluyum.

Türkiyede malulen emkli olmak cok zormus,iki senedir arstiriyorum.

Benimle ayni sartlara sahip bir arkadas,vergi indiriminden yararlanip emekli olmustu. ( takriben bilgi sahibiyim )

SORMAK ISTEDIKLERIM:

Allah nasip ederse 12. ayda Türkiyeye gitmeyi düsünüyorum. ( zamlanmadan önce? )

1.Kac hafta gitmeliyim ki islemerim bitsin,yada sizin tavsiyeleriniz

Bir SSK uzmanina gidip vekaletmi versem? Ne kadar para isterler?

Burdan giderken neleri götürmeliyim neye dikkat etmeliyim.

Vergi indirimi bildirisi ne kadar zamanda gelir?

Heyete girmem lazim, ayni günde termin alabiliyormuyuz?

3600 gün ile engelli emeklisi olursam,ne kadar maas alirim?

Bu yolla emekli olanlar,yada bilgisi olanlar,detayli bir sekilde anlatabilirmi?

Allah hepimizden razi olsun insallah.Tesekkürler...

Konu Bence Deger tarafından (09 Eylül 2016 Saat 19:48 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Türkiyede sgk lı çalışmaşlığın varmı?Vergi indirimi alıp emekli olmak için kriterlerin olması şart...Ayrıca kim diyorsa türkiyeden malulen yada erken emekli olmak zor külliyen yalan
    Konu tolgahamburg tarafından (09 Eylül 2016 Saat 19:37 ) değiştirilmiştir.

4. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Tolga,Erken emeklilik kolay da,malulen zor biraderim.Türkiyede calismisligim yok,bir iki hafta ssk li calismayi düsünüyorum.Calismazsan zaten vergi indiriminden yararlanamazsin

Ettiği Teşekkür
    301
    Bencedeger; Türkiyede Sgk lı bir günü olmadığı için gerekli kriterleri dolduramıyorsun,erken emeklide olmazsın türkiyede sgk lı günün yok,bu sene başlatsan en erken gerekli borçlanmayıda yapsan ve ödeme muhtemelen 30.0000 eur 55 yaşından evvel emekli olmazsın.sana tavsiyem hasan karahaliloğluna danışmandır.Kolay gelsin

7. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    4,411 mesaja 9,716 teşekkür aldı
    bencede SSK direkt malulen yurtdışı borçlanması yapılması gerek ...

Birinci şarttan başlarsak;

“En az % 60 oranında iş göremezlik raporu”, yurtdışında bir çok vatandaşımız; %60 üzerinde raporlar alarak malulen emekli olmuş durumda
    ama Türkiye’de malulen emeklilik için SGK sizin yurtdışında örneğin Almanya’da aldığınız raporu geçerli saymaz ve sizi Türkiye’de tam teşekkülü bir hastaneye sevk eder.
    Şayet burada %60 veya üzeri rapor alabilirseniz Malulen Emekliliğin ilk şartını yerine getirebilirsiniz.

İkinci şart;

“Türkiye sigortasına en az 1800 günlük prim ödeme“

Şayet Türkiye’de 1800 gün prim ödemeniz yoksa bu süreyi Yurtdışı borçlanma yaparak tamamlayabilirsiniz.

Üçüncü şart;

“Türkiye’de en az 10 yıllık sigortalılık sürenizin olması “

Bunun anlamı şudur; malulen emeklilik için başvurmadan önce, en az 10 yıl geriye doğru Türkiye’de 1 gün dahi olsa bir işte çalışmışlığınızın ve sigortanızın olması demektir.
    Türkiye’de hiç çalışması olmayan bir kişi bu şartı sağlamasının yolu; bulunduğunuz ülkedeki ilk sigortaya giriş tarihinizi Türkiye sigortasına ilk giriş tarihi saydırmak için SGK’ya dava açmaktır,
    bu davanın sonucunda; Türkiye’de en az 10 yıllık sigortalılık süresini karşılarsınız.
    Tabi bu davayı kazanmanız için bulunduğunuz ülke ile Türkiye arasında imzalanan Sosyal Güvenlik Sözleşmesi’nde hizmet başlangıcı konusunda madde olması gerekmektedir.

