Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2723 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 11 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 19 ilde kenevir üretiminin yasallaşması

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı

19 ilde kenevir üretiminin yasallaşması

Arkadas Resmi gazete de yayinlanan kanuna göre artik bu illerde Kenevir ürertile bilinecekmis ( amasya, antalya, bartın, burdur, çorum, izmir, karabük, kastamonu, kayseri, kütahya, malatya, ordu, rize, samsun, sinop, tokat, uşak, yozgat ve zonguldak.)
    Konu hakkinda ne düsünüyorsunuz?
    Denetim altinda yapilacakmis güya hepimiz Türkiye deki denetimin ne kadar etkili oldugunu biliyoruz

kaynak: 13/c maddesine dikkat http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...20160929-3.htm
    Konu Romeo29 tarafından (13 Ekim 2016 Saat 14:10 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    Üstad nereden buldun resmi gazeteyiTicaretinimi düşünüyorsun

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    @tolgahamburg Valla aklimdan gecmedi degil ama bizim memlekette izin yokmus

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    aha bizim orda izin vermislerde bu isi yapinca dinen bir sakincasi varmi ? ve nerden nasil baslariz sifir bilgi ile nasil olur bilmiyorum

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    Alıntı fuk_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aha bizim orda izin vermislerde bu isi yapinca dinen bir sakincasi varmi ? ve nerden nasil baslariz sifir bilgi ile nasil olur bilmiyorum
    Dinen sakincasi? Hocam ciftcilik yapiyorsun uyusturucu satmiyorsun
    Arti Kenevir alternativ tipta cok kullaniliyor o yüzden dinen sakincasi olacagini sanmiyorum. Yok illaha icim rahat etmiyor diyorsan Cübbeli Ahmet hoca ya sora bilirsin
    @fuk_18 bu arada devlet alma garantisi veriyormus!!
    Konu Romeo29 tarafından (13 Ekim 2016 Saat 16:44 ) değiştirilmiştir.

7. Romeo29 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Kenevir zaten Türkiye de yetişriliyor Jüt /Kenevir Urgan neden yapılıyor sanıyorsunuz ....nasıl kontrollü afyon yetiştrilidiği gibi

sadece aradaki farkı bilmek gerekiyor ..
    Cinsin yağ ve lif eldesinde kullanılan türü Cannabis indica dır. Esrar elde etmek kullanılan türü ise, Cannabis sativa dır.
    bu ikinci cins için izin gerekli
    Konu hOrOz tarafından (13 Ekim 2016 Saat 16:52 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    aynen baska yerde okudum da haberi aslinda haklisin uyusturucu olarak kacak olursa sanirim sorun oluyor dinen devlet izin verdigi sürece sorun yok sanirim

Alıntı Romeo29 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Dinen sakincasi? Hocam ciftcilik yapiyorsun uyusturucu satmiyorsun
    Arti Kenevir alternativ tipta cok kullaniliyor o yüzden dinen sakincasi olacagini sanmiyorum. Yok illaha icim rahat etmiyor diyorsan Cübbeli Ahmet hoca ya sora bilirsin
    @fuk_18 bu arada devlet alma garantisi veriyormus!!

Üye
    Ettiği Teşekkür
    69
    13 mesaja 16 teşekkür aldı
    Kenevirin her derde deva imis gecenlerde okudum her seye yararli diyorlar, ben bulsam bende icecem tabiki saglikli olmak niyetiyle.

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    Alıntı Dirilis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kenevirin her derde deva imis gecenlerde okudum her seye yararli diyorlar, ben bulsam bende icecem tabiki saglikli olmak niyetiyle.
    Hollanda ya git

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı

ÇEDENELİ KAVURGA

Kavurga çocukluğumdan kalan bir tat, eğlence … Geçenlerde anneannemle aynı zamanda aklımıza düşmüş kavurga, kavrulurken ki yayılan kokusunu özlemişiz. Evde buğday vardı ama çedene yoktu o yüzden yapmak için biraz beklemek gerekti. Malzemeleri tamamladığımızda evde 4 kuşak bu geleneksel ve yöresel kuruyemişin yapılışına katkıda bulunup, eğlenceli zaman geçirdik. Özellikle 3 yaşında ki kızım kavrulurken buğdayın patlamasından pek bir hoşlandı. (Tabi ki uzaktan izlettirmekte fayda var, zira çok sıçrıyorlar )
    Yapılışı çok kolay, çok lezzetli bu kuruyemişin tarifinden önce biraz “çedene” ,”kavurga” nedir ondan bahsedeyim.

Çedene; bir bitkidir. Kuruyemiş gibi çerez gibi tüketilir. Güneydoğu Anadoluda yetişir. Küçük yuvarlak çekirdek gibi tanelerden oluşur, kavrularak yenir, kahvesi yapılır.Boğaza, gözlere ve kalbe iyi geldiğine inanılır. Farklı yörelerde çeşitli tohumların buğday tanelerine karıştırılarak kavrulması haline de kavurga denir. Özellikle tok tutması, protein yönünden yüksek olması nedeniyle kışın sert geçtiği bölgelerde tercih edilir.

Bir miktar çedenenin üzerine tuz dökülür (anneannem iri tuz kullandı ) ve biraz suda bekletilir. İyice yıkanıp, süzüldükten sonra tava yada sac üzerinde kokusu çıkana kadar kavrulur.

Bir miktar buğday da aynı şekilde, kokusu çıkana ve patlayana kadar kavrulur. Sıcak kalması için bir bezin arasına konur.

Buğday ile çedene karıştırılarak afiyetle, avuç avuç yenir
    (Yazı bir başka forumdan alıntıdır, bacımız güzel anlatmış ellerine sağlık, bizim yöredede böyle yapılır)

Çedene nedir: Kenevir (Cannabis), Cannabaceae familyasına ait, tek yıllık bitki cinsidir. İnsanlık tarihinin en eski bitkisel hammadde kaynağı olan, saplarında bulunan lifler iplik, dokuma ve kumaş yapımında, hamurlu kısmı ise kâğıt yapımında kullanılan bir bitki türüdür.

Ayrıca çedene ile güzel poaça yapılır ve kahvesi meşhurdur.

Üye -selim- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Innsbruck
    Ettiği Teşekkür
    19
    47 mesaja 114 teşekkür aldı
    Böyle Bi serbestlik yada Kenevir artik Serbest Bu illerde isteyen yeti$tirebilir diye bi YASA söz konusu degil yanli$ bilgilendirmeyelim arkada$lari...
    Kenevir kontrollü yeti$tirilen bi nevi kotalidir. izin ve gerekli donanima sahib olunmasi $arti vardir. Dini Yönüne gelince biliniyorsa Satilan ki$i yada kurumlar Uyu$turucuda kullanilacak uygun degildir... Yani banane alan ne icin kullanacak gibi bi hissiyat münasip degildir...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)