Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2729 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Ebay-kleinanzeigen satis sonrasi sorun

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı

Ebay-kleinanzeigen satis sonrasi sorun

Arkadaslar , ebay-kleinanzeigen de 2 tane kulaklik sattim , kulakliklari mymemory sitesinden almistim ve 4 senedir kullaniyorum fakat kulakliklarin üreticisi ömür boyu garanti veriyor kulaklar icin kutularinda böyle yaziyor. mymemory.co.uk amazon ve ebay üzerinden satis yapan ayrica kendi sayfasida olan büyük bir firma,

Neyse kulaklari sattigim kisi evime geldi kulakliklari test etti denedi bir bir bakti sonra parasini verdi ve orjinal paketleriyle birlikte aldi , ertesi gün bana kulaklaklarin sahte oldugunu ve avukata verecegini yazdi.

Bende bunu üzerine kulaklarin rechnunglarini buldum , mymemory ye basvurdum ve kesinlikle sahte mal satmadiklarini sadece orjinal ürünler satan güvenilir bir site olduklarini belirttiler.

Bende aliciya pdf rechnunglari gönderebilecegimi , kulakliklarin orjinal oldugunu bu konuda baska birsey yapamayacagimi yazdim.

Sizlerin yorumlarina göre hareket etmek istiyorum .

Tesekkürler.

2. Sponsor Reklam
    Moderator Prens-66 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    1,182 mesaja 2,787 teşekkür aldı
    Birşey yapamaz istediği tazminat, sahte felan ve bu olaylar az olmuyor, ne koparsa kâr sayılır.

Avukata gitmeyecek, maksat korkutmak.

Elindeki Rechnungları sakın verme, elinde ispat olsun.

Elinde muhakkak sahtesi vardır ve seninkisiyle değiştirir.

Serial Numara felan..

4. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Alıntı Prens-66 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Birşey yapamaz istediği tazminat, sahte felan ve bu olaylar az olmuyor, ne koparsa kâr sayılır.

Avukata gitmeyecek, maksat korkutmak.

Elindeki Rechnungları sakın verme, elinde ispat olsun.

Elinde muhakkak sahtesi vardır ve seninkisiyle değiştirir.

Serial Numara felan..
    Elimde Rechnunglar sadece pdf olarak var oda zaten aldigim siteye girip oradan görebiliyorum. PDF olarak aliciya yollamamin sakincasi olur mu ?

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Hem yolla hem'de Bilgisayarda yedek olsun, bak bakalım ne yapacak?

7. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Hem yolla hem'de Bilgisayarda yedek olsun, bak bakalım ne yapacak?
    Bu seferde tutturdu pdf ler gecerli degilmis alman hukukuna göre ona orginal rechnung vermem gerekliymis diye Bende sadece pdf olarak elimde oldugunu ve mail adresini yollamasi halinde hemen yollacagimi yazdim ve beni daha fazla rahatsiz etmemesini yazdim.

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    işte bukadar, saçma aslında.

Avukata git, satıcının elinde belge kanıt olmasın..Güzelmiş

Hani Kağıt üzere Belge olsa, Orijinalı o alır sende Kopyası kalır veya tam tersi ama bu PDF Dosyası..Digital Dosya olarak mevcut, hani bunun Orijinali
    Konu Prens-66 tarafından (08 Aralık 2015 Saat 21:25 ) değiştirilmiştir.

10. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    1,143
    165 mesaja 333 teşekkür aldı
    Alıntı dboxcu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Elimde Rechnunglar sadece pdf olarak var oda zaten aldigim siteye girip oradan görebiliyorum. PDF olarak aliciya yollamamin sakincasi olur mu ?
    Ebay kleine ansage de hiç birşey yapamaz.kafan rahat olsun.

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Sorun olmadıkca, hiç bir yerde Anzeige yapılmaz.

Yok Orijinal değil, yok bozuk felan..

Adamlar mahsus elindeki bozuk aleti değiştirmek için ve Avukat tehtidi ile bazılarının gözünü korkutmaya çalışıyor.

Siz siz olun, herzaman Resim çekin belge elinizde olsun, Ebay vesayre artık dolandırıcıların yuvası oldu.
    Konu Prens-66 tarafından (08 Aralık 2015 Saat 21:52 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Sorun olmadıkca, hiç bir yerde Anzeige yapılmaz.

Yok Orijinal değil, yok bozuk felan..

Adamlar mahsus elindeki bozuk aleti değiştirmek için ve Avukat tehtidi ile bazılarının gözünü korkutmaya çalışıyor.

