Please enable / Bitte aktiviere JavaScript!
Veuillez activer / Por favor activa el Javascript![ ? ]
DMCA.com Protection Status

vavoo

NOTICE Notice: This is an old thread. It was started 2649 days ago, there may be recent replies. Consider making a new thread before posting.
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Bireysel Emeklilik hakkinda bilgi

Tecrübeli Üye Chapter - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ettiği Teşekkür
    195
    38 mesaja 58 teşekkür aldı

Bireysel Emeklilik hakkinda bilgi

Selam Arkadaslar,

ülkemizde son dönemde daha fazla konusulan bir konu olan Bireysel emeklilik hakkinda bilgisi olan veya tecrübesi olan varmi ?

Burda bu konu altinda bilgimizi paylassak mutluluk duyarim..

selamlar

2. Sponsor Reklam
    Tecrübeli Üye
    Nereden
    Münih
    Ettiği Teşekkür
    68
    51 mesaja 72 teşekkür aldı
    Ben hanim icin düsünmüstüm ve bundan bir kac sene öncesi arastirmistim..
    O zaman devlet sana yatirrdiginin 25% ek olarak yatiriyordu..Yani sen 200 TL yatiriyorsan devlette 50 TL yatiriyor. Tek cazip tarafi bu..
    AMa o para ya buradan bir tane " fond gebunden" lebensversicherung yaparsan daha fazla kar etmen mümkün.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    480
    113 mesaja 286 teşekkür aldı
    ben BESe 08/2014 girdim ve devam ediyorum. BESe katilmami cazip kilan Devlet katkisinin % 25, elimde TL olmasiydi,
    56 yasimi 10 yilda tamamlamis olarak Devlet katkinin tamamini hak etmek ve % 5 stopaj vergi kesinti olmasi.
    elimde TL olmasa euro bozdurup BES yaparmiydim? bilemiyorum,
    cünkü TL döviz karsisinda deger kaybetme riski yüksek oldugundan yillik FON getirileri kur ve enflasyon kaybini koruyamaya bilir iyi hesap etmek gerekiyor.
    Kurumlarin portföyünde bir cok cesit fon iceriyor ve senede 6 defa fon degisikligi yapma imkani var.
    fon degisikligi piyasanin durumuna göre zamanlama iyi olursa yillik getiri yüksek olur ama iyi takip etmek gerekiyor.

BES hakkinda Internetde arastirirsaniz genelde negativ paylasimlari görürsünüz.
    sebebi BES pazarlayan kurumlar tam detayli anlatmadiklarindan ve fazla bilgileri olmamasi
    ve ayni anda yatirimcilarinda uzun süre portföyleriyle ilgilenmesinden kaynaklaniyor.
    bana göre Tasarrufun kötüsü yoktur, bu az olur cok olur önemli olan iytiyac fazlasinin bir kismini biriktirmek.

01.01.2017 de sistemde bazi degisiklikler olacak.

BES hakkinda sorulariniza en dogru cevabi buradan Emeklilik gözetim merkezinden ala bilirsiniz.
    Konu feza tarafından (31 Aralık 2016 Saat 02:59 ) değiştirilmiştir.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    480
    2017 yilinda asgari ücret yillik 21.330 TL oldu, Devlet katkisindan 2017 yilinda max. 5332,5 TL faydlanma imkani var.
    BES sözlesmesinin dolma süresi az kalmis yatirimcilar üst limiti yatirarak (imkani olan) az riskle yüksek kazanc elde etmis olurlar.

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    493
    104 mesaja 150 teşekkür aldı
    Alıntı feza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    2017 yilinda asgari ücret yillik 21.330 TL oldu, Devlet katkisindan 2017 yilinda max. 5332,5 TL faydlanma imkani var.
    BES sözlesmesinin dolma süresi az kalmis yatirimcilar üst limiti yatirarak (imkani olan) az riskle yüksek kazanc elde etmis olurlar.
    sözlesme bitmesine 1 yil kala 21.330 TL yatirildiginda 5332,5 TL almak mümkünmü?
    Benim Bes sözlesmesi 2012 de basladi 2022 de 10 sene doldugunda benim yas 52 olacak, 56 yasina kadar ödemyi devam edip katki payini hak edebiliyormuyum ?

Tecrübeli Üye
    Ettiği Teşekkür
    480
    Alıntı aslankral Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sözlesme bitmesine 1 yil kala 21.330 TL yatirildiginda 5332,5 TL almak mümkünmü?
    Benim Bes sözlesmesi 2012 de basladi 2022 de 10 sene doldugunda benim yas 52 olacak, 56 yasina kadar ödemyi devam edip katki payini hak edebiliyormuyum ?
    devlet katkisisindan en üst limitden her sene ve son senede faydalana biliniyor.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)