Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2735 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 12 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Miras hakkinda bilgi lazim

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    37 mesaja 76 teşekkür aldı

Miras hakkinda bilgi lazim

Selamün Aleykum Arkadaslar ,
    Sizlerde bir konuda bilgi almak istiyorum , ama lutfen konuyu baska yerlere saptirmamanizi rica ederim.

Biz toplam 5 Kardesiz , Allaha cok sükür"ki Babam ve Annem Hayattalar , Allah onlara uzun ömür verir insallah.
    Benim 2 abim - bir Ablam - ben - ve benim Kücük kardesim var , kücük dedihim 29 Yasinda :-)

Babamin varlik olarakta 7 Tane Dairesi var , bu 7 Daire 2 Binadan olusmaktandir.
    2 Abimin kendileri satin alipta ve icinde oturduklari Daireleri var. Benimde Dairem var amma lakin ben icinde oturmuyorum kiraya verdim.
    Biraz olsun sizlere bilgilerimizi verdim.

Simdi ise asil meseleye gelelim.
    Babam bana bir teklifte bulunda , Oglum sen benim yanima gel , sana benim alttaki Daireyi vereyim orayi Döse ve yerles , tabiki tapu felan yok sadece oraya yerlesmek.
    Tabiki ilk önce ben buna cok sevindim , babamda bana böyle bir teklif gelince . Haliyle ben bu sevincimi kardeslerimle paylasmak istedim ve paylastimda.
    Malesef sevincim kursamda kaldi duyduklarimda sok oldum berbat oldum.

Abilerimde gelen cevap ise ( seni oraya yerlestirtmeyiz , oraya kimse yerlesemez ) babam kiraya veriyorsa baskasina kiraya versin ama aileden hic bir kimse oraya yerlesemez.
    Simdi bu konusmalri babamla konustuk , babamin deyisi ( Arsa benim Mal Mülk benim diyor ) kim neye karisir.

Misal diyelim ben babamin Dairesine yerlestim evimi oraya actim , haliylen abilerim karisamaz cünkü sonucta babam orayi bana laik görmüs ve teklif etti.
    Benim merak ettigim konu simdi sudur.: Allah gecinden versin , malum birgun hepimiz bu dünyadan göcecegiz, ozaman ne olacak , benim simdiki oturduhum Daireyi"demi Mirasa girecek
    veya ne gibi bir islemler olacaktir.
    Birde sunu belirteyim , ben babamgilin binasina yerlesince haliyle bu Binanin Catisi - DIS isi Yalitim buna benzer gibi masraflari olacak , bunuda mecburen o binaya ben yerlestigim icin bunlarin bir kisminida kendi karsilamak mecburundayim . Öbür kardeslerim böyle bir konuda geri kacarlar ve seneler önce kactilarda.

Simdi ben bu Daireden 10 seneden fazla oturdugumdan dolayi tapu yok sadece anmeldung ve yerlesmek , Miras günü geldiginde abilerim beni o Dairden atabilirlermi , ona göre sizlerde bilgilenmek istedim ona görede Dairenin icindende veya yapilacak isler var ona göre kalkiysayim dedim .

Simdi sizler diyeceksinizdir Tapusunu al diye , amma lakin malesef ben babama böyle bir teklifte bulunamam ayip olur adamin gücüne gider belkim . Sahsen ben kendimde vermez diye dusunuyorum cünkü o daireler onlarin bir Garantisidir ileriki günlerde .

Veya kendisi Tapuyu bana teklif etti bende aldim , duyuduklarima göre Miras günü geldiginde Kardeslerim bu Tapuyu yine boza bilirlermis dogrumu.

Bana bu konu hakkinda dateili bir sekilde bilgilendirirseniz cok memmun kalirim.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye Safak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Amasra Tavşan adasından
    Ettiği Teşekkür
    52
    30 mesaja 55 teşekkür aldı
    Selam,

Babanın yaşı belirtmemişin ama en kücüğünüz 29 sa Babanın yaşı 70 şin üzerindedir.

Allah gecinden versin Baban sizden önce göc etti diyelim.
    Bu bahsettiğin daireler Türkiyede ise, Türkiye kanunlarına göre hic şansın yok diğer kardeşlerinde bu dairelere hakkı düşüyor.
    Birinci şansın, Hastaneden Sağlık raporu al, Tapuya Babanla ve iki şahit ölünceye kadar bakma şartı ile senin üzerine verirse diğer kardeşlerin bir hak talep edemez.

ikinci şansın'da. Kardeşlerinle anlaşman tekrardan onlardan Noter huzurunda imza alman. bu şekilde de işini garantiye almış olursun..

