Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2703 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 19 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 19 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 85 yaşındaki babamı Almanya'ya getirmek

Tecrübeli Üye kafkaf - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Hannover
    Ettiği Teşekkür
    108
    13 mesaja 17 teşekkür aldı

85 yaşındaki babamı Almanya'ya getirmek

Selamlar herkese,
    Sizlere danışmak istediğim konu başlıktaki gibi, annemle babam Türkiye'de yaşıyorlar, babamın yaşı çok ilerledi ama bu yaşına rağmen tuttuğumuz bir bakıcıyla beraber anneme bakıyor, annem şuanda çok hasta ilerisi için doktorlar neyazıkki hiç iyimser konuşmuyorlar.
    Benim derdim, eğer yarın bir gün anneme birşey olacak olursa babam yalnız kesinlikle yaşayamaz bende O'nu buraya getirmeyi planlıyorum , sizlere sorum bu durumda benden ne gibi şartlar isterler acaba bu mümkünüdür ? Sağlık sigortası vs ne olacak? Başından buna Benzer birşey geçen varmı ?
    Her türlü fikir ve tavsiyelerinizi yazabilirsiniz..

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Selam hemserim.(Nikinden anladigim kadariyla sende izmir-Karsiyaka'dansin.) Yazdiklarinda eksik bilgler var cevaplanmasi icin tamamlamak lazim.Mesela annen baban kac senedir Türkiye'de?,Bu zaman zarfinda Almanya ziyaretleri varmi?,uzun müdet kalabilmesi icin Almanya yabancilar polisinden izin aldilar mi yani hala oturma müsadeleri gecerlimi? Almanya sosyal sigorta kuruluslarina aidat yatiriyorlarmi/Bakimlarini Türkiye sosyal güvenligimi yoksa Almanya mi karsiliyor?Biliyorsaniz eger Almanya'dan saglik konusunda herhangi bir güvencesi yoksa belirli bir yastan sonra Almanya yaslilari artik sigorta yapmiyor ve onlarin bakimlarini üstlenmiyor.Eger hersey olumsuzsa yinede Almanya yabancilar polisinden özel durumlara ait acil bir oturma müsadesi alabilirsiniz babaniz icin.Ama bu tabiki uzun bir yol ve cok ugrastirici bürokrasi ile ugrasman gerekebilir.Kolay gelsin.

4. ALSANCAK-35 üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    6
    23 mesaja 24 teşekkür aldı
    Bende sunu biliyorum
    Eger anne baba gibi birinci derece akrabalara bakim belgesi yapiyor isen o kisileri buraya getirebilirsin onlara ha burda bakmissin ha türkiyede
    sen simdiden babanlara bakiyor mus gibi islem yap
    slm
    catli

6. catli50 üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Hannover
    Ettiği Teşekkür
    108
    Tekrardan selamlar, önce hemserime cevap vereyim
    Annemler burada hic yasamadilar, ben buraya geldim geleli yani yaklasik 18 yildir bircok defa beni ziyarete geldiler burasi ile herhangi bir baglantilari yok. Ikiside emekliler Izmirdeki evlerinde yasiyorlar bende tek cocuklari oldugum icin tabiki onlarin bakimlariyla ilgilenmek durumundayim. Senin yabanci Polisi diye bahsettigin Auslaenderamt'mi kastediyorsun?
    85 yasindaki bir yasliyi acaba Almanya sigorta yaparmi, vede uzun süre burada kalabilmesi icin vize alabilirmiyim? sorun burada!
    Catli kardesin dedigi bakim belgesini anlayamadim nedir bu belge nasil yapilir?

Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı
    at 21 le sağlık işini çözersinde kalabilirmi onu bilemiyorum araştırıp öğrenmek lazım

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    Buraya getirebilecegini sanmiyorum birinci engel sigorta ikinci engel ucusa elverislimi durumu yani saglik durumu nasil cogu pilotlar kabul etmiyor ucusu cok ileri yasta insani getirdin diyelim burda kim bakicak? ona guvence vermen gerek buraya sadece uc ayligina getirdigin insana binlerce € guven istiyorlar genc saglam insanlara yasi ilerlemis insana ne derler sen dusun birak sen bakmaya getirmeyi o yastaki insani turist getirmek bile zor.

10. gamberoglu2000 üyemize teşekkür edenler:

Moderator 44Malatya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    Zurbahan Dağından
    Ettiği Teşekkür
    1,887
    859 mesaja 3,535 teşekkür aldı
    Anne veya baba Türkiye’den Almanya‘ya bakım için getirilebilir mi?

Genelde Almanya‘ya anne veya babasını getirmek isteyenler bakım sebebini öne sürüyor. Bakıma muhtaç oldukları ve Türkiye‘de bunun sağlanamadığını ifade ederek Almanya‘daki çocuklarının yanına gelmeleri çözüm olarak gösteriliyor.

Peki böyle bir durumda hukuki işleyiş nasıl? Öncelikle buna benzer durumlar için mavcut olan kanuna bakmakta yarar var. Kanunda belirtilen durum şöyle: Anne veya babaya veya başka yakın akrabaya oturum müsaadesi verilebilir. Ancak bu sadece olağanüstü bir halin giderilmesi için mümkündür.

Evet kanunda öncelikle “verilebilir“ kelimesi geçiyor. Verilecektir denmiyor. Yani karar devlete kalmış bir şekilde “isterse verebilir“ şeklinde yorumlamalı.