Ben dava ile uğraşmak istemiyorum diyorsanız; 10 yıllık sigortalılık süresini sağlamanın diğer yolu; 3600 gün borçlanma yapmaktır.
    Bu durumda hizmet başlangıcınız 10 yıl geriye gideceğinden bu şartı sağlamış olursunuz. Dava ile uğraşmazsınız ama iki kat prim ödemiş olursunuz.
    Konu hOrOz tarafından (09 Eylül 2016 Saat 20:08 ) değiştirilmiştir.

9. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Tolgahamburg, Tesekkürler,Lakin yanlisin olmali diye düsünüyorum.En yakin arkadasim ( ayni sartlarda oldu ) dedigim yapti ve oldu. Inan bana herkes birseyler diyor,ama ben SSK Ankarayada sordum,benimkine yakin bir cevap verdiler

Engelli emeklisi benimkisi,Vergi indriminin espriside burda zaten.Yas haddi yok,beklemek yok. Saygilar

Ettiği Teşekkür
    301
    Ustad 30.000 eur varsa hemem ol derim.Birde buralarda yazmana gerek yok en yakın arkadaşına sor o sana yardımcı olacaktırselamlar
    Konu tolgahamburg tarafından (09 Eylül 2016 Saat 20:52 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Horoz, Tesekkür ederim. Sanirsam bu konuda bilginiz var.Benim düsüncem 3600 gün ile emekli olmak,bn maliyeti tahkriben 63000 TL

Ama vergi indirimi almak icin yaklasik bir hafta ssk li ise girmek yazim.O esnada vergi indirim,hastane sevki vs Yaniliyormuyum?

Eger beni iyice aydinlatirsaniz cok sevinirim

Saygilar

Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bencwdeger yaş haddi yok fakat başlangıç yılın önemli ve senin herhangi bir sgl başlangıcın yok.....Bir tablo ekliyorum belki o zaman anlarsın.http://www.directupload.net/file/d/4...s2yuhq_jpg.htm
    Inan anlamiyorum,Ben almanyada 1992 de ise giedim,onu saymiyorlarmi? Geri kalanini borclanacam olmuyormu?
    Konu Memoli1976x tarafından (09 Eylül 2016 Saat 21:14 ) değiştirilmiştir.

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Karadeniz kardes ve Horoz kardes, Benim sorunum söyle. Malulen mi olsam vergi indiriminden yararlanip erken mi emkli olsam.Bazilari diyor ki, maluen emkli olmak cok uzun ve yorucu bir sürecmis dogrumu?

Benim hastaliklarima göre % 60 alabilirmiyim sizce?

Beyinde tümör vardi almislardi ( hipofiz tümörü )

Sag göz % 10 Görüyor
    sol göz % 45 görüyor
    Endokronik hastaliklar ( asagida )
    Şekersiz Diyabet (diabetes insipidus) - Hifofiz calismiyor
    Ha birde bir senedir,panik atak gibi birsey var.Tanisini koyamiyor doktorlar.Sara nöbeti gibi,ama sara hastasi degilim

O an geldiginde hissediyorsun,icini bir ürperti korku sariyor,ve farkinda olmadan agliyorsun.En fzla bir dakika sürüyor ama perisan ediyor beni.

Bir günde 6-7 kere yokluyor ( her zaman degil cok sükür ) cok bunaldigimda geliyor.NEDIR BU HASTALIK?

Baktigimda sanki %60 alacakmisim gibi geliyor,ama siz ustalar daha iyi bilirsiniz...

Simdi size göre erken emeklimi yoksa malulen emklimi? Maas farki yok sanirim.Birde maluneln olursam daha mi az prim ödüyorum? 1800 gün?

TR de calismisligim yok, almanya ise baslangic 06.1992 mavi kartliyim 2001 den beri- malulen mekliyim burda 2007 den beri

simdiden tesekkürler
    Konu Bence Deger tarafından (10 Eylül 2016 Saat 13:00 ) değiştirilmiştir.

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Bence Deger arkadasim, kimse saglik heyetin ne verecegini burdan bilemez. Sen bizden iyi biliyorsun, doktorlarin eline düstünmü, basina gelecegini bilmiyorsun.