4. Safak üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye haveri68 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    264
    205 mesaja 529 teşekkür aldı
    Alıntı belalimisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selamün Aleykum Arkadaslar ,
    Sizlerde bir konuda bilgi almak istiyorum , ama lutfen konuyu baska yerlere saptirmamanizi rica ederim.

Biz toplam 5 Kardesiz , Allaha cok sükür"ki Babam ve Annem Hayattalar , Allah onlara uzun ömür verir insallah.
    Benim 2 abim - bir Ablam - ben - ve benim Kücük kardesim var , kücük dedihim 29 Yasinda :-)

Babamin varlik olarakta 7 Tane Dairesi var , bu 7 Daire 2 Binadan olusmaktandir.
    2 Abimin kendileri satin alipta ve icinde oturduklari Daireleri var. Benimde Dairem var amma lakin ben icinde oturmuyorum kiraya verdim.
    Biraz olsun sizlere bilgilerimizi verdim.

Simdi ise asil meseleye gelelim.
    Babam bana bir teklifte bulunda , Oglum sen benim yanima gel , sana benim alttaki Daireyi vereyim orayi Döse ve yerles , tabiki tapu felan yok sadece oraya yerlesmek.
    Tabiki ilk önce ben buna cok sevindim , babamda bana böyle bir teklif gelince . Haliyle ben bu sevincimi kardeslerimle paylasmak istedim ve paylastimda.
    Malesef sevincim kursamda kaldi duyduklarimda sok oldum berbat oldum.

Abilerimde gelen cevap ise ( seni oraya yerlestirtmeyiz , oraya kimse yerlesemez ) babam kiraya veriyorsa baskasina kiraya versin ama aileden hic bir kimse oraya yerlesemez.
    Simdi bu konusmalri babamla konustuk , babamin deyisi ( Arsa benim Mal Mülk benim diyor ) kim neye karisir.

Misal diyelim ben babamin Dairesine yerlestim evimi oraya actim , haliylen abilerim karisamaz cünkü sonucta babam orayi bana laik görmüs ve teklif etti.
    Benim merak ettigim konu simdi sudur.: Allah gecinden versin , malum birgun hepimiz bu dünyadan göcecegiz, ozaman ne olacak , benim simdiki oturduhum Daireyi"demi Mirasa girecek
    veya ne gibi bir islemler olacaktir.
    Birde sunu belirteyim , ben babamgilin binasina yerlesince haliyle bu Binanin Catisi - DIS isi Yalitim buna benzer gibi masraflari olacak , bunuda mecburen o binaya ben yerlestigim icin bunlarin bir kisminida kendi karsilamak mecburundayim . Öbür kardeslerim böyle bir konuda geri kacarlar ve seneler önce kactilarda.

Simdi ben bu Daireden 10 seneden fazla oturdugumdan dolayi tapu yok sadece anmeldung ve yerlesmek , Miras günü geldiginde abilerim beni o Dairden atabilirlermi , ona göre sizlerde bilgilenmek istedim ona görede Dairenin icindende veya yapilacak isler var ona göre kalkiysayim dedim .

Simdi sizler diyeceksinizdir Tapusunu al diye , amma lakin malesef ben babama böyle bir teklifte bulunamam ayip olur adamin gücüne gider belkim . Sahsen ben kendimde vermez diye dusunuyorum cünkü o daireler onlarin bir Garantisidir ileriki günlerde .

Veya kendisi Tapuyu bana teklif etti bende aldim , duyuduklarima göre Miras günü geldiginde Kardeslerim bu Tapuyu yine boza bilirlermis dogrumu.

Bana bu konu hakkinda dateili bir sekilde bilgilendirirseniz cok memmun kalirim.
    Ustam sen bir Empati kur ayni seyleri baska bir kardesin sana yapsa ne yaparsin ,En güzel mülk adaletli sekilde paylasilan mülktür herkesin rizasi alinarak yapilan islem ama Malesef bizler hala cok gerideyiz bu konuda cünkü gece yatarken bir hesap sabah kalkinca bir hesap (malesef benim kardeslerimde ayni ) hepsinin kendine göre bir hesabi var kimse demiyorki esitce adaletce paylasalim .

6. 4 kişi haveri68 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Safak@ abicim ,
    Babamin 71 yasinda , dediginiz birinci olayi gayet mantikli buldum.
    Ikinci sans kardeslerimle anlasma , malesef bu konudan hic sansim yok inatmi inatlar.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

haveri68@ abicm,
    sizin dedginiz gibi bende öyle bir emparti kurdum , haliylen ben kendim oldugum icin emartiler yine bana yönelik oluyor :-)
    Bu sebepten dolayi kücük kardesime taniistim ve ablama tanistim sizce orda nasil görunuyor diye. Bu iki kardesimde bana hak veriyorlar ne kadar dogru yüzüme söylüyarlar bilemem.

