Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2732 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 60 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Yurtdisindan emekli olmak hakkinda sorular

Tecrübeli Üye
    Nereden
    https://t.me/pump_upp
    Ettiği Teşekkür
    0
    28 mesaja 46 teşekkür aldı

Yurtdisindan emekli olmak hakkinda sorular

Bu borclanma yapilirken 1999 oncesi borclanilan gunlerin emekli maasina etkisinin cok yuksek oldugunu ogrendim. Borclanma yaparken asgariden azamiye 6 kata kadar borclanma yapilabiliyor.

Benim SGK ilk girisim 1987 ve yurtdisi ilk ise baslayis tarihi 1993 oldugu icin 1999 oncesi borclanabilmem mumkun. Toplam 5 binden biraz fazla borclanmam gerekiyor yani bir kismi 1999 oncesi bir kismi ise 1999 sonrasina kaliyor.

Sizce 1999 oncesi borclanmayi azamiden yani en yuksekten ve 1999 sonrasini asgariden yapmak emekli maasini cok artirirmi?

Bir baska degisle borclanmaya 6 kat daha fazla para vermeye degermi?

Ne kadar borclanirsak ne kadar emekli maasi alirizi gosteren bir tablo yada formul varmidir?

Ikinci sorum ise borclanma SGK giris tarihinden mi yoksa yurtdisinda calismaya baslama tarihindenmi baslar?

Simdiden tesekkurler

2. Sponsor Reklam
    Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    8
    4 mesaja 29 teşekkür aldı
    Alıntı misterno Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu borclanma yapilirken 1999 oncesi borclanilan gunlerin emekli maasina etkisinin cok yuksek oldugunu ogrendim. Borclanma yaparken asgariden azamiye 6 kata kadar borclanma yapilabiliyor.

Benim SGK ilk girisim 1987 ve yurtdisi ilk ise baslayis tarihi 1993 oldugu icin 1999 oncesi borclanabilmem mumkun. Toplam 5 binden biraz fazla borclanmam gerekiyor yani bir kismi 1999 oncesi bir kismi ise 1999 sonrasina kaliyor.

Sizce 1999 oncesi borclanmayi azamiden yani en yuksekten ve 1999 sonrasini asgariden yapmak emekli maasini cok artirirmi?

Bir baska degisle borclanmaya 6 kat daha fazla para vermeye degermi?

Ne kadar borclanirsak ne kadar emekli maasi alirizi gosteren bir tablo yada formul varmidir?

Ikinci sorum ise borclanma SGK giris tarihinden mi yoksa yurtdisinda calismaya baslama tarihindenmi baslar?

Simdiden tesekkurler
    borclama tablosunu burda sunmustum
    http://www.ozbeceriksizler.com/showt...F6nemli-makale

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    uzun yillar yaptigim arastirma sonucunda Karadeniz arkadasimin dedigi gibi bir uzmana danismakta fayda var

Kendi zamanima acidim. Son 7 yildir bu isi arastiriyorum email hesabimda yuzlerce email olustu ama hala %100 acikliga kavusmamis seyler kafamda. Yani siz hic girmeyin bu islere bir uzmana danisin. Ama danissaniz da yuzde yuz emin oldugum seyleri bi yazayim

1) Sahsi kanatim bir an once borclanin cunku ben Turk hukumetinin yerinde olsam coktan bu emeklilik hakkini kaldirmistim. devlet korkunc zarara ugruyor. Ote yandan TR de alacaginiz parayi bir kenara birak bedava saglik sigortaniz oluyor ama bunun kalitesi olaganustu dusuk. sahsi tecrubelerim ve duyduklarim bu yonde. Yani TR deki saglik sigortasina fazla guvenmeyin ozel hastanelere asla. Sistem her gun daha kotuye gidiyor dahada pahalaniyor. SGK farkini verip ozel hastanede bakim ise hicte ucuz degil AB seviyelerinde

2) Gunleri borclanirken kesinlikle tarih belirtin. Yani su su tarihler arasi borclanmak istiyorum diye. Yoksa sizi en gec gunlerden yani en dezavantajli gunlerden borclandiriyorlar. Istanbul Unkapani SGK dakiler tam devlet memuru. "Biz vatandas ne isterse onu yapariz" diyorlar dogru yolu gostermiyorlar. Ayni ozelliklere sahip iki kisiden birinin biri 700 lira maas oburu 1500 lira maas alabilir. Cunku kagidiyanlis doldurmustur

3) SGK ya bir sey sormayin ugramayin bile. Uzman bulun onun uzerinden gidin. 500 lira hicbir sey cunku karsiliginda aldiginiz cok daha yuksek.