Benim gelirim iyi, 40 senedir Almanya‘da yaşıyorum, annem veya babam için oturum vermeleri gerekir demek mümkün değil. Oturumun verilip verilmemesi devletin kararına bırakılmıştır.

Peki oturum alınabilmesi için nelere dikkat edilmeli? Öncelikle olağanüstü bir hal olması için, anne veya babanın gerçekten bakıma muhtaç olması gerekir. Sonra Türkiye‘de bakacak kimsenin bulunmaması gerekir. Bu sadece yakın akrabalar için geçerli değil. “Gerekirse bakımevlerine bile verin” diyecek kadar şartları zorluyor devlet.

Onun için bizim tavsiyemiz şöyle: Bu durumda anne veya babası için oturum almak isteyenlerin başvurudan önce gereken hazırlıkları yapmaları lazım. Doktor raporları, anne veya babanın sağlık durumunu ispatlayan belgeler, onların yalnız kaldıklarını ve yakın bir akrabanın bakamayacağını ispatlayan deliller.

Bu hayli zor bir durum. Bunu baştan belirtmek gerekir. Ama başvuru yapılırsa, eliniz boş gidemezsiniz. Başvurunun Türkiye‘de bulunan Alman Elçilik veya Konsolosluk üzerinden yapılması gerekir. Başvurunun yanında bir de anne veya babanın durumunu açıklayan yazı yazılmasını tavsiye ederim.

12. 44Malatya üyemize teşekkür edenler:

Nereden
    Hannover
    Ettiği Teşekkür
    108
    Alıntı tolgahamburg Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    at 21 le sağlık işini çözersinde kalabilirmi onu bilemiyorum araştırıp öğrenmek lazım
    Bu AT 21 ne oluyor usta?

Nereden
    Hannover
    Ettiği Teşekkür
    108
    44Malatya kardeşimiz sağolsun, çok ayrıntılı bir açıklama yapmış konuya . Aslında bahsettiğin şartların hepsi bizde mevcut ben tek çocuklarıyım benden başka bakacak kimseleri neyazıkki yok, bakımevi konusunda yıllardır uğraşıyorum bizim oradaki devletin bakımevleri enkaz 4-5 yıl beklemeye alıyorlar , özeller çok para istiyorlar.
    Bu kış gittiğimde İzmir'deki konsolosluğa bir danışmayı düşünüyorum bakalım , cevaplarınız için çok teşekkürler gelişmeler olduğunda burada sizlerle paylaşırım.

Tecrübeli Üye ALSANCAK-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    1,271
    427 mesaja 1,247 teşekkür aldı
    Alıntı kafkaf Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu AT 21 ne oluyor usta?
    Türkiye de yasayan Türk vatandaslarinin Avrupa da saglik hizmeti alabilmesine olanak saglayan sigortali belgesi.Almanya ya gideceklerin bu belgeyi muhakkak SGK dan almasi gerekiyor.

Üye bellali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    90
    15 mesaja 25 teşekkür aldı
    alakasiz olucak ama bir karsiyakalida ben varim

Nereden
    Hannover
    Ettiği Teşekkür
    108
    Eywallah kardesim bu sayede tanışmış olduk, memnun oldum..

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Merhaba, bende getirmek istiyorum, bu konuda yardımcı olacak birisini arıyorum

Tecrübeli Üye Rookie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    334
    57 mesaja 78 teşekkür aldı
    Benim tanıdığım yaşlı annesini Almanyaya turist olarak getirdi, vizesi bitince uçağa binemez diye rapor aldı, yabancılar dairesi sorun çıkarınca bir avukat tuttu, işi uzattı anneside yaşlıydı zaten o süreç içinde vefat etti.
    Mahkeme bakıma muhtaç olan bir kişiyide kimsesinin olmadığı bir yere göndermez her halde.
    Asylerden daha fazla ölüme riski var.

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    16
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    kafkaf kardesim uzun bir süre olmus ama ne yaptin konunu inceledim bende annemi getirmek istiyorum

Nereden
    Hannover
    Ettiği Teşekkür
    108
    Selamlar, ben neyazikki bizimkileri buraya temelli olarak getiremedim, çok uğraştım ama olmadı turist olarak gelip 3 ay sonra döndüler.
    Zaten 2017 yılında önce annemi, 6 ay sonrada babamı kaybettim konu benim için çoktan kapandı, benim başaramadığımi inşallah sizler sevdikleriniz için başarırsınız.
    Konuyla ilgilenen arkadaşlara cevapları için çok teşekkür ederim, iyiki varsınız..

Tecrübeli Üye
    Nereden
    Stuttgart / Almanya
    Ettiği Teşekkür
    207
    33 mesaja 42 teşekkür aldı
    Basin sagolsun ….

Yeni Üye
    Ettiği Teşekkür
    0
    0 mesaja 0 teşekkür aldı
    Başın sağolsun abi üzüldüm gerçekten Allah kimseye yaşatmasın

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    116
    144 mesaja 324 teşekkür aldı
    Getirebiliyorsunuz ama burda alakoymak cok zor.
    2010 yilinda bende Babami 75 yasinda idi getirdim ama ne yazikki burda alakoyamadim.Izin vermediler.
    Ve yasi ileri olan bir kisininde mecburi saglik sigortasi pahali oluyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)