Acemibiri, bu daha öncede 80yıllarda dava oldu ve red geldi.

Red konusunda haklılar.

Daha detaylı anlatayım. Bir Alman, yada başka millet bu emekli parasını çekemiyor. Sadece Türklere var bu hak. 1973'deki ek protokol işci anlaşmasında ise yazıyorki, Türkiye'ye aylıklar kesindisiz ödenir. Orada çekilen emeklik parası kesintisiz ödenir diye birşey yok. Orijinal Almancasını okudum. Rentenzahlungen yazıyor, Beitragserstattung yazmıyor. Bizimkinler ikisinide aynı kefeye atıyor. Yani bizim ozamanki hükümet kimse, tahminen Ecevit'di, dikkat etmemişler.

Ayrıca birde AB kurulmadan önce ön kuruluşları vardı. Türkiye'ye buraya üye olmak üzereydi. 1977 gel gir demişler bize biz istememişiz. Bir kaç yıl sonra fikir değiştiriyoruz girmek için dilekce veriyoruz. Bu seferde o AB ön kuruluşu kabul etmiyor. Yani bir nevi 1977 evet dese hükümet bugün AB üyesiydik.

Neyse, ozamanlar ama bir iyi niyet anlaşması yapılıyor. Assozierungsabkommen. Burda diyorki, Türkiye AB ülkesi olamasa bile, bir AB ülkesi vatandaşından daha kötü davranalamaz. Geçmişte hatırlarsan yeni oturum kartlarına 60 Euro aldılar, AB vatandaşına ise 28.80 Euro. Burda Alman mahkesi biz hal verdi ve paraları geri aldık.

Burdaki davada diyorki davayı açan, bana Türküm diye kötü davranıyor. Hakimde diyorki, sana AB vatandaşından daha kötü davranan yok. Tam tersi diyor. AB vatandaşı parasını hiç çekemiyor, sen hiç yoktan yarısını alıyorsun.

Bunlardan hariç, yinede Alman devleti haklı. Bizler sigorta ile bankayı ayırt edemiyoruz. Sigorta kàr amaçlı değil koruma amaçlı yapılan birşey. Örnek, sen araba sigortası yapıyorsun, kaza yapmazsan paranı alabiliyormusun? Hayır. Çünkü sigorta seni korudu. Riski senin üzerinden aldı. Bunuda bir bedeli var. Emekli sigortasıda öyle. İşe girdiğin ilk günden itibaren seni malüliyete, eşinin dulluğuna, çocukların yetim ve öksüz kalmasına sistem seni korudu.

Ha banka nedir. Banka sigorta gibi riski üstünden azaltmaz
Sadece parayı para ile satıyorsun. Malül olmuşsun, dul kalmışsın, çocuğun yetim veya öksüz kalmış bakmaz.

İşte biz bu ince farkı görmüyoruz. Sigorta, banka hepsiki aynı kefene atıyoruz.

Biz istyoruzki, sigorta bizi korusun, ama başımıza birşey gelmezsede parayı geri verirsin. Oldu canım.

Ha bu davalar nerden çıkıyor. İsmini açıkalamayacağım. Seçim zamanları bağzı hükümetler oy kabmak için bu davaları teşvik ediyorlar.