Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2717 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 18 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Cocuk olunca Nebenkosten arttirmak gerekir mi?

Tecrübeli Üye hope41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    231 mesaja 416 teşekkür aldı

Cocuk olunca Nebenkosten arttirmak gerekir mi?

Arkadaslar merhaba, bir sorum olacak sizlere.

Rabbime hamdolsun ilk cocugumuzu saglikli bir sekilde kucagimiza aldik, yakinda 5 aylik olacak.

Tabi cocuk olunca evde kullanilan su elektrik vs... artmis olacak hali ile sürekli camasir yika ütü yap vs...

5 yildir ayni evde oturuyoruz ve her sene geriye para aliyorduk ama simdi isler degisebilir sanirim.

Ev sahibi yazin 5-6 ay yok bizim, yakinda gelir Türkiye´den, onunla konusup Nebenkosten i arttirmak bizim icin daha avantajli olabilir diye düsünüyorum, yoksa yil sonu Nachzahlung gelebilir.

Kira ile ilgili bir degisiklik gerekiyor mu peki evin nüfusu artinca?

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye fuk_18 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    849
    266 mesaja 357 teşekkür aldı
    ya bence bu sene ciksin ondan sonra artirirsin ocakdan itibaren farkli öde 20 25 euro artirsan sanirim yeterli olur cunku bazi yerlerde nebenkostende elektrik yok dahil degil sende nasil bilmedigimden asiri bir artim yapma yaparsanda yil sonu geri alirsin yinede

4. fuk_18 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı fuk_18 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ya bence bu sene ciksin ondan sonra artirirsin ocakdan itibaren farkli öde 20 25 euro artirsan sanirim yeterli olur cunku bazi yerlerde nebenkostende elektrik yok dahil degil sende nasil bilmedigimden asiri bir artim yapma yaparsanda yil sonu geri alirsin yinede
    Elektrik ve dogalgazi ayri ödüyoruz. Yil sonuna az kaldi aslinda bakalim yil sonunda gelen Abrechnung da ne kadar degisiklik olmus 7 ayda, ona göre de arttirabiliriz. 20 EUR filan arttiririm duruma göre.

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar merhaba, bir sorum olacak sizlere.

Rabbime hamdolsun ilk cocugumuzu saglikli bir sekilde kucagimiza aldik, yakinda 5 aylik olacak.

Tabi cocuk olunca evde kullanilan su elektrik vs... artmis olacak hali ile sürekli camasir yika ütü yap vs...

5 yildir ayni evde oturuyoruz ve her sene geriye para aliyorduk ama simdi isler degisebilir sanirim.

Ev sahibi yazin 5-6 ay yok bizim, yakinda gelir Türkiye´den, onunla konusup Nebenkosten i arttirmak bizim icin daha avantajli olabilir diye düsünüyorum, yoksa yil sonu Nachzahlung gelebilir.

Kira ile ilgili bir degisiklik gerekiyor mu peki evin nüfusu artinca?
    Allah anali babali büüyütsün,lakin ev sahibine bu konuda hic bagsetme,daha ilk sene bir sey fazla gelmez,önümüzdeki senede o kadar cok gelecegini sanmiyorum belkide isitmadan yani kalariferden 30-40€ fazla gelirse gelir,ceryandanda zaten kendileri hesaplayip haber veriyorlar.

7. tr-22 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye hOrOz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    4,388 mesaja 9,676 teşekkür aldı
    arkadaşım şimdi Nebenkosten nasıl hesaplıyor bilemiyoruz kişi başına ne hesaplanıyor

kimi yerde yaşayan kişi sayısı dikkate alınıyor kimi yerde metrekare

mesela su temiz su veya Abwasser konusunda eğer evde sayaç varsa zaten sayaca göre hesaplanıyor

kaliorifer de öyle metrakare veya sayaç

elektrik - gaz zaten kendin ödüyorsun

geriye pek fazla bir şey kalmıyor
    Konu hOrOz tarafından (20 Ekim 2016 Saat 19:30 ) değiştirilmiştir.

9. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Allah anali babali büyütsün arkadasim..
    soruya gelince, neden fazla nebenkosten olsun ki..?
    cocuk zaten ilk 1 1/2-2 sene sizin odanizda yatacak..
    cocugu her gün yikayacak haliniz de yoktur umarim.. hafta da 2 kere yikasan yeter, fazla su da harcamiyorsun ki zaten.. 20-25 litre ilik su ile yikayacaksin..
    ceyran da fazla yakmiyorsun ki cocuk icin..

2nci cocuk de gelse fazla yakmaz ceyran.. ancak ne zaman biliyormusun.. her ikisi de ayri oda da kalirlarsa.. tv, pc, radio acik birakirlarsa..
    her odanin isigin i acik birakirlarsa..
    günde, 10-20 kere tuvaletin suyunu cekerlerse (hosuna gittigi icin)..
    hele bi 6-10 sene bekle arkadasim o zaman iste anlarsin.. :-)

11. talo176 üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    250
    41 mesaja 71 teşekkür aldı
    Allah analı babalı büyütsün.
    Bazı yanlışlar var düzelteyim.
    Çöp, Abwasser, Grundsteuer gibi şeyler genelde kişi başı ödenir. Tabi burda bazılarida metre kare ye göre hesap yapıyor. Evde kafa sayısı yüksel dimi, çocuk olsa bile fark etmez, Nebenkosten Abrechnung da 3 kişi diye geçer.
    Saygılar

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    37
    88 mesaja 732 teşekkür aldı
    kim ne derse desin kullanilan su ve cöpe atilan pempas da asiri bir artis olacak buda ev sahibine yansiyacak en az bulunan bölgeye göre en az 20-en fazla 40-50 € Neben kosten a yansimasi normal bir tutar....

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı EnesD58 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Allah analı babalı büyütsün.
    Bazı yanlışlar var düzelteyim.
    Çöp, Abwasser, Grundsteuer gibi şeyler genelde kişi başı ödenir. Tabi burda bazılarida metre kare ye göre hesap yapıyor. Evde kafa sayısı yüksel dimi, çocuk olsa bile fark etmez, Nebenkosten Abrechnung da 3 kişi diye geçer.
    Saygılar
    hiç bir zaman çöp insan sayışına göre hesaplanmaz
    kaç haftada bir boşaltılıyor veya kaç litre çöp tenekesi hesaplanır

bazi belediyelerde çöpü tartıyorlar o zana iş başka
    Grundsteuer metrekareye göre hesaplanır

Alıntı ido44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kim ne derse desin kullanilan su ve cöpe atilan pempas da asiri bir artis olacak buda ev sahibine yansiyacak en az bulunan bölgeye göre en az 20-en fazla 40-50 € Neben kosten a yansimasi normal bir tutar....
    su sayacı varsa ona göre hesaplarlar yoksa kafa başına

bizim oturduğumuz evlerde ister 10 kişi otur istersen 1 kişi otursun su parası metrekareye göre :-)

Konu hOrOz tarafından (20 Ekim 2016 Saat 22:14 ) değiştirilmiştir.

15. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    37
    88 mesaja 732 teşekkür aldı
    bizim orda demissin ya haklisin sizin orda... bizim orasi ise sizin orda degil....

Nereden
    Babadağ dan
    Ettiği Teşekkür
    1,294
    Alıntı ido44 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizim orda demissin ya haklisin sizin orda... bizim orasi ise sizin orda degil....
    sizin orada çöpü tartıyorlar mı?

18. hOrOz üyemize teşekkür edenler:

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    sizin orada çöpü tartıyorlar mı?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    250
    41 mesaja 71 teşekkür aldı
    Horoz usta, ben kendim ev sahibiyim.
    NRW Wuppertal dayım, ve burda kişi sayısı değiştiği mi anın da çöp parası değişiyor. Yani burda kafadan atmıyoruz.

Moderator talo176 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    2,147
    1,392 mesaja 2,599 teşekkür aldı
    Ben de ev sahibiyim.. eve gectigimizde 2 kisiydik.. simdi ise 4 kisiyiz.. ona göre cöp tenekesi veriliyor/siparis veriliyor.. bastan 2 kisiyiz diye bildirdim ve ona göre cöp tenekesi verdiler (50l).. 1nci ve 2nci cocuk geldiginde bildirmedim ve halen 50l tenekesini kullaniyoruz.. cocuk dogdunda tabiki biraz fazla oluyordu (pampers dan dolay).. lakin bizim burda entsorgungsvertrieb var ve pamperslari oraya birakiyordum ücretsiz!

