Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2740 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 41 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Türkiyeden Emeklilik Mavi Kart bir kac soru

Hybrid View

önceki Mesaj önceki Mesaj   sonraki Mesaj sonraki Mesaj
    Üye Kader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    19
    5 mesaja 5 teşekkür aldı
    Selam

@Karadeniz

Esim zaten calismiyor

58 yasini düsünsek 1 sene Türk vatandasligi gerek ,yani 3600 den emekli olmasi icin dogrumu?ama ozaman 58 yasinda emekli olur.
    Eyer 6 sene beklesek 14+6 ozaman 20 senisi dolmus olacak ve normal 52 yasinda emekli olabilir,Ben simdi bu yaz tatilinde 14 mevcut olan (5040) gününü borclanmasini yapmak istiyorum, geriye kalan 335 günü ileride 6 senesi dolduktan sonra,böyle avantajli olmazmi?

Alman vatandasligina 05.12.2003 de girdik,benim calisma tarihim 01.08.1985.
    Benimki zaten oluyor 3600 den onu biliyorum 60 yasinda,eyer 7 sene bende beklesem 25 seneyi bende tamamlamis olurum 18 senem Türk vatandasligim var.

Biraz Karisik gibi oldu,InsAllah anladin demek istedigimi.

Emekli miktari yönünde hic bilgim yok,Onun icin sormak istedim hangisi bizim icin avantajli olur.

Selam ve saygi
    Konu Kader tarafından (18 Nisan 2017 Saat 15:18 ) değiştirilmiştir.

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye karadeniz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    55
    419 mesaja 680 teşekkür aldı
    Alıntı Kader Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam

@Karadeniz

Esim zaten calismiyor

58 yasini düsünsek 1 sene Türk vatandasligi gerek ,yani 3600 den emekli olmasi icin dogrumu?ama ozaman 58 yasinda emekli olur.
    Eyer 6 sene beklesek 14+6 ozaman 20 senisi dolmus olacak ve normal 52 yasinda emekli olabilir,Ben simdi bu yaz tatilinde 14 mevcut olan (5040) gününü borclanmasini yapmak istiyorum, geriye kalan 335 günü ileride 6 senesi dolduktan sonra,böyle avantajli olmazmi?

Alman vatandasligina 05.12.2003 de girdik,benim calisma tarihim 01.08.1985.
    Benimki zaten oluyor 3600 den onu biliyorum 60 yasinda,eyer 7 sene bende beklesem 25 seneyi bende tamamlamis olurum 18 senem Türk vatandasligim var.

Biraz Karisik gibi oldu,InsAllah anladin demek istedigimi.

Emekli miktari yönünde hic bilgim yok,Onun icin sormak istedim hangisi bizim icin avantajli olur.

Selam ve saygi
    Kader, konuyu biraz toplayalim,esinizin 18 yasi olarak 26/06/1989 tarihinden Almanvatandasligina gectiginiz tarih 05/12/2003 arasinda 5275 gün var esinizin 18 yasi itibaren normal emeklilik hakki 46 yas 5375 prim günü eksiginiz 100 gün (3 ay 10 gün) bu süreyi yaz tatillerinde calisir olarak tamamlamaniz mümkün,Almanvatandasligina gectiginiz tarihi nufus dairesinden arastirsaniz belki daha gec tarih olabilir,devlet kapisindan arastirin derim Türkvatandasligindan ciktiginiz tarih olarak 05/12/2003 tarihimi,esinizin yasi su an 45 yıl 9 ay 23 gün emeklilik hesabinda esinizin 46 yasini doldurmus olmasi lazim.
    Esinizin Almanvataandasi olarak emekli olma hakki kanunlarda var yeniden Türkvatandasligina dönmeniz gerekmez,hesaplarinizda 20 yil hesabi yapiyorsunuz yanilmiyorsam esiniz yurtdisinda calismasi yok fakat Almanya'da dogan cocuklarinizdan kaynaklanan haktan dolayi 5375 günle emekli olabilir.

Sizin icinde ilk calismaya basladiginiz tarih itibari (01/08/1985 ile 18 yasini düsünürsek, 49 yas 5300 günle normal emeklilik 60 yas 3600 günle yaslilik emekliligine sahipsiniz,Almanya'da calismaya devam ettiginizden dolayi yaslilik emekliligi en makulü gözüküyor yani 60 yasinda,sizinde emeklilik islemlerinizde Türkvatandasligina dönmenize gerek yok yurtdisi borclanmasi icin fazlasi ile prim gününüz var,yazdiklarim dahilinde karar vermeniz halinde borclanma tarihleri ve bilakis esiniz icin gereken bilgileride burada veririz.
    Konu karadeniz tarafından (19 Nisan 2017 Saat 09:41 ) değiştirilmiştir.

4. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    19
    5 mesaja 5 teşekkür aldı
    karedeniz

Seni baya yordum,kusura bakma

Eksik olan günler ödeniyormu? Yani 100 gün (3 ay 10 günü).
    Türk vatandasligi 18 yas itibari 26.06.89 -05.12.2003 Bu 5275 gün
    Birde Ilk mesajlarda esimin 14 senisi yetmez deniliyordu, 6 senesi eksik deniliyordu 20 sene Türk vatandasi olmasi gerek denildi,simdi ise 5375 gün emekli olmasin yeterli tabi yukaridaki eksik günler tamamlanirsa.
    5375/360=14,9305555 sene yapiyor
    Tam Arap sacina döndü,gereken sigorta süresi ile gereken prim ödeme süresi bunlari galiba anlamak lazim.

Selam ve saygi

Ettiği Teşekkür
    55
    karedeniz

Seni baya yordum,kusura bakma

Eksik olan günler ödeniyormu? Yani 100 gün (3 ay 10 günü).
    Türk vatandasligi 18 yas itibari 26.06.89 -05.12.2003 Bu 5275 gün
    Birde Ilk mesajlarda esimin 14 senisi yetmez deniliyordu, 6 senesi eksik deniliyordu 20 sene Türk vatandasi olmasi gerek denildi,simdi ise 5375 gün emekli olmasin yeterli tabi yukaridaki eksik günler tamamlanirsa.
    5375/360=14,9305555 sene yapiyor
    Tam Arap sacina döndü,gereken sigorta süresi ile gereken prim ödeme süresi bunlari galiba anlamak lazim.

Selam ve saygi

Kader,konuyu biraz daha anlasilir duruma getirelim,yurtdisi borclanmasinda Türkvatandaslarinin 18 yasinda sonra Türkvatandasi olarak,calisilmis veya ev hanimi,ev hanimlarinin bosta gecen sürelerini borclanabilirsiniz.
    1964 yilinda Almanya ile Türkiye arasinda imzalanan sosyal güvenlik sözlesmesi 29 madde 4 bendi geregi,Almanya'da herhangi bir rant sigortasi girisi dolaysiyla Türkiye'dede sigorta baslangici sayiliyor,esinizin Almanya'da calismasi olmadigindan size esinizin emekliligi en az 20 yil borclanma yapmasi ve borclanma ödemesini yaptiginiz tarihten geriye dogru 20 yil bulunan tarihde emekli olacagi yasdir sizede söylenen bu olmali.
    Almanya'da cocuk yetistirmeden dolayi 1992 yili öncesi icin 1 yil sonrasi icin 3 yil devlet anneler veya yetistirmede katkisi olanlara emeklilik icin prim ödemekte,esiniz icin rente kasada alacaginiz rentenversicherungsverlauf'da esiniz icin prim yatirilan tarihi Türkiye'de ise baslamis gibi yurtdisi borclanmasi yapacaksiniz geri kalan 18 yasina kadar veya sonrasi almanvatandasligina gectiginiz tarihe kadarki süreleride radhaustan alacaginiz meldebescheinigungla (meldebescheinigung türkceye cevrilmeli) ev hanimi veya bosta gecen süreler olarak yurtdisi borclanmasi yapacaksiniz,böylelikle esinizin emeklilik sartlari 46 yas 5375 prim günü olacaktir.
    Eksik olan günler Almanvatandasligi döneminde olacagindan fiili olarak Türkiye'de calisma olmali ayrica yurtdisinda ikamet edip calisma icin bagkurlu veya sirket ortagi olarak ama 3 ay 10 gün icin fiili calisma daha sorunsuz olur.
    Sanirim konuyubiraz daha netlestirmisinizdir,yinde sorun yasadiginiz yerleri sorun.

hOrOz,arkadasimizin verdigi linkde benim yazmis oldugum emeklilik yasinda 1 yil fark var nereden kaynaklandigini bilmiyorum sorun degil gerekli islemleri yapar emekliliginizi istersiniz size net olarak emeklilik tarihini belirtirler.
    Konu karadeniz tarafından (18 Nisan 2017 Saat 23:43 ) değiştirilmiştir.

7. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Ettiği Teşekkür
    19
    5 mesaja 5 teşekkür aldı
    @karadeniz

Cevablarin icin cok Tessekürler,insAllah son sorum olur

1.Bu yaz tatilinde izinde islemlere baslayacagim,sorum su:Bu yaz tatilinde SGK ya bas vursak mevcut olan 5275 ödesek ve sonra Türk vatandasligana gectikten sonra eksik olan 100 günü Tamam layip emekli olabilir mi?