Siz siz olun, herzaman Resim çekin belge elinizde olsun, Ebay vesayre artık dolandırıcıların yuvası oldu.
    Simdi kulaklik üzerinde seri numarasi yok sadece kutusunda seri numarasi var.Alicinin elinde sahtesi varsa ve benim orjinal ile degistirip beni dolandirmaya calisiyorsa 2 tarafta bunu nasil kanitlayabilir ki?

Sorumluluk alicida olmasi gerekmiyor mu hukuken ? Alici evime geliyor kulaklari deniyor inceliyor ona göre aliyor sahte kulakligi kulagina taktigi zaman kötü ses vermez mi ? Yada kablosundan mazemesinden anlasilir sonucta ben orjinal mal satiyorum kendisi benden görerek aliyor.

Bu durumda tüm sorumluluk alicida degil mi ?

Sonucta bu kanunen ispatlamak imkansiz gibi görüyor acaba yanlismi düsünüyorum ?

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Yanlış düşünmüyorsun ama..her orijinalın bir izi/belirtileri olur.

Bunu sen veya ben bilemeyiz, Uzmanın göz atması yetiyor ama senin elinde Kapı gibi belge var ve dediğin Seri Numarası felan.

Bende bunun için daima Serial Numarası veya belirli yerlerden Resim çekin diyorum, bir çizik olsa bile Resim ile kanıtlanır.

Ondan yana hiç kuşkun olmasın, birşey yapamaz.

Satarken muhakkak resim çekmişsindir Kulaklık ve Paketi ile, bu yeter mesela.
    Konu Prens-66 tarafından (08 Aralık 2015 Saat 22:37 ) değiştirilmiştir.

15. Prens-66 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    215
    67 mesaja 121 teşekkür aldı
    Tüm dünyada gecerli olan evrensel hukuk kurallarindan bir tanesi de, " müddei iddiasını ispatla mükelleftir" yani bir kisi ortaya bir iddia atiyorsa ve bunu hukuki zeminde herhangi bir dava konusu yapiyorsa aynen senin olayinda oldugu gubi... BU durumda malin sahte olmadigini sen degil, sahte oldugunu iddia sahibi ispatlamak zorunda dir.. BUnun da yollari mahkemeler tarafindan gecerli kabul görülen veya atanan bilirkisi ler tarafindan yapilir..

Yani kulakligi alan kisi herhangi bir elektrik, elektronik servisine gidip te bu ürün sahtedir raporuyla seni suclayamaz.. O ürünün yetkili satici veya servisi nin veya mahkemelerce kabul edilen bir servisin bu sekil de bir belge vermesi gerekir..

Yukari da arkadaslarind a belirttigi gibi, büyük ihtimalle, elinde ki sahte ürünle seni dolandirmaya calisan bir sahistir.. Eger durum yazdigin gibiyse ve kendine bu konuda güveniyorsan, adama mail yaz ve haksiz yere tehdit etmekten senin onu avukata verecegini, bir daha kendisine mail yazmamaisini. Isterse hukuki yollari kullanabilecegini ve mahkeme önünde hesaplasabileceginizi yaz..

Bunun üzerine daha birse yazabilecegini zannetmiyorum.

Selamlar

17. 2 kişi Cologne üyemize teşekkür etti:

Kicket
    Ettiği Teşekkür
    137
    153 mesaja 324 teşekkür aldı
    Kafani yorma.

isterse insan haklari mahkemesine basvursun...strasburga gitsin o yetmezse alaskaya gitsin.

kleinanzeigede satilan mallar privat oldugu icin ne garantisi var nede bilmem nesi var.

avukata gidecekmis )) söyle ona gidersen bendende selam söyle de.

Ne insanlar var ya. Allahim sen sabir ver.

19. Antakya üyemize teşekkür edenler:
    mxm

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    215
    67 mesaja 121 teşekkür aldı
    Alıntı Antakya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kafani yorma.

isterse insan haklari mahkemesine basvursun...strasburga gitsin o yetmezse alaskaya gitsin.

kleinanzeigede satilan mallar privat oldugu icin ne garantisi var nede bilmem nesi var.

avukata gidecekmis )) söyle ona gidersen bendende selam söyle de.

Ne insanlar var ya. Allahim sen sabir ver.
    Kardesim, kusura bakma ama bu konuda yaniliyorsun.. Alici ve satici arasinda yapilan satis sözlesmelerinde cesitli hukuk kurallari gecerlidir.. Satici malin ayibini gizleyerek satiyorsa ve budurum sonradan ortaya cikarsa garantisi yok vesaire kabul edilemez..

Satici malin herseyini acikca belirtmek zorundadir, belirtmiyorsa ve mal da bir hata vs varsa, satici ayipli mal satmaktan sorumlu duruma düser.. Istedigi kadar garantisi yok desin dursun..