------------------------

Bu sistemde bir cok seyi anladim ama su yuksekten odeme meselesini anlayamadim tam. Uzman diyorum ama muhendisligin verdigi ruh iste hala arastiriyorum. Kabaca Ali tezel in dedigi asgariden odeyin cunku yuksekten odemek size 100-200 lira kazandiracak buna degmez diyor

Ote yandan email araciligiyla kontak kurdugum 50 ye yakin uzmaninda hepsi bize su kadar para ver senin emekli maasini yuksek cikartiriz diyorlar. Ben rakamlara bakiyorum 50 bin lira fazla verip ayda 200 lira fazla almak hic mantikli degil. Cunku sahsim icin konusmak gerekirse benim emekliligim ocak 2018 de geliyor ama daha en az 20 sene calisicam. Yani o 50 bin lirayi gider mantikli bir yere yatiririm 20 sene sonra gelecek ayda 200 lira fazladan fazlasini kazanirim

Ama baskalari da derki ben calismiycam emekli maasini hemenalmak istiyorum o zaman 50 bin lira / 200 lira kendini 250 ayda cikariyor ki o bile degmez

Neyse siz anladiniz.

Ben yalnizca kendi harcadigim zamana kizdim. Emeklilik olayini bu kadar karisik yapmanin ne anlami var. Ecnebi adam gitmis web sitesini kurmus orada hersey bariz belli. Uc kaat yok yanlis anlama yok

Bu arada ben 69 dogumluyum ilk giris 85 bir kac ay calistiktan sonra 93 te yurtdisi ve o zamandan beri gurbetteyim. SGK nin sitesinde emekli maasi hesaplama yeri var. Borclanmayi yaptim onlarida SGK goruyor ve bana ayda bugunun parasi ile 1563 TL gosteriyor.

Ama alamam cunku yurtdisinda calisiyorum. Sonra basima bela gelsin istemiyorum. Aam etrafimdaki hemen herkes hem bu emekli maasini alip hemde calisiyorlar. Uyardim ettim ama benimle alay ettiler. Orasi Turkiye nereden bilecekler falan filan

5. 2 kişi misterno üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Alay etmeye devam etsinler,başlarına geldimi anlarlar;bugün hasan karahalıloglu programında biri aradı soruyor ne yapabilirim diye,emekli olmuş minjob yapmış sgk 40 bin tl aldığı maaşlara istinaden borç çıkartmış...

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Dortmund
    Ettiği Teşekkür
    76
    203 mesaja 330 teşekkür aldı
    iyi is aslinda adami emekli et parasini al sonra faiziyle geri al adamlar iyi etüt etmis paragöz bir millet oldugumuzu helal olsun

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,681 teşekkür aldı
    Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    iyi is aslinda adami emekli et parasini al sonra faiziyle geri al adamlar iyi etüt etmis paragöz bir millet oldugumuzu helal olsun
    Hocam suç devlette değil .... milletimiz de .. aç gözlü yalancı dolandırıcı sahtekar olmuş çıkmış

tartarken terazinin kefesini silen millet bu duruma dönmüştür

Hacısı hocası sağcısı solcusu yalan dolan ile yaşamaktadır

vermeden almak sadece bizim uyanık Türk lerde var

bir vereyim iki isterim hesabı

bu sadece Türkiye de değil Almanya da böyle

Hakkıyla namusuyla yapanlara bir şey yapılmıyor nedendir acaba ??
    Konu hOrOz tarafından (10 Ekim 2016 Saat 12:04 ) değiştirilmiştir.