Bende nebenkosten de hic bir degisiklik olmadi..
    2 kisi iken 250€ simdi 4 kisi iken halen 250€
    Konu talo176 tarafından (21 Ekim 2016 Saat 07:09 ) değiştirilmiştir.

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Allah analı babalı büyütsün, soruya gelince eğer mietvertrag anlaşmasında bir değişiklik yapılmadıysa (bu genelde ek yazılıyor) o zaman Vertrag metrekareye göre hesaplanıyor. Mietvertrag a bakıp ona göre hareket edersin.

Die Nebenkostenabrechnung basiert auf der Grundlage des vereinbarten Verteilungsschlüssels/ Umlageschlüssels der Nebenkosten. Maßgebend ist hierzu die Vereinbarung im Mietvertrag. Soweit die Parteien mietvertraglich nichts anderes vereinbart haben, wird der Vermieter die Nebenkosten regelmäßig nach dem Anteil der Wohnfläche umlegen (§ 556 BGB).
    Die Anwesenheit von Babys, Kleinkindern oder Kindern wirkt sich im Hinblick auf die Nebenkosten, soweit diese nicht verbrauchsabhängig abgerechnet werden ( Energieverbrauch), faktisch nicht aus, da Nebenkosten wie Müllgebühren, Schornsteinfeger, Gebäudeversicherung u.a. unabhängig davon anfallen, welches Alter ein Familienmitglied im Haushalt des Mieters hat.

Abrechnung nach der Wohnfläche

Wird nach der Wohnfläche abgerechnet, spielt die Anwesenheit von Babys, Kleinkindern oder Kindern in der Wohnung des Mieters zumindest in Bezug auf den Abrechnungsmaßstab keine Rolle. Auch durch einen eventuell bedingten Mehrverbrauch ändert sich am Abrechnungsmaßstab als solchem nichts. Gleiches gilt, wenn nach umbautem Raum abgerechnet wird. Bei Kleinkindern wird es aber eher so sein, dass der Verbrauch unter dem Verbrauch eines Erwachsenen liegt.

Die Anwesenheit von Kindern wirkt sich allenfalls insoweit aus, als der Verbrauch beispielsweise im Hinblick auf die Warmwasserkosten ansteigt und sich insoweit in der Nebenkostenabrechnung ein höherer Ansatz niederschlägt. Im Übrigen kann der Vermieter einem erhöhten Verbrauch dadurch Rechnung tragen, dass er die monatlichen Vorauszahlungen auf die Nebenkosten anpasst. Gemäß der Heizkostenverordnung ist er ohnehin verpflichtet, mindestens 50 % des Energieverbrauchs des Mieters verbrauchsabhängig abzurechnen.

Abrechnungsmaßstab Personenzahl: Berechnung von Babys, Kleinkindern und Kindern

Nicht viel anders ist die Situation, wenn als Verteilungsschlüssel die Personenzahl in der Wohnung des Mieters vereinbart wurde. Die Anwendung dieses Umlegungsmaßstabs wird vielfach als gerechter empfunden, als die Verteilung nach der Wohnfläche, weil mehr Personen auch mehr Betriebskosten verursachen. Auch hier sind mindestens 50 % des Energieverbrauchs immer verbrauchsabhängig abzurechnen.
    Dabei ist es grundsätzlich unzulässig, für Babys, Säuglinge, Kleinkinder oder Kinder Zuschläge oder Abschläge zu erheben oder zu verlangen (AG Bergisch Gladbach WuM 1994, 549). Gleichermaßen bleiben sonstige Umstände, die mit den Bewohnern und ihren Lebensgewohnheiten zusammenhängen, außen vor (LG Mannheim NZM 1999, 365).

Allerdings können Vermieter und Mieter die Heranziehung solcher Umstände mietvertraglich vereinbaren (AG Hannover WuM 2001, 469). Dann kommt es darauf an, eine solche Vereinbarung individuell und so zu gestalten, dass ein klarer Abrechnungsmaßstab festzustellen ist.

23. 44Malatya üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Hayirli Cuma´lar herkese, öncelikle sagolun tesekkür ederim.

Biraz da tebessümle okudum yazdiklarinizi eksik olmayin... bir arkadas ev sahibine bildirmeyin demis ya Ev sahibi alt katta oturuyor, cocuk bekledigimizi zaten biliyorlardi ama saklamayada gerek yok yanii

Inanin bizim evde nasil heaplandigini bilmiyorum, hani derler ya hersey bir tecrübe... Vertrag da bakayim onunla ilgili birsey yaziyor mu diye, belkide cok asiri birsey degismez ilk etapda arkadaslarinda dedigi gibi, cocugu haftada 1-2 kez yikiyoruz, camasir makinasi calisiyor eskiye oranla biraz daha fazla, bulasik makinasina henüz bir etkisi yok anne sütü ile beslendigi icin

Kalorifer ile elektrik zaten ayri, tek su parasina etki eder onunda belki cok asiri fazlasi olmayabilir, zaten normalde az kullanip geri para aliyorduk simdi belki kafa kafaya gelir... En iyisi gelecek olan Abrechnung´a bakip ona göre karar vermek. Ya da ev sahibi gelsin konusurum, icabinda 20-30 arttirilir Nebenkosten.

Tecrübeli Üye tr-22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Köln
    Ettiği Teşekkür
    169
    531 mesaja 871 teşekkür aldı
    Alıntı hope41 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hayirli Cuma´lar herkese, öncelikle sagolun tesekkür ederim.

Biraz da tebessümle okudum yazdiklarinizi eksik olmayin... bir arkadas ev sahibine bildirmeyin demis ya Ev sahibi alt katta oturuyor, cocuk bekledigimizi zaten biliyorlardi ama saklamayada gerek yok yanii
    Slm hayirli Cumalar,
    Tamam sorun yok ev sahibi bilebilir,yalniz sen onun yanina kendin gidersen,neben kossten ,kira gibi zam varmi yokmu konusursan,oda seve seve sana hemen 20€ fazladan zam yapabilir.
    Yukarida bir arkadasimiz yazmis,ev sahipleri evi kiraya verirken otomatikman üc kisi üzerinden hesaplarlar,sen sesini cikarma,talo176 usta yazmis zaten en azin 5-6 sene kafani yorma,ikinci cocuk gelene kadar,böyle bir sey olmus olsa zaten ev sahibiyle beraber oturuyormusunuz kendisi sana bir kac ay önce söyler diye düsünüyorum.

26. 2 kişi tr-22 üyemize teşekkür etti:

Nereden
    Herne/ Kocaeli
    Ettiği Teşekkür
    388
    Alıntı tr-22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Slm hayirli Cumalar,
    Tamam sorun yok ev sahibi bilebilir,yalniz sen onun yanina kendin gidersen,neben kossten ,kira gibi zam varmi yokmu konusursan,oda seve seve sana hemen 20€ fazladan zam yapabilir.
    Yukarida bir arkadasimiz yazmis,ev sahipleri evi kiraya verirken otomatikman üc kisi üzerinden hesaplarlar,sen sesini cikarma,talo176 usta yazmis zaten en azin 5-6 sene kafani yorma,ikinci cocuk gelene kadar,böyle bir sey olmus olsa zaten ev sahibiyle beraber oturuyormusunuz kendisi sana bir kac ay önce söyler diye düsünüyorum.
    Aleyküm selam, sana da hayirli Cuma´lar. Evet haklisin ama benim burda kasteddigim soguk kiraya zam degil nebenkosteni arttirmak. Yani benim kira sicak 430 EUR, bunun 300 ü soguk kira, 130 Nebenkosten, ben simdi 300+150 yapabilirim mesela diye düsünmüstüm, yoksa kiraya zam olmaz diye düsünüyorum cocuktan dolayi. Tabi ki arkadaslarinda dedigi gibi nasil hesaplandigi da önemli kisi basina mi yoksa baska sekilde mi....

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)