Ayrica Ebay Kleinanzeide garanti yok diye birsey yok.. Garantinin olmamasi satici malin herseyini acik secik yazdiktan sonra, alici o sekilde almayi kabul ediyorsa "garanti yok " olur..
    Birde Almanya da internetten yapilan satislarda, alici mali, eliyle gelip kontrol edip almadiysa 14 gün icinde, "ohne grund" iade hakkina sahiptir..Satici da privat oldugunu belirtip garanti vermiyorsa ve gwahrleistung kabul etmiyorsa durum degisir.

Her halükar da, satici malinin tüm eksik ve hatalarini acikca yazmak ve belirtmek zorundadir.. Istedigi kadar garanti yok dese bile, sattigi malda bir eksiklik, hata, ariza, ayip durumu varsa satici sorumludur..Tüm bunlari belirttikten sonra saticinin sorumlulugu ortadan kalkar.

Is mahkemeye kadar giderse, satici sorumlu olabilir..

21. Cologne üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    Alıntı Cologne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tüm dünyada gecerli olan evrensel hukuk kurallarindan bir tanesi de, " müddei iddiasını ispatla mükelleftir" yani bir kisi ortaya bir iddia atiyorsa ve bunu hukuki zeminde herhangi bir dava konusu yapiyorsa aynen senin olayinda oldugu gubi... BU durumda malin sahte olmadigini sen degil, sahte oldugunu iddia sahibi ispatlamak zorunda dir.. BUnun da yollari mahkemeler tarafindan gecerli kabul görülen veya atanan bilirkisi ler tarafindan yapilir..

Yani kulakligi alan kisi herhangi bir elektrik, elektronik servisine gidip te bu ürün sahtedir raporuyla seni suclayamaz.. O ürünün yetkili satici veya servisi nin veya mahkemelerce kabul edilen bir servisin bu sekil de bir belge vermesi gerekir..

Yukari da arkadaslarind a belirttigi gibi, büyük ihtimalle, elinde ki sahte ürünle seni dolandirmaya calisan bir sahistir.. Eger durum yazdigin gibiyse ve kendine bu konuda güveniyorsan, adama mail yaz ve haksiz yere tehdit etmekten senin onu avukata verecegini, bir daha kendisine mail yazmamaisini. Isterse hukuki yollari kullanabilecegini ve mahkeme önünde hesaplasabileceginizi yaz..

Bunun üzerine daha birse yazabilecegini zannetmiyorum.

Selamlar
    Mail adresini yollamasini ve rechnunglari pdf olarak ona yollayabilecegimi bunun disinda hic birsey yapamayacagimi yazdim.

Daha halen mail adresi falan yollamadi.

Ben elimdeki belgelere ve aldigim yere güveniyorum , fakat daha önceyatdigim gibi bu konular mahkemede nasil ispatlanir kafama yatmiyor.

Alici elindeki sahtesini gösterip bana sahte mal satmis dese nasil ispat eder ?

Bende hayir ben orjinal sattim desem nasil ispat ederim.

Ispat edebilmek icin satilan malin paketinde degil üzerinde bir seri numarasi olmali ki ben onun fotosunu cekeyim .

Bu isler kanunen birtürlü kafama yatmiyor malesef.

Birde bire bir teslim alinan bir ürün ile versand ile yollanan bir olmama li , alici bire bir evime geldi ve 20 dakika ürünleri inceleyerek aldi bence artik sorumluluk onda olmali bu durumda degil mi ?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    78
    122 mesaja 206 teşekkür aldı
    Kleinanzeige senin dedigini demiyor ama ikaz olarak gelen uyari yazisinda kesinlikle gidip görerek malin alinmasi aksi halde olusacak olumsuz durumlardan magdur olunacagi yaziyor yani arkaadasin dedigi gibi hic bir yaptirimi yok olumsuz bir durumda kimin kime ne satdigi sabit deilki neyi nasil ispatlayacaksin...
    Alıntı Cologne Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardesim, kusura bakma ama bu konuda yaniliyorsun.. Alici ve satici arasinda yapilan satis sözlesmelerinde cesitli hukuk kurallari gecerlidir.. Satici malin ayibini gizleyerek satiyorsa ve budurum sonradan ortaya cikarsa garantisi yok vesaire kabul edilemez..

Satici malin herseyini acikca belirtmek zorundadir, belirtmiyorsa ve mal da bir hata vs varsa, satici ayipli mal satmaktan sorumlu duruma düser.. Istedigi kadar garantisi yok desin dursun..

Ayrica Ebay Kleinanzeide garanti yok diye birsey yok.. Garantinin olmamasi satici malin herseyini acik secik yazdiktan sonra, alici o sekilde almayi kabul ediyorsa "garanti yok " olur..
    Birde Almanya da internetten yapilan satislarda, alici mali, eliyle gelip kontrol edip almadiysa 14 gün icinde, "ohne grund" iade hakkina sahiptir..Satici da privat oldugunu belirtip garanti vermiyorsa ve gwahrleistung kabul etmiyorsa durum degisir.

