Alıntı 44Malatya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bizde de durum farklı değildi, Babam 72 yılında aynı köyden iki arkadaş ile almanyaya gelmiş, bir kaç yıl çalışıp geri döneriz demişler ve 74 yılında neredeyse başarmışlar. Bir külüstür araba alıp üçü de yola çıkmış, münih yakınlarında araba bozulmuş ve o bozuluş.
75 aralık da annem ile beni almanyaya getirdi, iki odalı kiralık ev bulmuş, banyo odun sobasıyla, kalorifer olmadığı için salonda gaz yağı sobası vardı, gazı kellerden getiriyorduk 10 litrelik bidonlarnan.
80 lı yıllarda abim ve ablalarım da geldi, biz evde olduk 6 kişi. Biz çocuklar salonda yatıyorduk, evi öyle tuhaf yapmışlarki yatak odasından tuvalete gitmek için mecbur salondan geçeceksin, bir de babam vardiye çalışıyordu. O evde 88 e kadar kaldık, benim büyüklerim evlendikten sonra yavaş yavaş evlerini ayırdılar, Babam o sırada kaloriferli bir ev buldu, biz oraya taşındık...

Şimdi babamlar emekli 10 ay türkiyede, 2 ay burda kalıyorlar, biz çocuklar birbirimizi hemen hemen her gün görüyoruz veya telefonlaşıyoruz.

sasirdim cunku benim duydugum 10 ay TR de 2 ay Almanyada kalan Almanyadan emekli maasi alamaz deniyordu

Yani en az bi 6 ay Almanyada kalmak gerekmiyormu emekli maasini almak icin?