9. 5 kişi hOrOz üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Valla ben amerikadayim sirf cevremde en az 20 kisi var boyle. Merak ediyorum ileride birgun abd nin sgk si ile tr nin sgk si ayni almanya ile arasinda oldugu gibi link kuruldugunda geriye donuk bakacaklarmi? Cunku 10 seneden beri calisip maas alanlar biliyorum manyak bir ceza gelmesi lazim. Kafadan bi 100 bin lirayi gecer ceza heralde

Ettiği Teşekkür
    301
    Misterno amerikadaysan sıkıntı yok çünkü Türkiyenin amerikayla sosyal güvenlik antlaşması yok ... rahat ol
    Konu tolgahamburg tarafından (10 Ekim 2016 Saat 18:10 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Misterno amerikadaysan sıkıntı yok çünkü Türkiyenin antlaşması yok rahat ol
    Iyide 5 sene sonra anlasma oldugunda sgk geriye donup arastirirsa batariz valla

Ayrica sgk kanununda anlasma yapilmamis ulkelerde calisabilirsiniz demiyor. Ne tr nede yurtdisinda calisamazsiniz sosyal yardim veya issizlik maasi bile alamazsiniz deniyor

Ettiği Teşekkür
    301
    Amerikayla olmaz Oboma bile beceremediayrıca sosyal güvenlik antlaşması olmayan ülkeden hangi kurumdan belge isteyecek
    Konu tolgahamburg tarafından (10 Ekim 2016 Saat 18:17 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Amerikayla olmaz Oboma bile beceremediayrıca sosyal güvenlik antlaşması olmayan ülkeden hangi kurumdan belge isteyecek

Türk Maliyesi ile ABD Gelir İdaresi IRS arasında bugün çok önemli bir anlaşmaya imza atılıyor. ABD’de yatırımı olan Türkler ile Türkiye’de yatırımı olan ABD’lilerin bilgileri karşılıklı paylaşılacak. Sadece yatırımı olan değil, orada bir telefon numarası bulunan bile bu anlaşmadan etkilenecek

http://m.gazetevatan.com/abd-de-copu...33172-ekonomi/

Ettiği Teşekkür
    301
    İlginç belli bir rakamın üzerinde Türkiye’de finans kuruluşlarında varlığı olanların gelirleri GİB aracılığıyla bildirilecek,bir dip not var araştır derim.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    İlginç belli bir rakamın üzerinde Türkiye’de finans kuruluşlarında varlığı olanların gelirleri GİB aracılığıyla bildirilecek,bir dip not var araştır derim.
    O yuzden tr deki butun hesaplarimi bu kanun cikmadan once kapattim.

Moderator hekimoglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    132
    515 mesaja 1,088 teşekkür aldı
    Bu TR deki hesap bilgilerinin Türklerin yaşadığı dış ülkelerle paylaşılacağı meselesini hiç TR de hesabı olanlar arasında müşteri temsilcisiyle görüşüp bilgi alan varmı? Internet ortamında forumlarda paylaşılan bu iddia ile ilgili ben bir soru yönelttim kesinlikle doğru olmadığını, banka sözleşmelerinde sadece FATÇA konusunun ABD ile ilgili ve yanlızca ABD vatandaşlarına ait hesapları kontrol amacı taşıdığını başka hiç bir ülkeyle bilgi paylaşımının söz konusu olmadığını söylediler. Konuyu iyice araştırıp birinci ağızdan bilgı almadan her söze inanmamanızı öneririm.

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Ettiği Teşekkür
    0
    Alıntı hekimoglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu TR deki hesap bilgilerinin Türklerin yaşadığı dış ülkelerle paylaşılacağı meselesini hiç TR de hesabı olanlar arasında müşteri temsilcisiyle görüşüp bilgi alan varmı? Internet ortamında forumlarda paylaşılan bu iddia ile ilgili ben bir soru yönelttim kesinlikle doğru olmadığını, banka sözleşmelerinde sadece FATÇA konusunun ABD ile ilgili ve yanlızca ABD vatandaşlarına ait hesapları kontrol amacı taşıdığını başka hiç bir ülkeyle bilgi paylaşımının söz konusu olmadığını söylediler. Konuyu iyice araştırıp birinci ağızdan bilgı almadan her söze inanmamanızı öneririm.
    Eger almanya tr deki sgk ile bilgi alis verisinde bulunmasaydi bu kadar turk vatandasi emekli maasi alirken almanyadanda sosyal yardim aldi diye buyuk cezalar almazdi.

Yani avrupa ulkelerinin emeklilik sistemleri ile tr deki SGK arasinda bilgi alisverisi yillardan beri var. Anlasma olmayan ulkeler ise birgiun anlasma yapildiginda geriye donup bakilabilecegi icin bi farki yok.

Fatca ve fbar ise baska. Dunyada birtek abd kendi vatandaslarini global duzeyde vergilendirir. Avrupa ulkeleri boyle birsey yapmiyor

Tecrübeli Üye aqua05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    113
    46 mesaja 67 teşekkür aldı
    Alıntı moralist Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam anlamadigim emekli olan kisilere minijob yasak.SGK yi kandirdik diyelimde Allah i nasil kandiracagiz Allah in bildigini kuldan sakliyoruz.Böyle yapan kisileri anlamiyorum.Günün birinde bu uc kagit ortaya cikar onudami düsün müyoruz.Hanim 630 euroya kadar calisiyor .3600 gün ödedim 58 yasinda emekli olur dediler.Benim aklim yokmu bunu mini joba cevirip.7000 euro daha ödeyip hemen emekli olsun 52 yasinda.Sen devlet e kizma Milllet e kiz.

20. 3 kişi aqua05 üyemize teşekkür etti:

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Emekli aylığı alanların almanyada minijob yada sosyal yardım almaları durumunda emekli aylığı alma haklarını kaybetmeleri bunu bildirmediklerinde yakalanıp ceza yemeleri tamamen ayrı bir konu, uyanık insanlarımızın yakayı ele vermelerine sebep iki ülke arasındaki sosyal güvenlik sözleşmeleri dolayısıyla bilgi paylaşmalarından kaynaklanıyor genelde, birde kişi iki ülkeden birden emekli aylığı alıyorsa talep olmadan otomatik bilgi paylaşımı gerçekleşiyor.

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Türkiye'den emekli olmuş olup suistimal yapanlar hakkında,görüş ve yaşadığım !
    Türkiye ile Almanya sosyal güvenlik sözleşmesi gereği bilgi alış verişinde daha ziyade eksik bilgi,hastalık,yurtdışından emekli olmuş olup yaşamını memleketinde idame ettirenler kapsamında,3201 sayılı yasa gereği emekli olanların tesbiti sondaş usulu,emekli maaşınızı kesiyorlar size haber verme gereği bile duymadan siz sgk.arayıp sorduğunuzda sizden çalışmadığınızın belgesini istiyorlar sizde rentenversıcherungverlauf,u gönderiyorsunuz emeklilik için prim ödemesi yoksa emekli maaşının kesildiği tarihten itibaren devan ediyor,şikayet üzeri emekli maaşı kesilmesi söz konusu,en dikkat çeken kısmı 6 aydan fazla yurtdışında ikamet edip giriş çıkışları beyan etmeyenler.

23. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    367
    10 mesaja 39 teşekkür aldı
    1984 yilinda Türkiyede SSK.baslangicim var. 1991 de Almanya ya geldim, Almanya da ilk ise giris tarihim 1993 de. Dilekcenin 11. maddesinde borclanma tarihleri kismini hangi tarih itibariyla borclanma baslangic olarak yazabilirim? ( 1991 yilindanmi yoksa 1993 yilindanmi?) 1966 dogumluyum 3600 günden emekli olmayi düsünüyorum. Kac yasinda emekli olabilirim?
    Bilgi verecek olan arkadaslara simdiden tesekkürler....

Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı birebir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1984 yilinda Türkiyede SSK.baslangicim var. 1991 de Almanya ya geldim, Almanya da ilk ise giris tarihim 1993 de. Dilekcenin 11. maddesinde borclanma tarihleri kismini hangi tarih itibariyla borclanma baslangic olarak yazabilirim? ( 1991 yilindanmi yoksa 1993 yilindanmi?) 1966 dogumluyum 3600 günden emekli olmayi düsünüyorum. Kac yasinda emekli olabilirim?
    Bilgi verecek olan arkadaslara simdiden tesekkürler....
    Borclanma tarihi olarak calismaya basladiginiz tarih 1993,eger askerliginizi 540 gün yaptiysaniz askerligide borclanin,calismaya baslamadan askerlik yaptiysaniz borclanma ile askerlik kadar ise baslama tarihi geriye gider askerligi 1984 yilindan sonra yaptiysaniz 2000 tarih öncesi borclanma ile avantajli olursunuz

26. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)