Her halükar da, satici malinin tüm eksik ve hatalarini acikca yazmak ve belirtmek zorundadir.. Istedigi kadar garanti yok dese bile, sattigi malda bir eksiklik, hata, ariza, ayip durumu varsa satici sorumludur..Tüm bunlari belirttikten sonra saticinin sorumlulugu ortadan kalkar.

Is mahkemeye kadar giderse, satici sorumlu olabilir..

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    İyi Güzel ve Hoş, herşey Kabul ozaman..

Olumsuz bakıyorsunuz, tamam..

Peki desem, ki Alıcı Evine gelmiş bakmış beğenmiş Parayı verip çıkmış..

Peki soruyorum size..Sahte olduğunu nereden bildi gördü veya fark etti, ki Para verilmiş iş bitmiş, sahteliği üzerinde duruyor..Tehdit ediyor..

Tekrar söylüyorum, Idda sahibi Mahkeme tarafından Görevlenmiş Uzmanın Raporuyla Iddiasını Kabul ettirir, sonra Avukat tutar ondan sonra Mahkeme yolu tutulur..

Ayrıca, bilerek veya bilmeyerek, Sahte Mal satmak kadar, alıcı olarak almak o kadar suç teşkil eder...

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    15
    5 mesaja 7 teşekkür aldı
    İyi Güzel ve Hoş, herşey Kabul ozaman..

Olumsuz bakıyorsunuz, tamam..

Peki desem, ki Alıcı Evine gelmiş bakmış beğenmiş Parayı verip çıkmış..

Peki soruyorum size..Sahte olduğunu nereden bildi gördü veya fark etti, ki Para verilmiş iş bitmiş, sahteliği üzerinde duruyor..Tehdit ediyor..

Tekrar söylüyorum, Idda sahibi Mahkeme tarafından Görevlenmiş Uzmanın Raporuyla Iddiasını Kabul ettirir, sonra Avukat tutar ondan sonra Mahkeme yolu tutulur..

Ayrıca, bilerek veya bilmeyerek, Sahte Mal satmak kadar, alıcı olarak almak o kadar suç teşkil eder...
    Hocam diyelim ki su sekilde oldu ben güvenilir bir firmadan mal aldim faturasi elimde ve belirli bir süre kullandim . Sonra bu mali baskasina sattim.Alici malin sahte oldugun söyledi ve mahkemede bilir kisi tarafindan malin sahte oldugu tespit edildi .

1. Bu durumda ben mi sucluyum yoksa bana bu mali satan firma mi ?

Firma deseki tamam bu adama mali sattim ama beim sattigim mal orjinal di bu adam sahtesini benim verdigim kutuyla satmis.Bu benim malim degil.

2. Alici mahkemeye sundugu malin benim sattim mal oldugunu nasil ispatlayabilir ?

Ben de diyorum ki hayir bende orjinal sattim alici degistirmis.

Bu isler gercekten kafama yatmiyor halen 2 tarafinda bu konularda birsey ispatlayamacagina inaniyorum , kafama hic yatmiyor 😑

Nereden
    Her yerden
    Ettiği Teşekkür
    2,149
    Ben fazla üstünde durmayacağım, senin için alıcı için ve Firma için geçerli cümleler..

Ispatlayın!
    Konu Prens-66 tarafından (09 Aralık 2015 Saat 22:04 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye Bambini - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    126
    2,682 mesaja 9,445 teşekkür aldı
    Bence bu isi hic uzatmaya gerek yok, biri diyorsa bu Mal sahte, ozaman o kisi bunun sahte oldugunu ispatlamsi lazim, ayni sekilde karsi taraf derse hayir arkadas sahte degil, cünkü elimde belge var.

Zaten bu tür isler ilk basta Makmeye direk gitmez, ilk basta Staatsanwaltin eline gecer o da degerlindirme yapar, asli varmi veya yokmu diye.

Zaten satan kisi kendinden eminse, bekler ve elndeki belgeri gereginde Polise veya Avukata gösterir.

Karsi taraf istedigi kadar sikayetci olsun, satan misi elinde belgesi varsa, her daim ispatliya bilir, herseyin dogru yolda satildigina.

Bukadar korkacak durum yok bence.

Siz siz olun, satarken üc kurus icin, bu tür isleri hafife almayin.

Satis belgesi hazirlayin, ama yok üc kurus icn lazim degil diyorsaniz, sunu unutmayin, KANUN olan bir devlette üc kurusun bile hakki aranir.

28. 2 kişi Bambini üyemize teşekkür etti:

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    1
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    İspatlayabilirse ne ala.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)