Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2668 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Alman Devi Porsche’nin Ürettiği İlk Otomobil: “Porsche P1”

Yeni Üye yetenekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    5
    4 mesaja 11 teşekkür aldı

Alman Devi Porsche’nin Ürettiği İlk Otomobil: “Porsche P1”

Alman Devi Porsche’nin Ürettiği İlk Otomobil: “Porsche P1”

Otomotiv dünyasının hakimi olan Almanya’nın en gözde araba üreticilerinden biri de kuşku yok ki Porsche’dir. Bu köklü kuruluş 85 yıldır hayatımızın içerisinde olsa da kökleri çok daha eskilere dayanır. 1931 yılında, Almanya’nın Stuttgart şehrinde Ferdinand Porsche tarafından kurulan bu ünlü marka; günümüzde 2017 911 Turbo&Turbo S Cabriolet gibi birbirinden şık ve heyecan verici otomobil modellerinin altına imzasını atıyor. Peki, Porsche’nin bugüne kadar üretmiş olduğu süper lüks arabaların atasını ya da bu Alman devinin ilk arabasının tasarım ve performans özelliklerinin nasıl olduğunu hiç merak etmediniz mi?

Her yıl bir öncekinden çok daha etkili modellere imzasını atan Porsche’nin köklü tarihinde sakladığı gerçeklere buradan ulaşabilirsiniz. Ancak Alman devinin yazılı tarihinde yer almayıp, gizli tarihinin kısa bir özetini sunan ilk otomobilini biraz sonra sizlerle paylaşacağız. P1 adı verilen bu model, Porsche şirketinin kuruluşundan çok daha eski bir tarihe tanıklık ediyor. Dünyanın ilk otomobillerinden biri olan Porsche P1 içerisinde, bütün otomobil severleri ve tarihe merakı olanları şaşırtacak güzellikleri barındırıyor. Şimdi sizleri daha fazla meraklandırmadan, Porsche’nin üretmiş olduğu ilk araba modelinin özelliklerine birlikte daha yakından göz atıyoruz.

İşte karşınızda Alman devi Porsche’nin ürettiği ilk otomobil:

Porsche P1 Modelinin Enfes Tasarımı

Porsche’nin doğduğu tarih olarak hemen hemen her yerde 1931 yılı gösterilir, ancak bu Alman devinin kökleri 1800’lü yılların sonlarına kadar uzanıyor. Takvim yaprakları 1898 yılını gösterdiğinde, şirketin kurucusu Ferdinand Porsche markanın doğuşuna sebep olacak P1 adında elektrikle çalışan bir otomobil modeli tasarladı. En pahalı Porsche modelleri arasında yer alan 918 gibi modellerin atası olan P1 modeli hem Porsche şirketinin hem de Ferdinand Porsche’nin ilk arabasıydı.

Tamamıyla elektrikle çalışan ve günümüz otomobillerinin birçoğuna öncülük eden bu güzellik, ahşaptan oluşturulmuş vagon benzeri kabini ile 1902 yılından bu yana bir depoda bozulmadan bekletildi. P1 ya da Porsche Number One adı verilen bu oyma modelin anahtar bileşenleri aracın üzerinde bulunuyor. 130 kiloluk bir ağırlığa sahip olan bu muhteşem modelin en önemli özelliği, yaz ve kış kullanımı için ayarlanabilir bir gövdeye ve modern bir cabrio sistemine benzer Lohner alternatif gövdesine sahip olmasıydı.

Zamanının Ötesinde Bir Otomobil: Porsche P1

Oldukça hafif bir model olan Porsche P1, sadece 5 beygir gücü üretebiliyor. 12 ileri hız kontrolü sayesinde saatte maksimum 35 ila 36 kilometrelik hıza ulaşabilen Porsche’nin ilk arabası Porsche Number One, maksimum 80 kilometrelik mesafe kat edebiliyor. Yıldızları gölgede bırakan süper arabalar arasında yer alan Boxster Spyder gibi modellere ışık tutan bir otomobil olan Porsche P1, üretildikten bir yıl sonra; yani 1899’yılının Eylül ayında Berlin’deki Uluslararası Motorlu Araç Sergisi’nde yer aldı. Ayrıca aynı dönemde verimlilik testine sokuldu ve en düşük enerji tüketim seviyesine sahip şehir içi kullanım aracı seçildi. 100 yılı geçkin süredir bir deponun içerisinde kilitli kalarak günümüz modellerine öncülük eden Porsche P1 modeli, yeniden görücüye çıkarıldı.

Porsche’nin İlk Otomobili Modernize Edildi

Yazılı tarihten daha fazlasını bünyesinde barındıran Porsche P1 modeli, kilitli olduğu depodan gün yüzüne çıkarıldı ve bütün ilgiyi üzerine çekmeye başardı. Geçtiğimiz yıllarda Porsche Müzesi’nde sergilenen bu güzellik, yıllara meydan okumasının yanı sıra daha da çok güzelleşmiş gibi görünüyor. Koltuk ve oturak kısımları transparan mavi renkteki plastik ile yeniden oluşturulan P1 modeli üzerinden bir asır geçmesine rağmen halen daha oldukça ilgi çekici görünüyor.

İlginizi Çekebilir:
    Yıllanmış Şarap Misali Eskidikçe Değerlenen 12 Otomobil Modeli

Bugüne kadar görmüş olduğumuz göz alıcı Porsche modellerinin atası olan ve yıllara meydan okuyan asırlık çınar Porsche P1 modeli, zamanına göre fazlasıyla etkileyici bir otomobildi. Görünümünde birkaç yenilik yapılmasına rağmen 100 yılı aşkın süredir orijinalliğini halen daha korumaya devam eden bu sanat eseri ile nostalji yaşamaya ne dersiniz?

Kaynak: http://paratic.com/

2. 2 kişi yetenekli üyemize teşekkür etti:

3. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye tolgahamburg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    301
    213 mesaja 428 teşekkür aldı

5. tolgahamburg üyemize teşekkür edenler:

Üye
    Ettiği Teşekkür
    17
    7 mesaja 8 teşekkür aldı
    ben seneler önce bir schrottplatz da porche traktör görmüstüm

Tecrübeli Üye guengoer52 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    26
    112 mesaja 194 teşekkür aldı
    Tüm bunlari yapiminda emegimin gectigi Zuffenhausen daki Porsche-Museum da görebilirsiniz

Saygiyla Aniyoruz 01.01.2018
    Ettiği Teşekkür
    308
    231 mesaja 455 teşekkür aldı
    Alıntı Dincer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben seneler önce bir schrottplatz da porche traktör görmüstüm
    sen schrottplatzta gormusun stuttgart tarafinda kaliyorum yaz aylarinda oturdugum yerde lidl e gittimmi orda her cumartesi goruyorum ben adam suruyor yaz aylarinda genelde disarda goruyorum dedigin traktoru.

Yeni Üye yetenekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nereden
    İstanbul
    Ettiği Teşekkür
    5
    4 mesaja 11 teşekkür aldı
    Çok iimiş gerçekten bu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler