Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2757 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ausbildung mu yoksa Studium mu?

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı

Ausbildung mu yoksa Studium mu?

Merhaba arkadaslar,

cok kararsiz kaldigim bir konuda; benden tecrübeli, yasca büyük olanlara bir konuyu sormak istiyorum.

Gecen sene Eylül ayinda Ausbildunga (Verfahrensmechaniker) basladim. Önceden bir baska Ausbildung (Kaufmann im Einzelhandel) bitirdigim icin bu benim 2. Ausbildungum ve ne yazikki hic istedigim ve bekledigim bir Ausbildung degil!

Basladigim ilk gününden bu zamana kadar istemeyerek, zorla devam ediyorum. Derslerin veya isin zor oldugundan degil, bana uymiyan, hayatimda bu zamana kadar hic yapmadigim isler yapiyorum. Derslerim iyi ancak Pratikde Prüfung olacagi icin orda sikinti cekecegim asikar.

"Technische Ausbildung" ile "kaufmännische Ausbildung" arasinda baya bi fark varmis, bunu ben anlamis oldum. Simdi asil soruma geliyorum..

Benim Fachhochschulreife'm + bitirmis oldugum baska bir Ausbildung oldugu icin suanki Ausbildungu kisaltma hakkim var. Ancak firma (ThyssenKrupp) böyle bir hakkimin olmadigini, 3,5 sene Ausbildung yapmak zorunda oldugumu söylüyor.

Ben bunu kabul etmedim ve alternatiflere yöneldim. Kafama yatan bir Studiengang var ve onu okumayi kafamdan geciriyorum, tam olarak kararda vermis degilim. Bu konuda bana yardimci olabilecekler varmi?

Tesekkürler saygilar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Benim sana abi olarak tavsiyem,sanirim ünüversite kayitlari gecti,gecmediyse hemen kayit olup okumani tavsiye ederim,bu sansin yoksa yaptigin meslege devam et, en azindan bosta kalmazsin,belkide önümüzdeki yila kadar fikrin degisebilir.

Baktin önümüzdeki yil meslegene alisamadin bu sefer yeniden yüksek okul okumaya gidersin,dedigim gibi bosta kalmaman icin simdilik devam et.
    Yolun acik olsun.

4. tr-22 üyemize teşekkür edenler:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    118
    195 mesaja 467 teşekkür aldı
    Eger TyssenKrupta duales Studium varsa oda bir yok.

Bende olsa studieren yaparim.

6. Gercekler üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    12
    14 mesaja 18 teşekkür aldı
    Studiumu tavsiye ederim... ben Wirtschaftsinformatik okudum... haa 3 sene Ausbildung yapmisin haa Studium... Studium kolay degil , ama yapilabilir...

8. BiBakipCikicam üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    3
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Öncelikle cevaplar icin tesekkür ederim
    Yazilma zamani henüz gecmedi, üniversiteye yazildim, semester 19.09. basliyor ama ausbildungsvertragi henüz auflösen yapmadigim icin hergün devam ediyorum

Dual studium icin bi sormam gerekiyor ama genellikle öyle biseyi teklif etmiyorlarmis.

@BiBKipCikicam kardesim seni Allah yolladi galiba benimde düsündügüm studiengang Wirtschaftsinformatik
    Anladigim kadariyla bitirdin, is bulma konusunda zorlandinmi? Benim cousinemde informatik okudu çok iyi bir is buldu ve bana okumami tavsiye etti. Bir kac bilgi verirsen sevinirim

Iyi günler

Moderator Speedy123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    203
    1,065 mesaja 3,586 teşekkür aldı
    Arkadasim benimde tavsiyem kesinlikle okumadan yana, okumayana ekmek yok bu memlekette, 8.50 Euro ile ordan oraya atilirsin, normal meslek bile pek fayda etmiyor artik, en iyisi uni, ama hangi dal okursun orasi tabi kafana hangisi yatar, hangisi ile ileriye dönük basarili olursun onlara bakmak lazim. Kaufmann icin bence BWL uygun, technisch olarak Maschinenbauer icin ne düsünürsun mesela? Tyssen aslinda iyi firma, orda kalabilseydin iyi olurdu ilersi icin, arkadasin dedigi gibi orda bisey yapabilsende iyi olurdu.
    Nereye karar verirsen hayatinda basarilar dilerim arkadasim

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    bence Ausbildung daha önce bitir Studium herzaman yine de yapabilirsin

benim oğlan simdi 10 . ayda Studium başlayacak ama iki belediye ye Ausbildung için başvurmuştu

şimdi iki belediye de seneye Ausbildung için oğlanı ön elemelere dahil etmişler Vorstellungs konuşmasına davet edeceklermiş

benim kanaatim ilk Belediye de Ausbildung yapsin .

o süre zarfında Üniverstiye durdurup Ausbildung sonucuna göre ya devam eder veya Belediye da kalırsa orada çalışmaya devam eder

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bence Ausbildung daha önce bitir Studium herzaman yine de yapabilirsin

benim oğlan simdi 10 . ayda Studium başlayacak ama iki belediye ye Ausbildung için başvurmuştu

şimdi iki belediye de seneye Ausbildung için oğlanı ön elemelere dahil etmişler Vorstellungs konuşmasına davet edeceklermiş

benim kanaatim ilk Belediye de Ausbildung yapsin .

o süre zarfında Üniverstiye durdurup Ausbildung sonucuna göre ya devam eder veya Belediye da kalırsa orada çalışmaya devam eder
    Arkasim kararina saygi duyuyorum,yalniz oglun ausbildungu bitirebilecegine eminmisin,sayet meslegi bitiremeyip ileride okula devam etmezse yarida birakirsa, bu sefer okullarda zor yer bulur diye üsünüyorum.

Meslegi bitirip sonradan okumak icin zaten sorun yok,

Üye
    Ettiği Teşekkür
    38
    23 mesaja 28 teşekkür aldı
    Nekadar cok okursan Okadar az calısırsın derdi buyuklerimiz.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,677 teşekkür aldı
    Alıntı beni_7_in_bitirdin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nekadar cok okursan Okadar az calısırsın derdi buyuklerimiz.
    benim cok tanıdık okumuş var ama hiç biri o mesleği yapmıyor

birsi elektrik mühendisi önceden bakkalı vardı şimdi kabzimal halde çalışyor

birisi de diplom makina mühendisi adama M8 ne desen bilmez

textil ile uğraşıyor bir batıyor bir çıkıyor ..

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)