Ben sizin dediginize katiliyorum en iyi Mülkü adeltin Paylastirdihi Mülktür , amma lakin simdi ben o Daireden 10 senedir oturmusum , masraf etmisim binaya ve bu kardeslerimin hic bir sekilde katkisi olmamistir.
    Ve Mirasci olarakta benim öbür Dairelerden kesinlikle gözüm yoktur , sadece benim yerlesmis olduhum Daire bir haklari oldugunu dile getirmek istemistim .

Ha su var öbür Binadaki Daireler eski Daireler , benim bu yerlesecehim Daire ise inlara bakaraktan yeni .
    Simdi birde söyle ben illakine zorlan geceyim demedim , babam israr etti cok bu sebepten dolayi gecmeye düsünüyorum.
    Konu belalimisa tarafından (02 Ekim 2016 Saat 21:57 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    arkadaşım babanın ruh sağlığı yerinde ise (doktor raporu ile ) ve kendi iradesiyle sana tapu veriyorsa kimse bir şey yapamaz ..mal senin malındır

ölümünden sonra size sadece geri kalan miras mallarını paylaşırsınız ...

ama sana gerçekten ten bir şey söylemek istersem eğer böyle kardeşlerin varsa git 100 km ötede otur ..

hiç olmazsa başın ağrımaz huzurlku ve rahat oturursun

9. 4 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Işin içine miras girdimi o canım cicim kardeşim diye birşey kalmiyor, bence babaların evlatlarına mal mülk bırakmak için yaşamaları kesinlikle doğru değil üç kuruşluk dünya malı için kardeş kavgalarına sebep olmaktansa hayattayken kazandığınızı yiyip keyfinize bakın çocuklarınızı birbirine düşürmeyin derim. Kimse çıkıp bana yok o bizde olmaz demesin samimi değil yalan söylüyor derim ��

11. 2 kişi guengoer52 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Alıntı hOrOz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım babanın ruh sağlığı yerinde ise (doktor raporu ile ) ve kendi iradesiyle sana tapu veriyorsa kimse bir şey yapamaz ..mal senin malındır

ölümünden sonra size sadece geri kalan miras mallarını paylaşırsınız ...

ama sana gerçekten ten bir şey söylemek istersem eğer böyle kardeşlerin varsa git 100 km ötede otur ..

hiç olmazsa başın ağrımaz huzurlku ve rahat oturursun
    horoz@ abicim ,
    biz 5 kardesiz maelsef icinde 2 abilerim böyle , adamlarin gözünü mal mülk boyamis.
    benim dairem var Kayseride 100 km uzakta , hatta ben kendi daireme gecmeyi dusunuyordum.
    Babadan israrla böyle teklif gelince kiramadim kendisini. Hatta ilk teklif ettiginde yom demistim anne aradi agladi sizlandi babanin teklifine neden yok diyosun , cok kirildi kalbi dedi .
    Simdi dusundum tasindim , babam bugun var yarin yok bu benim icime oturur dedim , böylelikle kabul ettim.
    Yoksa arkadaslar yanlis anlamayin gözüm mal mülkten yok .
    Amma iste oraya yerlesince baya bir yapilacak isler var binada , simdi ben onlari yapinacada allah gecinde versin baba rahmetlik olunca hazira konulmasindan enayi yurdunu dusmek istemem.
    Simdi hepimiz biliriz yurt disinda para kolay kazanilmiyor.

Simdi ben Tapu almak istemiyorum babama söylemede cünkü ayip olur , Tapu icin gelmis der .
    Benim bilmek istedigim 10 sene sonra ben sadece bu dairen 10 sene oturduhum icin Mahkeme bana kolaylik saglamazlarmi.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    150
    Alıntı guengoer52 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Işin içine miras girdimi o canım cicim kardeşim diye birşey kalmiyor, bence babaların evlatlarına mal mülk bırakmak için yaşamaları kesinlikle doğru değil üç kuruşluk dünya malı için kardeş kavgalarına sebep olmaktansa hayattayken kazandığınızı yiyip keyfinize bakın çocuklarınızı birbirine düşürmeyin derim. Kimse çıkıp bana yok o bizde olmaz demesin samimi değil yalan söylüyor derim ��
    guenger52@ hocam ,
    dedigin cok dogru böylelikle kardeslerimle tanisma firsati oldu , hic beklemedigim bir tepkiyle karsi karsiya kaldim.
    Bazen babalara kiziyorum , birakin sizler hayatinizi yasayin ne yapacaksiniz arkadakilerini . Arkaya birseyler birakirsaniz ne kardes abiyi taniyor , nede ogul babayi taniyor.
    Ben burda kendime iyi bir ders cikardim , sahsen ben kendim arkaya birsey birakmayacagim , birakmayimki kardesler birbirine dusmesinler.
    Herkes kendi kazansin kendi yaptirsin . Babayada gerci sat diyorum ama satmam diyo , ben o binalara senelerimi verdim kolaymi satilir deyip kestiriyor.
    Hayirlisi olsun bakalim , eger bu konuda daga cok bilgileri olan arkadaslar var ise , fikirleriniz bekliyorum .