En büyük sorun mavi kartlin olman. Mavi kartlilar sadece Türk vatandasi olarak yasadiklari süreleri borclanabiliyorlar. Yasin kac ve kac yasinda Alman Vatandasi oldun?

15. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    Gercekler merhaba,

Cevabin icin teskkürler.Yukarida yaziyor ben 1973 lüyüm.Su anda 43 yasindayim, 28 yasinda alman vatandasi oldum.

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Horoz, Tesekkür ederim. Sanirsam bu konuda bilginiz var.Benim düsüncem 3600 gün ile emekli olmak,bn maliyeti tahkriben 63000 TL

Ama vergi indirimi almak icin yaklasik bir hafta ssk li ise girmek yazim.O esnada vergi indirim,hastane sevki vs Yaniliyormuyum?

Eger beni iyice aydinlatirsaniz cok sevinirim

Saygilar

Inan anlamiyorum,Ben almanyada 1992 de ise giedim,onu saymiyorlarmi? Geri kalanini borclanacam olmuyormu?
    Slm

bu konuda biraz internette araştırdım

biz sağlık heyetinin ne kadar vereceğıni tabiki buradan bilemeyiz

bence ha vergi indirimi ha malulen emekli başvurusu arasında bir fark yok aynı yola çıkıyor

ikisindede tam teşeküllü bir sağlık kuruluşunda aynı sağllık heyetine çıkacaksınız ..onlar karar verecek

birde sizin hiç sigortalık süreniz yok olmayan şeyi nasıl hak edeceksiniz ?

eğer sakatlikk yüzdesini alırsanız ona göre primleri borçlanacaksınız

http://www.calismarehberi.com/ahmet-...makale,22.html
    http://www.calismarehberi.com/ahmet-...makale,36.html

18. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    *horoz* TR de calismis olmasi önemli degil diye biliyorum. Ben bir iki hafta bie ise girecem,vergi indirimine basvuracam,sevk hastane ssk .....

Benim almanyadaki baslangici saymiyorlarmi? Kafam o kadar karisikki,en iyisi bir ssk uzmanina gitmek.Onlar ne kadar para istiyor acaba?

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,298
    Alıntı Bence Deger Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    *horoz* TR de calismis olmasi önemli degil diye biliyorum. Ben bir iki hafta bie ise girecem,vergi indirimine basvuracam,sevk hastane ssk .....

Benim almanyadaki baslangici saymiyorlarmi? Kafam o kadar karisikki,en iyisi bir ssk uzmanina gitmek.Onlar ne kadar para istiyor acaba?
    borçlanırsan Almanya başlangıç sayılir

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    tabikide borcalnmak lazim.Onu biliyorum ben,yaklasik olarak 65000 tl ödemem gerek,bu sartlarda olur degilmi?

Ettiği Teşekkür
    301
    sen bu hastalıklarla malulende vergi indirimlide emelkli olursun her hastalık puan sende baya var hatta h sınıfı ehiyet alıp vergisiz arabada alırsın bence türkiyede yaşamaya başla.sgk danışöanları 2000 eur işini çözer standart tarife

23. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    63
    TolgaHambur@ Cok tesekkür ederim kardesim.Türkiyede yasamayi kim istemez ahh ahhh. Ama zamani degil daha.

Hele cocuklar büyüsün,meslek falan,bakalim nasip......

Baygi cok aliyorlarmis bu ssk danismanlari,ben 200-300 saniyordum.En iyisi kendim yapayim.

Sana bir soru daha sorabilirmiyim?

Simdi ben emekliyim, kendi adima herhangi bir sosyal yardim almiyorum ama,Esim aliyor ( ev kirasi vs vs )

1.Bunlar beni etkilermi?
    2.TR de emekli olsam,burdaki sosyalamt,finanzamt,krankenkasse ile herhangi bir sorunum olurmu?

Cok sacma aslinda, Türkiyenin ne menfaati var bu hususta? Burdaki para yetmezse,ordaki emeklini buraya cekeceksin,buda TÜrkiye ekonomisine zarar,Yanlismi düsünüyorum?

Cevaplarin icin simdiden Tesekkür ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)