2.Eyer Ben Esim icin simdiden Türk vatandasligina bas vursam Türkiyede izinde SGK da sorun yasarmiyim?amacim zaman kazanmak ve o eksik olan 100 günü tamamlamak,bu sene sonunda Türk vatandasi olmus olur.

Bu iki soruma Cevab verirsen sevinirim

Selam ve saygi
    Konu Kader tarafından (19 Nisan 2017 Saat 03:25 ) değiştirilmiştir.

Ettiği Teşekkür
    55
    @karadeniz

Cevablarin icin cok Tessekürler,insAllah son sorum olur

1.Bu yaz tatilinde izinde islemlere baslayacagim,sorum su:Bu yaz tatilinde SGK ya bas vursak mevcut olan 5275 ödesek ve sonra Türk vatandasligana gectikten sonra eksik olan 100 günü Tamam layip emekli olabilir mi?

2.Eyer Ben Esim icin simdiden Türk vatandasligina bas vursam Türkiyede izinde SGK da sorun yasarmiyim?amacim zaman kazanmak ve o eksik olan 100 günü tamamlamak,bu sene sonunda Türk vatandasi olmus olur.

Bu iki soruma Cevab verirsen sevinirim

Selam ve saygi

Kader,önce yukarida yazdigim emeklilik yasinda hata yapmisim onu düzelttim,yani emekli olabilmek icin olmasi gereken yasi bitirmek degil o yasi doldurmak,esiniz icin yaslasik 3 ay sonra emeklilik hakki olusuyor.
    Yazilarimi dikkatlice okumuyor veya yazdiklarima güvenmiyorsunuz,ben sosyal güvenlik uzmani degilim benimde hatali bilgi paylasimim olur boardada yanliz degilim bir cok arkadasimiz bu konuda bilgi sahibi bilgilerini birlestirerek siz degerli arkadaslarimiza yararli olmaga calisiyoruz.
    Emekli olabilmeniz icin Türkvatandasligina gecmenize gerek yok bir kac defa izah ettim,baska nedenle Türkvatandasligina gecmeyi düsünüyorsaniz o sizin tercihiniz olacaktir,bu konuda Vikipedi'den kisa bir alinti yapiyorum, 2016 Raporu'na göre Almanya vatandaşları sınır kapısında vize alarak veya vizesiz 177 ülkeye seyahat edebilirler. Alman vatandaşları bu sayede seyahat özgürlüğü açısından dünyada 1. sırada yer almaktadır https://tr.wikipedia.org/wiki/Alman_pasaportu
    Buradada Türkvatandaslik kanunu cercevesinde,siyasi haklarlar,secme secilme,devlet memuru olma disinda haklar korunmus, Çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybeden kişilere tanınan haklar
    MADDE 28 –(Değişik: 9/5/2012-6304/14 md.)
    (1) Doğumla Türk vatandaşı olup da çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenler ve üçüncü dereceye
    kadar olan altsoyları, bu maddede belirtilen istisnalar dışında Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya
    devam ederler. Millî güvenliğe ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklıdır.
    (2) Bu madde kapsamında bulunan kişilerin, seçme ve seçilme, muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları ile
    askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü yoktur. Bu kişilerin sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı olup bu hakların
    kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabidirler.
    (3) Bu madde kapsamında bulunan kişiler, bir kadroya dayalı ve kamu hukuku rejimine tabi olarak asli ve sürekli
    kamu hizmeti görevlerinde bulunamazlar. Ancak kamu kurum ve kuruluşlarında işçi, geçici veya sözleşmeli personel olarak
    çalıştırılabilirler.
    Mavi kartli olarak Türkiye'de mevcut olan haklarda yukarida yazili,Almanvatandasligindan gereksiz nedenlerden dolayi cikmayin derim,kimlikle bir cok ülkeyi ziyaret etme,gezme zevkini yasayin.
    Sgk.mu sizin vatandasliginizla ilgilenmez sizin Türkvatandasi olarak calismis oldugunuz süreye bakar,dolaysiyla Sgk.mu ile sorun yasamazsiniz.
    100günlük süreyi kapatmak icin,esiniz calisma süresince Türkiye'de kalacak 100 günü dolduracaksiniz veya bir bakkal,ticarethane ortagi,sirket ortagi olarak bagkurlu olarak tamamlayacaksiniz,3 ay 10 günün tamamlanmasi icin en iyi yöntemler.

10. karadeniz üyemize teşekkür edenler:

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)