Tecrübeli Üye Chapter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    195
    38 mesaja 58 teşekkür aldı
    Belamis arkadasim Allah yardimcin olsun,babamizada annemizede uzun ömür versin insallah..benim sahzi düsüncemde böyledir,en iyisi hic mal,mülk kalmasin,

sen iyi düsünürsün karsindaki kardesin de olsa senden kötü düsündügünü veya art niyet aradigini düsünür..halbuki onlar bu konuda daha negatif düsündügünü anlamaz..

zaman kötü zaman,akrabalik olsun kardeslik olsun bitmis vaziyette heleki isin icine mülk veya para girdiginde kimin ne oldugu anlasiliyor.

bahsettigin kücük kardesininde veya ablan ile söylediklerini iyi düsün,bende her zaman yaptigim herseyi gereginden fazla düsünürüm..

yaptigimin dogru oldugu halde bazilarinin isine gelmedigi icin senin fikrin onlar icin mantikli olmadigi veya cikar

saglamadigi icin fikir islerine gelmez.. Allah sasirtmasin yolundan..

selam ve dua ile
    Konu Chapter tarafından (03 Ekim 2016 Saat 02:47 ) değiştirilmiştir. Sebep: yanlis yazilim

15. Chapter üyemize teşekkür edenler:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    o zaman tek cagre;
    sen anneni babani kirmak istemedigini ve o daireye tasinmak istedigini söyleyeceksin..
    mal mülk ne varsa kardesce paylascaksiniz, ama senin yapilacak islerin masraflarini onlar da (kardeslerin) karsiliyacaklar..

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı belalimisa Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    horoz@ abicim ,
    biz 5 kardesiz maelsef icinde 2 abilerim böyle , adamlarin gözünü mal mülk boyamis.
    benim dairem var Kayseride 100 km uzakta , hatta ben kendi daireme gecmeyi dusunuyordum.
    Babadan israrla böyle teklif gelince kiramadim kendisini. Hatta ilk teklif ettiginde yom demistim anne aradi agladi sizlandi babanin teklifine neden yok diyosun , cok kirildi kalbi dedi .
    Simdi dusundum tasindim , babam bugun var yarin yok bu benim icime oturur dedim , böylelikle kabul ettim.
    Yoksa arkadaslar yanlis anlamayin gözüm mal mülkten yok .
    Amma iste oraya yerlesince baya bir yapilacak isler var binada , simdi ben onlari yapinacada allah gecinde versin baba rahmetlik olunca hazira konulmasindan enayi yurdunu dusmek istemem.
    Simdi hepimiz biliriz yurt disinda para kolay kazanilmiyor.

Simdi ben Tapu almak istemiyorum babama söylemede cünkü ayip olur , Tapu icin gelmis der .
    Benim bilmek istedigim 10 sene sonra ben sadece bu dairen 10 sene oturduhum icin Mahkeme bana kolaylik saglamazlarmi.
    içinde 100 senede otursan bile sana fazla bir hak düşmez

en sonunda miras malı olacaktır

bazen bizim insanımız yanlış gurur yapıyor . otur durumu babana anlat kardeşlerinin yaptıkklarını anlat .bunun ayıbı filan yok

miras durumunda eline sadece senin miras hakkın düşer .. Ölüm Hak Miras Helal diye bir söz vardır

şurasını da düşünmek gerek .... abilerin kaldıkları binaları çalışıp parasıyla almışlar

seninde böyle cukkaya oturmanı istemiyor olabilirler onuda normal karşılamak gerek

18. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    19
    7 mesaja 8 teşekkür aldı
    isin icine birde Anne Baba tarafindan bakmak lazim bunlar diyelim simdiye kadar bir bütünüyle Aile ortaminda Almanyada yasadilar diyelim simdi ise cocuklarindan ayri yasiyorlar bir yandan özlem bir yandan ihtiyarlik bir yandan hastalik bir yandan bir is yapamama gibi maksat ev mev mal degil esas olan Annenin Babanin Rizasini Almaktir surda kalmis bes on seneleri yinede Allah uzun ömür versin yani Anne ve Babanin artik Evlatlarina ihtiyaci var sonucta kardesler olarak bir orta yol bulunmasi lazim.

20. Dümdük üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)